جاهای دیدنی گچساران

به گزارش مجله سرگرمی، در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران جاهای دیدنی گچساران را به شما معرفی خواهیم کرد. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید…

جاهای دیدنی گچساران

شهرستان گچساران یک شهر کوچک اما سرشار از اماکن گردشگری می باشد. جاذبه های گچساران بسیار زیاد بوده و همه روز و به ویژه در ایام بهار و تابستان گردشگران بسیاری برای بازدید و استفاده از دیدنی ها و آثار باستانی این شهر به این منطقه از غرب کشور مان سفر می نمایند. برای آشنایی با این جاذبه های گردشگری این شهر ، پیشنهاد می گردد مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

گچساران یکی از شهرستان های جنوب غرب استان کهگیلویه و بویراحمد است. مرکز این شهرستان، شهر دوگنبدان است که در زمان های قبل جزو استان فارس بوده است. گچساران دارای طبیعتی زیبا و بکر است که می تواند هر گردشگری را به سوی خود جذب کند.

مقالات بیشتر بخوانید:

  • آبشار مارگون یاسوج
  • سوغات یاسوج
  • تنگه براق یاسوج
  • آبشار یاسوج ، زیباترین جاذبه گردشگری این شهر

چهار طاقی خیرآباد

یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی گچساران، بنایی است تاریخی که در فاصله 50 کیلومتری از این شهرستان قرار گرفته و به نظر می رسد که دارای قدمتی متعلق به دوران حکومت ساسانیان است. این بنای کهن که به نام چهارطاقی خیرآباد شهرت یافته است، بهره مند از معماری اصیل و کاملا ایرانی است که می توان آن را نمادی از سیاست، مذهب و نوع حکومت دوران خویش در نظر گرفت. اثری کهن که در روستای ده ناصر استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده و همثل سندی ارزشمند، از تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران زمین است.

منطقه حفاظت شده کوه خامین

بدون شک یکی از زیباترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری طبیعی در گچساران، منطقه حفاظت شده کوه خامین است که در فاصله 30 کیلومتری از ضلع شرقی شهرستان دو گنبدان در گچساران، قرار گرفته است. وسعت این منطقه سرسبز، بالغ بر 25 هزار و 671 هکتار است که با پوشش گیاهی و جنگلی مثل بلوط، ارژن، کیکم، گون، زالزالک، کلخنگ و انجیر وحشی، منظره ای ناب و تحسین برانگیز را برای تماشا و طبیعت گردی ایجاد کرده است. همچنین این منطقه زیستگاه جانوران گوناگونی همچون بز، پازن، قوچ، میش، کبک، خرگوش، جغد، شاهین و نیز حیات وحش برخی از گونه های جانوری مثل پلنگ، خوک وحشی، سمور وحشی و گرگ است. این ناحیه از استان کهگیلویه و بویراحمد در سال 1378 با هدف حمایت از حیواناتی همچون پلنگ، بز، پازن، قوچ، میش و کبک دری به عنوان منطقه تحت حفاظت، به فعالیت خود ادامه داده است.

روستای مارین

روستا، یکی از مناطق زیبا با دیدنی های طبیعی چشم نواز و تماشایی کشور است که در بین خیلی از گردشگران و عاشقان سفرهای سبز و پاک، محبوب است. در صورتی که علاقه مند به طبیعت گردی، دوستدار هوای پاک و هوادار سرسبزی و مناطقی با چشم اندازهای منحصربه فرد هستید، روستای مارین، یکی از این مکان های فوق العاده با طبیعتی سرسبز و مناظری بی نظیر است که در 36 کیلومتری از شمال گچساران قرار گرفته است. از قابلیت های جالب و مطلوب این روستا، اتصال آن از دو سمت شمال و جنوب غربی به دو کوه ولی گنج و کوه کاردی است. همچنین قرار گیری آن در میان دره ای که اطراف آن را ارتفاعات بلند احاطه کرده است، در کنار تاریخی بودن آن، خود از علت های زیبایی و محبوبیت روستا در بین طبیعت گردان و مسافران است.

پل خیری و محمد خان

یکی دیگر از جاهای دیدنی گچساران ، سازه ای است کهن و تاریخی که باستان شناسان قدمت آن را متعلق به دوره حکومت ساسانیان، تخمین زده اند. پل خیری و محمدخان نام این اثر ملی است که در مجاورت راه موصلاتی به دهدشت و در 50 کیلومتری شمال غرب گچساران واقع شده است.

پیشینه پل خیری و محمدخان، متعلق به دوران ساسانیان است که بیشتر آن در خاک خوزستان قرار گرفته است.

به نظر می رسد که این پل عظیم، اثری است برجای مانده از دوران اسلامی که بر رودخانه خیرآباد و به احتمال زیاد پس از تخریب پل در دوران ساسانی، با طولی برابر با 130 متر و متشکل از 7 دهانه که قسمت زیادی از آن در قسمت غربی رودخانه و در خاک خوزستان قرار گرفته است، احداث شده است.

روستای دیل

یکی از روستاهای تاریخی در استان کهگیلویه و بویراحمد، روستای تاریخی دیل است که با ارتفاعی بالغ بر 850 متر از سطح دریا، دارای آب و هوایی بسیار دوست داشتنی و مطبوع در فصل بهار، و معتدل و بارانی در زمستان است. همین امر سبب شده است که این دو فصل، بهترین زمان برای حضور گردشگران و مسافران به این سرزمین درنظر گرفته گردد. گنبدان گبر در چرزو، تنگ آسیاب، قلعه برج، ده عظیم و قلعه شاه بهمن، از جمله آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری این روستای زیبا و سرسبز است که گردشگران و گردشگر ها برای مشاهده آن ها به این روستا سفر می نمایند.

آرامگاه حکیمه خاتون (س)

یکی از جاذبه های محبوب مذهبی در شهرستان گچساران، بارگاهی است مطهر که به آرامگاه بی بی حکیمه خاتون (س) شهرت یافته است. این بارگاه ملکوتی، در بین مردم از ارزش و اهمیت والایی برخوردار است و سالانه میزبان جمع زیادی از علاقه مندان به خاندان اهل بیت (ع) است. به گونه ای که جمع زیادی از سراسر کشور و کشورهای همسایه برای زیارت این مکان مقدس، به گچساران سفر می نمایند.

آرامگاه بی بی حکیمه خاتون (س)، در دل کوه ساخته شده که این بارگاه مقدس را نسبت به سایر مکان ها، متمایز ساخته است.

به نظر می رسد که بی بی حکیمه خاتون (س)، دختر امام موسی کاظم (ع) و خواهر تنی حضرت شاه چراغ (ع) است. جالب است بدانید که شکل گنبد آرامگاه بی بی حکیمه خاتون، به علت قرارگیری آن در دل کوه، نوعی خاص و ویژه طراحی و ساخته شده و همین امر، باعث شده است که این مکان مذهبی، در بین دیگر اماکن مذهبی ایران، منحصربه فرد جلوه کند.

آبشار گنج بنار

از دیگر زیبایی های طبیعی در شهرستان گچساران، آبشار گنج بنار است که در 30 کیلومتری از این شهرستان و در دامنه کوه خاییز واقع شده است. ارتفاع این آبشار برابر با 30 متر است و آب آن نیز از چشمه های گوناگونی تامین خواهد شد. حضور این پدیده طبیعی باعث شده است که حتی در فصل گرم سال، آب و هوای این منطقه بسیار دلنشین و خنک باشد و جمع زیادی از گردشگران و مسافران از این آبشار زیبا دیدن نمایند.

گنبد لیشتر

یکی از بناهای تاریخی گچساران، در فاصله 30 کیلومتری از این شهرستان قرار گرفته است که به گنبد لیشتر شهرت یافته است. این اثر کهن که دارای پیشینه ای متعلق به قرن هفتم هجری و متعلق به دوران حکومت سلجوقیان است، متشکل از یک گنبد با پلانی به شکل مربع است که با استفاده از فیلپوش ها به شکل هندسی هشت ضلعی و سپس به طور یک گنبد مخروطی شکل، تبدیل خواهد شد. از قابلیت های جالب و قابل توجه در معماری این اثر، می توان به نوع چینش سنگ ها و چگونگی ساخت گنبد اشاره نمود که آن را همثل بنایی ارزشمند در اعصار گوناگون، جلوه می دهد. امروزه نیز این بنای کهن، مورد توجه گردشگران و گردشگر های گوناگون قرار گرفته و یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی کشور محسوب می گردد.

دژ سلیمان

از دیگر جاذبه های تاریخی در گچساران، ساختمانی است بسیار کهن که در 20 کیلومتری از جنوب غرب این شهرستان و در ارتفاعات کوه دژ سلیمان، واقع شده است. دژ سلیمان، نام این میراث ایران کهن است که برای بازدید از آن باید راستای سخت و سخت را طی کرد. به نظر می رسد که دژ سلیمان، روزگاری مقر سلیمان بن طاهر گناوه ای، یکی از رهبران فرقه قرامطه بوده است و به همین دلیل به این نام نیز شهرت یافته است. دژ سلیمان، یکی از سه قلعه های مهم و غیرقابل نفوذ اسماعیلیان در قسمت جنوبی کشور است که به علت همین دسترسی سخت، در دوران گوناگون، بسیار مهم و ارزشمند بوده است.

تنگ باشتک

در 7 کیلومتری شمال شرقی گچساران، یکی دیگر از جاذبه های طبیعی و دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است که از آن به تنگ باشتک یاد خواهد شد. تنگ باشتک دارای عرضی وسیع و بسیار دیدنی است و همچون یک راستا مارپیچ گونه سنگی، با گذشتن از هر پیچ از آن، می توان چشم اندازهای تماشایی از صخره هایی تنگ را مشاهده کرد. در بخش های گوناگونی از عرض تنگ باشتک، نور خورشید روی سر گردشگران می تابد و همین امر زیبایی خارق العاده ای را به وجود می آورد که در بین تماشاگران، بسیار محبوب و دوست داشتنی است.

آبشار کیوان لیشتر

در 25 کیلومتری شهرستان گچساران در منطقه لیشتر از توابع این شهرستان و در نزدیکی روستایی به نام هفت چشمه، یکی دیگر از جاذبه های طبیعی و بسیار زیبا واقع شده است که در خیلی از ایام سال، پذیرای جمع زیادی از گردشگران و علاقه مندان به طبیعت گردی است. آبشار صخره ای کیوان لیشتر نام این پدیده زیبای طبیعی است که با شکل پلکانی از 7 آبشار کوچک تشکیل شده و در محل اتصال دو رودخانه دره تنگ درک و دره سور، ایجاد خواهد شد. ساختار پلکانی بودن این آبشار تماشایی، استخرها و برکه هایی بسیار زیبا را ایجاد کرده است که زیبایی دو چندانی به این منطقه قسمتیده است.

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

blogpo.ir: بلاگ پو | اینجای دنیای ما وبلاگنویس هاست

mykonos.ir: میکونوس: سفر به زیباترین شهر یونان

منبع: تاپ تراول
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 75434

به "جاهای دیدنی گچساران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی گچساران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید