چگونه از سلامت خودروی گازسوز مطمئن شویم؟

به گزارش مجله سرگرمی، اگر قصد خرید خودرو دوگانه سوز را دارید نکاتی که در این مطلب بیان شده را رعایت کنید.

چگونه از سلامت خودروی گازسوز مطمئن شویم؟

به گزارش ، در کشور ما خودرو های دوگانه سوز یا به عبارتی CNG سوز به دو روش کلی فراوری کارخانه ای و یا تبدیل کارگاهی وجود دارند. خودرو های فراوری کارخانه ای به دو صورت موتور پایه گازسوز و یا پایه بنزین سوز هستند که غالباً در این نوع خودرو ها از کیت های نسل چهارم با قابلیت سازگاری بیشتر برای بالابردن راندمان، استفاده می شود.

از محاسن دیگر خودرو های فراوری کارخانه ای جانمایی مناسب تر مخزن و ادوات سیستم گاز است. خودرو هایی که بنزین سوز بوده و طی فرایندی با نصب کیت و مخزن در کارگاه های مجاز به سیستم دوگانه سوز مجهز می شوند را تبدیل کارگاهی می نامند. یکی از عوامل نارضایتی در مشتریان این دسته از خودروها، پایین بودن پیمایش و قدرت موتور در خودرو های تبدیل کارگاهی، نسبت به فراوری کارخانه ای است. اگرچه علت این تفاوت به خاطر سرمایه گذاری و تحقیقات وسیع در واحد های R&D و همچنین استفاده از کیت های نسل جدید در کارخانجات خودروساز بوده، ولی می توان خودرو های تبدیل کارگاهی را نیز تا حدودی ارتقاع و مصرف آن ها را بهینه کرد.

خودرو های گازسوز باید با استاندارد جدید فراوری شوند

حتماً از صحت استاندارد بودن تجهیزات منصوب روی خودرو مخصوصاً مخزن آن اطمینان حاصل کنند. همانطور که در تصویر روند فراوری و تبدیل خودرو های دوگانه سوز موجود در ایران نمایش داده شده، راستای که با خط چین قرمز معین شده راستا غیراستاندارد (غیرمجاز) تبدیل خودرو ها به سیستم دوگانه سوز است که استفاده از این خودرو ها بسیار خطرناک است.

تشخیص اصالت در خودرو های تبدیل کارخانه ای با رویت واژه دوگانه سوز در کارت و مدارک خودرو معلوم می شود. با توجه به اینکه در مدارک خودرو های تبدیل کارگاهی نشانی از خودروی دوگانه سوز یافت نمی شود، لذا برای تشخیص اصالت این دسته از خودرو ها مالک خودرو با مراجعه به مراکز مجاز خدمات خودرو های دوگانه سوز مورد تأیید اتحادیه سوخت های جایگزین و قطعات وابسته از صحت تبدیل خودرو آگاه شود. ولی باید توجه داشت که هر خودرو تبدیل کارخانه ای و تبدیل کارگاهی می بایست دارای برگه معاینه فنی از مراکز مربوطه باشند.

اگر قصد خرید خودرو دوگانه سوز را داشتید، علاوه بر رعایت نکات فوق، حتی در صورت داشتن گواهی معاینه فنی، بازبینی مجدد تجهیزات مخصوصاً مخزن توسط متخصص در مراکز ذیصلاح لازم است.

منبع: تسنیم

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 14728

به "چگونه از سلامت خودروی گازسوز مطمئن شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از سلامت خودروی گازسوز مطمئن شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید