چالش های خشکی دریاچه نمک را جدی بگیرید

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران/قم کارشناس حوزه آب و محیط زیست گفت: پس از خشکی دریاچه نمک و تالاب ها، با شور شدن و کاهش شدید سفره آب زیرزمینی در منطقه قم و قنوات روبرو هستیم که در پی آن شوری خاک و نابودی اراضی کشاورزی و تخلیه روستاهای این دو منطقه دور از انتظار نیست.

چالش های خشکی دریاچه نمک را جدی بگیرید

جلسه چهارصد و دوم بنیاد قم پژوهی، با رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت حضوری و مجازی با موضوع چالش های مرتبط با خشکی دریاچه نمک قم و تالاب های پیرامون آن برگزار گردید.

دکتر محسن موسوی خونساری، کارشناس حوزه آب و محیط زیست، در رابطه با چالش های مرتبط با خشکی دریاچه نمک قم و تالاب های پیرامون آن عنوان نمود: متأسفانه بر روی تمام رودخانه های منتهی به دریاچه نمک قم سدهای مخزنی احداث شده و چنانچه در امسال و سال های آینده از طرف این سدها، حقابه زیست محیطی به سمت دریاچه جاری نشود مسلماً مسائل عدیده ای گریبان گیر منطقه خواهد شد که مهم ترین آن ها عبارت اند از خشکی تالاب مره، تالاب بند علیخان و دریاچه نمک قم و کلاً نابودی زیست بوم های موجود در منطقه است.

وی اضافه نمود: پس از خشکی این دریاچه و تالاب ها، با شور شدن و کاهش شدید سفره آب زیرزمینی در منطقه قم و قنوات روبرو هستیم که در پی آن شوری خاک و نابودی اراضی کشاورزی و تخلیه روستاهای این دو منطقه دور از انتظار نیست.

موسوی خونساری گفت: مورد بعدی که از تبعات جاری نشدن حقابه زیست محیطی محسوب می شود عدم تغذیه دریاچه نمک قم است که این عامل باعث می شود امکان فعالیت های معدنی و استحصال اکسید منیزیم غیرممکن شود؛ زیرا برداشت شورابه از دریاچه نمک برای استحصال مواد معدنی زمانی عاقلانه است که آب های جاری از رودخانه ها وارد دریاچه نمک شده و به نحوی جایگزین برداشت شورابه شود.

وی بیان نمود: مورد بعدی موضوع پیدایش گردوغبار و حرکت آن به سمت منطقه ها شهری قم است که مسلماً هر چه آب های رودخانه های منتهی به دریاچه کم تر باشد میزان گردوغبار بیشتر خواهد بود.

این کارشناس گفت: حقابه زیست محیطی دریاچه نمک قم طبق توافق رسمی وزارت نیرو و سازمان محیط زیست 154 میلیون مترمکعب بوده که بایستی این میزان از سدهای 15 خرداد استان قم، الغدیر استان ساوه، ماملو استان تهران، نهب استان قزوین و امیرکبیر استان البرز تأمین شود که به همین منظور و جهت هماهنگی بیشتر برای تأمین این میزان حقابه زیست محیطی ضروری است ستاد احیای دریاچه نمک قم و تالاب های پیرامونی با مدیریت معاون محترم رئیس جمهور و استانداران استان های قم، البرز، تهران، قزوین، اصفهان، سمنان و مرکزی به مرکزیت و ستادی استان قم تشکیل شده و راهکارهای مفید و مشترک بین استانی برای احیای این دریاچه اتخاذ و تصویب و عملیاتی شود.

وی اضافه نمود: البته موضوع رهاسازی حقابه زیست محیطی باید در شرایطی باشد که برترین نتیجه از آن حاصل شود و پیشنهاد من این است که در فصل زمستان باشد تا برداشتی از آن صورت نگیرد و هم زمان از چند سد باشد تا باقدرت بیشتر حرکت کند و بازرسی ویژه در جهت داشته باشد تا حداقل آب های رهاشده بتواند بدون هیچ مانع و برداشت آبی، به پیکره اصلی دریاچه نیمه جان برسد و آن را از مرگ نجات دهد.

موسوی خونساری ادامه داد: احیای دریاچه نمک مسلماً احیای دشت مسیله را که دارای تنوع جانوری و گیاهی خاصی است در پی دارد و پس از احیای دشت مسیله صنعت گردشگری و توریسم توسعه یافته و مواهب طبیعی و تاریخی منطقه که چشمگیر هستند موردتوجه دوستداران طبیعت و تاریخ قرار خواهد گرفت.

در انتهای جلسه حاضرین به جدیت خواهان آن بودند که ستاد هماهنگی ملی برای احیای دریاچه نمک قم تشکیل شود و در این ارتباط مکاتبات مقتضی از طرف اداره کل محیط زیست قم و استانداری قم با مقامات ارشد نظام صورت پذیرد.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 163463

به "چالش های خشکی دریاچه نمک را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش های خشکی دریاچه نمک را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید