علیرضا دبیر: قوانینی که ماده و بند و تبصره نداشته باشد، بوی عدالت نمی دهد

به گزارش مجله سرگرمی، تهران (پانا) - رئیس فدراسیون کشتی به ابهامات درباره چرخه انتخابی تیم ملی کشتی برای حضور در مسابقات جهانی پاسخ داد.

علیرضا دبیر: قوانینی که ماده و بند و تبصره نداشته باشد، بوی عدالت نمی دهد

به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، رییس فدراسیون کشتی در مورد چگونگی تدوین بندهای چرخه انتخابی مسابقات قهرمانی بزرگسالان دنیا (2021 نروژ) توضیحاتی به توضیح زیر ارائه داد:

چرخه انتخابی تیم ملی یک فرآیند تکمیلی اعم از برگزاری مسابقات انتخابی داخلی و حضور در تورنمنت های بین المللی در یک بازه زمانی چند ماهه و با نظارت کامل کادر فنی است، تا کشتی گیران با طی کردن این چرخه و حضور در اردوها و حفظ آمادگی کامل، در نهایت به عضویت تیم ملی در آیند.

قوانینی که ماده و بند و تبصره نداشته باشد، بوی عدالت نمی دهد

یکی از معضلاتی که سال هاست گریبان کشتی این مملکت راگرفته ، گُنگ بودن شیوه های انتخاب یا انتصاب ملی پوشان بوده است و به جرات می گویم از زمانی که به اسم کشتی گیر رده سنی نوجوانان اخبار کشتی را رصد نموده ام، تا به امروز، هیچگاه و در هیچ سالی ندیده ام که کشتی گیران، مربیان ، کشتی دوستان و ...بطور واضح و دقیق، از قبل بدانند که در صورت بروز چه نتایجی، ملی پوشان انتخاب خواهند شد.به همین خاطر در چرخه انتخابی مسابقات دنیای، بطور دقیق، کارشناسی و فنی، برای اوزان مختلف، فرمول هایی مطابق با شرایط آن وزن تدوین کردیم. از آنجایی که شرایط و کارنامه مدعیان هر وزن متفاوت بود، هر وزن ماده و بند و تبصره خود را داشت و با تمام وجودم بر این عقیده استوارم که در قانون نویسی و تدوین برنامه اگر ماده و بند و تبصره های تخصصی وجود نداشته باشد، قوانین وضع شده بویی از عدالت نخواهد داشت.

تدوین چرخه انتخابی ساده نیست

شاید عده ای پس از مطالعه بندهاو نکات و ...چرخه انتخابی مسابقات دنیای نروژ این عقیده را داشته باشند که متن و قوانین چرخه پیچیده بوده و می بایست ساده باشد که در جواب این عده یادآور می شوم هر کس بابت تدوین چرخه انتخابی دست به قلم گردد و پای کار بیاید، متوجه خواهد شد که این کار اصلا و ابدا ساده نیست و اتفاقا پیچیده است؛ چرا که برای رعایت عدالت و اِعمال موارد فنی، نمی توان به کلی گویی و ساده انگاری پرداخت و وقتی قرار است جزئیات کارنامه مدعیان را مورد سنجش قرار داد، شیوه انتخاب، تخصصی خواهد شد و پر از بند و نکته.

متن چرخه همه فهم است؛ اما تخصصی

اینکه متن چگونگی ارزیابی عملکرد کشتی گیران در چرخه همه فهم باشد، یک بحث است و اینکه در متن ابهام وجود نداشته باشد، بحثی دیگر است. به واقع زمانی می توانیم بگوییم متن چرخه ابهام دارد که ورودِ موردی نموده و به اسم مثال بگوییم منظور از فلان بند چیست؟ یا اینکه فلان بند با فلان نکته همخوانی ندارد. پس پیشنهادم به کارشناسان و کشتی دوستان این است که فراموش نکنند متن چرخه انتخابی، یک متن کاملا تخصصی است که راجع به هر بند آن هم اندیشی و مشورت شده و کارنامه مدعیان مورد آنالیز قرار گرفته است و وقتی با این دید به مطالعه بندهای یاد شده بپردازیم، متوجه می شویم که همه فهم بوده و ابهامی در آن وجود ندارد.

دو راستاِ مجزا، در نروژ به هم متصل می گردد

از آنجاییکه پدیده کرونا باعث شد مسابقات کشتی در سراسر دنیا به تعویق افتاده و تقویم اتحادیه دنیای دائما با تغییر همراه گردد، نتوانستیم چرخه اصلی انتخابی که عدد محور و تقویم محور بود را به اجرا در بیاوریم؛ اما با این وجود دو راستا برای مسابقات دنیای نروژ تعریف شد.راستاِ اول راستا انتخابی المپیک بود که در نهایت 6 ملی پوش المپیکی پس از یک کورس بلند مدت صاحب دوبنده تیم ملی شدند. راستا دوم از جام تختی استارت خود که در این جام بجز مدعیان المپیکی ، تمام موجودیت کشتی آزاد ایران به میدان آمد و در هر وزن میان چندین مدعی، از کشتی گیر سرشناس تا گمنام، از جوان هفده ساله تا کشتی گیر سی و چند ساله به میدان آمدند و در نهایت هر ده قهرمان جام تختی وارد مراحل دوم و سوم انتخابی (جام های علی اف، یاشاردغو و مسابقات قهرمانی جوانان دنیا) شدند و در بعضی از اوزان، با توجه به آنالیز بضاعت فنی آن وزن، به نفرات دوم هم مجوز حضور در مراحل یاد شده داده شد که این کار بر اساس آنالیز های دقیق و کارشناسی کارنامه مدعیان شکل گرفت.

با این تفاسیر بسیار متعجبم که بعضی از دوستان نوشته یا گفته اند که چرا به تمام مدعیان بهایی داده نشده است. سوال بنده از تمامی اعضای خانواده کشتی این است که آیا فقط یک کشتی گیر، تاکید می کنم فقط یک کشتی گیر، در ایران وجود دارد که بگوید من بی شکست بوده ام و مرا در چرخه به بازی نگرفته اند؟آیا کشتی گیری وجود دارد که در جام تختی اول شده باشد و جایی در چرخه انتخابی دنیای نداشته باشد؟!

المپیک، خودش یک مرحله از چرخه مسابقات دنیای است

اینکه گفته می گردد مدال آوران المپیک چرا بصورت مستقیم در مسابقات دنیای حضور می یابند، به هیچ اسم کارشناسی نیست و خودِ المپیک یکی از مراحل چرخه انتخابی مسابقات دنیای محسوب می گردد وکشتی گیری که در یک کورس انتخابی چند ماهه از رقبایش پیشی گرفته و المپیکی شده و سپس درالمپیک با آن سطح بالا کسب مدال نموده و حقانیتش را ثابت می نماید را کدام عقل سلیم در فاصله کمتر از یک ماه، دوباره مجبور به حضور در مسابقات انتخابی می نماید تا با جسمی مچاله و روح و روانی آسیب دیده، در مسابقات دنیای سر وزن قانونی به مصاف رقبایش برود؟!

در این مورد امثال یزدانی و زارع به علت عقب ماندگی رقبا از آنها، شرایط ویژه ای دارند و علت عدم ورود رضا اطری به چرخه مسابقات دنیای با وجود کسب مدال در المپیک، شرایط خاص بدنی و سنگینی وزن این ملی پوش المپیکی ماست که با در نظر گرفتن موارد علمی صلاح نیست او طی کمتر از دو ماه، دو بار سر وزن قانونی برسد.

به بهانه جوها توجهی نمی کنیم

دوست دارم موضوعی مهم را هم خطاب به کارشناسان بازگو کنم و هم به کشتی گیرانی که طی روزهای گذشته به وسیله تماس تلفنی یا پیامک و ...گله مندی خود را ابراز نموده نموده اند.البته برای رعایت احترام این عزیزان نامی از کسی نبرده و بصورت کلی یادآور می شوم کشتی گیری که با وجود قبول شکست در مسابقات انتخابی، بخاطر مصدومیت حریفش در اردو ملی پوش می گردد و پس از حذف در مسابقات دنیای، بخاطر اعلام دوپینگ حریفانش صاحب سهمیه المپیک می گردد و در مسابقات انتخابی صربستان می بازد، در لیگ می بازد، در جام تختی با وجود غیبت دو حریف اصلی اش باز هم می بازد، آیا بازهم باید در چرخه انتخابی تیم ملی قرار بگیرد؟ البته باید بگویم ایشان در زمره با اخلاق ترین کشتی گیران و عزیز ما است.

یا کشتی گیری که قبل از مسابقات دنیای نورسلطان، بارها در تورنمنت های خارجی حضور یافته و هیچگاه اول نشده و در جام تختی با وجود غیبت دو حریف اصلی اش باز در فینال مغلوب یک مدعی تازه وارد می گردد، هیچگاه نمی تواند معترض بگردد که چرا بازنده نوزده ساله اش در صورت کسب مدال جوانان دنیا شانس انتخاب خواهد داشت؟ اگر قرار است به نفر چهارم یک وزن که بارها فرصت حضور در میدان های خارجی داشته و هیچگاه طلا بدست نیاورده را باز مورد توجه بی حساب و کتاب قرار دهیم، ترجیح می دهیم این فرصت را به یک جوان جویای نام بدهیم تا شانس خود را محک بزند.

هیچ کشتی گیری تافته جدا بافته نیست

به کمک خدا اجازه نمی دهیم کشتی گیر سالاری در تیم ملی باب گردد و هیچ کشتی گیری سوگلی و تافته جدا بافته نیست و اگر به کشتی گیری بها داده شده، مزد عملکرد خودش را گرفته و اگر کشتی گیری از چرخه حذف شده، بخاطر قبول شکست در میادین مختلف بوده است.

به اسم مثال حسن یزدانی در صورتیکه چرخه اصلی بصورت عددی برگزار می شد، بواسطه مدال طلای مسابقات دنیای نورسلطان، قهرمانی در انتخابی صربستان، طلای قهرمانی آسیا و کسب پیروزی در انتخابی المپیک با کامران قاسم پور، هزار امتیازی می شد و حتی با وجود قبول شکست در المپیک، هیچ حریفی حتی نصف او هم امتیاز نداشت تا با یزدانی مصاف کند؛ همانطور که روس ها در سال 2019 سعدالله اف را بواسطه اختلاف فاحش با رقبایش در سه مسابقه رسمی قهرمانی اروپا، بازی های اروپایی و مسابقات دنیای به میدان فرستادند. با این وجود چون جام تختی را یک معبر اصلی برای مسابقات دنیای در نظر گرفتیم و این موضوع را از قبل اعلام کردیم، هادی وفایی پور که پیش از این جزء مدعیان نبود، در صورت درخشش در جام علی اف شانس ملی پوش شدن (درصورت حذف یزدانی از المپیک) خواهد داشت و متعجبم از اینکه بعضی گفته اند یزدانی از قواعد چرخه مستثنی است!

یا در سنگین وزن امیرحسین زارع مزد درخشش های متوالی خود در مسابقات بین المللی و خارجی را گرفته و با کسب مدال های طلا در مسابقات ایتالیا و لهستان و عبور از سد چهره های نامداری چون پتریاشویلی، ماخوف،گُویازدوسکی و... ثابت نموده عملکرد بین المللی اش قابل توجه است و با عملکرد درخشانش در لهستان ثابت کرد در صورت عدم ابتلا به کرونا، در قهرمانی آسیا هم طلا می گرفت و به پشتوانه این مدال های قهرمانی در رقابت های جوانان و امیدهای دنیا تعیین است که زارع از رقبای داخلی خود، در عرصه های بین المللی پیشی گرفته و وقتی حریفان مستقیم داخلی اش به قبول شکست های سریالی مقابل کشتی گیران گمنام خارجی در مسابقات مختلف تن می دهند، نمی توان صرفا به یک کارنامه در مسابقات داخلی بسنده کرد و خوبی چرخه این است که پس از درخشش در مسابقات داخلی می بایست در تورنمنت های خارجی روی این شایستگی مُهر تایید و ثبات زد و در چنین فضایی، این بار عباس فروتن با کسب مدال طلای جام تختی و در صورت تکرار این موفقیت در جام علی اف، شانس حضور در انتخابی درون اردویی(در صورت حذف زارع از المپیک) را پیدا خواهد نمود.

در سایر اوزان هم وضع به همین منوال است و هیج کشتی گیری با هیچ کارنانه درخشانی بیرون از چرخه نمانده است و در ضمن آن عده ای که نگران اجحاف در حق امثال امیر محمد یزدانی هستند، خبر ندارند که او با قدی بلند و کیلوهای اضافه، دیگر کشتی گیر وزن 65 کیلوگرم نیست و از این پس باید شانس خود را در اوزان 70 و 74 کیلوگرم بیازماید.

از طرح سوالات تخصصی و کارشناسی استقبال می کنیم

این موضوع را بارها گوشزد نموده ام که همیشه از طرح سوالات فنی و دقیق و نه کلی گویی و غیرکارشناسی استقبال می کنم و بی صبرانه مشتاق هستیم با سوالات یا نقدهای تخصصی کارشناسان عزیز روبرو شویم تا بصورت مصداقی و موضوعی پاسخ را تقدیمشان کنیم.

سوالاتی از این قبیل که چرا در حالات مختلف، تعداد کشتی های درون اردویی فرق دارد؟ چرا فلان کشتی گیر در صورت کسب مدال طلای جام علی اف ملی پوش می گردد اما کشتی گیری دیگر با کسب مدال طلای جام علی اف باید در مبارزه درون اردویی حاضر گردد؟ و یا چرا کشتی گیری فقط در صورت کسب مدال در جام علی اف از این شانس برخوردار است که در انتخابی درون اردویی کشتی بگیرد و کشتی گیری دیگر حتی با وجود حذف از جام علی اف شانس ملی پوش شدن دارد؟ انتظار چنین سوالاتی را دارم تا با ارائه پاسخ های دقیق و فنی ثابت کنم بند به بند چرخه انتخابی نروژ ماحصل ساعت ها هم اندیشی و آنالیز کارنامه مبارزات داخلی و خارجی مدعیان و به خرج دادن وسواس در اِعمال ریزترین نکات فنی و عدالت محور بوده است و اگر کسی قادر است با یک متن سه خطی و بدون بند و ماده و نکته و تبصره، فرمولی دقیق، فنی و عدالت محور در مورد انتخاب ملی پوشان ارائه دهد، با آغوش باز آن را پذیرفته و اجرا خواهیم کرد!

فقط انتخابى تیم ملى کافى نیست و کشتی گیران حتما باید در تورنمنت های بین المللی محک بخورند و شرایط آن ها در یک بازه زمانی تعیین آنالیز گردد به همین علت در این شرایط سخت اقتصادى و کرونا با نفرات کامل در بیشتر تورنمنت ها شرکت کردیم و کشتی گیران را محک زدیم. مسابقات علی اف هم جزئی از چرخه انتخابی تیم ملی است ولی برای 3 نفر از کشتی گیران ما به علت مسائل شخصی مختلف برای حضور در این جام ویزا صادر نشد و بلافاصله دیشب پاسپورتشون را از سفارت روسیه گرفتیم و صبح امروز برای حضور در جام یاشاردوغو راهی ترکیه شدند، حتى زرین پیکر هم به علت اینکه حریف مستقیم تیموری در جام علی اف بود را هم راهی ترکیه کردیم.

اینکه کشتى گیری با یک کشتى اول گردد که قابل قبول نیست و باید طى یک فرایند چندماهه انتخاب شده و در چرخه حضور در رقابت های بین المللى یک مکمل واجب بشمار می رود و دیگر مانند گذشته برگزاری یک رقابت انتخابی در خردادماه پاسخگو نیست.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

تور رم: تور رم: گردش در اروپای باستانی

تور پاریس: تور پاریس: دیدار از زیباترین شهر اروپا و کشور فرانسه

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 151321

به "علیرضا دبیر: قوانینی که ماده و بند و تبصره نداشته باشد، بوی عدالت نمی دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علیرضا دبیر: قوانینی که ماده و بند و تبصره نداشته باشد، بوی عدالت نمی دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید