12 مورد از جاهای دیدنی تهران در تابستان

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران | سرویس گردشگری - با توجه به اینکه تهران تبدیل به قطب صنعتی و مالی کشور شده است، جمعیت زیادی از بخش های مختلف کشور به دنبال بهبود شرایط مالی، یافتن کار، ساخت زندگی بهتر به این شهر مهاجرت نموده اند، اما با رشد جمعیت و افزایش تقاضا برای ساخت و ساز کم کم فضا های سبز شهر از بین رفته و به جای آن ساختمان های سر به فلک کشیده رشد نموده اند. حال از تهران خوش آب و هوا تنها پارک هایی در گوشه و کنار شهر باقی مانده است. اکنون که فصل گرما فرارسیده، تصمیم گرفتیم جا های دیدنی تهران در تابستان را معرفی کنیم تا بتوانید با برنامه ریزی مناسب انتها هفته ای شاد در محیطی مطلوب با آب و هوای خنک داشته باشید. در ادامه دوازده مورد از جاذبه های گردشگری تهران که برای گردش در فصل تابستان مناسب هستند را بهتر خواهید شناخت.

12 مورد از جاهای دیدنی تهران در تابستان

1. منطقه تفریحی گردشی طالقان

طالقان در شمال استان البرز و در 120 کیلومتری شمال غرب تهران واقع شده است. راه دسترسی به این منطقه اتوبان تهران کرج به سمت قزوین و پس از گذشتن از آبیک جاده اختصاصی طالقان است. پس از گذشتن از زیاران و طی کردن 28 کیلومتر، بر فراز گردنه ابراهیم آباد وارد دره طالقان می شوید که با پایین آمدن از گردنه، سد طالقان معین خواهد شد.

از جاذبه های طبیعی و گردشگری این منطقه می توان موارد زیر را نام برد:

  • سد طالقان
  • دشت های سرسبز آن با وجود آبشارهای متعدد
  • وجود چشمه های دائمی و فصلی همچون: چشمه آب گرم گنداب در روستای دهدر، چشمه آب گرم در روستای هرنج، چشمه آب گرم گراب و خچیره

2. روستای وردیج و واریش

در 30 کیلومتری غرب استان تهران، از توابع سولقان، بخش کن، تابلوی کوچکی به چشم می خورد که معرف منطقه ای به نام روستای وردیج - روستای واریش است.

این روستا را می توان از بهترین جاهای دیدنی تهران در تابستان محسوب کرد. جهت دسترسی به این منطقه زیبا انتهای اتوبان همت، بلوار پژوهش، شهرک دانشگاه شریف، خیابان شهید اردستانی و در نهایت انتهای خیابان تابلو روستا را مشاهده خواهید کرد.

جهت روستا جاده ای کوهستانی است که درآن باغ های سیب، گیلاس، هلو، گلابی، گردو، انگور و… قابل مشاهده است. وجود سنگ های صیقل خورده، آبشار، دره های عمیق، باغ های سرسبز، کوه های بلند در طول جهت چشم هر بیننده ای را به خود جلب می نماید. از جاذبه های اصلی این روستا می توان آبشار لت مال و صخره های سنگی تراش خورده را نام برد.

آبشار لت مال

این آبشار فصلی است و برای رسیدن به آن باید قبل از ورود به جاده اصلی و بعد از مجتمع معلم ماشین را در محلی مناسب پارک کرده و سپس وارد شوید. بعد از کمی پیاده روی اولین آبشار که ارتفاع آن به 5 متر می رسد قابل مشاهده است. در ادامه راه به آبشار دوم خواهید رسید که اگر چه ارتفاع آن کمتر، اما همچنان زیباست. پس از کمی پیاده روی به آبشار اصلی یا لت مال خواهید رسید. این آبشار حدودا 35 متر ارتفاع دارد. لت به معنی سنگ و مال یعنی مالیده شدن و مالش، تمثیلی از مالیده شدن آب روی سنگ هاست.

صخره های روستای وردیچ

اطراف روستای وردیچ را نمایشگاهی طبیعی از صورتک ها و آدمک های سنگی و عظیم احاطه کرده است. فرسایش طبیعی در این محل سنگ ها را به مجسمه هایی عجیب و رازآلود تبدیل کرده است. در اینجا سنگ هایی می بینید که چشم ها و دهانشان بصورت حفره ای تو خالی است.

3. آبشار رندان (دره حیدر)

از دیگر جاهای دیدنی تهران در تابستان در بخش کن، می توان آبشار رندان را نام برد. منطقه ای زیبا که با وجود آبشار رندان می توان از خنکای آن در تابستان گرم تهران بهره برد. این آبشار در 25 کیلومتری شمال غرب تهران، در بخش شمالی روستای رندان از توابع سولقان واقع شده است. این آبشار بعد از آبشار سنگان با ارتفاع تقریبا 40 متر دومین آبشار مرتفع تهران است. جهت دسترسی به این آبشار باید از داخل روستا به سمت آبشار حرکت کنید.

4. آبشار سنگان

سنگان به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و قرار دریافت در میان رشته کوه های البرز که در ارتفاع 2100 متری از سطح دریا قرار گرفته است، دارای آب و هوایی خنک در فصل تابستان است. سنگان نیز در بخش کن واقع شده است. وجود رودخانه ای به همین نام که از مجاورت آن می گذرد، فضایی با صفا و سرسبز را در اطراف روستا ایجاد کرده و آن رایکی از جاهای دیدنی تهران در تابستان کرده است.

آبشار سنگان در شمال غربی روستا و در دامنه های قله پهنه حصار قرار گرفته است. این آبشار حدود 30 متر ارتفاع دارد که به پایین دستش سرازیر می گردد و پس از عبور از کنار باغات روستا و سیراب کردن آن ها، به رودخانه کن می ریزد. در فضای مجاور این آبشار، می توانید مکان های صاف و بسیار مناسبی برای استراحت در فصل تابستان پیدا کنید.

5. سورتمه دربند

در شمال شهر تهران خیابان دربند، در منطقه خوش آب و هوای گلابدره، بوستان گلابدره به چشم می خورد. در سال 1392 در این بوستان جهت سورتمه سواری با حضور متخصصین ایرانی و با استفاده از تکنولوژی روز ساخته شد. سرعت حرکت سورتمه 40 کیلومتر بر ساعت بوده و جهتی پر پیچ را با طولی بیش از 850 متر طی می نماید. در این پارک علاوه بر سورتمه سواری می توانید از نمای زیبای شهر تهران، طبیعت گلابدره و چشم انداز کوه های تهران بهره مند شوید.

6. تله کابین توچال

یکی از قله های رشته کوه البرز، توچال است که در دامنه جنوبی آن واقع شده و در واقع کوه شهر تهران به حساب می آید. مجموعه تفریحی و ورزشی تله کابین توچال، تله اسکی و تله کابین دارد. در انتهای ایستگاه پنج، دو پیست اسکی مجهز برای ورزشکاران ایجاد شده است. از امکانات این مجموعه ورزشی، می توان به باشگاه تنیس، باشگاه تیر و کمان، باشگاه بانجی جامپینگ و اسکیت، باشگاه پینت بال، کوهنوردی و پیاده روی، پیست های اسکی، هتل و سایر امکانات خدماتی اشاره نمود.

7. لواسانات

در لواسان جاذبه های تفریحی و تاریخی مختلفی وجود دارد که باعث شده گردشگران با سلیقه های مختلف را مخصوصا در فصل تابستان به سمت خود بکشاند. آبشارهای ناران و کفترلو و روستای افجه از دیدنی های لواسانات هستند.

آبشار ناران

یکی از زیبایی های بی نظیر در شمال محله ناران از توابع لواسان کوچک، آبشار ناران نام دارد. این آبشار با ارتفاع حدودا 15 متر یکی از آبشا های دائمی است که در فصل بهار و تابستان با وجود آب بیشتر زیبایی بی نظیری دارد. آبشار در 38 کیلومتری تهران واقع شده که برای رسیدن به آن باید به سمت لواسان، بلوار امام خمینی، خیابان اسدیان و در نهایت روستای کند علیا حرکت کنید.

آبشار کفترلو

از دیگر آبشار های منطقه لواسان که در نزدیکی آبشار رندان واقع شده، آبشار کفترلو است. چمنزار ها و باغ های زیبای این منطقه، آن را به یکی از جاهای دیدنی تهران در تابستان و محلی مناسب برای تعطیلات آخر هفته تهرانی ها در فصل گرما تبدیل کرده است.

از دیگر مکان های دیدنی در لواسان می توان آرامگاه امامزاده اسماعیل، غار خمیره، آشار برگ دنیا و قلعه دختر را نام برد.

روستای افجه

یکی از زیباترین جاهای دیدنی تهران در تابستان، روستای افجه است. این روستا نیز در لواسانات واقع شده است. دشت هویج، دشت گرچال و قله ساکا در نزدیکی این روستا واقع شده اند، روستای افجه به دلیل قرار دریافت در ناحیه کوهستانی البرز، آب و هوایش در بهار و تابستان مطبوع بوده و گزینه ای مناسب برای فرار از گرما در فصل تابستان خواهد بود.

8. پارک جنگلی لویزان

یکی از جنگل هایی که در دهه 1340 به دلیل جلوگیری از رشد بافت شهری بصورت مصنوعی ایجاد گشت و در حال حاضر با مساحت 1100 هکتار، عظیمترین فضای سبز در نزدیکی تهران است. این پارک در 13 کیلومتری مرکز شهر واقع شده و هم اکنون فقط درب های عظیمراه هنگام بالای اتوبان همت و پایین اتوبان بابایی و در دیگر نیز از سمت ده لویزان قرار گرفته است برای عموم باز است.

9. پارک ملی سرخه حصار

این پارک یکی از قدیمی ترین مناطق حفاظت شده در دنیا است و با پایتخت شدن تهران تبدیل به محلی برای تفریح تهرانی ها شد. سرخه حصار از شکارگاه های قدیمی ایران است که 200 سال پیش تبدیل به پارک شده است. راه دسترسی به این پارک جاده خجیر است که از دو راهی زرشکی منشعب می گردد و تا خجیر 14 کیلومتر است. راه دیگر جاده قصر فیروزه است.

10. پارک ملی خجیر

این پارک در نزدیکی پارک سرخه حصار قرار گرفته است و در گذشته شکارگاه سلطنتی بوده است. رودخانه جاجرود پس از گذشتن از سد لتیان وارد این پارک می گردد که باعث خنکی آن در فصل تابستان شده است. بهترین زمان برای بازدید از این پارک با توجه به حیات وحش آن اوایل تیر تا اوایل آبان است.

11. پارک جمشیدیه

شاید اسم پارک جمشیدیه برای خیلی از تهرانی ها آشنا باشد. جالب است بدانید این پارک در گذشته در اختیار شخصی به نام جمشیدالدوله بوده است و در حال حاضر یکی از پارک های جنگلی تهران در بخش شمالی شهر است. در این پارک درختان سر به فلک کشیده اقاقیا، چنار، نارون، بیدمجنون، زبان گنجشک، افرای سیاه، سرو، بلوط، زردآلو، سیب، گلابی و گیلاس و … دیده می گردد. بدین طریق محلی مناسب برای تعطیلات آخر هفته در تابستان برای تهرانی ها خواهد بود.

12. جنگل مجموعه کاخ سعد آباد

وجود 180 هکتار جنگل که شامل چشمه ها، قنات ها، باغستان ها، گلخانه و در نهایت خیابان که در قسمت دربند است جزئی از مجموعه کاخ سعد آباد تهران است. این مجموعه در دوران قاجار ساخته شده و مکانی برای ییلاق پادشاهان در فصل تابستان بوده است. زیبایی های منحصر به فردو آب و هوای خنک این منطقه باعث می گردد آن را یکی از بهترین جاهای دیدنی تهران در تابستان بدانیم. ||

سخن آخر

شاید خیلی از ما ها با توجه به شرایط مالی نامناسب فکرمان درگیر این باشد که تابستان را چگونه برای فرزندانمان برنامه ریزی کنیم که از تعطیلاتشان لذت ببرند. شناخت مناطق خوش آب و هوا و جاهای دیدنی تهران در تابستان می تواند یک آخر هفته خیلی خوب را برای دوری از تهران شلوغ و ساختن یک خاطره شیرین فراهم کند. البته از جاهای دیدنی تهران نیز در خود شهر غافل نشوید.

شما کدام منطقه استان تهران را برای گردشگری در تابستان پیشنهاد می کنید؟ تجربیات و دیدگاه های خود را به وسیله ارسال نظر با ما و خوانندگان خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

russiaro.ir: تور روسیه ارزان قیمت | تور سوچی، تور مسکو، تور سن پترزبورگ

sabzevartoday.ir: سبزوار امروز | مجله خبری و تحلیلی سبزوار امروز

sahandblog.ir: سهندبلاگ، سیستم مدیریت محتوای سهند

منبع: setare.com
انتشار: 22 فروردین 1401 بروزرسانی: 22 فروردین 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 140884

به "12 مورد از جاهای دیدنی تهران در تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 مورد از جاهای دیدنی تهران در تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید