صندلی بین المللی ایران در زمینه به کارگیری موثر نخبگان مناسب نیست

به گزارش مجله سرگرمی، معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان گفت: در کشوری هستیم که از لحاظ انرژی و منابع زیر زمینی اول و دوم هستیم اما در حوزه به کارگیری موثر استعداهای برتر و دانش آموختگان برتر دانشگاهی در کشور عقب هستیم. صندلی بین المللی ایران در حوزه به کارگیری موثر نخبگان در جامعه در حوزه های مختلف مالی، ثروت آفرینی، اجتماعی و فرهنگی مناسب نیست و احتیاج به کوشش و جدیت بسیار دارد.

صندلی بین المللی ایران در زمینه به کارگیری موثر نخبگان مناسب نیست

به گزارش خبرنگاران، حسن سالاریه در آئین تکریم و معارفه مدیر جدید بنیاد نخبگان خراسان شمالی اظهار کرد: بنیاد ملی نخبگان بیش از 12 سال است که با ابتکار مقام معطم رهبری تشکیل شده است. این بنیاد در سال های اولیه به تشکیل ساختار هویتی و ایجاد مقررات و مفاهیم مربوط به نخبگان پرداخت.

وی در ادامه اضافه کرد: در سال های اولیه تاسیس بنیاد، تعاریف مربوط به نخبه دچار نقص و تا حدی ابهام بود که در اواخر سال های دهه 80 و اوایل دهه 90 سند راهبردی کشور در امور نخبگان تهیه و با ارائه این سند بسیاری از این ابهامات و نواقص نیز مرتفع شد.

معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان در ساختار اجتماعی استعدادهای برتر و نخبگان قشر شناخته شده و به کار گرفته شده ای هستند٬ توضیح داد: برنامه های ویژه و کاربردی فراوانی در این قبیل کشورها برای رشد و ارتقای جامعه مستعدان و در نهایت تبدیل شدن آن ها به نخبگان در اجتماع اجرا می گردد اما این موضوع در کشورما حتما احتیاج به توجه بیشتر دارد.

سالاریه مطرح نمود: در کشوری هستیم که از لحاظ انرژی و منابع زیر زمینی اول و دوم هستیم اما در مقایسه با کشورهای پیشرفته در زمینه به کارگیری استعدادهای برتر و افزایش اثربخشی نخبگان رتبه خوبی نداریم و باید بسیار جلوتر از وضعیت کنونی باشیم. اگر بتوانیم غل و زنجیر افتاده به دست و پای جوانان و نخبگان کشور را در راستا کار و کوشش باز کنیم٬ شاهد رشد و ارتقای ایران در بسیاری زمینه ها خواهیم بود. در مقابل این موضوع هم این است که نباید جمعیت با استعداد را در راستا نخبگی متوقع به بار آورد.

وی در مورد اهداف بنیاد ملی نخبگان گفت: هدف بنیاد٬ ریل گذاری، ایجاد انگیزه و به خط کردن دستگاه های کشور برای استفاده از استعدادهای برتر و در نهایت اثر بخشی بیشینه و تکریم و الگوسازی از نخبگان است. شناسایی برترین های علمی و آموزشی و افزایش احساس مسئولیت پذیری در قبال جامعه و کشور و یاری به فراهم کردن شرایط اثربخشی مثبت از دیگر اهداف بنیاد است.

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، معاون آینده سازان بنیاد ملی نخبگان در خاتمه اظهار داشت: جمعیت مخاطب برنامه های ویژه بنیاد در حوزه دانشجویی، حدود 0.1 درصد کل دانشجویان، و از بین برترین دانشجویان تحصیلی و پژوهشی است. بنیاد باید این سرمایه گرانقیمت را با احتیاجهای واقعی جامعه و کشور آشنا کند. بعضی می گویند چرا استعدادهای برتر تحصیلی را به اردوهای جهادی می برید. ورود نخبگان به اردوهای جهادی آنان را با مسائل و ضعف های کشور آشنا می نماید و بسیار تاثیرگذار است. استعدادهای برتر، دانش آموختگان برتر در راستا نخبگی باید با احتیاجهای واقعی کشور آشنا شوند و درگیر حل مسائل واقعی کشور شوند. سستی و بی توجهی در زمینه به کارگیری این سرمایه های عظیم انسانی کشور را عقب می اندازد. در حفظ به کارگیری استعدادهای برتر در کشور، احتیاج به همت و توجه همه جانبه کلیه ارکان اجتماع و دولت داریم.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 34879

به "صندلی بین المللی ایران در زمینه به کارگیری موثر نخبگان مناسب نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندلی بین المللی ایران در زمینه به کارگیری موثر نخبگان مناسب نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید