وزارت کشور به شائبه ها درخصوص انتخابات شورایاری ها در تهران انتها داد

به گزارش مجله سرگرمی، سخنگوی وزارت کشور اظهارداشت: در خصوص انتخابات شورایاری ها دو مصوبه لازم الاجرا وجود دارد، اول این که شورای اسلامی شهر تهران مصوبه ای را در خصوص تشکیل شورایاری ها در محله های پایتخت وضع کرده است که این مصوبه در راستای اجرای ماده 90 قانون شوراها به هیأت تطبیق مصوبات ارسال و مورد اعتراض این هیأت واقع نشده است.

وزارت کشور به شائبه ها درخصوص انتخابات شورایاری ها در تهران انتها داد

سید سلمان سامانی، سخنگو وزارت کشور افزود: در ترکیب این هیأت نیز یک قاضی عالی رتبه منتخب رئیس قوه قضاییه مطابق نص صریح قانون عضویت دارد و بر اساس همان قانون، هم اکنون این مصوبه قطعی و لازم الاجرا شده است.

قائم مقام وزیر کشور در امورمجلس و هماهنگی استان ها با اشاره به جزئیات دو مصوبه هیات دولت مبنی بر همکاری وزارت کشور با شورا و شهرداری در حوزه اجرا و نظارت بر انتخابات شورایاری ها گفت: هیأت وزیران با رویکرد افزایش مشارکت مدنی آحاد مردم یک بار در سال 93 و مجدداً در سال 98 طی مصوبه ای بر همکاری وزارت کشور در برگزاری انتخابات شورایاری ها تاکید کرده است.

سامانی افزود: نکته حائز اهمیت این که این مصوبه هیأت دولت از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی در مغایرت با قوانین شناخته نشده است.

او گفت: دستگاه های نظارتی می توانند در صورتی که مقرراتی را بر خلاف قوانین یا خارج از صلاحیت نهاد مقرره گذار تشخیص دهند ابطال آن را از دیوان عدالت اداری تقاضا کنند. تاکنون مصوبات مربوط به شورایاری ها در دیوان عدالت اداری ابطال نشده است لذا بر این اساس و نظر به اسناد لازم الاجرای فوق، وزارت کشور به لحاظ قانونی در برگزاری انتخابات شورایاری ها در حدود مصوبات هیات وزیران همکاری خواهد داشت.

سخنگوی وزارت کشور یادآور شد: از نظر وزارت کشور، نظم حقوقی اقتضاء دارد مجریان و ناظران به مقررات لازم الاجرا تقیّد داشته باشند و تا زمانی که این مصوبات اعتبار دارد، همگان مکلف به رعایت آنها هستند.

سامانی با اشاره به نامه اخیر سازمان بازرسی کل کشور در خصوص غیرقانونی خواندن انتخابات شورایاری ها گفت: نامه ریاست سازمان بازرسی کل کشور حاوی نکات مهم و قابل تاملی است و ما هم معتقدیم که این گونه کنش ها با توجه به ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و حقوقی در سطوح کلان شهرهایی مانند تهران حتما نیازمند جامع نگری است و در این گونه مسائل، برخورداری از پشتوانه قانونی مستحکم تر و تصمیم قانونگذار به تحقق منافع عمومی نزدیک تر خواهد بود.

او اعلام کرد: در این راستا انتظار می رفت در سال های گذشته شورای عالی استان ها نیز به عنوان عالی ترین رکن نظام شورایی کشور با استفاده از اختیارات خود مندرج در اصل 102 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، نسبت به ابتکار قانونی لازم اقدام می کرد، البته باید این پیشنهاد به شکل جدی تر و منطبق با اصل هفتم قانون اساسی، به صورت تشکیل شورای محله و نه شورایاری به انتها برسد.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 32997

به "وزارت کشور به شائبه ها درخصوص انتخابات شورایاری ها در تهران انتها داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت کشور به شائبه ها درخصوص انتخابات شورایاری ها در تهران انتها داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید