شناسایی60 گونه گیاه درحال انقراض و نادر در اصفهان

به گزارش مجله سرگرمی، اصفهان- خبرنگاران- معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان از شناسایی 60 گونه گیاه در حال انقراض، نادر و آسیب پذیر در این استان اطلاع داد.

شناسایی60 گونه گیاه درحال انقراض و نادر در اصفهان

عبدالرضا مهاجر روز سه شنبه در آستانه روز جهانی تنوع زیستی در گفت وگو با خبرنگاران گفت: بیشتر این گونه های گیاهی در مناطق جنوب و غرب استان اصفهان قرار دارند و برنامه هایی برای حفاظت و تکثیر آنها توسط اداره کل منابع طبیعی استان در دست اجراست.

وی با اشاره به اینکه 2 هزار گونه گیاهی در استان اصفهان وجود دارد، اضافه نمود: 46 درصد این گونه های گیاهی بومی منطقه هستند و از این تعداد بیش از 300 گونه ارزش غذایی و دارویی دارد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان محصور کردن گونه های گیاهی نادر، در حال انقراض و آسیب پذیر را از جمله اقدام ها برای حفظ این گیاهان اعلام کرد و گفت: با تکثیر و کاشت بذر توانسته ایم چتر حمایتی را بر سر این گونه های گیاهی گسترده کنیم.

وی با اشاره به اینکه کرفس کوهی، زرین گیاه، آویشن دنایی، موسیر، باریجه و آنغوزه از جمله گیاهانی است که در مراتع و منابع طبیعی اصفهان می روید اما در دهه های گذشته به دلیل مصرف بی رویه آسیب پذیر شده است، توضیح داد: این برداشت ها به رغم اعمال ممنوعیت اجرا شده است.

مهاجر ادامه داد: با برگزاری کلاس های آموزشی برای ساکنان بومی منطقه و تدابیر لازم به دنبال حفظ این گونه های گیاهی هستیم.

وی زیر کشت بردن 2 هزار هکتار از زمین های کشاورزی مناطق جنوب و غرب استان اصفهان به کرفس کوهی و کشت موسیر در زمین های کشاورزی مناطق ییلاقی استان را از جمله تدابیر برای جلوگیری از برداشت بی رویه این گیاهان در مراتع استان اعلام کرد و گفت: این اقدام موجب می گردد تا انگیزه افراد برای برداشت این گیاهان از مراتع و منابع طبیعی کاهش یابد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان همچنین قرق و حفاظت از مناطق محل رویش گیاهان در حال انقراض، نادر و آسیب پذیر را از دیگر برنامه های این اداره کل برای حفظ این گونه های گیاهی اعلام کرد و اضافه نمود: در این راستا 18 پاسگاه ثابت در مراتع و منابع طبیعی استان ایجاد شده است و 50 گروه نیز از اول فروردین حفاظت از این گونه های گیاهی را برعهده دارند.

در استان اصفهان بیش از 2 هزار گونه گیاهی مربوط به 70 جنس و در قالب 130 خانواده شناسایی شده است که از این تعداد 350 گونه دارویی، 45 گونه انحصاری، چهار گونه آسیب پذیر، 16 گونه نادر و 19 گونه در خطر انقراض محسوب می گردد.

/6022 / 2093

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: ایرنا
انتشار: 27 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 24712

به "شناسایی60 گونه گیاه درحال انقراض و نادر در اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی60 گونه گیاه درحال انقراض و نادر در اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید