جاهای دیدنی بوشهر را از محلی ها بهتر بشناسید!

به گزارش مجله سرگرمی، طبیعت گردی، خرید، تاریخ بینی و خوش گذرانی! جاهای دیدنی بوشهر ایران همه این موارد را در یک سفر برای شما خاطره خواهد کرد. شهر بوشهر همیشه یکی از ستون های اصلی کشور در طول تاریخ بوده و هست و امروز می خواهیم به کمک راهنمای سفر به بوشهر ببینیم که دیدنی های آن کجاها هستند و از کجا آمده اند.

جاهای دیدنی بوشهر را از محلی ها بهتر بشناسید!

جستجو و خرید بلیط هواپیما، اتوبوس و قطار در خبرنگاران

خب برسیم به جای جذاب مقاله، جایی که می خواهیم از اماکن دیدنی بوشهر حرف بزنیم.

جاهای دیدنی بوشهر

داستان سواحل ماسه ای بوشهر، معماری جذاب آن، موسیقی و غذاهای محلی آن حتما حتما برایتان جذاب است. کمی پیش برویم که ریز به ریز این موارد را با هم ببینیم.

کرانه های فارس

قطعا وقتی داریم از جاهای دیدنی بوشهر صحبت می کنیم، نمی شود که سواحل ماسه ای آن را از یاد ببریم. اما تجربه ای که از سواحل ماسه ای بوشهر خواهید داشت کاملا فرق دارد. چرا؟ درست است که این سواحل بخش مهمی از جاهای دیدنی بوشهر هستند، اما هنوز امکانات زیادی در آن ها آماده نشده است.

اگر شما بودید همین کار را می کردید؟ شاید به این فکر باشید که نبودِ امکانات ممکن است تاثیر بدی روی جاذبه گردشگری داشته باشد، ولی همین که این سواحل تا حد زیادی بکر مانده اند آن ها را در فهرست دیدنی های بوشهر قرار می دهد.

یک پیشنهاد جالب! همانطور که می دانید، بخشی از مردم بوشهر برای کسب درآمد به صید ماهی مشغول هستند، اما صیدهایشان فقط ماهی نیست. معمولا جانورانی مانند ستاره دریایی، عروس دریایی، اسب دریایی و … هم به تور می افتند. از آنجایی که این جانوارن خوراکی نیستند، صیادان آن ها را خشک کرده و می فروشند. جمع کردن یک کلکسیون از این جانوران ایده جالبی است.

شاید باورتان نشود ولی اگر کمی پارتی داشته باشید، می توانید دندان کوسه (البته بچه کوسه) هم پیدا کنید!

به احتمال زیاد شما هم می دانید که یک زمان، نیروهای نظامی انگلیسی در جنوب کشور و مخصوصا در بوشهر ساکن بوده اند. اما می دانید چرا لقب دریایی ترین شهر دنیا را به آن داده اند؟ چون اگر از روی عرشه کشتی و از فاصله به آن نگاه کنید، به نظر می رسد که تا نیمه در آب است و کرانه ای دیده نمی شود. چرا؟ چون ارتفاع بوشهر نسبت به سطح دریا خیلی پایین است و همین باعث به وجود آمدن چنین صحنه خاصی می شود. کل استان در مجموع چیزی حدود 900 کیلومتر خط ساحلی دارد.

نخیلات یعنی چه؟

نخیلات کلمه ای است که محلی های بوشهر برای نخلستان استفاده می کنند. آیا می دانستید نخیلات که بخشی از جاذبه های گردشگری بوشهر هستند، در دنیا کم نظیرند؟ شما حساب کنید 39 هزار هکتار جنگل نخل و 6 میلیون اصله درخت نخل. خرمایی که از این نخیلات به فروش می رسد بخش بسیار مهمی از اقتصاد کل استان بوشهر را تامین می کند. این مساله به حدی مهم است که دولت برای حمایت از آن ها در برابر آفت ها و بی آبی برنامه بیمه عملی کرده است. یعنی اگر بر اثر این بلایا ضرری به کشاورزان وارد شود، دولت غرامت آن را پرداخت خواهد کرد.

اما اهمیت نخیلات بوشهر در اقتصاد خلاصه نمی شود. اگر به طبیعت گردی و مردم شناسی علاقه مند باشید، آب همیشه روان میان نخل ها، روستاهای درون نخلستان ها با معماری و آداب و رسوم منحصر به فردشان و آب و هوایی که با کل مناطق دیدنی بوشهر فرق دارد، حال شما را خوب خواهد کرد.

بر اساس تجربه بسیاری از کاربران، اگر از این نخیلات دیدن کنید، بوشهری های مهمان نواز شما را دست خالی برنمی گردانند. اما اگر می خواهید به عنوان سوغاتی هم خرما بگیرید، می توانید از همین مناطق، تازه ترین خرمای جنوب را بگیرید.

برای دیدن نخلستان ها باید از ساحل و دریا فاصله گرفت و بیشتر در دل استان بوشهر فرو رفت و به مناطق و شهرستان هایی مانند وحدتیه، سعدآباد، آب پخش، برازجان، دشتستان، دشتی و جم رفت. برای پیدا کردن جهت به هر کدام از این مناطق فقط کافی است روی آن کلیک کنید تا روی گوگل مپ برای شما نمایش داده شود.

دیدنی های بوشهر، شهر اولین ها

بندر بوشهر در طول تاریخ معمولا در خط مقدم نوسازی و مدرنیته قرار داشته است. چرا؟ دو دلیل اصلی دارد:

  • بند بوشهر مرکز استان بوشهر است
  • عمده فعالیت های کشتیرانی و بازرگانی در این بندر انجام می شود

حالا چرا می گوییم بوشهر شهر اولین هاست؟ بندر بوشهر از اولین شهرهای ایران بود که صنعت چاپ سنگی به آن وارد شد و در آن رونق گرفت. همچنین مردم بوشهر از اولین ایرانی هایی بودند که با نشریه و مجله آشنا شدند. فرودگاه بوشهر جزو سه فرودگاه قدیمی کشور است و با این که در تاریخ صنعت هوانوردی ایران قدمت زیادی دارد، فرودگاهی بدون سانحه بوده است.

هویت تاریخی بوشهر

ایران از قدیمی ترین کشورهای دنیا است و هنوز هم با وجود این همه پیشرفت، باز هم رد پای تاریخی را می توان در جای جای آن پیدا کرد. از موزه ها و کاخ های بی نظیرمان بگیرید تا معماری خانه ها و مساجدمان، همگی نشان دهنده فراز و نشیب های تاریخی ما هستند.

در اکثر شهرها و شهرستان های ایران بافت قدیمی شهر، معماری جذابی دارد و بوشهر هم از این قاعده مستثنی نیست. اما آنچه بافت قدیمی شهر بوشهر را متمایز می کند، نوع معماری بناهاست که ترکیبی از معماری ایرانی و هندی است. تمام عمارت ها نمایی به رنگ سفید یا زرد دارند و از سنگ های مرجانی و گچ ساخته شده اند. در پوشش سقف شان از بوریا و چوب صندل استفاده شده است و جنس در و پنجره ها نیز از چوب ساج است که محصول کشورهای آفریقایی است. اگر کمی دقیق تر شویم، می بینیم که جاهای دیدنی بوشهر (یا هر شهر دیگر) را می توان در لا به لای چنین موارد ریزی هم دید.

به دلیل بندری بودن بوشهر، بیشتر تاجران شهر خانه هایشان را نزدیک به بندر می ساختند و به همین دلیل بافت قدیمی شهر به دریا نزدیک است. بعضی عمارت ها دو بخش مسکونی و تجاری داشته اند: بخشی که اهل منزل سکونت می کردند و بخش دیگری به عنوان محل کار و کسب صاحب خانه.

زندگی در مناطقی به گرمی جنوب باعث می شود که مردم تا جایی که می توانند از طبیعت برای خنک شدن استفاده کنند. یکی از این راه ها، استفاده از معماری بهینه است. یعنی چه؟ یعنی دیوارها، حجره ها، پنجره ها و طاقچه های خانه ها در بافت سنتی بوشهر طوری طراحی شده اند که نهایت استفاده را از جریان باد ببرند.

بیشتر بناهای این مناطق دیدنی بوشهر شناشیر دارند. خیلی ساده بخواهیم بگوییم، شناشیرها در حقیقت نوعی بالکن چوبی و کرکره ای هستند که جلوی پنجره ها ساخته می شدند و مشرف به حیاط کوچه بوده اند. در فصل های بهار و تابستان، این شناشیرها پر می شوند از گلدان های پرگل! اگر به بافت سنتی بوشهر سر زدید، حواس تان به درهای چوبی این منطقه نیز باشد. در ساخت این درها از هیچ میخ یا بست فلزی استفاده نشده و دق الباب های زیبایی دارند. محله های دهدشتی، شنبدی، کوتی و بهبهانی چهار محله قدیمی و از مهمترین مناطق بوشهر محسوب می شوند. همچنین بهتر است بدانید که شناشیر را به صورت شناشیل هم می گویند.

بوشهر فهرست بالابلندی از جاذبه های تاریخی دارد که ریشهر، آب انبار قوام، خانه قاضی، عمارت ملک، گور دختر، عمارت دهدشتی، مدرسه گلستان، امام زاده عبدالمهین، قبر ژنرال انگلیسی، آرامگاه اصفهانی، معبد خدادریا، کلیسای مسیح مقدس، قلعه هلندی ها، کنیسه یهودیان، قبرستان انگلیسی ها و عمارت حاج رییس بخشی از این فهرست جاهای دیدنی بوشهر هستند.

دریا + موزه: موزه دریانوردی بوشهر

چه اهل موزه گردی باشید و چه علاقه مند به دریانوردی، موزه دریانوردی بوشهر می تواند برایتان جالب باشد. می دانید که بوشهر یکی از قطب های کشتی سازی ایران است و موزه دریانوردی بوشهر پر است از اشیای قدیمی و عتیقه دریانوردان و سیاحان قدیمی. ابزار و ادوات دریانوردی از قدیمی ترین قطب نماها تا جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا در صنعت کشتی سازی و دریانوردی را در این موزه می توانید ببینید.

این مکان زمانی کنسولگری کشور انگلستان در ایران بود، اما بعد از انقلاب آن را در اختیار نیروی دریایی قرار دادند. جالب است بدانید که در این موزه، علاوه بر مواردی که گفتیم، ادوات جنگی هم وجود دارد. وسیله هایی که برای سیر در دریا استفاده می شوند در کل دو دسته هستند: سطحی (یعنی روی آب حرکت می کنند) و غیرسطحی (یعنی زیر آب حرکت می کنند).

در موزه دریانوردی بوشهر از هر دو نوع ادوات وجود دارد. این هم ناگفته نماند که اسم اصلی موزه دریانوردی بوشهر موزه دریا و دریانوردی خلیج فارس است. خلاصه این که اگر می خواهید همه جاهای دیدنی بوشهر را تجربه کنید، این مورد را حتما در فهرست خودتان بگذارید.

راه دسترسی به موزه دریانوردی را روی نقشه برای شما گذاشته ایم:

منطقه حفاظت شده نایبند

یک پارک ملی از جنس دریا! آن هم در سواحل خلیج فارس. می دانید چرا آن را به منطقه حفاظت شده تبدیل کردند؟ نای بند در نزدیکی عسلویه واقع شده است و عسلویه هم بیشتر از همه چیز، روی صنعت تمرکز دارد. این یعنی محیط اطراف عسلویه هم خواه ناخواه تحت تاثیر قرار می گیرند و اگر محافظت نشوند، در طول زمان دیگر از جاهای دیدنی بوشهر فقط اسم می ماند. به همین دلیل دارند از آن محافظت می کنند تا مناظر بکر آن برای همه نسل ها خاطره بسازد. نایبند به نوعی هم از جاهای دیدنی عسلویه محسوب می شود.

نای بند با جغرافیای تپه ماهوری و پوشش گیاهی زیبا و کم نظیرش مثل درخت انجیر معابد با تنه های تنومند و درختان حرا با ریشه های شناور در آب، زیستگاه و محل تخم گذاری لاک پشت ها و پرندگان مهاجر است. شمالی ترین جنگل درختان حرا در خلیج فارس را که از باارزش ترین زیستگاه های ساحلی هستند، در نای بند می بینید.

در جنوب نای بند منطقه ای سرسبز و ماسه ای به نام نگاء وجود دارد که هنوز خیلی از گردشگران هم آن را نمی شناسند و به همین خاطر، سرسبزی و زیبایی اش حفظ شده است. این منطقه در مکانی سبز و آرام و در کنار ساحل خلیج فارس در فاصله بین استان های بوشهر و هرمزگان محل استراحت مسافران و گردشگران این جهت است.

برای شما هم سوال شد که چرا این منطقه اسم عجیبی دارد؟ اگر ریشه اش را بدانید، آن قدر هم عجیب نیست. نظرهای مختلفی وجود دارد، اما اکثریت می گویند که اسم اصلی این منطقه ناو بند بوده، یعنی جایی که ناوها در آن لنگر می انداختند و اصطلاحا قایق هایشان را می بستند.

راه دسترسی به نایبند را می توانید از روی نقشه ببینید:

بندر سیراف، بزرگترین بندر تاریخی ایران

بندر سیراف که این روزها با اسم بندر طاهری هم شناخته می شود، شهری باستانی در بخش مرکزی شهرستان کنگان، بزرگترین بندر تاریخی ایران، است. سیراف همچنین یکی از قدیمی ترین بنادر ایران نیز است که در دوره های ساسانی و اسلامی پررونق ترین بندرکشور بود و روابط تجاری زیادی با روم و یونان در اروپا، ماداگاسکار در آفریقا و حتی کانتون چین در آسیا داشته است. همین غنای تاریخی آن را به یکی از قدیمی ترین جاهای دیدنی بوشهر کرده است.

معماری شهر باستانی بندر سیراف شبیه معماری روستای ماسوله در شمال کشور است. این بندر در زمان رونقش به آزادی شهره بوده و بیش از سیصدهزار نفر جمعیت آن از زرتشتیان، مسیحیان، مانویان، یهودیان، بوداییان و اقوامی همچون رومیان، یونانیان و چینی ها به آزادی در کنار هم زندگی می کرده اند.

یکی از زیباترین و بهترین بناهای عمومی سیراف مسجد جامع آن است که حدود سال 188 قمری به جای ویرانه های یک دژ ساسانی بنا شده.

یکی دیگر از دیدنی های بوشهر در این شهر، عمارتی قدیمی به اسم عمارت شیخ جبار نصوری است که به آن قلعه نصوری هم می گویند. این عمارت متعلق به خاندان نصوری است و در اوایل دوره قاجاریه ساخته شده. این عمارت که بر روی تپه ی ای بلند و مشرف به دریا ساخته شده، دو حیاط اندرونی و بیرونی و یک شاه نشین دارد. قدمت بنا حدود 200 سال است. آنچه این بنا را از بناهای مشابه متمایز می کند، هجده تابلوی بسیار زیبا از مجالس شاهنامه فردوسی است که در ایوان غربی آن نقاشی شده اند.

موسیقی بوشهری

موسیقی بوشهری بسیار غنی است و اشکال گوناگونی دارد. موسیقی بوشهری کمی از موسیقی آفریقا نیز تاثیر گرفته است. شروه، سبالو، شروه، خیام خوانی، یزله، نِیمببه از فرم های مهم موسیقی بوشهری هستند. در سال های اخیر نیز گروه های موسیقی موفقی مانند کاکوبند و لیان از این شهر پا گرفته اند و در سطح کشور مشهور شده اند.

دیدنی های بوشهر با غذا و سوغاتی

در استان بوشهر بازارهای متفاوتی برای هر نوع سلیقه ای پیدا می شود. شهرهای گناوه و دیلم بازارهای بزرگی دارند و بسیاری از مردم محلی و گردشگران برای خرید به این شهرها می روند. در شهر بوشهر نیز مجتمع تجاری تفریحیِ زیتون، مراکز خرید ملت، آزادی، بوشهر، لیان و آزادگان در کنار بازارهای سنتی مثل بازار صفا، بازار قدیمی، بازار شهرداری و بازار روز جای خوبی برای خرید هستند.

یکی از دلایلی که محلی ها و گردشگران ترجیح می دهند از بازار گناوه یا سایر بازارهای نزدیک آن خرید کنند این است که واردات در این بخش از کشور بیشتر انجام می شود و به همین دلیل قیمت اجناس نسبت به چیزی که در بازار است پایین تر است. البته این را هم نباید فراموش کرد که اگر خوب بگردید و بلد باشید، می توانید حتی اجناس اورجینال و خارجی هم پیدا کنید.

بازار قدیمی بوشهر

بازار قدیمی بوشهر که در بافت قدیمی شهر و در محله دهدشتی واقع شده است، بسیار پررفت وآمد است و با حدود 250 باب مغازه در دوران قاجار ساخته شده است. بازار قدیمی بوشهر در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

گلیم و گبه، عباى پشم شتر، گرگوربافى، حصیربافى، نمدمالی، توربافی، تونیره بافی، دولچه، سفال و سرامیک از سوغاتی های بوشهر هستند. اگر دوست دارید به جای لباس، سوغاتی های خوشمزه بگیرید، انواع خرما، حلوای مسقطی، ارده، حلوا راشی، حلوای سنگک، خارک پخته و رنگینک گزینه های خوبی هستند.

همچنین اگر اهل غذای دریایی هستید، پیشنهاد می کنیم سری هم به بازار ماهی بوشهر در خیابان شهدا بزنید که مطمئنیم دست خالی برنخواهید گشت.

سفره غذایی بوشهر ی ها به دلیل نزدیکی به دریا و صید ماهی و میگو، با غذاهای دریایی رنگین شده است. آشپزهای بوشهری در طبخ ماهی های شوریده، شیر و حلوا، قلیه ماهی و میگو، ماهی سرخ کرده، ماهی شکم گرفته و ته انداز معروف هستند. قیمه بوشهری از غذاهای معروف غیردریایی بوشهر است که در مناسبت ها و مراسم های خاص نیز پخته می شود.

شما هم از جاهای دیدنی بوشهر بگویید

جاهای دیدنی بوشهر که در این فهرست آورده ایم را خودتان دیده اید؟ اگر یادتان باشد از لب دریا تا دل شهر و بخش های تاریخی آن را با هم نگاهی کردیم. اما قطعا دیدنی های بوشهر در این فهرست تمام نمی شوند و ما هم مانند شما به دنیال تجربه ها و جاهای جدیدی هستیم.

اگر قبلا به بوشهر رفته و تجربه نابی دارید، دوست داریم که بخوانیم!

hoseinjaguar.ir: مجله جگوار | تور لیدر جاذبه های طبیعی ایران و جهان، اکوتوریسم

imgshot.ir: شاتر عکاسی | مجله آموزش حرفه ای عکاسی

vetworld.ir: مجله دامپزشکی | مجله خبری دانشجویان دامپزشکی

منبع: علی بابا
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 44748

به "جاهای دیدنی بوشهر را از محلی ها بهتر بشناسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی بوشهر را از محلی ها بهتر بشناسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید