کوه کرکس، عجیب ترین راستا کوهنوردی

به گزارش مجله سرگرمی، کوه کرکس یا بهتر است بگوییم کوهستان کرکس که احتمالا شما هم اسمش را شنیده اید کوهستانی حوالی نطنز در استان اصفهان است.

کوه کرکس، عجیب ترین راستا کوهنوردی

چند سالی می گردد که کوه کرکس در شهرستان نطنز استان اصفهان معروف شده و کوهنوردها هوادار آن شده اند. با ما در خبرنگاران همراه باشید تا ویژگی های کوه کرکس اصفهان را یاد بگیرید و بدانید چرا تا این حد معروف شده است.

معرفی کوه کرکس

چند سالی می گردد که این جاذبه طبیعی پاتوق هزاران نفر از کوهنوردان داخلی و خارجی شده؛ اما چه چیزی باعث معروفیت کوه کرکس شده است؟ اولین و مهم ترین موضوعی که کوه کرکس را برای کوهنوردان به یک بهشت بی رقیب تبدیل نموده جهتهای دسترسی متنوع، نسبتا ایمن و مناسب هستند. کوه کرکس یکی از زیباترین و بکرترین مناطقی است که به عنوان یک کوهنورد در این ناحیه از کشور پیدا خواهید کرد.

وجه تسمیه؛ کرکس ناجی

از قدیمی ترها شنیده اند شاه عباس صفوی گاهی اوقات برای شکار به این کوهستان می آمد. در حین شکار یک کرکس شاه عباس را همراهی و به او یاری می کرد. یک روز که شاه عباس قصد نوشیدن آب از ظرف مخصوص آب را داشت کرکس مانع کار او می گردد و شاه عباس از شدت عصبانیت کرکس بی زبان را می کشد.

بعدها که تعیین می گردد ظرف آب آغشته به زهر بوده و کرکس شاه را از مرگ نجات داده بود شاه عباس برای کرکس یک آرامگاه در دامنه کوه می سازد. شاید به همین دلیل ما امروزه این کوه را به نام کوه کرکس می شناسیم.

زیبایی های کوه کرکس

همان طور که از رنگ کوه هم می گردد حدس زد، اینجا یک اثر هنری است که طی هزاران سال در اثر خارج شدن گدازه های آذرین از دل زمین شکل گرفته است.

بارندگی های مناسب در کوه کرکس، دره های پرپیچ وخم اینجا را تبدیل به زمین های سرسبز و بسیار تماشایی نموده اند که انواع بوته ها و گیاهان زینتی در گوشه و کنار آن به چشم می خورند.

برترین فصل برای سفر

اینکه چه موقع از سال به کوه کرکس سفر کنیم بستگی به عوامل مختلفی دارد؛ مثلا اگر با سرما میانه خوبی ندارید باید نیمه اول سال خصوصا تابستان را برای زدن به دل کوه انتخاب کنید.

چه چیزهایی به همراه داشته باشیم؟

برای کوهنوردی در این نقطه و صعود به قله کرکس به تجهیزات کامل کوهنوردی احتیاج دارید. اگر در فصل زمستان قصد صعود به قله را دارید علاوه بر تجهیزات اولیه کوهنوردی به تجهیزات زمستانی هم احتیاج خواهید داشت. اگر به تماشای های ایران علاقه دارید، مجذوب کننده ترین نقاط ایران که باید ببینید را بخوانید.

برترین جهت دسترسی

برای دسترسی به این جهت باید از آزادراه نطنز - اصفهان به روستای طرق رود در 33 کیلومتری نطنز بروید. کشه روستای کوچکی است که در 6 کیلومتری شمال طرق رود قرار گرفته است. از روستای کشه جهت صعود به کوه کرکس شروع می گردد. طی کردن این جهت حدود 5 ساعت طول خواهد کشید.

پیشنهاد مطالعه: برای تماشا مطالب بیشتر از گردشگری پیرترین موجود زنده ایران را بشناسید را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 6 شهریور 1401 بروزرسانی: 6 شهریور 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 164395

به "کوه کرکس، عجیب ترین راستا کوهنوردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوه کرکس، عجیب ترین راستا کوهنوردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید