راهنمای کامل شستن بالش ها و نکاتی برای تمیزی انواع آن

به گزارش مجله سرگرمی، بالش ها ابزارهای نزدیک به ما هستند و هر روز از آن ها استفاده می کنیم. بیشتر آن ها طرح های مشابه دارند که شامل یک محفظه پارچه ای پرشده از الیاف طبیعی یا مصنوعی است. نزدیک بودن مداوم بالش ها به صورت باعث شده که تمیز کردن آن ها اهمیت ویژه ای یابد. در این مقاله، درباره چرایی شستن بالش ها و روش های تمیز کردن آن ها می خوانید.

راهنمای کامل شستن بالش ها و نکاتی برای تمیزی انواع آن

چرا باید بالش ها را بشوییم؟

بالش ها می توانند حامل بسیاری از میکروب ها یا پاتوژن های تنفسی انسان باشند. پاتوژن های تنفسی نه تنها روی رویه یا ملافه بالش ها وجود دارند، بلکه ممکن است از راه پارچه ها و درزهای بالش ها به مواد داخل آن ها نفوذ نمایند. پاتوژن های رایج موجود در سطح لوازم تخت خواب شامل باکتری ها، قارچ ها و آدنوویروس هایی می شوند که می توانند در درازمدت سلامت ما را به خطر بیندازند. بنابراین، شستن بالش ها یا تمیز کردن آن ها بیش از آنچه فکر کنید اهمیت دارد.

چند وقت یک بار بالش ها را بشوییم؟

به دلیل حجم بالای مواد داخلی بالش ها، روش های معمولی ضدعفونی کردن رخت خواب ممکن است چندان مؤثر نباشند. بالش ها را باید گاه به گاه تمیز کرد تا بو و باکتری در آن ها جمع نشود. برای شستن بالش هایی که با انواع خاصی از مواد پرنماینده مانند پر یا مموری فوم پر شده اند، باید بیشتر دقت کرد.

اگر بالش شما قابل شست وشو است، باید آن را حداقل سالی دو مرتبه بشویید. در صورتی که در رخت خواب غذا می خورید، حیوانات خانگی دارید یا زیاد عرق می کنید هم باید این بالش ها را هر سه ماه یک بار بشویید. بالش های مخصوص مانند بالش های بدن یا کوسن ها را هم باید هر سه تا شش ماه یک بار تمیز کنید. این میزان شست وشو به نحوه، مکان و تعداد دفعات استفاده از بالش ها بستگی دارد.

برای یاری به افزایش ماندگاری بالش می توانید از روبالشی بهره ببرید. روبالشی را باید هر دو هفته یک بار بشویید.

نحوه شستن بالش های پنبه ای در ماشین لباسشویی

بیشتر بالش ها از جمله بالش هایی که با پر و پنبه پر شده اند را می توان در ماشین لباسشویی با استفاده از آب گرم و با چرخه ملایم شست وشو تمیز کرد. برای این کار باید بدون توجه به مواد داخل بالش، ابتدا برچسب دستورالعمل های تمیز کردن آن را بخوانید. ممکن است بعضی از بالش ها روش های خاصی برای شست وشو و خشک کردن داشته باشند. پس از آن، مراحل شستن بالش ها را به این ترتیب طی کنید:

 • روبالشی یا رویه بالش را از روی آن بردارید.
 • با ریختن میزان بسیار کمی از مواد شوینده طبیعی مانند سرکه روی نواحی لکه دار بالش، لکه های آن را از بین ببرید.
 • برای حفظ تعادل در طول شست وشو، بسته به قابلیت دستگاه برای شست وشو، دو بالش را با هم در ماشین لباسشویی بیندازید.
 • مواد شوینده ملایم و یک دوم فنجان سرکه سفید را به محفظه شوینده ماشین اضافه کنید.
 • یک چرخه ملایم از ماشین را انتخاب کنید. برای جلوگیری از چروک شدن پارچه بالش و مواد داخل آن از آب سرد بهره ببرید.
 • پس از انتها چرخه شست وشوی ماشین، بالش ها را از ماشین لباسشویی خارج نموده و به آرامی آب اضافی آن را خارج کنید.
 • بالش ها را با چند ورق خشک کن یا توپک لباسشویی در خشک کن قرار دهید یا همراه با این وسایل داخل ماشین بیندازید و دور خشک کن آن را روشن کنید. به این ترتیب، پف بالش ها و شکل آن ها بهتر حفظ می شود.
 • برای محافظت از مواد داخلی بالش در برابر آسیب های احتمالی، از حرارت کمتر برای خشک کردن آن ها بهره ببرید.
 • بالش ها را در طول فرایند خشک کردن مدام آنالیز کنید و پس از خشک شدن کامل، آن ها را از دستگاه خارج کنید.
 • پس از خشک شدن، بالش ها را تکان دهید تا به شکل اولیه خود بازگردند.

شستن بالش الیاف در ماشین لباسشویی

بالش های الیاف را هم معمولا می توانید با ماشین لباسشویی بشویید. برای این کار باید دو بالش را با هم داخل ماشین بیندازید. به این ترتیب، چرخه شست وشوی بالش متعادل می ماند و از تمیزی همه جانبه آن ها هم مطمئن خواهید شد. برای شستن بالش های الیاف می توانید از هر نوع ماشین لباسشویی بهره ببرید اما ماشین های درب از جلو یا درب از بالا که هم زن ندارند برای این کار مناسب تر هستند. اگر ماشین لباسشویی شما درب از بالای هم زن دار است و گزینه دیگری برای شستن بالش ها ندارید، بالش ها را به صورت عمودی داخل ماشین قرار دهید. با این کار احتمال آسیب تماشا آن ها کاهش می یابد.

ناگفته نماند که همواره باید برچسب های مراقبت از بالش خود را بخوانید و طبق توصیه های آن عمل کنید. اگر برچسب بالش قابل خواندن نیست، آن را به این روش تمیز کنید:

 • چرخه ملایم شست وشوی ماشین و شست وشوی لباس ها با آب گرم را انتخاب کنید. برای آبکشی بالش ها هم آب سرد ماشین را انتخاب کنید.
 • میزان اندکی از مواد شوینده ملایم را داخل محفظه مخصوص دستگاه بریزید.
 • بالش ها را با حرارت ملایم خشک کنید. در طول فرایند خشک شدن بالش ها آن ها را مدام آنالیز کنید.
 • پس از انتها چرخه شست وشو، بالش ها را با دست تکان دهید تا پف آن ها حفظ شود.

طریقه شستن بالش های مموری فوم

بالش های مموری فوم یا طبی در برابر کنه های گرد و غبار مقاوم هستند اما تمیز کردن آن ها به طور منظم هم اهمیت دارد. متأسفانه نمی توانید این بالش ها را مستقیما داخل ماشین لباسشویی بیندازید. بااین حال، بعضی از بالش های مموری فوم را می توان با ماشین لباسشویی یا دست شست. اگر بالش شما چنین ویژگی دارد، آن را با توجه به برچسب مراقبتی بالش بشویید. اگر روش شست وشوی این بالش ها را نمی دانید یا برچسب مراقبتی آن ها جدا شده، آن ها را به این روش بشویید:

 • روبالشی یا ملافه بالش را جدا کنید و داخل ماشین لباسشویی بیندازید. برای شست وشوی روبالشی یا ملافه بالش از چرخه معمولی ماشین و آب گرم یا داغ بهره ببرید.
 • برای خلاص شدن از شر گرد و غبار یا کثیفی روی بالش، هر دو طرف آن را جاروبرقی بکشید یا به مدت 20 دقیقه داخل خشک کن با چرخه بدون حرارت یا فقط هوا قرار دهید.
 • بخش هایی از بالش که لکه دار شده را با پارچه ای آغشته به محلول مایع لباسشویی ملایم و آب تمیز کنید. به آرامی پارچه را روی سطح بالش بکشید تا لکه های آن رفع شوند. بالش مموری فوم مرطوب به راحتی پاره می شود. بنابراین، باید محلول آب و مایع لباسشویی را به آرامی روی آن بکشید.
 • قبل از اینکه بالش را به جای خود بازگردانید، اجازه بدهید تا در مجاورت هوای آزاد کاملا خشک شود.

نحوه شستن بالش ها با دست

بعضی از بالش ها مانند مموری فوم و لاتکس قابل شست وشو در ماشین لباسشویی نیستند و باید با دست تمیز شوند. تحریک بیش از حد رویه این بالش ها در ماشین لباسشویی ممکن است باعث پاره شدن آن شود و با مرور زمان یا به سرعت آن را بلااستفاده کند. به همین دلیل، باید آن ها را در وان حمام یا یک تشت بزرگ بشویید. برای شستن بالش ها با دست این کارها را انجام بدهید:

 • روبالشی یا ملافه بالش را جدا کنید.
 • وان حمام یا یک تشت بزرگ را با آب ولرم فراوان پر کنید تا بالش ها در آب کاملا غوطه ور شوند.
 • مواد شوینده ملایم را همراه با یک دوم فنجان سرکه سفید به آب اضافه کنید.
 • آب را هم بزنید تا با مواد شوینده کاملا ترکیب شود و بالش ها را داخل آن بیندازید.
 • به آرامی بالش ها را فشار دهید و لکه های آن را با دست تمیز کنید. برای تمیزتر شدن بالش ها می توانید از برس نرمی هم بهره ببرید.
 • پس از شست وشو، آب اضافی بالش ها را به آرامی بگیرید. از پیچاندن یا چرخاندن بالش خودداری کنید.
 • حوله های تمیزی را روی یک سطح صاف مانند میز یا چوب لباسی قرار دهید. اجازه بدهید تا بالش ها در مجاورت هوای آزاد خشک شوند.
 • پس از خشک شدن بالش ها آن ها را با دست حالت دهید تا شکل اصلی خود را حفظ نمایند.
 • در طول فرایند خشک شدن، بالش ها را گاهی بچرخانید تا از خشک شدن یکنواخت آن ها اطمینان حاصل کنید.

شستن بالش پلی استر

این بالش ها را هم می توانید مانند سایر انواع بالش بشویید. برای شست وشوی بالش پلی استر با ماشین لباسشویی باید از آب گرم و چرخه ملایم ماشین بهره ببرید. مواد شوینده ای که برای این شست وشو به کار می برید هم باید ملایم و به میزان بسیار اندک باشد. برای شستن بالش های پلی استر در یک مرتبه باید از 1 قاشق غذاخوری مایع لباسشویی بهره ببرید.

شست وشوی بالش گندم سیاه

بالش گندم سیاه هم یکی از انواع بالش هایی است که به عنوان کالای خواب هواداران خاص خود را دارد. برای تمیز کردن این بالش باید رویه آن را با آب سرد و مواد شوینده ملایم بشوید. مواد داخل بالش را هم روی یک سطح بزرگ و زیر نور آفتاب خشک کنید. به این ترتیب، بوی بد بالش هم از بین می رود.

چگونه از شر بوی بد بالش ها خلاص شویم؟

اگر بالش های شما پس از شست وشو بوی عجیب یا بدی دارند، سعی کنید از نور خورشید برای از بین بردن آن ها بهره ببرید. بالش ها را برای چند ساعت در زیر نور مستقیم خورشید و مجاورت هوای تازه قرار دهید. حتما بالش ها را هر چند وقت یک بار برگردانید تا تمام اطراف آن در معرض نور خورشید قرار بگیرند. اگر از این راه بوی بد بالش ها از بین نرفتند، از جوش شیرین به این روش بهره ببرید:

 • روی بالش ها میزانی جوش شیرین بپاشید و بگذارید چند ساعت بماند.
 • جوش شیرین اضافی را با استفاده از جاروبرقی و لوازم جانبی آن از روی بالش ها پاک کنید.

چگونه از بالش ها نگهداری کنیم تا برای مدت طولانی تری تمیز بمانند؟

برترین راه برای شستن بالش ها این است که آن ها را کمتر بشوییم. بله، درست خواندید. هر چه بالش ها کمتر شسته شوند، حالت اولیه خود را بهتر حفظ می نمایند. احتمالا از خود می پرسید که راز تمیز ماندن بالش ها برای مدتی طولانی چیست. در این صورت، باید به شما چهار راه ساده را پیشنهاد دهیم. برای تمیز ماندن بالش های آن ها را با توجه به این نکات نگهداری بهره ببرید. در نهایت، از تمیز و تازه ماندن بالش ها شگفت زده خواهید شد.

هر روز بالش ها را تکان دهید

تکان دادن منظم بالش ها به حفظ شرایط و حالت خوب آن ها یاری می نماید. هر روز چند دقیقه وقت بگذارید تا بالش های تخت خواب و کوسن های مبل خود را تکان دهید. با انجام دادن این کار گرد و غبار بالش ها از بین می رود و شکل آن ها به حالت اول بازمی شود.

بالش های فوم را با جاروبرقی تمیز کنید

برترین کار برای تمیز کردن بالش های فوم این است که آن ها را نشویید. در عوض، می توانید این نوع بالش ها را با نشاسته ذرت تمیز کنید. روی سطح این بالش ها میزانی نشاسته ذرت بپاشید و اجازه بدهید تا نشاسته برای یک ساعت یا بیشتر روی آن ها بماند. سپس، هر دو بالش را با جاروبرقی کاملا تمیز کنید.

بالش ها را در خشک کن تازه کنید

بالش های خود را هر چند ماه یک بار در خشک کن قرار دهید تا بسیاری از گرد و غبار موجود روی سطح آن از بین برود. برای یاری به از بین بردن کپک و آلودگی روی بالش ها می توانید از سرکه بهره ببرید. یک دستمال شست وشو را با محلول آب و سرکه آغشته کنید و روی بالش قرار دهید. پس از یک ساعت دستمال را بردارید تا شاهد معجزه سرکه باشید.

از روبالشی بهره ببرید

روبالشی های متحرک برترین ابزارها برای ماندگاری بیشتر بالش ها هستند. این ملافه های رنگارنگ و متنوع باعث می شوند که کمتر از حالت عادی به شستن بالش ها احتیاج پیدا کنید. در نتیجه، بالش های شما بیشتر و بهتر تمیز می مانند. روبالشی ها و ملافه هایی که روی بالش ها کشیده اید را باید هر ماه با آب داغ بشویید و زیر نور آفتاب خشک کنید. با این کار، بالش ها تمیزتر و تازه تر می مانند و مدام ضدعفونی می شوند.

هر چند وقت یکبار باید بالش ها را تعویض کنیم؟

تمیز نگه داشتن و شستن بالش ها راهی برای ماندگاری بیشتر آنها است. بااین حال، حتی بالش هایی که به خوبی نگهداری شده اند نیز باید به طور منظم تعویض شوند. بیشتر بالش ها باید هر 1 تا 2 سال یک بار تعویض شوند. بالش های گران تر و باکیفیت تر ممکن است هر 5 سال یک بار احتیاج به تعویض داشته باشند.

کلام آخر

برای اینکه خواب آرام و آسوده داشته باشید، باید به تمیزی رخت خواب خود اهمیت بدهید. برای تمیزی محلی که در آن می خوابید باید علاوه بر تشک ها و ملافه ها بالش ها را هم بشویید. شستن بالش ها به طور منظم باعث می شود که بسیاری از عوامل بیماری از جمله کنه های گرد و غبار و باکتری ها از خانه و زندگی ما دور بمانند. برای شستن بیشتر بالش ها می توانید از ماشین لباسشویی بهره ببرید اما بعضی از آن ها را باید به روش های دیگری تمیز کرد. در این مقاله، با برترین راه ها برای تمیز کردن انواع بالش آشنا شدید. از قلم نیاندازید که پیش از شست وشوی بالش ها به این روش ها حتما دستورالعمل سازنده بالش را بخوانید. ممکن است او روش دیگری را برای شستن بالش هایتان توصیه نموده باشد.

منبع: goodhousekeeping

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1403 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 164580

به "راهنمای کامل شستن بالش ها و نکاتی برای تمیزی انواع آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل شستن بالش ها و نکاتی برای تمیزی انواع آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید