فراوری فلزات گرانبها از پسماندهای الکترونیکی، صادرات زباله ها چالش اصلی شرکت های فناور

به گزارش مجله سرگرمی، در حالی محققان یکی از شرکت های دانش بنیان به روش های دوستدار طبیعت برای استحصال فلزات مهم و گرانبها از زباله ها دست یافتند که به گفته آنها در حال حاضر بسیار از افراد اقدام به صادرات این زباله ها که حاوی مقادیری عناصر فلزی است، می نمایند؛ ضمن آنکه این پسماندها ماده اولیه محصولات با ارزش این شرکت فناور است.

فراوری فلزات گرانبها از پسماندهای الکترونیکی، صادرات زباله ها چالش اصلی شرکت های فناور

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، معدن کاوی شهری که به بازیابی فلز از زباله های الکترونیکی اطلاق می گردد، اقدامی است که در آن بازیافت زباله های الکترونیکی برای استخراج مواد معدنی باارزش صورت می گیرد. از این رو با بازیافت پسماندهای الکترونیکی مانند گوشی های تلفن همراه می توان سالانه بیش از 15 هزار کیلوگرم مس را به چرخه بازگرداند.

مردم کره زمین سالانه 1.7 میلیارد گوشی تلفن همراه خریداری می نمایند و این در حالی است که از یک میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه می توان 34 کیلوگرم طلا، 15875 کیلوگرم مس و 350 کیلوگرم نقره استخراج کرد. گفته می گردد در یک آیفون عادی 0.034 گرم طلا، 0.34 گرم نقره، 0.015 گرم پالادیوم، کمتر از یک هزارم گرم پلاتین، 25 گرم آلومینیوم و 15 گرم مس وجود دارد.

علاوه بر آن، گزارش نظارت بر زباله های الکترونیک سازمان ملل متحد در سال 2016 نشان می دهد دنیا 44 میلیارد و 700میلیون کیلوگرم وسیله الکترونیکی غیرقابل استفاده دارد. این میزان برابر با مجموع تعداد گوشی ها، لپ تاپ ها، مایکروویوها و تلویزیون های از کار افتاده است که در هرکدام از آنها مواد معدنی بسیار زیادی به کار رفته است. به طور مثال، سیم پیچ ها و مدارها در این وسایل مسی هستند. با این حال، تنها 20درصد از زباله های الکترونیکی دنیا بازیافت و مابقی آنها به حال خود رها می شوند.

بازیافت نکردن زباله های الکترونیکی به دلیل آلاینده های موجود در آن آسیب های زیست محیطی به همراه دارد، به گونه ای بر اساس نظر کارشناسان گوشی های تلفن همراه دارای مقادیری جیوه، آرسنیک، کروم و سرب است که می تواند برای انسان و کره زمین خطرناک باشد.

دستگاه ها و قطعات الکترونیکی حاوی فلزات خطرناکی مانند کادمیوم، مس، نیکل، روی، باریم، برلیوم، انواع پالستیک ها، آلومینیوم، نقره و پالتین هستند که اگر در طبیعت رها شوند، پس از انتها عمر مفید و عدم بازیافت صحیح، آلوده نماینده خطرناک محیط زیست به شمار می روند. یکی از دلایلی که زباله های الکترونیکی به مرور زمان تبدیل به یک معضل بزرگ می شوند، کوتاه بودن عمر تجهیزات الکترونیکی و متنوع بودن سلیقه مردم و همچنین تغییرات ایجاد گردیده در صنایع است.

بر این اساس بسیاری از کشورها به سمت بازیافت زباله های الکترونیکی رفتند و در کشور ما نیز برخی از شرکت های دانش بنیان مطالعات وسیعی برای ارائه روش های دوستدار طبیعت برای بازیافت این پسماندها انجام دادند.

این در حالی است که به گفته سیدمحمد صالح عامری یکی از محققان این حوزه علاوه بر عدم دریافت حمایت های لازم برای دریافت مواد اولیه که همان زباله های الکترونیکی است، با چالش صادرات این پسماندها روبرو هستیم. به گفته وی، پسماندهای الکترونیکی حاوی مقادیری فلزات اصلی و گرانبها است که می توان با روش های مناسب آنها را استحصال کرد.

مطالعاتی که با چالش های زیاد روبرو است

سیدمحمد صالح عامری، مجری طرح در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران استحصال مواد از منابع ثانویه را از زمینه های فعالیت های این شرکت دانش بنیان مطرح نمود و گفت: بر این اساس فعالیت ما بر بازیافت پسماندهای الکترونیکی و معدنی متمرکز گردیده است.

وی با بیان اینکه موادی که برای سایر حوزه ها به عنوان مواد دور ریز مطرح است، برای ما ماده اولیه محسوب می گردد، خاطر نشان کرد: با فرآوری هایی که بر روی پسماندهای الکترونیکی و معدنی انجام می دهیم، از این پسماندها محصولات با کیفیت، فراوری و امکان فروش مجدد آن را فراهم می کنیم.

عامری با تاکید بر اینکه در مطالعات توانستیم روش هایی را برای بازیافت مواد اولیه از زباله صنایع مختلف ارائه دهیم، یادآور شد: به عنوان مثال با استخراج مس از زباله های الکترونیکی، کابل های مسی فراوری کردیم.

مجری طرح با بیان اینکه در این مطالعات علاوه بر مس سایر فلزات نیز استحصال می گردد، افزود: با انجام مطالعات بسیار به روش نسبتا های تک برای استحصال فلزات از زباله های الکترونیکی و معدنی دست یافتیم. این روش علاوه بر حاشیه سود مناسبی که برای ما دارد، منجر به کاهش مسایل محیط زیستی می گردد.

عامری مهمترین موضوع در بازیافت زباله را کاهش مسایل زیست محیطی مطرح نمود و افزود: روش های ارائه گردیده در این تحقیقات روش دوستدار محیط زیست است و توانستیم این روش را جایگزین روش های سنتی که آلوگی های زیست محیطی را به دنبال دارد، کنیم.

این محقق با بیان اینکه از پسماند و مواد دور ریز معدنی نیز اقدام به استحصال فلزات کردیم، شرح داد: در صنایع معدنی علاوه بر پسماند، موادی به عنوان دور ریز تلقی می شوند که این مواد نمی توانند دوباره به سیکل کاری معدن بازگردند.

عامری این مواد را حاوی مس و سایر عناصر دانست و یادآور شد: این مواد همچنین دارای عناصر خطرناک دیگری مانند آرسنیک است که ما در این تحقیقات توانستیم این مواد آلاینده را به شکلی تبدیل کنیم که بتوان آن ها را در طبیعت نگهداری کرد و مشکل زیست محیطی ایجاد ننمایند.

این محقق در عین حال مهمترین چالش بازیافت پسماندهای الکترونیکی و معدنی را در حوزه حمایتی مطرح نمود و گفت: در قبال تحقیقاتی که برای بازیافت پسماندهای الکترونیکی انجام دادیم، انتظار حمایت داشتیم ولی به دلیل روند بوروکراتیک موجود این حمایت ها با تاخیر انجام می گردد و یا انجام نمی گردد.

وی چالش دیگر این حوزه را اعطای مجوز برای صادرات این پسماندها ذکر کرد و شرح داد: در کشور به راحتی برای صادرات پسماندهای الکترونیکی مجوز صادر می گردد، در حالی که این پسماندها دارای منابع مهمی از مواد اولیه هستند.

عامری دلیل صادرات این پسماندها را بر اساس این تحلیل دانست که زباله ای که در کشور نمی توانیم آن را بازیابی کنیم، از کشور خارج می گردد و از این طریق آسیب رسیدن به محیط زیست کشور کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه اخیرا مقررات منع صادرات این پسماندها اعلام گردیده است، خاطر نشان کرد: با وضع این قوانین اقدام به تغییر نام چنین پسماندهایی شد و در قالب عناوین جدید و به شکل ماده خام این زباله ها صادر می گردد.

مجری طرح با تاکید بر ضرورت اعتماد به جوانان کارآفرین گفت: باید به این جوانان اعتماد گردد که استارت آن با موضوع شرکت های دانش بنیان و حمایت های معاونت علمی شروع گردیده است، ولی اگر این اعتماد وجود نداشته باشد و معیار، سن و سال شرکت و افراد شاغل در آن باشد، هیچ گاه اتفاقی نخواهد افتاد و منفعتی نیز برای کشور در پی نخواهد داشت.

وی بی اعتمادی جامعه و مشتریان را از مهمترین دغدغه های شرکت های دانش بنیان مطرح نمود و ادامه داد: مسوولان باید قبول ریسک نمایند؛ چراکه قبول ریسک موجب می گردد شرکت ها و صنایع پخته شوند، این امر فراوری محصولات مورد احتیاج به کشور را به دنبال خواهد داشت.

عامری با اشاره به دستاوردهای تحقیقاتی این شرکت دانش بنیان، گفت: ما در آستانه تجاری سازی محصولات خود هستیم و برای این منظور نیز کارگاهی را تجهیز کردیم و آماده عقد قرارداد برای فروش محصولات خود هستیم.

وی با بیان اینکه اقدامات اولیه انجام گردیده و تا کمتر از یک ماه آینده محصولات ما وارد بازار خواهد شد، گفت: محصولات عمده ما فراوری فلزات اصلی و گرانبها است.

عامری، مزیت دستاوردهای این طرح را کاهش هزینه های استحصال از زباله های معدنی و الکترونیکی دانست و افزود: کاری که ما در این مطالعات انجام دادیم، این بود که روشی را ارائه دادیم تا بتوانیم هزینه ها را کاهش دهیم و بتوانیم فلزات پایه مانند مس و نیکل فراوری کنیم و به فروش برسانیم.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 3363

به "فراوری فلزات گرانبها از پسماندهای الکترونیکی، صادرات زباله ها چالش اصلی شرکت های فناور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری فلزات گرانبها از پسماندهای الکترونیکی، صادرات زباله ها چالش اصلی شرکت های فناور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید