فشارخون بالای بارداری ریسک زوال عقل را بالا میبرد

به گزارش مجله سرگرمی، محققان دانشگاه تورنتو دریافتند زنان دارای سابقه فشارخون بالا در دوره بارداری 3.4 برابر بیشتر با ابتلا به زوال عقل عروقی در سنین بالاتر روبرو هستند. این نوع زوال عقل ناشی از اختلال در جریان خون در مغز است.

فشارخون بالای بارداری ریسک زوال عقل را بالا میبرد

برای مطالعه بیشتر با blogpo.ir: سیستم مدیریت محتوای خبری همراه باشد.

دکتر ژول ری، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: این ارتباط نشان می دهد که پره اکلامپسی عارضه ای است که بر عروق خونی تاثیر می گذارد.

با این حال مطالعه ای دیگر نشان می دهد پره اکلامپسی زنان را در برابر ابتلا به اختلالات شناختی در سنین بالاتر آسیب پذیر نمی کند. بلکه فاکتورهای پرخطر فیزیکی و اجتماعی دیگری نظیر افسردگی، شاخص توده بدنی و میان تحصیلات در هرگونه زوال عقل تاثیر دارند.

معمولا پره اکلامپسی در اواخر بارداری روی می دهد. این عارضه معمولا در 3 تا 5 درصد بارداری ها روی می دهد و در صورت عدم درمان، می تواند زندگی مادر و فرزند را به خطر اندازد.

ری در ادامه می افزاید: فشار ناشی از پره اکلامپسی بر عروق خونی می تواند به گونه ای بر سلامت مغز تاثیر گذارد که منجر به بروز زوال عقل عروقی گردد و با ایجاد اختلال در جریان خون، به مغز اسیب رساند.

به گفته ری، زوال عقل عروقی، نوعی دمانس است که آشکارا موجب تغییر در عروق خونی کوچک خون می گردد. زمانیکه این اتفاق می افتد روند نزولی در شناخت فرد ایجاد می گردد.

در این مطالعه، محققان داده های بدست آمده از بیش از یک میلیون زن در دانمارک را که حداقل یکبار بین سال های 1978 تا 2015 زایمان داشتند آنالیز کردند. هیچ یک از این زنان قبل از اولین زایمان شان مبتلا به مسائل قلبی، سکته مغزی، دیابت یا زوال عقل نبودند.

پژوهشگران دریافتند به ازای هر 100 هزار زن دچار فشارخون بالا در دوره بارداری، 1.4 مورد ابتلا به زوال عقل عروقی وجود داشت، درحالیکه در زنان فاقد چنین عارضه ای، به ازای هر 100 هزار زن 0.47 مورد زوال عقل عروقی گزارش شده بود.

محققان عنوان می نمایند رابطه بین پره اکلامپسی و زوال عقل عروقی بخصوص در مورد زنان مبتلا به زوال عقل بعد از سن 65 سال قوی بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 اسفند 1402 بروزرسانی: 19 اسفند 1402 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 5002

به "فشارخون بالای بارداری ریسک زوال عقل را بالا میبرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشارخون بالای بارداری ریسک زوال عقل را بالا میبرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید