نوشیدن آب مقطر چه فواید و عوارضی برای سلامتی دارد؟

به گزارش مجله سرگرمی، مجله قرمز: هیدراته نگه داشتن بدن یک مورد حیاتی برای سلامتی است. اما آیا نوشیدن آب مقطر نسبت به سایر انواع برای سلامتی خوب است؟ در این مطلب ما می خواهیم کیفیت آب مقطر را در مقایسه با انواع آب آنالیز کنیم و تحلیل کنیم که آیا نوشیدن آن برای سلامتی خوب است یا خیر.

نوشیدن آب مقطر چه فواید و عوارضی برای سلامتی دارد؟

نگاهی به آب مقطر

همانطور که می دانید آب هیچ کالری یا قندی ندارد و از این جهت بهتر از آب گازدار یا آب میوه بدن را آبرسانی می نماید. نوشابه ها و آب میوه ها همراه با مقداری قند هستند که واقعا آب را از بدن خارج می نمایند.

در حالی که به نظر می آید دسترسی به یک لیوان آب خیلی ساده است اما چندین نوع آب برای نوشیدن وجود دارد:

 • آب ساده شیر
 • آب چشمه
 • آب مقطر
 • آب چاه

هر نوع آبی فواید خاص خودش را دارد اما برخی از آنها مقداری هم خطر دارند. آب مقطر از بخار آب جوش بدست می آید. با جوشاندن آب، مواد معدنی و سایر ناخالصی های آن برداشته شده، آب تصفیه شده خالص بر جای می ماند.

به همین دلیل برخی از افراد معتقدند که نوشیدن آب تصفیه شده می تواند به پاکسازی بدن از مواد شیمیایی ناخواسته و غیر ضروری یاری کند. البته از آن سوی افراد دیگری هم فکر می نمایند که مواد معدنی موجود در آب آشامیدنی برای سلامتی بدن ضروری ست.

آب مقطر چیست؟

تقریبا همه آبها مقداری ناخالصی داخل خود دارند. این ناخالصی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مواد معدنی
 • مواد مغذی
 • آلودگیها

آب مقطر این ناخالصی ها را حین جوشیدن و بخار شدن از دست می دهد. برخی از افراد فکر می نمایند که آب مقطر مزه ندارد به خاطر کمبود این مواد است:

 • فلزات
 • مواد معدنی
 • سایر مواد

در حقیقت، آب مقطر با آب خالص فرقی ندارد فقط تنها چیزی که تفاوت دارد روشی ست که طی آن آب تصفیه می گردد. تقطیر یک روش قدیمی تصفیه آب است.

البته انجام آن در خانه بدون دستگاه تقطیر یک فراینده پیچیده و مشکل است. در بسیاری از شهرهای اطراف دریا، از امکانات تقطیر برای تصفیه آب دریا استفاده می نمایند که بعدا به عنوان آب آشامیدنی استفاده می گردد.

خطرات نوشیدن آب مقطر چیست؟

خطرات اصلی نوشیدن آب مقطر فقط مربوط به کمبود مواد معدنی حل شده در آن همانند منیزیم و کلسیم است.

برخی از عوارض نوشیدن آب فقط مقطر بودن یا پایین بودن بخش معدنی آب است از جمله:

 • یک مزه خاص که بسیاری از افراد آن را ناخوشایند می دانند که منجر به کاهش مصرف آب می گردد.
 • کاهش در عملکرد متابولیک بدن
 • افزایش خروجی ادرار که در نتیجه عدم تعادل الکترولیتهاست

جایگزین نشدن مواد معدنی از دست رفته به وسیله عرق

وقتی بدن از طرق عرق و ادرار آب از دست می دهد، سدیم و سایر مواد معدنی هم علاوه بر آب از دست می روند. به این منظور برای عملکرد مناسب بدن این مواد معدنی باید جایگزین شوند. نوشیدن آب مقطر مواد معدنی خارج شده در عرق را جبران نمی نماید چون همه افزودنیهای معدنی آن طی فرایند تقطیر از دست رفته است.

البته بسیاری از افراد انواع غذا و نوشیدنی را در طول روز می خورند و می نوشند، اکثر افراد نمکها و مواد معدنی مورد احتیاج را از منابع دیگری به جز آب بدست می آورند.این کمبود مواد معدنی و افزودنیها تنها موقعی خیلی خطرناک است که این آب تنها مایع یا غذایی است که شخص مصرف می نماید.

روزه آب ممکن است خطرناک باشد

نوشیدن آب مقطر به عنوان بخشی از رژیم غذایی متعادل خطرناک نیست البته در صورتی که غذاهایی که مواد معدنی خارج شده از عرق را بازگرداند. با این وجود روزه دریافت برای یک دوره سخت و بعد فقط نوشیدن آب مقطر ممکن است خطرناک باشد به دلیل اینکه شخص هیچ ماده معدنی از دست رفته ای را جایگزین نکرده است.

روزه آب طولانی بنا به دلایل دیگر هم خطرناک است و مسائل دیگر آن بیشتر موجب نگرانی هستند تا نوع آبی که شخص می نوشد. قبل از دریافت هر نوع روزه ای شخص باید با یک متخصص درمانی صحبت کند.

تغییرات pH، الکترولیت و تعادل مواد معدنی خون و بافتها

در موارد شدید وقتی شخصی فقط آب مقطر بنوشد و و مواد مغذی مناسب را دریافت نکند، شرایطی به وجود می آید به نام اسیدوز که ممکن است به علت pH بیشتر آب باشد. این وضعیت در نتیجه تغییر تعادل pH خون بوجود می آید. اگر چه نادر است اما ممکن است زمانی که مقادیر بیش از اندازه ای از آب مقطر به تنهایی مصرف گردد، رخ دهد.

با توجه به نظر سازمان بهداشت جهانی، این وضعیت و مسائل دیگر مربوط به آن به صورت جزئی به دلیل کمبود مواد معدنی و الکترولیتها در آب مقطر رخ می دهد که موجب تغییراتی ناسالم در تعادل حساس سدیم، پتاسیم، مایع، کلسیم، منیزیم، روی، فسفر و سایر مواد مغذی بدن را ایجاد می نماید.

pH آب مقطر 7 است و pH خون باید بین 7/35 تا 7/45 بماند. اسیدوز زمانی رخ می دهد که pH خون به زیر 7/35 برسد. اسیدوز و تغییرات شدید در تعادل الکترولیت و مواد معدنی در بدن می تواند منجر به احتباس مایعات، کمبود مواد مغذی، خستگی، گرفتگی عضلات، سردرد، اختلال در ضربان قلب و حتی پیامدهای شدیدتر سلامت از جمله نارسایی اندام.

سازمان بهداشت جهانی خاطر نشان کرد که آبهایی که مواد معدنیشان طی روشهای زیر از دست برود نیز با همان عواقب پیامدهای بهداشتی آب مقطر را دارند (مگر آن آبهایی که دوباره مواد معدنی به آنها اضافه شده باشد) از جمله املاح گرفته، اسمز معکوس (مثل دستگاه های تصفیه آب خانگی)، نانو فیلتر و دیونیزه.

یک تحقیق در زمینه پژوهش زیست محیطی نشان داد که نوشیدن آب املاح گرفته به وسیله روشهای املاح زدایی، اثر سرطانزا دارد.

اثر بر محیط زیست

علاوه بر موار قبلی برای افراد هوادار محیط زیست، آب مقطر نباید انتخاب خوبی باشد. تقطیر فرایندی دوستدار محیط زیست نیست چون مقدار زیادی نمک یا آب سخت باقی می گذارد ک ممکن است اکوسیستم اطراف منابع آبی را خراب کند.

فواید نوشیدن آب مقطر چیست؟

آب مقطر فواید بالقوه ای دارد. این فواید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پاکسازی بدن با آب خالص: به هنگام نوشیدن آب مقطر، آبی مصرف می گردد که هیچ افزودنی دیگری ندارد. از آنجایی که آب مقطر خالص است، برخی از افراد بر این باورند که می تواند پاک نماینده باشد اگر چه اطلاعات در این مورد محدود است.
 • کاهش خطر بیماری: تقطیر عوامل بیماریزای آب را از بین می برد. اکثر باکترهایی بیماریزای آب به هنگام تقطیر زنده نمی مانند.
 • کاهش خطر مواد شیمایی مضر: سازمان حفاظت محیط زیست (EPA) کاهش سطح مواد شیمایی خاصی در آب آشامیدنی را اجازه می دهد. در آب مقطر، هیچ یک از این مواد شیمیایی نیست.

چیزهایی که باید قبل از مصرف و نوشیدن آب مقطر توجه کرد

موقع انتخاب کردن آب، بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • کیفیت آب شیر منطقه
 • ترجیح مزه
 • کیفیت ویتامینها و مواد معدنی در رژیم غذایی
 • قیمت
 • دسترسی به آب آشامیدنی دیگر

آیا نوشیدن آب مقطر بی خطر است؟

آب مقطر برای نوشیدن بی خطر است در صورتی که بخشی از یک رژیم غذایی متعادل باشد. تعداد زیادی از نوشیدنها و نوشابه ها حاوی آب مقطر هستند. با این حال وقتی آب مقطر تنها آبی باشد که شخص می نوشد، پیامدهای بهداشتی ممکن است بالا برود. این مسائل به دلیل کمبود مواد معدنی و تغییرات بالقوه تعادل الکترولیتهای بدن، سیالات، مواد معدنی و pH است.

در مجموع آنهایی که روزه می گیرند یا آنهایی که سرطان دارند، نوزادان، بچه های کوچک و ورزشکاران باید از نوشیدن آب مقطر یا آب املاح گرفته برای پیشگیری از عدم تعادل الکترولیتها اجتناب کنید بخصوص اگر به طور مناسبی با غذا یا نوشیدنیهای دیگر جبران نشوند.

در کل، نوشیدن آب مقطر به هنگام ترکیب با آبهای دیگر مشکل ساز است. اکثر مردم رژیم غذایی متفاوتی را در کشورهای توسعه یافته دارند و آبرسانی بدن و مواد مغذی آنها از منابع مختلفی به دست می آید.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: برترین ها
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 28302

به "نوشیدن آب مقطر چه فواید و عوارضی برای سلامتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوشیدن آب مقطر چه فواید و عوارضی برای سلامتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید