چابهار نقطه تلاقی دو سند توسعه راهبردی ایران است

به گزارش مجله سرگرمی، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: چابهار نقطه تلاقی دو سند توسعه راهبردی ایران یعنی توسعه سواحل مکران و محور توسعه شرق است.

چابهار نقطه تلاقی دو سند توسعه راهبردی ایران است

به گزارش خبرنگاران، منطقه سیستان و بلوچستان، عبدالرحیم کردی در همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری چابهار و سیستان و بلوچستان، رویداد چابهار، گفت: منطقه آزاد چابهار در سال 72 با تحقق ماموریت سند توسعه محور شرق در چابهار ایجاد شد تا تسهیل کننده سرمایه گذاری باشد. وی با بیان این که در سال های اخیر سعی نموده ایم تا آنجا که می توانیم تسهیل سرمایه گذاری کنیم، اضافه نمود: مجموع قراردادهایی که برای سرمایه گذاری در سه سال گذشته در منطقه آزاد چابهار منعقد شده، از مجموع قراردادهای 10 سال گذشته آن، بیشتر است. مدیرعامل منطقه آزاد چابهار توضیح داد: فرآیند ثبت شرکت در منطقه آزاد چابهار ظرف 48 ساعت کاری در صورت تکمیل مدارک، اتفاق می افتد. کردی ادامه داد: در راهبردی بودن چابهار و ظرفیت های آن شکی نیست؛ این بندر نقطه تلاقی دو سند مهم توسعه ای محور شرق و سند مگاپروژه توسعه سواحل مکران است؛ چابهار نگین توسعه شرق و محرک توسعه این بخشِ کمتر توسعه یافته کشور است. مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با بیان این که امروز در دنیا هزینه های حمل ونقل مشخص کننده مکان پروژه های تولیدی و سرمایه گذاری است، گفت: چابهار با توجه به اقیانوسی بودن و نزدیکی به مسیرهای اصلی تجارت دریایی و بازارهای بین المللی؛ بهینه ترین، به صرفه ترین و ایمن ترین نقطه اتصال دو کانون جمعیتی دنیا با بیش از 3 میلیارد نفر جمعیت یعنی کشورهای حوزه اقیانوس هند با 2 میلیارد نفر جمعیت و کشورهای آسیای میانه، قفقاز تا شرق اروپا با بیش از 800 میلیون نفر جمعیت است. محمدعلی طهماسبی، معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم گفت: نوع تابش، درجه حرارت مناسب و دسترسی مناسب و سریع به بازارهای مصرف باعث شده، چابهار بهترین شرایط دنیا برای احداث گلخانه را داشته باشد. وی اضافه نمود: دمای هوا چابهار و خاک حاصل خیز آن و هم چنین دسترسی مناسب آن به بازارهای دنیای، بهترین شرایط را برای احداث گلخانه در چابهار به وجود آورده است. طهماسبی تصریح گفت: طی آنالیز هایی که انجام دادیم، متوجه شدیم، شهرهایی در اسپانیا، هلند و ترکیه قطب های گلخانه ای دنیا هستند و هرکدام 30 تا 40 هزار هکتار گلخانه دارند؛ اما نوع تابش و درجه حرارت چابهار منحصر به فرد است و بسیار بیشتر از آن ها قابلیت ایجاد گلخانه را دارد. معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی توضیح داد: فردا(شنبه، 29 دی) و در پنل اختصاصی فرصت های سرمایه گذاری کشاورزی؛ با ارائه دلایل و آنالیز هایی از ویژگی های منحصر به فرد گلخانه ای چابهار، سرمایه گذاران را به این نقطه بکر و ناشناخته جلب خواهیم کرد. طهماسبی گفت: علاوه بر درجه حرارت و نوع تابش چابهار، یکی از مهم ترین ویژگی های این بندر برای سرمایه گذاری در گلخانه، دسترسی سریع، آسان و به صرفه آن به بازارهای مصرف است که مهم ترین پارامتر برای سرمایه گذاری و ایجاد هر کسب و کار تولیدی است.

افتتاحیه همایش و نمایشگاه بین المللی فرصت های سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان، امشب(آدینه، 28 دی) با حضور بیش از 300 سرمایه گذار داخلی و خارجی عمدتا بومی سیستان و بلوچستان و بعضی مقامات کشوری و استانی برگزار گردید. این همایش فردا(شنبه، 29 دی) با برگزاری پنل های تخصصی مختلف سرمایه گذاری ادامه می یابد.

دبیر خبر: ابراهیم عسگری

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 10645

به "چابهار نقطه تلاقی دو سند توسعه راهبردی ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چابهار نقطه تلاقی دو سند توسعه راهبردی ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید