پرونده قضایی برای انتشار دهندگان فیلم دختر 10 ساله بهمئی تشکیل شد

به گزارش مجله سرگرمی، فیلم ازدواج دختر 10 ساله با پسر 23 ساله شهرستان بهمئی در کهگیلویه و بویراحمد که در روزهای گذشته در فضای رسانه ای کشور منتشر شده بود وارد فاز جدیدی شده و اکنون مسئولان قضایی استان از تشکیل پرونده قضایی برای انتشار دهندگان فیلم خبر می دهند.

پرونده قضایی برای انتشار دهندگان فیلم دختر 10 ساله بهمئی تشکیل شد

ایرنا نوشت: پس از خبر اولیه در فضای رسانه ای مبنی بر عقد موقت دخترک معصوم 10 ساله با پسر 23 ساله بهمئی، در نخستین واکنش و دخالت دستگاه قضایی این ازدواج تحمیلی و یا نا آگاهانه از سوی خانواده های زوج و زوجه منتفی شد.

امروز نیز خبرهای رسیده حاکی است که با دخالت و پیگیری مجدد دادگستری شهرستان بهمئی و ادعای خانواده های دختر و داماد نیز پرونده قضایی برای نشردهندگان فیلم و تصاویر مربوط به این ازدواج تشکیل شده است.

علی سعیدی رئیس دادگستری بهمئی روز پنجشنبه با تایید این خبر به ایرنا گفت: خانواده زوجه مدعی بودند که فیلم ازدواج دختر 10 ساله شان توسط یکی از همسایگان که سابقه خصومت شخصی با آنها داشته انتشار یافته است.

وی شرح داد: البته ادعای این خانواده همچنان در مرحله مقدماتی و تحقیقاتی واقع شده است و هنوز اقدام قضایی نیز برای خانواده متشاکی و متهمان این پرونده انجام نشده است.

گرچه خبر ابطال و منتفی شدن عقد موقت دختر 10ساله بهمئی پس از کمتر از 12 ساعت با دخالت دستگاه قضایی و مسئولان استانی و محلی واکنش های مثبت اجتماعی را بهمراه داشت اما نباید از اصل ماجرای تلخ و تراژدی غم انگیز بحران اجتماعی کودک همسری غافل شد.

البته دولت و معاونت زنان و خانواده رئیس جمهوری امیدوار است که با تصویب لایحه ای با موضوع مخالفت با کودک همسری زمینه کاهش این بحران اجتماعی تا حدود زیادی در سطح جامعه فراهم شود.

مهمترین موضوع این لایحه به گفته معصومه ابتکار آن است که ازدواج زیر 13 سال را به طور کلی ممنوع اعلام کرده و سن 13 تا 15 سال را نیز با اجازه قاضی در شرایط خاص مجاز دانسته است.

ابتکار همچنین نقطه امیدوارکننده دیگر این لایحه دولت را همراهی و موافقت کامل رئیس جمهوری دانسته و امیدوار است که با همراهی مجلس و نمایندگان و تصویب این لایحه، پشتوانه ای قوی و قانونی برای موضوع کودک همسری در کشورمان شکل گیرد.

برخی کارشناسان حوزه های اجتماعی نیز معتقدند که پرداختن به چنین موضوعات و بحران های اجتماعی که شاید ریشه در یک فرهنگ و آیین های کهن و ناشی از چسبندگی های قومیتی و عشیره ای چندین ساله در برخی فرهنگ ها و قومیت ها داشته، باید با نهایت حساسیت، دقت و ظرافت انجام شود.

0nlysms.ir: تنها پیامک | مجله موفقیت، پزشکی، خانواده، تکنولوژی، گردشگری، استارتاپ

banoirane.ir: بانوی ایران | مجله خبری و ورزشی بانوان، مجله خانواده

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 43850

به "پرونده قضایی برای انتشار دهندگان فیلم دختر 10 ساله بهمئی تشکیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده قضایی برای انتشار دهندگان فیلم دختر 10 ساله بهمئی تشکیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید