شرایط متفاوت بانوان بسکتبالیست برای المپیک، یکی نزدیک یکی دور!

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران - گروه ورزش: 29 ماه بیشتر از مصوبه فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) برای حضور محجبه بانوان مسلمان در میادین رسمیِ بین المللی نمی گذرد. در همین فاصله کوتاه اما بانوان بسکتبالیست ایران از حضور در میادین مختلف و رویارویی با تیم هایی از آسیا و دیگر قاره ها صاحب موفقیت های قابل توجهی شدند که عنوان سومی در رقابت های اخیر غرب آسیا یکی از آنها به حساب می آید.

شرایط متفاوت بانوان بسکتبالیست برای المپیک، یکی نزدیک یکی دور!

این عنوان در بخش سه نفره به دست آمد. موفقیت بزرگتر بسکتبال سه نفره بانوان اما مربوط به رنکینگ دنیای می گردد و امیدهایی که برای کسب سهمیه المپیک 2020 توکیو ایجاد نموده است.

شرایط متفاوت بسکتبال 5 و 3 نفره بانوان برای المپیکی شدن

بسکتبال بانوان ایران در بخش پنج نفره هیچ شانسی برای ورود به المپیک آینده ندارد. در این بخش حضور در گروه A مسابقات کاپ آسیا لازمه کسب سهمیه است. تیم ایران اما جایی در میان هشت تیم حاضر در این گروه ندارد.

در واقع شروع به کار تیم ملی بسکتبال پنج نفره بانوان ایران در کاپ آسیا از گروه B این رقابت ها خواهد بود. در صورتی که این تیم بتواند در رقابت با دیگر تیم های حاضر در این گروه - زمان و محل مسابقات هنوز مشخص نشده است - صاحب صندلی اول گردد، راهی گروه A خواهد شد. در این صورت تیم ایران می تواند دو سال دیگر در این گروه برای کسب سهمیه المپیک 2024 کوشش داشته باشد.

در بخش سه نفره اما شرایط کاملا متفاوت است. تیم سه به سه بانوان ایران به واسطه موقعیت فعلی اش در رنکینگ دنیای این شانس را دارد که در المپیک سال آینده شرکت داشته باشد البته در صورتی که بتواند به وسیله یکی از سه راه پیش بینی شده فیبا کسب سهمیه کند.

راه های پیش روی بسکتبال سه نفره برای کسب سهمیه المپیک

به گزارش خبرنگاران، صعود بسکتبال سه نفره بانوان ایران به رده هفتم رنکینگ دنیای امیدهای المپیکی شدن تیم ایران را بیشتر نموده است. این صعود در رده بندی جدید فیبا که دو روز پیش منتشر شد، رخ داده است.

طبق اعلام فیبا، 4 تیم نخست رنکینگ دنیای - در بخش سه نفره بانوان - سهمیه مستقیم المپیک را به دست می آورند. بنابراین اگر ایران سه پله صعود دیگر داشته باشد می تواند یکی از چهار سهمیه مستقیم فیبا را از آن خود کند اما در غیر این صورت هم فرصت برای کسب مجوز دارد.

فدراسیون دنیای بسکتبال دو رویداد انتخابی برای توزیع دیگر سهمیه های المپیکی در بخش سه نفره بانوان در تقویم خود دارد. البته هنوز زمان و محل برگزاری این رقابت ها مشخص نیست اما به گفته فریده شجاعی نایب رئیس فدراسیون بسکتبال، تیم ایران شرایط مورد نظر فیبا برای حضور در این دو رویداد را دارد.

وی در تبادل نظر با خبرنگاران گفت: رقابت های انتخابی مورد نظر با حضور تیم های پنجم تا بیستم رنکینگ دنیای برگزار می گردد. سه تیم اول جام دنیای - که از رنکینگ دنیای سهمیه نگرفته اند - هم در این مسابقات شرکت دارند. تیم ایران به واسطه موقعیتی که در رنکینگ دنیای دارد، می تواند در این مسابقات شرکت داشته باشد.

نایب رئیس فدراسیون بسکتبال تاکید نمود: البته شرایط دیگری هم برای حضور در مسابقات گزینشی مورد نظر لحاظ شده که ایران همه آنها را دارد. به طور مثال یکی از شروط رویداد دوم این است که تیم شرکت نماینده سابقه ای از حضور در المپیک نداشته باشد. ایران این شرایط را دارا است. بنابراین اگر از رویداد اول صاحب سهمیه نشد می تواند در رویداد دوم شرکت کند.

زمان مقرر برای مشخص تکلیف

مسابقات بسکتبال سه نفره بانوان در المپیک توکیو با حضور 8 تیم برگزار می گردد. 4 تیم به وسیله رنکینگ دنیای مشخص می شوند. 12 آبان ماه آخرین مهلتی است که فیبا برای انتخاب چهار تیم برتر رنکینگ دنیای مقرر نموده است.

در خصوص دو مسابقه انتخابی هم فدراسیون دنیای هنوز به جمع بندی کامل برای مشخص زمان و محل برگزاری نرسیده است اما به گفته فریده شجاعی، ترکیب تیم های سه نفره بانوان در المپیک حداکثر تا بهمن ماه کامل می گردد.

نایب رئیس فدراسیون بسکتبال در بخش دیگری از این تبادل نظر و در پاسخ به این پرسش که در مجموع ایران برای کسب سهمیه المپیک چقدر شانس دارد؟، گفت: هم شانس داریم و هم امید؛ به خصوص که ملی پوشان ما از آمادگی خوبی برخوردار هستند. آنها ماه هاست که همزمان در تمرینات پنج و سه نفره شرکت دارند. حالا هم درگیر مسابقات باشگاهی خود می شوند. امیدواریم از شانسی که برای شان ایجاد شده استفاده نمایند و سهمیه بگیرند.

شجاعی در خصوص عوامل تاثیرگذار در رنکینگ دنیای هم اینگونه شرح داد: فیبا در بسکتبال سه نفره و همزمان با بُعد قهرمانی، بحث همگانی آن را هم پیگیری می نماید یعنی اینکه همه افراد و در همه شرایط بتوانند این ورزش را انجام دهند. برای این منظور به فعالیت کشورها حتی اگر داخلی باشد، امتیاز می دهد. ایران اخیرا برگزارنماینده برنامه های زیادی در سطح کشور بود که تاثیر مستقیم در صعود به رده هفتم دنیا را داشته است. قطعا اجرای چنین برنامه هایی را با قدرت ادامه می دهیم تا بازهم در رده بندی دنیای صعود داشته باشیم.

سهمیه المپیکی بسکتبال به 2 می رسد؟

به گزارش خبرنگاران، فدراسیون بسکتبال در حالی امیدوار است بتواند در بخش سه نفره بانوان صاحب سهمیه المپیک گردد که در بخش مردان این سهمیه را به دست آورده است.

تیم ملی بسکتبال ایران از حضور در جام دنیای 2019 چین به عنوان بهترین تیم قاره آسیا صاحب سهمیه المپیک شد. در صورتیکه تیم سه نفره بانوان هم کسب سهمیه کند، برای نخستین بار بسکتبال ایران با دو تیم در المپیک حاضر خواهد شد.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 50449

به "شرایط متفاوت بانوان بسکتبالیست برای المپیک، یکی نزدیک یکی دور!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط متفاوت بانوان بسکتبالیست برای المپیک، یکی نزدیک یکی دور!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید