گزارش عملکرد توسعه فناوری نانوی ایران در سال 1397 منتشر شد

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، در گزارش عملکرد توسعه فناوری نانوی ایران در سال 1397، دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در فناوری نانو و اقدامات و برنامه های مرتبط با این سند ارائه شده است.

گزارش عملکرد توسعه فناوری نانوی ایران در سال 1397 منتشر شد

گزارش عملکرد توسعه فناوری نانوی ایران در سال 1397 در 5 فصل و 3 پیوست به توضیح زیر منتشر شده است؛

فصل اول؛ وضعیت دستیابی به اهداف کلان پیشرفت فناوری نانو در ایران

بر طبق این گزارش، در سال 2018 میلادی، 10 هزارو 138 مقاله مرتبط با فناوری نانو توسط محققان ایرانی در وب آف ساینس (WoS) نمایه شده است که ایران با این سهم از انتشارات نانو، در رتبه چهارم جهان نهاده شد. همچنین ایران از لحاظ سرانه مقاله نانو به جمعیت، در رتبه پانزدهم و از لحاظ تعداد مقاله به ازای مقدار GDP براساس نرخ برابری قدرت پول (PPP)، در رتبه اول جهان است.

در این بخش آمده حجم بازار محصولات نانو ساخت ایران در سال 96 رقم 13،916 میلیارد ریال بوده است. از این رقم، 2،494 میلیارد ریال-حدود 18 درصد- مربوط به صادرات این محصولات به کشورهای دیگر و 11،422 میلیارد ریال مربوط به فروش در بازار داخلی بوده است.

فروش تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی فناوری نانو ایران نیز با افزایش 110 درصدی همراه بوده است که بخشی از این فروش به دلیل توجه شرکتهای داخلی تجهیزات ساز به بازارهای منطقه ای و بین المللی است. 42 درصد از حجم بازار کالاهای فناوری نانو، به حوزه ساخت و ساز تعلق دارد و حوزه نانوپوشش با اختصاص 40 درصد از بازار کالاهای نانوی ساخت ایران، در رتبه بعدی واقع شده است.

همچنین محصولات ایرانی فناوری نانو در حوزه ساخت و ساز به 35 کشور، حوزه نساجی به 23 کشور و حوزه خودرو به 16 کشور صادر شده است. بیشترین حجم صادرات فناوری نانو ایران به کشورهای همسایه و منطقه صورت گرفته است.

در بخش اثرگذاری بر بهبود کیفیت زندگی مردم، بیش از 60 نوع محصول ایرانی فناوری نانو که موجب افزایش کیفیت زندگی در شاخص هایی از جمله دوام بیشتر، مصرف کمتر، زیبایی بیشتر، سازگاری بیشتر با محیط زیست، ایمنی بیشتر و … را فراهم می نمایند، معرفی شده است.

فصل دوم؛ گزارش عملکرد برنامه پیشرفت فناوری نانو در ایران

این فصل شامل گزارش اقدامات صورت گرفته در 8 برنامه کلان ذیل برای پیشرفت فناوری نانو در سال 1397 است.

در برنامه اول این بخش با موضوع ترویج و آموزش عمومی فناوری نانو اقدامات صورت گرفته در راستای فعال سازی زیرساختهای فرهنگی کشور برای پشتیبانی از فناوری نانو، توسعه باشگاه دانش آموزی فناوری نانو و شبکه آزمایشگاه های آموزشی توانا، توسعه بنیاد آموزش نانو و شبکه نهادهای ترویجی و نهایتاً ترویج صنعتی فناوری نانو تشریح شده اند.

بر اساس اطلاعات این گزارش، در سال 97، خدمات رسانه ای ستاد نانو به بیش از 200 شرکت فناوری نانو ارائه شده است. در حوزه دانش آموزی، از ابتدای فعالیت شبکه توانا تا سرانجام سال 1397، تعداد 305329 دانش آموز با حضوردر آزمایشگاههای شبکه توانا، به صورت عملی با فناوری نانو آشنا شده اند. در حوزه دانشجویی، با حمایت ستاد نانو از برگزاری سمینارهای ترویجی و کارگاه های آموزشی، زمینه آشنایی 2768 دانشجو با فناوری نانو فراهم شد.

در برنامه دوم این بخش با موضوع ارتقای کیفیت علمی و پرورش سرمایه های انسانی کارآمد فناوری نانو سال 1397، برنامه حمایت تشویقی از تحقیقات فناوری نانو بر مبنای رویکرد جدید ستاد نانو، بر افزایش کیفیت دستاوردهای علمی، حرکت به سمت مرجعیت علمی و انجام پژوهش های کاربردی و صنعتی با رویکرد مأموریت گرا تأکید داشت و بیش از 112 میلیارد ریال حمایت تشویقی در قالب این برنامه به محققان فناوری نانو پرداخت شد.

برنامه های بخش سوم با موضوع توسعه فناوری نانو شامل طرح های نوآورانه نانو، ایجاد فضاهای فراوری نیمه صنعتی نانو و حمایت از دارایی های فکری فناوری نانو بودند. باهدف یاری به تجاری سازی ایده های فناورانه، برنامه های مختلفی نظیر برنامه طرح های نوآورانه فناوری نانو (Nano Match)، مرکز صنعتی سازی نانوفناوری کاربردی (ICAN) و واحد مالکیت فکری شکل گرفته اند.

این برنامه ها کوشش دارند تا با حمایت از توسعه و تجاری سازی ایده های مبتکرانه و حمایت از ایجاد فضای فراوری نیمه صنعتی و همینطور با حمایت از فراوری، حفاظت و به کار گیری دارایی های فکری مبتنی بر فناوری نانو به راه اندازی کسب و کارهای مبتنی بر فناوری نانو را رونق دهند.

در بخش چهارم فصل دوم با موضوع توسعه خدمات و زیرساخت های تجاری سازی فناوری نانو آمده است که واحد ارزیابی محصولات فناوری نانو (واحد نانومقیاس) در سال 97 در مجموع، 136 گواهینامه نانومقیاس و 69 گواهینامه آزمایشی را برای محصولات فناوری نانو صادر کرد.

به این ترتیب، آمار محصولات دارای گواهینامه نانومقیاس ایران تا سرانجام سال 1397 تعداد 585 محصول است که 394 کالای نانومقیاس و 191 تجهیز نانو را شامل می گردد. همچنین تعداد شرکت های دارای گواهینامه نانومقیاس ایران تا سرانجام سال 1397 به 165 شرکت رسیده است.

بر طبق این گزارش، در سال 97، مجموعاً 767 خدمت به ارزش بیش از 22 میلیارد ریال به وسیله کارگزاران و مشاوران مؤسسه خدمات فناوری تا بازار و ستاد نانو به شرکت های فناوری نانو ارائه شده است. همچنین در سال 1397 در مجموع 153 واحد فناور نانویی در مراکز رشد واحدهای علمی و فناوری کشور مستقر هستند که خدماتی از سوی ستاد نانو به آنها ارائه شده است.

بر اساس این گزارش، مجموع درآمد آزمایشگاه های عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو در سال 1397 مبلغ 290 میلیارد ریال بوده است که در مقایسه با سال قبل، 12 درصد رشد داشته است. در همین مدت، قریب به 590 هزار خدمت آزمایشگاهی (طی 170 هزار مورد مراجعه به آزمایشگاهها) توسط این مراکز به مشتریان ارائه شده که رشد 16 درصدی را نسبت به سال قبل نشان می دهد.

همچنین در برنامه چهارم این فصل با موضوع ارتقای صنایع موجود و ایجاد صنایع جدید برپایه فناوری نانو آمده است در سال 1397 اقداماتی مانند حمایت از توسعه و فراوری تجهیزات و ماشین آلات صنعتی فناوری نانو، حمایت از توسعه شبکه های نوآوری و مراکز شتاب دهنده فناوری نانو، یاری به کاهش ریسک سرمایه گذاران در صنعت نانو و توسعه شبکه تبادل فناوری نانو به منظور حمایت از به کارگیری این فناوری در صنایع صورت گرفته است.

برپایه این گزارش، در سال 97 در بخش حمایت از طرح های تحقیق و توسعه درمجموع حدود 46 میلیارد ریال و برای توسعه خط فراوری شرکت های فناور نانو، بیش از 138 میلیارد ریال به عنوان تسهیلات به شرکت های فعال فناوری نانو اعطا شده است.

همچنین ستاد نانو در جهت پاسخ به نیازهای صنعت، از طرح های تبادل فناوری نانو حمایت می نماید، که در سال 97 تعداد 77 پروژه پیروز تبادل فناوری نانو به انجام رسیده است.

در برنامه ششم فصل دوم با عنوان استاندارد، کنترل کیفی و ایمنی فناوری نانو آمده است، با تدوین 19 استاندارد ملی در سال 97، در مجموع تعداد استانداردهای ملی کشور در حوزه فناوری نانو به 99 عنوان رسید.

در این سال، با نظرخواهی از متخصصان داخلی و تشکیل جلسات تخصصی متعدد، در مجموع تعداد 18 مدرک استاندارد بین المللی در کمیته استاندارد ستاد نانو تهیه و به عنوان نظر رسمی ایران برای سازمان ایزو ارسال شد. این بخش از گزارش عملکرد فناوری نانو در سال 97، به اقدامات صورت گرفته در راستای پیاده سازی نشان نانونماد و همچنین فعالیت های کمیته نانو سازمان غذا و دارو و سازمان دامپزشکی می پردازد.

بر اساس این گزارش، در برنامه هفتم فصل دوم توسعه و مدیریت بازار داخلی و خارجی محصولات نانو تحت عنوان در سال 1397 در مجموع بیش از 197 میلیارد ریال شامل 87 فقره وام، 4 فقره تسهیلات لیزینگ و 2 فقره خرید دین به فناوران و شرکت های حوزه نانو اعطا شد. اقدامات صورت گرفته در حوزه حمایت از برندسازی بین المللی محصولات فناوری نانو ایران و همچنین فعالیت های پایگاه های صادراتی فناوری نانو ایران از دیگر بخش های این برنامه است.

در برنامه هشتم این فصل نیز با عنوان ارتقاء همکاری های بین المللی در حوزه فناوری نانو آمده است که جمهوری اسلامی ایران کوشش دارد تا با مشارکت در تأسیس مجامع منطقه ای و جهانی فناوری نانو و همچنین ایجاد زیرساخت توسعه همکاریهای بین المللی، حضوری فعال در عرصه بین المللی فناوری نانو داشته باشد که از این جمله می توان به اجرای رویداد المپیاد بین المللی فناوری نانو و حضور فعال در رویدادهای بین المللی نظیر در رویدادهایی نظیر دیالوگ آسیا - اروپا، مجمع آسیایی (ANF)، کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در حوزه آسیا و اقیانوسیه(ESCAP) و … اشاره نمود.

از سویی در فصل سوم گزارش، اقدامات صورت گرفته در راستای سیاستگذاری پیشرفت فناوری نانو و در فصل چهارم، ارزیابی شاخص ها و گزارش تأمین اقتصادی برنامه ها، بیان شده است. در سرانجام و در فصل پنجم نیز گزارش اقدامات دستگاه های دولتی در راستای اجرای تکالیف سند گسترش کاربرد فناوری نانو بیان شده است.

سه پیوست گزارش نیز شامل توزیع استانی نهادهای فناوری نانو در ایران، پایگاه های فناوری نانو ایران در حوزه های مختلف و معرفی بعضی از محصولات فناوری نانو ایران و نحوه تأثیرگذاری آنها در کیفیت زندگی مردم است.

این گزارش در 5 فصل، 3 پیوست و در 318 صفحه تنظیم شده است و نسخه الکترونیکی آن از اینجا قابل دریافت است.

parisro.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز، زمستان، نوروز، بهار تابستان فرانسه

umeblog.ir: یومی بلاگ: آرشیو خبری و مقالات متنوع وب

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 33218

به "گزارش عملکرد توسعه فناوری نانوی ایران در سال 1397 منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش عملکرد توسعه فناوری نانوی ایران در سال 1397 منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید