فین تک؛ وام های کوچک با کارآفرینی مناسب ، جزئیات یک نمونه در چین

به گزارش مجله سرگرمی، فین تک های خصوصی در چین مردم را از گرفتاری در سیستم بانک های دولتی رها نموده اند. آن ها با پرداخت سریع و آنلاین وام های کوچک به کسب وکارهای کوچک، امکان کارآفرینی را برای جوان ها فراهم کره اند.

فین تک؛ وام های کوچک با کارآفرینی مناسب ، جزئیات یک نمونه در چین

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش مجله سرگرمی، بلومبرگ، از رونق کسب وکارهای چین با وام های کوچک چنین روایت می نماید:

ژانگ پنگ، برای راه انداختن کسب وکار شخصی اش مصمم بود اما نمی خواست که از دوستان یا خانواده اش پول بگیرد. او سراغ یک وام دهنده آنلاین رفت؛ 30 هزار یوآن معادل با 4 هزار و 260 دلار برای باز کردن مغازه آجیل فروشی وام گرفت. سود آن در سال اول 18 درصد بود و پرداخت آن در ابتدا برای ژانگ سخت بود. حالا، دو سال بعد از آن موقع در حالیکه این پسر جوان تنها 22 سال دارد، صاحب یک مرسدس بنز است و برای افتتاح فروشگاه دومش در زادگاه خود، یوچنگ، برنامه ریزی می نماید.

با بهره گیری از جمعیت آنلاین انبوه و اکوسیستم پیشرفته تجارت الکترونیکی، صنعت نوپای فین تک در چین گسترش یافته است. فین تک، به هر گونه فناوری نوآورانه در زمینه مالی اطلاق می گردد. کسب و کارهای فن تک، از علاقه مندی های جدید سرمایه گذاران است و تبدیل به یکی از زمینه های مورد توجه کارآفرینان برای راه اندازی کسب و کارهای خلاقانه شده است.

حالا در چین این صنعت و فین تک های تامین اعتبار مجموعه ای از راهکارهای تامین مالی را برای کارآفرینان و خانواده ها ایجاد نموده است. بلومبرگ می نویسد:به این ترتیب آن ها را از خفه شدن در سیستم بانکداری دولتی رها نموده است.

گروه علی بابا به عنوان یک غول آنلاین در چین، مای بانک را در سال 2015 راه انداخت. طی این مدت این فین تک به 16 میلیون کسب وکار کوچک چینی بیش از 2 تریلیون یوآن وام داده است.

این سیستم اعتبارات غیروثیقه ای را به وسیله مدلی که با عبارت 3-1-0 شناخته می گردد، ارائه می دهد: 3 دقیقه برای درخواست، 1 ثانیه برای تایید، صفر انسانِ درگیر.

این روش به دلیل اطلاعات جمع آوری شده توسط علی بابا امکان پذیر است. شرکت عظیم علی بابا، پلتفرمی با عنوان تائوبائو برای خرید آنلاین دارد که یکی از بزرگترین ها در دنیا است.این پلتفرم امکان دسترسی کسب وکارهای کوچک را به بازارهای مصرفی مشتریان فراهم می نماید.

مای بانک به وسیله همین پلتفرم معاملات را برای ارزیابی اعتبار هر دو طرف آنالیز می نماید. نتیجه این اقدامات بهره وری بیشتر برای برای بخش خصوصی چین بوده است. این بخش بیشتر از کسب وکارهای کوچک و متوسط تشکیل شده است که حدود 60 درصد از کل فراوریناخالص داخلی و 80 درصد از مشاغل چین را تشکیل می دهد.

اما بر خلاف کوشش های رسمی برای پرداخت وام های بیشتر، کسب وکارهای کوچک و متوسط چین تا پیش از این گرسنه اعتبارهای مالی بودند. چرا که بانک های دولتی وام هایشان را به شرکت هایی با ریسک پایین تر و البته بهره وری پایین تر اختصاص می دهند؛ شرکت هایی که بیشتر آن ها دولتی هستند.

رشد این وام دهنده های آنلاین تنها برای کارآفرینان و راه اندازی کسب وکار نبوده است. بلکه مصرف کنندگان نیز امکان وام دریافت ساده برای خرید پیدا نموده اند و همین مسئله، میزان مصرف چینی ها را بسیار افزایش داده است. این روند رشد سریعی داشته تا آنجا که میزان وام دریافت مصرف کنندگان طی یک دهه گذشته هر سال 20 درصد رشد نموده است.

چنین شرایطی در چین، میزان مصرف را به شدت افزایش می دهد و به تعادل مالی به دور از وابستگی سنتی چین به سرمایه گذاری و صادرات یاری می نماید. شرکت مشاوره ای آی ریسرچ پیش بینی نموده است که تامین مالی مصرف کننده تاسال 2021 در چین دو برابر می گردد و به 19 تریلیون یوآن می رسد.

اما رشد تامین مالی و پرداخت اعتبارات در پلتفرم های آنلاین، کاملا مثبت نبوده و گرفتاری هایی نیز به همراه داشته است. دنگ شیائوپینگ، رهبر سابق چین گفته بود:وقتی یک پنجره باز می گردد، چند مگس هم داخل می آیند. حالا نیز چنین اتفاقی در باز شدن سیستم مالی چین افتاده است.

تنظیم کنندگان مقررات سال گذشته بعد از شکست بعضی پلتفرم ها سرکوب وام های فرد به فرد را شروع کردند و باعث اعتراض سرمایه گذاران عصبانی شدند. از سویی دیگر دسترسی آسان تر به اعتبارات به خصوص برای مصرف کنندگان جوان، بدهی خانوار را به بیش از 50 درصد از فراوری ناخالص داخلی رسانده است. این رقم هنوز با استانداردهای دنیای پایین است اما زمانی که بدهی های تجاری چین نیز به آن اضافه گردد، دلیل موجهی برای نگرانی تحلیل گران است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 49744

به "فین تک؛ وام های کوچک با کارآفرینی مناسب ، جزئیات یک نمونه در چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فین تک؛ وام های کوچک با کارآفرینی مناسب ، جزئیات یک نمونه در چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید