ارتباط کم خوابی در نوجوانی با خطر ابتلا به ام اس

به گزارش مجله سرگرمی، متخصصان گفته اند که خواب ناکافی و آشفته در دوران نوجوانی احتمال ابتلا به این بیماری را تا 50 درصد بالا می برد، اما این مطالعه که در موسسه کارولینسکا سوئد انجام شد، نشان داده است که بیش از هفت ساعت خوابیدن به جلوگیری از ابتلا به این بیماری یاری می نماید.

ارتباط کم خوابی در نوجوانی با خطر ابتلا به ام اس

به گفته کارشناسان، رسانه های اجتماعی و ... از جمله دلایلی است که باعث می گردد نوجوانان خواب شبانه مناسبی نداشته باشند.

مالتیپل اسکلروزیس یک بیماری مادام العمر است که به مغز و نخاع آسیب می رساند و برای بینایی، حرکت دست یا پا و تعادل مشکلاتی ایجاد می نماید. این بیماری درمان قطعی ندارد، اما دارو و درمان به کاهش علائم آن یاری می نماید. هرچند اعتقاد بر این است که علت ابتلا به مالتیپل اسکلروزیس ژنتیکی است، عوامل محیطی دیگری نیز مانند کمبود نور خورشید و ویتامین دی، سیگار کشیدن، چاقی نوجوانی و تب غده ای وجود دارد که باعث ابتلا به این بیماری می گردد.

شیفت کاری نیز با افزایش خطر ابتلا به این بیماری به ویژه در سنین پایین مرتبط است. میانگین سنی برای تشخیص این بیماری 34 سالگی است، اگرچه علائم اولیه آن در اوایل دهه 20 مشاهده می گردد.

دکتر توربیورن اوکرشتد - نویسنده نتایج این مطالعه از بخش علوم اعصاب بالینی موسسه کارولینسکا در سوئد- گفت: ارتباط میان استفاده از رسانه های اجتماعی و الگو های خواب نیز اثبات شده است. امکان استفاده از فناوری و دسترسی به اینترنت در هر زمان به خواب ناکافی در نوجوانان می انجامد و مسئله مهمی را در بهداشت عمومی نشان می دهد.

کارشناسان همه گیرشناختی مالتیپل اسکلروزیس، بیماران بستری در بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی اعصاب را مورد مطالعه قرار دادند. آنان گروهی از شهروندان سوئدی 16 تا 70 ساله را به عنوان گروه شاهد مورد مطالعه قرار دادند سپس این افراد را با دو فرد سالم از همان سن، جنس و منطقه مسکونی از جمعیت ملی به ترتیب بین سال های 2005، 2013، 2015 و 2018 میلادی مطابقت دادند.

این مطالعه برای ارزیابی الگو های خواب افراد بین 15 تا 19 ساله انجام شد، درحالی که شامل 2075 فرد مبتلا به ام اس و بیش از3000 نفر بدون گروه سنی بود. از شرکت نمایندگان در این مطالعه خواستند الگو های خواب خود را در سنین مختلف و در روز های متفاوت از روز های کاری گرفته تا روز های مدرسه یا آخر هفته کنترل نمایند. آن ها باید از مقیاس پنج نقطه ای استفاده می کردند که پنج به معنای خیلی خوب بود.

به گفته متخصصان، خواب کوتاه کمتر از هفت ساعت طول می کشد، هرچند توصیه شده که خواب کافی و باکیفیت بین هفت تا 9 ساعت و خواب طولانی بیش از 10 ساعت باشد.

متخصصان دریافتند افرادی که در دوران رشد خواب کم و بی کیفیتی داشتند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به ام اس قرار دارند.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، دکتر اوکرشتد اضافه نمود: انجام مداخله های آموزشی ویژه نوجوانان و والدین آن ها درمورد پیامد های منفی سلامتی ناشی از خواب ناکافی اهمیت دارد. به نظر می رسد خواب ناکافی و بی کیفیت در دوران نوجوانی، خطر ابتلا به ام اس را افزایش می دهد بنابراین خواب کافی که برای عملکرد مناسب سیستم ایمنی ضروری است، یکی دیگر از عوامل پیشگیری ام اس به شمار می آید.

این مطالعه که در نشریه جراحی مغز و اعصاب عصب شناسی و روانپزشکی (Journal of Neurology Neurosurgery & psychiatry) منتشر شده است، نشان داد که خواب بی کیفیت بین نوجوانان شایع تر و این احتمالا به علت تغییرات فیزیولوژیکی، روانی و اجتماعی زندگی آن ها است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 بهمن 1401 بروزرسانی: 11 بهمن 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 164470

به "ارتباط کم خوابی در نوجوانی با خطر ابتلا به ام اس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط کم خوابی در نوجوانی با خطر ابتلا به ام اس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید