زجری که مخاطبان ایرانی می کشند

به گزارش مجله سرگرمی، بیژن اشتری با انتقاد از ترجمه بد کتاب ها و سلیقه نازل در انتخاب کتاب های ترجمه، وضعیت حوزه ترجمه را وخیم دانست و اظهار کرد: مخاطبان برای خواندن برخی از کتاب ها زجر می کشند.

زجری که مخاطبان ایرانی می کشند

این مترجم در گفت وگو با خبرنگاران، درباره ترجمه زندگی نامه های سیاستمداران و استقبال از این دست کتاب ها اظهار کرد: در کتاب های ترجمه، کتاب های مربوط به تاریخ جهان که زندگی نامه های سیاسی شاخه ای از آن است، اصولا کم مخاطب ترین یا جزء کم مخاطب ترین ها بوده است. در بازار ترجمه، ترجمه های ادبی بالاترین مخاطب را دارد و هرگز کتاب های زندگی نامه ای از لحاظ مخاطب و فروش به گرد پای ترجمه رمان نمی رسند. زندگی نامه های سیاسی به صورت سنتی ژانر پرمخاطبی نبوده است یا حداقل تا پنج شش سال پیش این طور بود. در این سال ها تلاش کردم تا کتاب هایی را انتخاب و ترجمه کنم که برای مخاطب هم جذابیت داشته باشد.

اشتری درباره دلیل کم مخاطب بودن این بخش گفت: خواندن کتابی هایی مانند زندگی نامه شخصیت های سیاسی نیازمند یک سری پیش نیاز از نظر فکری و مطالعاتی است؛ مثلا برای فهمیدن کتابی درباره استالین لازم است اطلاعاتی از تاریخ روسیه و شوروی داشته باشید، همچنین درباره تاریخ جهان در قرن بیستم بدانید. اگر بخواهید هیتلر را بشناسید به همین منوال است یا اگر به دنبال شناخت گاندی هستید باید آشنایی مختصری با هندوستان داشته باشد تا بتوانید اهمیت این شخصیت را درک کنید. متأسفانه این دانش عمومی در کشور ما وجود ندارد. کتاب ادبی، عشقی و عاطفی به هیچ پیش نیازی نیاز ندارد اما کتاب های تاریخی و زندگی نامه ای این طور نیست، بنابراین مخاطبان آن ها مخاطبان خاصی هستند و دوره مطالعاتی ای را درباره دوره خاصی از تاریخ جهان گذرانده اند و تعدادشان اندک است.

او در ادامه افزود: در سه چهار سال اخیر تغییراتی را در این ژانر احساس می کنم. نمی گویم من موثر بوده ام اما با ترجمه هایی که داشتم تکانی به بخش کتاب های زندگی نامه ای خورد و مخاطبانش نسبت به گذشته بیشتر شده است. می توانم بگویم در این ماجرا سهم داشته ام.

مترجم حرمسرای قذافی، فرمانده؛ ونزوئلای هوگو چاوز و انور خوجه درباره انتخاب کتاب های زندگی نامه ای برای ترجمه گفت: مترجمان سعی می کنند کتاب هایی را برای ترجمه پیدا کنند که واجد جذابیت های عمومی باشند، در عین حال با فضای سیاسی و اجتماعی خودمان مرتبط و واجد درس هایی باشند. به نظرم کسانی که این کتاب ها را می خرند، در پی یافتن پاسخ پرسش هایی هستند که راجع به کشورشان است؛ این که وضعیتی که در آن گرفتار هستیم از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارای چه ویژگی هایی است و آن را چطور می توان حل کرد. در واقع مخاطب به دنبال تجربیات مشابه جهان است تا پاسخ پرسش های خود را پیدا کند. بهترین جا هم مطالعه زندگی نامه هاست. اگر در سال های اخیر می بینید توجه و اقبال به این نوع کتاب ها بیشتر شده، به همین دلیل است؛ نسل جوان امروز به دنبال حل مسائل خود در کتاب هاست، می خواهد ببیند گرفتاری هایی که دارد چطور قابل حل است. سعی خودم این بود کتاب هایی که ترجمه می کنم برای سرگرمی مخاطب نباشد و پاسخ گوی این پرسش ها باشد.

اشتری درباره این که ممکن است استقبال از این کتاب ها به صورت موج باشد و بعد از مدتی فراموش شوند، اظهار کرد: در زمینه ادبیات این طور است، مثلا نویسنده خاصی را ملاحظه می کنید که در یک مدت همه کتاب هایش به فارسی ترجمه می شود و بعد از مدتی هم فراموش می شود. من این موج ها را بیشتر در زمینه ترجمه ادبیات خارجی و رمان می بینم. در زمینه کاری ما موجی وجود ندارد زیرا کتاب های ژانر زندگی نامه ای ندرتا به بالای فهرست کتاب های روز می رسند. در سایت آمازون رده این کتاب ها بیست هزارم است، چه رسد به ده تای اول.

مترجم کتاب های دختر استالین، استالین؛ دربار تزار سرخ و لنین با تأکید بر این که موجی برای استقبال از زندگی نامه سیاسی وجود ندارد، گفت: در ژانری کار می کنیم که موج ساز نیست و هرگز روی موج نبوده است. اگر می بینید برای این ژانر علاقه وجود دارد به این دلیل است که در کشوری زندگی می کنیم که گرفتار سیاست زدگی و پر از پرسش و مسئله است. مخاطب ایرانی در رمان و ادبیات نمی تواند جواب سوالات خود را پیدا کند آن هم با سلیقه نازلی که برای ترجمه رمان های خارجی وجود دارد. مترجمان رمان های خوب را نادیده می گیرند و فقط به فهرست پرفروش های نیویورک تایمز و فلان مجله و روزنامه چشم دارند. می بینید 10 ناشر هم زمان سراغ یک کتاب رفته اند. جوانان نمی توانند سوالات خود را در بخش رمان پیدا کنند، پس به کتاب های جدی تر مانند کتاب های علوم سیاسی و زندگی نامه ها مراجعه می کنند.

اشتری همچنین درباره وضعیت ترجمه این آثار با توجه به این که گاه فاصله زمان انتشار کتاب در خارج و ترجمه آن در ایران کم است، اظهار کرد: مسئله این است که وضعیت ترجمه در کشور ما بحرانی و وخیم است. تعداد مترجمان آن قدر زیاد است که واقعا تصور ناکردنی است. هرکسی به خود اجاره می دهد به صرف دانستن چند کلمه به زبان انگلیسی و فرانسه خود را مترجم بنامد بدون این که سابقه کاری داشته باشد و یا چهارتا کتاب فارسی خوانده باشد. این مترجمان بدون هیچ سلیقه و شناختی در انتخاب کتاب برای ترجمه وارد گود شده اند. ناشران ما نیز متأسفانه توجهی به پایین بودن کیفیت کار این مترجمان ندارند. هیچ نظارتی بر روی کار ترجمه نمی شود. ویراستاری درست و حسابی به جز چند ناشر انگشت شمار، در دفاتر نشر ما انجام نمی شود و ترجمه های غلط به بازار کتاب می آید. واقعا وحشتناک است. مترجمان جدید که هیچ، کارشان پر از عیب و ایراد و کم و کاستی است، در کار مترجمان قدیمی نیز من اشتباهات فاحشی می بینم که دود از سر آدم بلند می شود. آدم تعجب می کند که چطور این اشتباه ها وجود دارد؟ چرا اصلا باید وجود داشته باشد؟ چرا باید ترجمه آن قدر بی در و پیکر باشد؟ مخاطبان برای خواندن برخی کتاب ها چه زجری می کشند. بسیاری از ترجمه ها واقعا بی معنا است؛ یعنی ترجمه بد کتاب را بی معنا کرده است.

او در ادامه افزود: دلسوزان فرهنگ نگران سرانه مطالعه و تیراژ پایین کتاب هستند اما بحث اصلی این است که کتاب خوب در بازار کم است. کمیت بسیار بالاست، بسیاری از کتاب ها ترجمه می شود اما با کیفیت بسیار نازل. برخی از ترجمه ها به نحوی است که کتاب را بی اثر و هیچ می کند. طبیعی است که خواننده ها از این کتاب ها استقبال نکنند؛ نام یک نویسنده بزرگ بر روی کتاب است اما به خاطر ترجمه بد آدم نمی تواند چهار صفحه اش را بخواند از بس غلط دارد. خب آدم از کتاب زده می شود و دیگر سراغ خرید آن نمی رود. همین چیزها سرانه مطالعه و تیراژ کتاب را پایین می آورد. در واقع ترجمه های بد به اعتماد مخاطب آسیب می زند. همه در این زمینه مقصر هستند مخصوصا ناشران. ناشران مسئولیت دارند بر صحت ترجمه دقت و نظارت کنند تا کار شسته رفته و خوانا و درستی به دست مخاطب برسد اما الان این گونه نیست. رقابتی احمقانه و پرطمع بین ناشران وجود دارد تا فلان کتاب که در فهرست پرفروش های فلان روزنامه آمریکایی است زودتر ترجمه شود. ناشران توجه ندارند اگر این کتاب در آمریکا پرفروش می شود به خاطر این است که پاسخ گوی نیازهای آن جامعه است. بسیاری از این کتاب ها برای ایرانی جماعت قابل ارتباط برقرار کردن نیست.

مترجم کتاب ادبیات علیه استبداد گفت: هنر مترجم خوب و آگاه این است که تشخیص بدهد چه کتابی را انتخاب کند که مردم کشورش بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند، چه کتابی را انتخاب کند که مطالبش پاسخ گوی نیازهای فکری مردم کشور خود باشد. به خاطر این است که مترجمان بزرگی مانند نجف دریابندی و محمد قاضی داشتیم، این ها مترجمانی بودند که نبض جامعه در دست شان بود و شناخت و آگاهی داشتند. می دانستند کدام کتاب را انتخاب کنند، نه این که چشم بسته بنشینند تا ببینند کتاب های پرفروش فهرست نیویورک تایمز چیست، پی دی افش را تهیه و بعد مانند گوگل ترنسلیت ترجمه کنند و تحویل جامعه بدهند. این معضلی است که باید به صورت جدی به آن پرداخت.

facloob.ir: کلوب فارسی | دورهمی خبری و تحلیلی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 32491

به "زجری که مخاطبان ایرانی می کشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زجری که مخاطبان ایرانی می کشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید