نقد و آنالیز صدسالگی در کانون فیلم خانه سینما

به گزارش مجله سرگرمی، کارگردان مستند صد سالگی گفت: من از یازده سالگی با دکتر گنجی مانوس شده بودم و بیش از پنجاه سال، از دور و نزدیک با ایشان زندگی می کردم.

نقد و آنالیز صدسالگی در کانون فیلم خانه سینما

به گزارش خبرنگاران، طبق گزارش رسیده، بعدازظهر دیروز (شنبه یازدهم خردادماه) و در تازه ترین برنامه از کانون فیلم خانه سینما که با همکاری انجمن کارگردانان سینمای مستند برگزار می گردد، ابتدا مستند صدسالگی به کارگردانی منوچهر مشیری به نمایش درآمد و سپس نشست پرسش و پاسخ با حضور سازنده این فیلم برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه که مصطفی شیری اجرای آن را برعهده داشت،منوچهر مشیری درباره ایده ساخت این فیلم گفت: نخستین بار در سال 1341 و زمانی که دانش آموز دبستانی بودم با نام دکتر گنجی آشنا شدم. آن وقت ها در مدرسه ما کلاس پنجمی ها کتاب خیلی خاصی را که طراحی، کاغذ و حتی قطع نامتعارفی داشت به شیوه جالبی با خود حمل می کردند و همین نکته نشان می داد آن ها با افتخار این کار را انجام می دهند.

وی که در فیلم خودبرش هایی از زندگی محمدحسن گنجی، پیش کسوت عرصه جغرافیا و پیش بینی وضع هوا را به نمایش گذاشته گفت: این کتابی بود که تا آن موقع مشابهش وجود نداشت و من که در سال های قبل از پنجم دبستان بودم آرزو می کردم هرچه زودتر بزرگ شوم تا بتوانم آن را از نزدیک ببینم. بعدها متوجه شدم این کتاب جغرافیا است و در آن به موضوع های پراکنده اما بسیار جذابی در این باره پرداخت شده است.

مشیری اضافه کرد: وقتی کتاب را ورق می زدیم تا اسم نویسندگان آن را ببینیم یکی از کسانی که تحت عنوان نویسنده قید شده بود محمدحسن گنجی بود که ظاهراً در آن دوران هنوز به مقطع دکترا نرسیده بود؛ و این نام به عنوان یک خاطره خوش از دوران تحصیل در دبستان برای همواره در ذهنم ثبت شد.

وی گفت: آن کتاب به قدری برایم عزیز بود که برخلاف سایر کتاب های درسی آن را نگه داشتم و تا سالیان سال آن را حفظ کردم.

مشیری هم چنین گفت: دست سرنوشت به گونه ای رقم خورد که من جذب تلویزیون و ساخت مستندهای پرتره درباره شخصیت های فرهنگی شدم و اصلاً فکر نمی کردم روزی با نویسنده کتاب عزیز جغرافیا روبه رو شده و درباره ایشان فیلم بسازم.

وی اضافه کرد: نخستین بار دکتر گنجی را در سال 1375 در موسسه جغرافیایی سحاب ملاقات کردم و در حالی که خاطراتم از کتاب جغرافیای دوران دبستان زنده شده بود به ایشان گفتم من یکی از فرزندان معنوی آن کتاب هستم.اصلاً فکر نمی کردم که روزی بتوانم با دکتر گنجی ارتباط نزدیک پیدا کنم و حتی درباره ایشان دو فیلم بسازم.

مشیری سپس با اشاره به محدودیت های فراوری مستندهای تلویزیونی که به گفته او از پیشنهاد سوژه های مورد علاقه مدیران تلویزیون به بعضی کارمندان خود ناشی می گردد گفت: تا کنون بیست و یک مستند پرتره ساخته ام که شاید در نهایت سه چهار فیلم از این تعداد توسط مدیران تلویزیون پیشنهاد شده باشد. فراوری بقیه فیلم ها انگیزه شخصی داشته است.

وی با اشاره به آخرین باران سال به عنوان نخستین مستندی کهدرباره دکتر گنجی ساخته شده گفت: آن فیلم شامل اطلاعات بیش تری درباره این شخصیت ممتاز علمی کشور بود و صدسالگی چنان که از نامش هم برمی آید شامل ورود زنده یاد دکتر گنجی به دهمین دهه زندگی اوست. فیلمی که به مددپی گیری های دو نفر از تهیه کننده های وقتِ سازمان (به نام های طاهره یراقچی و عصمت شاکری)در صدا و سیمای استان خراسان جنوبی ساخته شد و اگر کوشش های این دو نفر نبود شاید صدسالگی هرگز فراوری نمی شد.

مشیری سپس با اشاره به این که صحنه هایی از مستند آخرین باران سال در فیلم صدسالگی نیز تکرار شده گفت: به عنوان مثال جدا از نمایش صحنه های حضور دکتر گنجی در محله زندگی خود،نماهایی از پرستاری ایشان از همسر خود نیز در این فیلم تکرار شده است.

وی در ادامه جلسه گفت: در طول سال های پس از فراوری آخرین باران سال ارتباطم را با دکتر گنجی ادامه دادم و هر جا احساس می کردم در زندگی دکتر گنجی اتفاقی در حال رخ دادن است آن بخش ها را ضبط می کردم. از جمله آخرین روزهای همسر دکتر گنجی که به نظرم حتماً باید ثبت می شد.

مشیری سپس در پاسخ به نکته مطرح شده از سوی مجری برنامه درباره تاثیر مستقیم ارتباط فیلم ساز با سوژه فیلم خود گفت: در میان مستندهای پرتره ای که ساخته ام، کیفیت ارتباطم با دکتر گنجی تقریباً هیچ شباهتی با شخصیت های سایر فیلم ها نداشت و این نکته در خود فیلم نیز نمود آشکاری داشته است.

وی گفت: به هرحال می دانستم کسی که صد سال از عمرش می گذرد فرصت های زیادی برای زندگی ندارد و به همین خاطر، به دلیل دوستی عمیقی که میان من و دکتر گنجی ایجاد شده بود حداکثر استفاده را از این موقعیت کردم.

مشیری سپس همراهی و همدلی شخصیت اصلی فیلم با مستندساز را بسیار ایده آل توصیف کرد و اضافه کرد: خوش بختانه دکتر گنجی در فراوری مستندهایی که درباره ایشان ساخته شد همکاری بسیاری خوبی داشت و شاید باور نکنید که در خاتمه روزهای تصویربرداری وقتی او را به خانه می رساندم با اشتیاق می پرسید که خُب برنامه فردا چیست و کجا باید برویم؟!

این مستندساز هم چنین درباره شخصیت محوری فیلم خود گفت: مجموعاً ایشان یک انسان کم مانند و در حد خود پدیده بود. یک روستایی زاده که مدارج علمی متعددی را پشت سر گذاشته و به صندلی علمی مرتفعی دست پیدا نموده بود.

وی گفت: زنده یاد دکتر گنجی آدم بشاش، سالم و فعالی بود که حتی در صدسالگی هم پیاده روی می کرد و بیش تر از بسیاری از ما عشق و شور زندگی داشت.

مشیری اضافه کرد: دکتر گنجی در سال های خاتمهی عمر خود تنها زندگی می کرد و به غیر از حفظ تعادل خود در هنگام حرکت، مشکل خاص دیگری نداشت. مرگ ایشان متاسفانه بر اثر سقوط به زمین رقم خورد و شاید اگر این سانحه رخ نداده بود چه بسا ایشان می توانست عمر بیش تری داشته باشد.

وی در بخش خاتمهی این جلسه گفت: من از یازده سالگی با دکتر گنجی مانوس شده بودم و بیش از پنجاه سال، از دور و نزدیک با ایشان زندگی می کردم. روان شان شاد و یادشان تا ابد گرامی.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 26128

به "نقد و آنالیز صدسالگی در کانون فیلم خانه سینما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقد و آنالیز صدسالگی در کانون فیلم خانه سینما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید