کرم های ضدآفتاب نانویی به کشورهای همسایه صادر می شوند

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت تولیدکننده کرم های ضدآفتاب نانویی، محصولات خود را به کشورهای لبنان، عراق، افغانستان و کویت صادر می نماید.

کرم های ضدآفتاب نانویی به کشورهای همسایه صادر می شوند

دکتر محمدرضا شاهینی، سرپرست بخش نوآوری این شرکت گفت: در فراوری ضدآفتاب ها از جاذب های فیزیکی یا شیمیایی استفاده می گردد. جاذب های فیزیک پرتوهای مضر آفتاب را بازتاب می دهند. در نانوذرات هم همین موضوع مصداق دارد؛ بعضی نانوذرات نظیر نانوذرات فلزی می توانند نور خورشید را بازتابش دهند. وجود نانوذرات در این کرم های ضدآفتاب موجب شده تا کارایی محصول افزایش یافته که این کار با افزایش میزان بازتاب پرتوهای مضر نور آفتاب انجام می گردد.

وی اضافه کرد: در کرم های ضدآفتاب این شرکت از جاذب های معدنی نانو ذرات دی اکسید تیتانیوم استفاده شده است. در کرم ضدآفتاب از پارامتری به عنوان ضریب محافظت در برابر نور خورشید استفاده می گردد که این پارامتر نشان دهنده میزان جذب پرتوهای مضر نور آفتاب است. در محصولات ضدآفتاب این شرکت با کاهش ابعاد ذرات تیتانیم، این ذرات قابلیت جذب و پراش پرتوهای خورشید را پیدا نموده و در نتیجه خاصیت ضدآفتاب بودن در این کرم ها ایجاد می گردد.

وی ادامه داد: اگر از ذرات درشت تر استفاده گردد، کرم به صورت رنگ سفید در آمده که عملکرد ضدآفتابی نخواهد داشت.

شاهینی ادامه داد: این نانوذرات دارای پوششی از جنس الکیل سیلان هستند که وجود این پوشش عاملی به همراه نانومقیاس بودن ذرات اکسیدتیتانیوم موجب شده تا کرم های بتوانند SPF بالایی داشته باشند.

به گفته سرپرست بخش نوآوری این شرکت فراوری نماینده ضد آفتاب های نانو، ضدآفتاب های نانویی بلافاصه پس از مصرف، خاصیت محافظت نمایندگی خود را ایجاد می نمایند، به گونه ای که این کرم ها بلافاصله پس از استفاده، لایه حفاظتی روی پوست تشکیل می دهند و سد دفاعی در مقابل اشعه فرابنفش خورشید ایجاد می نمایند. نانوذرات مورد استفاده در این محصول وارد سلول نمی شوند و در همان لایه های سلول مرده پوست باقی می مانند.

وی اضافه کرد: ساختارهای بلوری نانوذرات دی اکسید تیتانیوم به دو صورت روتایل و آناتاز مورداستفاده قرار می گیرند. این درحالی است که اتحادیه اروپا استفاده از ساختار آناتاز را در فراوری محصولات آرایشی بهداشتی ممنوع اعلام نموده است و ساختار روتایل را موردپذیرش قرار داده است و این شرکت نیز محصولات خود را در ساختار روتایل به فراوری می رساند.

نفیسه نیک پی، کارشناس بخش تحقیق و توسعه شرکت نیز در ادامه اضافه کرد: طی یک پروژه مشترک با دانشگاه صنعتی شریف، پیروز به فراوری نانوذرات مورد استفاده در این کرم ها در مقیاس آزمایشگاهی شده ایم. به دنبال فراوری صنعتی این مواد هستیم تا در مقیاس انبوه فراوری شوند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 143925

به "کرم های ضدآفتاب نانویی به کشورهای همسایه صادر می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرم های ضدآفتاب نانویی به کشورهای همسایه صادر می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید