10 شهر هوشمند برتر دنیا در سال 2019 معرفی شدند

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران : 10 شهر اول دنیا در لیست شهرهای هوشمند 2019 با اعلام رتبه هر یک از آنها در حوزه های سنجش کیفیت زندگی، معرفی شدند.

10 شهر هوشمند برتر دنیا در سال 2019 معرفی شدند

به گزارش خبرنگاران یک مدرسه اقتصاد در اسپانیا برای ششمین سال پیاپی، امکانات و خدمات زندگی و سکونتی شهرهای مختلف دنیا به همراه شرایط اجتماعی و اقتصادی این شهرها را مورد آنالیز کیفی قرار داده و با ملاک عمل قرار دادن 96 شاخص در 9 حوزه، 10 شهر هوشمند را از بین آنها شناسایی نموده است. شهر هوشمند جایی است که برای زندگی و کسب و کار، شهر ایده آل تلقی می شود. هدف از این رتبه بندی، نمایش شهرهای الگو و تشریح تجربه مدیران شهری آنها است تا راستا اصلاح شکل اداره شهرهای ناکارآمد و نامناسب برای زیست و تبدیل آنها به مناطق زندگی مورد رضایت شهفرایندان به شهرداران دنیا نشان داده شود.

نتایج این آنالیز معین می نماید شهرداران پیروز دنیا در زمینه هوشمندسازی شهر و افزایش رضایت فعالان اقتصادی و ساکنان آن شهر، توانسته اند 6 مهارت مختص مدیریت شهری را در دوران خدمت خود در شهر به کار بگیرند. پرهیز از کپی برداری محض از روی کارنامه قبولی سایر شهرداران با پایبندی فکری به طراحی مدل های منحصر به فرد، پذیرش این واقعیت که یک شهر برتر با همان سبک و سیاق قابل تکرار نیست، نوآوربودن شهردار، تقویت ارتباطات عمومی شهرداری، جلب مشارکت بخش خصوصی در پروژه های شهری به عنوان بهترین مدل توسعه شهر برای کاهش هزینه ها و همچنین به رسمیت شناختن حق تمام ذی نفعان شهر در تصمیم گیری و نفع بردن از امکانات شهری مهارت های یک مدیر شهر پیروز است.

آرمان شهرِ دنیای 2019

مدرسه اقتصاد آی ای اس ای (IESE) دانشگاه ناوارا - دانشگاهی در بارسلونا اسپانیا - ششمین نسخه از گزارش های سالانه هوشمندترین شهرهای دنیا خود را منتشر کرد. در این گزارش که هر ساله تحت عنوان شاخص حرکت شهرهای آی ای اس ای (CIMI) منتشر می شود، ابعاد مختلف زندگی شهری بر مبنای 96 شاخص در 9 حوزه اصلی سرمایه انسانی، همبستگی اجتماعی، اقتصاد، حکمرانی، محیط زیست، حمل ونقل و جابه جایی، برنامه ریزی شهری، تکنولوژی و نفوذ بین المللی مورد ارزیابی قرار می گیرد. در گزارش امسال، این ارزیابی ها برای 174 شهر دنیا (79 مورد از آنها پایتخت هستند) از 80 کشور ارائه شده است. به علاوه به منظور آنالیز فرایند پیشرفت شهرها در طول زمان و مقایسه بجا از عملکرد، شاخصی ترکیبی از سه سال اخیر محاسبه شده است. در گزارش امسال لندن، نیویورک، آمستردام، پاریس، ریکیاویک، توکیو، سنگاپور، کپنهاگ، برلین و وین شهرهایی هستند که با قرار دریافت در 10 رده نخست، به عنوان هوشمندترین شهرهای دنیا معرفی شده اند. به ادعای نویسندگان این گزارش، اصلی ترین هدف ارائه چنین گزارشی، کمک به برنامه ریزان شهری در راستا پیشرفت، توسعه و هوشمندتر شدن شهرهایشان است و در این رابطه سعی شده است تجارب پیروز شهرهای برتر به عنوان الگو مورد ارزیابی قرار گیرد.

هوشمندترین شهرها

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه دنیای اقتصاد در گزارش امسال نسبت به نسخه سال گذشته (2018) تغییرات ملموسی در رتبه ها مشاهده می شود، که البته شاید ناشی از اضافه شدن بعضی شاخص های جدید باشد. در رتبه بندی امسال لندن (پایتخت انگلیس) توانست با پیشی دریافت از نیویورک (پایتخت اقتصادی آمریکا) در صندلی نخست بایستد و نیویورک نیز با یک پله نزول در صندلی دوم ایستاد. آمستردام (پایتخت هلند) اما با جهشی هفت پله ای توانست از رده دهم تا رتبه سوم بالا بیاید. پاریس (پایتخت فرانسه) اما با یک پله نزول از رده سوم به چهارم رسیده است. تنها شهری که در میان 10 رتبه برتر صندلیش نسبت به گزارش سال گذشته تغییر ننموده، ریکیاویک (پایتخت ایسلند) است که در رده پنجم ایستاده است. در این رابطه در گزارش امسال توکیو (پایتخت ژاپن) با دو پله نزول در رده ششم، سنگاپور (شهر و کشور سنگاپور یکی است) با یک پله نزول در رده هفتم، کپنهاگ (پایتخت دانمارک) با پنج پله صعود در رده هشتم، برلین (پایتخت آلمان) با دو پله صعود در رده نهم و در نهایت وین (پایتخت اتریش) با 9 پله صعود در رده دهم جای گرفته اند.

معرفی شهرها به تفکیک هر یک از 9 حوزه اصلی، دیگر اطلاعات ارائه شده در این گزارش است. در اقتصاد، شهر نیویورک به لطف فراوری ناخالص داخلی بالا و تعداد بالای شرکت های تجاری، برای سال ها رتبه نخست این حوزه را قبضه نموده است. هر چند شرایط فعلی شاخص های این شهر حکایت از شکست ناپذیر بودن آن دارند، اما توکیو پتانسیل آن را دارد که جای این شهر را در رده نخست تصاحب کند و هر ساله به این صندلی نزدیک تر می شود. نیویورک، لس آنجلس (شهرهایی در آمریکا)، توکیو، سان فرانسیسکو (شهری در آمریکا)، واشنگتن(پایتخت سیاسی آمریکا)، دالاس (شهری در آمریکا)، شیکاگو (شهری در آمریکا)، پاریس، بوستون (شهری در آمریکا) و آمستردام به ترتیب 10 شهر برتر دنیا در حوزه اقتصاد هستند (هفت شهر از آمریکا). لندن، بهترین شهر دنیا در حوزه سرمایه انسانی است. لندنی ها این صندلی خود را مدیون تعداد بالای مدارس اقتصاد در سطح دنیای ممتاز خود هستند. این شهر همچنین بیشترین سهم را در میان 500 دانشگاه برتر دنیای دارد. شمار زیاد مدارس متوسطه (خصوصی و دولتی)، سهم بالای جمعیتی که تحصیلات متوسطه دارند و همچنین مزایای فرهنگی تئاتر ها، موزه ها و نمایشگاه های این شهر از دیگر خصوصیاتی هستند که این شهر را در داشتن سرمایه انسانی ممتاز کمک نموده اند. لندن، لس آنجلس، نیویورک، بوستون، برلین، پاریس، مسکو(پایتخت روسیه)، واشنگتن، توکیو و شیکاگو به ترتیب 10 شهر برتر دنیا در حوزه سرمایه انسانی هستند (5 شهر از آمریکا). در حوزه همبستگی اجتماعی، زوریخ (عظیم ترین شهر سوئیس) بهترین شرایط را در میان شهرهای دنیا دارد. بر اساس شاخص کیفیت زندگی مرسر این شهر در 2018 بالاترین کیفیت زندگی دنیا را داشت. در 2017 نیز این شهر در رده دوم باثبات ترین شهرهای دنیا قرار داشت. نرخ پایین جرم و جنایت، یکی از بالاترین رتبه ها در شاخص خوشبختی، نمره بالا در فضای مناسب برایاشتغال زنان، نرخ پایین بیکاری و توزیع به نسبت عادلانه درآمد از دیگر ویژگی های برجسته این شهر است. زوریخ، برن (پایتخت سوئیس)، تایپه (پایتخت تایوان)، بازل (شهری در سوئیس)، لینز (شهری در اتریش)، ولینگتون (پایتخت نیوزیلند)، کوبک (شهری در کانادا)، ابوظبی (پایتخت امارات)، آیندهون (شهری در هلند) و هلسینکی (پایتخت فنلاند) به ترتیب 10شهر برتر در حوزه همبستگی اجتماعی هستند. در میان 10 شهر برتر این حوزه 6 شهر اروپایی که سه مورد از آنها از سوئیس هستند.

در حوزه محیط زیست، همانند سال گذشته ریکیاویک (پایتخت ایسلند)، به عنوان پاک ترین شهر دنیا در رده نخست ایستاده است. این شهر به همراه ولینگتون کمترین میزان انتشار ذرات آلاینده 5/2 و 10 میکرون را در دنیا دارند. پایتخت ایسلند همچنین به خاطر منابع آبی تجدیدپذیر ممتاز خود شناخته شده است. در گزارش امسال آسونسیون (پایتخت پاراگوئه)، به لطف انتشار پایینگاز دی اکسید کربن، در میان 10 شهر برتر این حوزه جای گرفته است. ریکیاویک، ولینگتون، کپنهاگ، مونته ویدئو (پایتخت اروگوئه)، استکهلم (پایتخت سوئد)، توکیو، آکلند (شهری در نیوزیلند)، اسلو (پایتخت نروژ)، آسونسیون و سنگاپور به ترتیب 10 شهر برتر دنیا در حوزه محیط زیست هستند.

یک سال دیگر برن سوئیس به لطف عملکرد مطلوب در شاخص ادراک فساد، حجم بالای ذخایر سرانه و تعداد بالای سفارت خانه ها بهترین شهر دنیا در حوزه حکمرانی لقب گرفت. برن، ژنو (شهری در سوئیس)، تایپه، ملبورن (شهری دراسترالیا)، لس آنجلس، برلین، لندن، هلسینکی، زوریخ و سن دیگو (شهری در آمریکا) به ترتیب شهرهای برتر دنیا در حوزه حکمرانی هستند. در میان 10 شهر برتر این حوزه، 6 مورد از غرب اروپا هستند. در حوزه برنامه ریزی شهری تورنتو (شهری در کانادا) بهترین شهر دنیا است. این شهر به خاطر دارا بودن ویژگی هایی همچون زیرساخت های پیشرفته، تعداد بالای آسمانخراش ها و دسترسی مطلوب شهفرایندان به سیستم آب وفاضلاب مناسب شناخته شده است. تورنتو، نیویورک، ونکوور (شهری در کانادا)، کی یِف (پایتخت اوکراین)، شیکاگو، اُتاوا (پایتخت کانادا)، مونترال (شهری در کانادا)، هنگ کنگ، لندن و واشنگتن به ترتیب 10 شهر برتر دنیای در حوزه برنامه ریزی شهری هستند. در میان 10 شهر برتر این حوزه، هفت شهر در آمریکای شاقتصادی واقع هستند.

لندن در حوزه نفوذ بین المللی در میان شهرهای دنیای پیشتازی می نماید. تعداد بالای مسافران هوایی که با راستاهای هوایی گسترده این شهر سازگاری دارد، تعداد زیاد هتل ها و کنفرانس های بین المللی متعددی که در این شهر برگزار می شود از مهم ترین علل صندلی این شهر است. آمستردام، دیگر شهر اروپایی است که در رده دوم برترین های حوزه جای دارد و همانند پایتخت انگلیس، از تعداد بالای مسافران هوایی و کنفرانس های بین المللی متعدد بهره می برد. صندلی سوم این رتبه بندی نیز متعلق به پاریس است که حجم بالایی از عکس های این شهر در شبکه های اجتماعی بارگذاری می شود و از تعداد زیاد هتل بهره می برد. در میان 10 شهر برتر این حوزه 5 شهر اروپایی هستند. لندن، آمستردام، پاریس، سنگاپور، برلین، ملبورن، وین، نیویورک، میامی (شهری در آمریکا) و سیدنی (عظیم ترین شهر استرالیا) به ترتیب 10 شهر نخست در حوزه نفوذ بین المللی هستند.

سنگاپور پیشرفته ترین شهر دنیا در حوزه تکنولوژی است. در این شهر همه چیز با تکنولوژی مرتبط است. داشتن بالاترین سرعت اینترنت دنیا، آمار 100 درصدی داشتن تلفن همراه شهفرایندان، میانگین سه تلفن همراه برای هر شهفرایند، رتبه نخست در شاخص فرهنگ نوآوری دنیای و تعداد بی شمار نقاط اتصال به اینترنت، سنگاپور را از لحاظ تکنولوژیکی در میان شهرهای دنیا متمایز نموده است. رتبه دوم این حوزه نیز در تصاحب دیگر شهر آسیایی، هنگ کنگ چین است، که بالاترین نمره شاخص وب و بالاترین سرانه تلفن همراه را در دنیا دارد. سنگاپور، هنگ کنگ، سان فرانسیسکو، ریکیاویک، دبی، سئول (پایتخت کره جنوبی)، آمستردام، لندن، آیندهون و کپنهاگ به ترتیب 10 شهر برتر دنیا در حوزه تکنولوژی هستند. شانگهای چین شهری است که بهترین شرایط دنیا را در حوزه جابه جایی و حمل ونقل دارد، صندلیی که از علل اصلی آن دارا بودن سیستم گسترده مترو است. به علاوه این شهر یکی از پیشرفته ترین سیستم های دوچرخه سواری همگانی را در دنیا داراست. شانگهای، پکن (پایتخت چین)، لندن، پاریس، نیویورک، برلین، وین، مونیخ (شهری در آلمان)، مادرید (پایتخت اسپانیا) و تایپه به ترتیب 10 شهر برتر دنیا در حوزه جابه جایی و حمل ونقل هستند. در میان 10 شهر برتر این حوزه، سه شهر اروپایی و سه شهر آسیایی هستند.

بخش خصوصی ناجی

امروزه شهرها بیش از هر زمان دیگری احتیاج به توسعه فرآیندهای برنامه ریزی استراتژیک دارند. تنها در این صورت است که می توانند راستا آینده خود را به سمت نوآوری سوق دهند و ابعاد مختلف جوامع خود را اولویت بندی نمایند. با توجه به اینکه دو شرکت اقتصادی راستاهای متفاوتی را به سمت پیروزیت طی می نمایند، شهرها نیز باید با توجه به ظرفیت های خود به دنبال مدل هایی منحصر به فرد برای پیشرفت باشند. در واقع هر یک از شهرهای دنیا، منحصر به فرد و غیرقابل تکرار هستند و احتیاجها و فرصت های متفاوت دارند. بنابراین یک شهر برای توسعه و پیشرفت باید برنامه ای مختص به خود را طراحی کند، اولویت های خود را معین کند و برای انطباق با تغییرات به اندازه کافی منعطف باشد. تجربه شهرهای پیروز نشان می دهد برای بهبود کارآیی و ثبات خدمات، مسوولان شهری (شهرداران) باید نوآوری های بیشتر را در دستور کار قرار دهند.آنها همچنین باید ارتباطات را تقویت و از مشارکت کسب وکارهای دولتی و خصوصی در پروژه های شهری حمایت نمایند. در این رابطه شهرهای هوشمند فرصت های شغلی متعددی و احتمال بالایی برای همکاری میان بخش خصوصی و دولتی ایجاد می نمایند. تمام ذی نفعان شهری سهم دارند. بنابراین باید شبکه اکوسیستمی توسعه داده شود که به واسطه آن امکان مشارکت تمام بازیگران شهری فراهم می شود: عموم مردم، سازمان ها، نهادها، دولت، دانشگاه ها، متخصصان و مراکز تحقیقاتی. به عبارتی شبکه سازی مزیت های مختص به خود را دارد: شناسایی بهتر احتیاجها و منافع شهری، ایجاد اهداف مشترک و ارتباطات باثبات میان مشارکت نمایندگان، گسترش فرصت های یادگیری، افزایش شفافیت و اجرای بهتر و منعطف تر سیاست های عمومی.

با امکان همکاری بلندمدت با دولت، دسترسی به فرصت های اقتصادی جدید، فهم بهتر از احتیاجهای اکوسیستم محلی، رصد شفاف شرایط بین المللی و جذب استعدادها، کسب وکارهای خصوصی نیز دیگر بازیگرانی هستند که از سیستم شبکه منتفع می شوند. بخش خصوصی به لطف دانش تخصصی و تجاربی که در مدیریت پروژه ها دارد، در کنار همکاری با دانشگاه ها و سایر نهادها، بهترین گزینه برای توسعه شهرهای هوشمند هستند. این بخش همچنین برای کارآیی مشارکت دولتی-خصوصی مشخص نماینده است و نتیجه آن صرفه جویی های قابل توجه است. در نهایت نباید فراموش شود عامل انسانی نقشی بنیادی در توسعه شهرها دارد. بدونجامعه مشارکت نماینده و فعال، هر استراتژی، هرچند هوشمندانه و جامع محکوم به شکست است. فراتر از توسعه اقتصادی و تکنولوژیکی، کلید حرکت شهرهای هوشمند به ایده آل شهر در دستان شهفرایندان آن است. این هدفی ارزشمند و صریح است که تمام شهرها باید آن را طلب نمایند.

شهرهای الگو

آمستردام: پایتخت هلند، عظیم ترین شهر و مرکز اقتصادی و فرهنگی اصلی این کشور است. مجموعه ای از تکنولوژی های اقتصادی، کارآییانرژی و شرایط فرهنگی، آمستردام را به یکی از قدرت های مهم اروپا تبدیل نموده است. حدود 90 درصد از خانوار این شهر مالک دوچرخه هستند، شهری که از سیستم پیشرفته خدمات اتوماتیک برای خدمات عمومی و دوچرخه های همگانی بهره می برد. بر اساس برنامه ریزی های اجرا شده تا سال 2025 تردد خودروهای دیزلی و بنزینی در این شهر ممنوع خواهد شد، اتفاقی که آمستردام را به تنها شهر اروپایی با آلایندگی صفر تبدیل خواهد نمود. این شهر در رتبه بندی هوشمندترین شهرهای دنیا، در سطوح دنیای و منطقه ای به ترتیب در رتبه های 3 و 2 جای دارد. به عبارتی این شهر عملکردی فراتر از سطح کل دارد و در حوزه های اقتصاد، تکنولوژی، نفوذ بین المللی و جابه جایی و حمل ونقل از پیشگامان است.

بارسلونا: دوم شهر برتر اسپانیا در رتبه بندی هوشمندترین شهرهای دنیا است که در رده بندی کلی در صندلی 28 ایستاده است. این شهر تقریبا در تمام حوزه ها عملکردی مطلوب دارد: در حکمرانی، برنامه ریزی شهری، نفوذ بین المللی، تکنولوژی و جابه جایی و حمل ونقلی، نام بارسلونا در 30 رتبه برتر به چشم می خورد. این شهر به خاطر جمعیت بالای طراحان صنعتی، استفاده گسترده از تلفن های هوشمند و استفاده از کلان داده ها برای مدیریت ترافیک شناخته شده است و در میان 25 شهر برتر تکنولوژیکی دنیا حضور دارد. مدیران این شهر با اجرای پروژه سی موبایل، در چارچوب سیستم حمل ونقل هوشمند مشارکتی، سعی در بهبود آگاهی استفاده از شبکه جاده ای دارند. این سیستم راستایاب در موقعیت هایی نظیر نزدیک شدن ماشین های امداد (آمبولانس، آتش نشانی و...)، قرمز شدن چراغ های راهنما و عبور عابرین پیاده هشدار صادر می نماید. در این باره کمیسیون اروپا به منظور رسیدگی به چالش های حمل ونقلی این سیستم را به طور آزمایشی در هشت شهر قاره سبز، شامل بارسلونا اجرا نموده است.

لندن: پایتخت و پرجمعیت ترین شهر انگلیس است و عظیم ترین منطقه شهری این کشور را داراست. لندن به عنوان بهترین شهر دنیا در صندلی اول رتبه بندی امسال قرار گرفته است. پایتخت بریتانیا بیش از هر شهر دیگری در دنیا میزبان استارت آپ ها و برنامه نویسان است. مدیران این شهر یک پلت فرم اطلاعاتی آزاد راه اندازی نموده اند - تحت عنوان مخزن اطلاعاتی لندن - که هر ماه بیش از 50 هزار شخص حقیقی، شرکت، محقق و توسعه دهنده از آن استفاده می نمایند. سرمایه گذاری حمل ونقل عمومی این شهر یکی از عظیم ترین پروژه های ساخت وساز اروپا است (پروژه کراس ریل)، پروژه ای که تا انتها امسال میلادی 10خط ریلی جدید به شبکه راه آهن این شهر خواهد اضافه کرد. تقریبا در تمام حوزه ها این شهر موقعیتی برتر دارد: رتبه نخست در حوزه های سرمایه انسانی و نفوذ بین المللی و جزو 10 شهر برتر در حوزه های زیر است: جابه جایی و حمل ونقل، حکمرانی، تکنولوژی و برنامه ریزی شهری. بدترین عمکرد این شهر مربوط به حوزه همبستگی اجتماعی است که در رده 45 ایستاده است.

مادرید: پایتخت و پرجمعیت ترین و در رتبه بندی هوشمندترین شهرهای دنیا برترین شهر اسپانیا است. این شهر در حوزه های جابه جایی و حمل ونقل (رده 9) و نفوذ بین المللی (رده 17) عملکرد مطلوب دارد. مدیران این شهر تعهد خود را به توسعه شهری باثبات نشان داده اند. راه اندازی پلت فرم مادرید هوشمند این امکان را فراهم ساخته است تا شهفرایندان با استفاده از تلفن های همراه خود هر مشکل مدیریتی و اشکال در خدمات عمومی را به شورای شهر گزارش دهند. مدیران این شهر همچنین پلت فرمی تحت عنوان تصمیمات مادرید راه اندازی نموده اند که بر مبنای مشارکت شهفرایندان به دموکراسی مستقیم مدیریت شهری کمک می نماید.

نیویورک: یکی از عظیم ترین و پرجمعیت ترین نواحی شهری در دنیا و پس از مکزیکوسیتی بالاترین تراکم جمعیتی را در آمریکای شاقتصادی دارد. هرچند در رتبه بندی امسال این شهر صندلی نخست را به لندن داده است، اما همچنان در حوزه اقتصاد پیشتازی می نماید. نیویورک مهم ترین مرکز اقتصادی دنیا است و بالاترین فراوریناخالص داخلی شهری را در دنیا داراست. این شهر که لقب سیب عظیم به آن داده شده است، خانه بیش از 7 هزار شرکت تکنولوژیکی و به خاطر خدمات تکنولوژیکی یکپارچه شناخته شده است. علاوه بر رتبه نخست اقتصاد، در حوزه های سرمایه انسانی (رتبه 3)، برنامه ریزی شهری (رتبه 2)، نفوذ بین المللی (رتبه 8)، تکنولوژی (رتبه 11)، و جابه جایی و حمل ونقل (رتبه 5) نیز عملکردی مطلوب دارد.

اسلو: این شهر منطقه اسکاندیناوی در رتبه بندی کلی هوشمندترین شهرهای دنیا در رده 14، و در حوزه محیط زیست در صندلی هشتم ایستاده است. بین بازه سال های 2016 تا 2018 این شهر بیشترین پیشرفت را در شاخص هوشمندترین شهرهای دنیا داشت، تحولی که البته با توجه به برنامه ریزی مدیران شهری برای تبدیل اسلو به شهری هوشمند، سبز، نوآور و فراگیر برای همه، غافل گیرنماینده نبود. تست اتوبوس های الکتریکی، ساخت سایت هایی با انتشار آلاینده صفر، بازسازی ساختمان های موجود با هدف ارتقای سیستم مدیریت زباله و انرژی سبز به وسیله فرآیند بازیافت معدودی از پروژه های اجرایی در این شهر هستند. تمام خدمات مربوط به شهفرایندان این شهر دیجیتالی شده یا خواهند شد.

پاریس: پایتخت فرانسه مهم ترین مرکز اقتصادی اروپا است، که شعبه اصلی نیمی از غول های اقتصادی فرانسه و 20 شرکت از 100 شرکت عظیم دنیا در این شهر قرار گرفته است. مدیران این شهر که به اصطلاح شهر چراغ ها لقب گرفته کوشش می نمایند با رونق استفاده از دوچرخه ، خودروهای الکتریکی و پلت فرم اطلاعاتی در دسترس همه حمل ونقلی پاک برای شهر به ارمغان آورند.

به علاوه کوشش شده است با استفاده از کاربردهای اینترنت اشیاء جریان های تردد جمعیت و وسایل نقلیه بهینه شود. پروژه گرند پاریس اکسپرس نیز یکی از عظیم ترین تحولات در سیستم حمل ونقلی اروپا محسوب می شود، پروژه ای که قرار است طی آن شبکه حمل ونقلی بازطراحی، و 4 خط ریلی جدید معادل 200 کیلومتر و 68 ایستگاه جدید اضافه، و سیستم مترو به طور کامل اتوماتیک شود. پاریس در رتبه بندی اصلی هوشمندترین شهرهای دنیا در رده چهارم ایستاده است و در حوزه های اقتصاد (رده 8)، سرمایه انسانی (رده 6)، نفوذ بین المللی (رده 3)، تکنولوژی (رده 15)، و حمل ونقل و جابه جایی (رده 4) نیز موقعیتی برجسته دارد.

سنگاپور: هر چند در سطح دنیای، هفتمین شهر هوشمند دنیا است، اما در منطقه و حوزه تکنولوژی بهترین شهر است. در سنگاپور هر چیزی حول تکنولوژی می شود. دارا بودن شبکه فیبر نوری به گستردگی مساحت شهر، سرانه سه عددی تلفن های همراه، بیمارستانی که عمده وظایف آن بر عهده روبات ها است، و باغ ها و مزارع عمودی که قابلیت تنظیم دما و جمع آوری آب های باران در آنها ایجاد شده، نمونه هایی از ویژگی های این شهر است. در واقع مدیران این شهر خود را وقف نوآوری نموده اند، و به جای سیاست، تکنولوژی حرف اول را می زند.

dubairo.ir: تور دبی ارزان قیمت، تور لحظه آخری امارات، تور ابوظبی

ecods.ir: کد الکترونیک | مجله تکنولوژی، گردشگری، موفقیت، پزشکی، خانواده

encaria.ir: دانشنامه آریایی | مجله خبری، استارتاپ و موفقیت کسب و کار ها

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 83723

به "10 شهر هوشمند برتر دنیا در سال 2019 معرفی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 شهر هوشمند برتر دنیا در سال 2019 معرفی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید