شاخص بورس تحت تاثیر چیست؟

به گزارش مجله سرگرمی، خبرنگاران : در خاتمه معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس تهران با افتی 2 درصدی کانال حمایتی 1.5 میلیون واحدی را از دست داد.

شاخص بورس تحت تاثیر چیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، معاملات امروز بورس در حالی با معامله بیش از 14.6 هزار میلیارد تومان به پایان رسید که سه نماد فملی، فولاد و فارس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. معاملات امروز که با رشد چند هزار واحدی شاخص آغاز شد در ادامه با افزایش عرضه روبرو شد و در نهایت با بیش از 30 هزار واحد افت به کار خود پایان داد.

نکته مهم، عرضه سنگین حقوقی ها بود که در ادامه فرایند عرضه روزهای گذشته بارها صف های خرید را عرضه کردند. در معاملات امروز فرابورس نیز که با بیش از یک درصد افت شاخص این بازار همراه بود، آریا، زاگرس و مارون بیشترین تاثیر منفی را داشتند. این در حالی است که خبر عرضه اولیه اپال در روز چهارشنبه نیز اثری منفی بر بورس داشت و برخی از سهامداران از حالا به منظور جمع آوری نقدینگی چوب حراج به سهام خود زدند.

امروز نمادهای گروه بانکی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند و بعد از آن گروه خودرویی و گروه فلزات اساسی قرار داشتند. این در حالی بود که در میان نمادهای بورسی وپارس، وتجارت و خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

تحلیلگران معتقدند افت 30 هزار واحدی امروز شاخص، که به از دست رفتن محدوده حمایتی منجر شد، صعود بورس را کمی دشوارتر از قبل کرد.

محمد خبری زاده درباره شرایط شاخص گفت: یک سری شایعات در بازار راه افتاده است. شایعاتی اعم از سیاسی و غیرسیاسی. اما بحثی هم هست که در دو سه روز اخیر یک سری معاملات در بورس شده است که حالت نوسان گیری دارد.

وی با اشاره به اینکه معلوم نیست بازارگردان ها این کار را انجام میدهند یا افرادی با معاملات الگوریتمی رباتی، اضافه کرد: سازمان بورس در این رابطه باید شفاف توضیح دهد. اما اتفاقی که به طور کلی افتاده این است که سهم ها را روی مثبت کامل طوری می فروشند که سهم منفی می شود و بعد می آیند روی منفی خرید می کنند. این اتفاق در این چند روزه شدیدا رخ داده است.

وی پیش بینی کرد: فردا احتمالا اول وقت بازار منفی باشد اما توجه کنیم که فردا جزء روزهای بسیار حساس است و اگر شاخص منفی بماند، تا پایان هفته بازار نفی می ماند.

وی در توضیح این مطلب که بازار سرمایه رد شرایط کنونی تحت تاثیر چه عواملی است؟ گفت: اختلافات سیاسی بین مجلس و دولت و جنگ لفظی و رسانه ای بازار را تحت تاثیر قرار داد. همان طر که گفتم شرایط برخی عرضه ها نیز برای من مشکوک و مبهم است . در عین حال شاخص بورس از 1 میلیون و 200 هزار واحد به 1 میلیون و 500 هزار واحد رسیده است این به معنی رشد حدود 25 درصدی شاخص است.پس شاید در این نقطه توقف طبیعی باشد. البته من معتقدم با توجه به رشد قیمت های جهانی و ثبات نرخ دلار، این اصلاح خیلی نباید شدید باشد. مسئله دیگر این که رییس جمهوری سخنرانی در اول هفته داشت که گفت دلار تا 11 هزار تومان می آید. شاید این واکنش بازار پیش خور کردن این خبر باشد.

وی ادامه داد: برای کسانی که استراتژی بلند مدت دارند و روی سهم های ای پی اس محور پرتفوی بسته اند، مسئله ای نیست اما ممکن است بازار دستخوش اتفاقات سیاسی شود و این شرایط بازار را اذیت کند یا جلوی رشد بازار را بگیرد اما اتفاق بنیادی که به نزدیکی درخ می دهد انتشار گزارش های ماهانه آذرماه وگزارش های 9 ماهه شرکت هاست که هر دو میتوانند به رشد بازار کمک کنند.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 123695

به "شاخص بورس تحت تاثیر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاخص بورس تحت تاثیر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید