مکان های دیدنی خمینی شهر Khomeyni Shahr

به گزارش مجله سرگرمی، خمینی شهر یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است. این شهر در پیش از انقلاب 1357 همایون شهر و پیش تر از آن سِدِه (سه ده یا سه دژ) و ماربین نامیده می شد. این شهر در بخش مرکزی شهرستان خمینی شهر واقع شده است. شهر خمینی شهر با مساحت برابر 175 کیلومتر مربع، در منطقهٔ بلوک ماربین و در 12 کیلومتری شمال غربی اصفهان واقع شده و از شمال به شهرستان برخوار و میمه، از شرق و شمال شرقی به شهرستان اصفهان، شمال غربی وغرب به شهرستان نجف آباد، و از جنوب به مرزهای قانونی شهر درچه محدود می گردد. در ادامه همراه خبرنگاران باشید تا با دیدنی های خمینی شهر بیشتر آشنا شوید .

مکان های دیدنی خمینی شهر Khomeyni Shahr

مسجد جامع خوزان

مسجد جامع خوزان که در خمینی شهر قرار گرفته است دارای قدمتی 700 ساله است که در زمان ایلخانیان ساخته شده . بنای این مسجد روی آتشکده باستانی دوره ساسانی بنا شده است. این مسجد علاوه بر سبک معماری قدیمی ، از نظر تزیینات و ظریف کاری های داخلی اهمیت زیادی دارد. مسجد جامع خوزان یکی از جاذبه های تاریخی است که توجه توریست ها و گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می کند.

خانه ابوالحسن خان مجیر خمینی شهر

در محله اندان خمینی شهر خانه باشکوهی مربوط به اواخر دوره قاجار - اوایل دوره پهلوی وجود دارد که ابوالحسن خان مجیری متوفی به سال 1286 تاجر معروف توتون و تنباکو در زمان سلطنت ناصرالدین شاه خشت بنای آنرا نهاده و به خانه مجیر مشهور است.بنای عصارخانه خمینی شهر متعلق به دوران صفوی است . با طاق زیبای فضای مرکزی از نوع طاقهای کلمبو با کاربندی های زیبا و قوس جناغی دهانه ورودی و راهروهای طرفین آن که با طاق و تویزه پوشیده شده و فضایی زیبا بوجود آورده است.

خانه سرتیپ سدهی خمینی شهر

خانه سرتیپ سدهی یا سرتیپ سده ای، خانه ای مربوط به دوره قاجار است که در خمینی شهر، در محله لادره فروشان، بلوار توحید واقع شده است. سرتیپ محمدحسن خان امینی سدهی فرزند یاور خان بود که پدرش از سِمت داران و نظامی های دوره قاجار بوده است. خود سرتیپ فرمانده فوج جلالی ظل السلطان حاکم وقت اصفهان بوده است. وی در دوران انقلاب مشروطیت و سال های جنگ جهانی اول و هرج ومرج و قحطی و بیماری بااقتدار تمام نسبت به امنیت بخش وسیعی از اصفهان همت گماشته است.

برج کبوترخانه دستگرد خمینی شهر

برج کبوتر خانه دستگرد واقع در محله ای به همین نام بزرگترین برج کبوتر واقع در مرکز شهر خمینی شهر بوده که متعلق به دوره قاجار می باشد این برج در دوطبقه با راه پله هایی که به زیباترین شکل و با معماری بسیار زیبایی دسترسی را به طبقه دوم امکان پذیر می کند با پلان دایره ای احداث شده است .

قلعه خوشاب

خوشاب در واژه نامه همدانی ، آلبالو و گیلاس نیم پخته در شکر معنا می دهد . طول و عرض این قلعه حدود 917 متر و دارای 4 برج است . این قلعه که تنها دیواره های آن باقی مانده ، به مسافت تقریبی دو هکتار دردوران حکومت احمد شاه بنا شده است . قلعه خوشاب در روزگار خود شامل حمام و دکان و چاه آب و اتاق های زیادی بوده و افراد زیادی درآن زندگی می نموده اند . چهار برجک برای دیده بانی در این قلعه احداث شده در هر برج سوراخهایی قراردارد که بوسیله این شکافها تمام اطراف قلعه زیر نظر گرفته می شده تا راهزنان به قلعه حمله نکنند .

کهندژ

کهندژ خوزان از نظر تقسیمات شهرهای پیش از اسلام به بنایی گفته می شد که بخش اداری و نظامی را تشکیل می داد و دیواری بلند این مجموعه را از سایر نقاط مجزا می کرد کهندژ صندلی و سکونت گاه حکام و درباریان واسپوهران بود این بخش در مرکز و بهترین نقطه شهر و اغلب در سطحی بالاتر از سایر نقاط ، جای داشت و توسط دروازه ای به سمت شرق به خارج راه داشت

چشمه و آبشار لادر

آبشار لادر مکانی بسیار زیبا برای پیاده روی در کنار آبشار و بین صخره ها است. آبشار لادر از میان صخره های سنگی فرو می ریزد و نمایی چشم نواز را پدید می آورد. در زمستان آب آبشار تبدیل به قندیل می گردد و شاهکاری منحصربه فرد از هنر دست طبیعت می سازد.

غار دستکند قهرمان

غار دستکند قهرمان یکی از شگفتی های طبیعت است و مورد توجه غارنوردان و گردشگران زیادی است.این غار در میانه کوهی سنگی قرار گرفته است. یک قسمت غار آب انبار است که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد. قسمت دیگر غار، که دسترسی به آن آسان نیست، مربوط به دوران غارنشینی است. دیواره ها و سقف غار در آن قسمت به دلیل قندیل های مخروطی شکل بسیار دیدنی است.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

mahsanblog.ir: سیستم مدیریت محتوای مهسان

کشتی کروز: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: تاپ تراول
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 69344

به "مکان های دیدنی خمینی شهر Khomeyni Shahr" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکان های دیدنی خمینی شهر Khomeyni Shahr"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید