فراوری اکسیژن در مریخ با شیوه های نوین

به گزارش مجله سرگرمی، تهران- خبرنگاران- ناسا خود را برای ماموریت 2020 مریخ آماده می نماید که در آن قرار است عملکرد سیستم تامین اکسیژن موسوم به MOXIE مورد آزمایش قرار گیرد.

فراوری اکسیژن در مریخ با شیوه های نوین

به گزارش یکشنبه گروه اخبار علمی خبرنگاران از پایگاه خبری ناسا، اهداف اصلی این ماموریت، آزمایش فناوری های In-Situ Resource Utilization یا به اختصار (ISRU) به منظور فراوری اکسیژن مورد احتیاج برای سوخت و تنفس از اتمسفر مریخ و همچنین شناسایی اندازه و ریخت شناسی غبار موجود در اتمسفر این سیاره به منظور درک بهتر آثار آن بر عملکرد سیستم های سطحی را شامل می شوند.

سیستم MOXIE گاز دی اکسید کربن موجود در اتمسفر مریخ را با استفاده از یک فرآیند الکتروشیمیایی به مولکول های مونوکسید کربن و اکسیژن خالص تبدیل می نماید. برای این منظور یک سیستم فشرده سازی موسوم به Acquisition and Compression یا CAC اتمسفر مریخ را به درون کاوشگر مکیده و پس از عبور از فیلتر و جداسازی دی اکسید کربن، آن را تا یک اتمسفر فشرده می نماید. دی اکسید کربن فشرده شده به سیستم دیگری موسوم به Solid OXide Electrolyzer یا SOXE وارد می گردد تا مولکول های آن در کاتد شکسته شده و مولکول های اکسیژن خالص فراوری شوند. این فرآیند عکس فرایندی است که در سلول های سوختی رخ می دهد.

سیستم SOXIE در دمای 800 درجه سانتیگراد عمل می نماید و احتیاجمند بهره گیری از یک سیستم دمایی جامع از جمله مکانیزم هایی برای گرمایش گاز ورودی و خنک سازی گاز خروجی است. این سیستم یک جریان خروجی از گازهای اکسیژن، دی اکسید کربن و مونوکسید کربن دارد که برای ارزیابی میزان فراوری اکسیژن، خلوص آن و کنترل فرایند، مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. جریان الکتریکی درون SOXIE نتیجه مستقیم انتقال یون های اکسید درون الکترولیت است و شاخص مستقلی برای اندازه گیری میزان اکسیژن فراوری شده توسط سیستم محسوب می گردد.

بر اساس نرخ تبدیل اکسیژن که بر اساس معیارهایی از قبیل نرخ ورودی دی اکسید کربن، دما و ولتاژ اعمال شده، محاسبه می گردد، میزان فراوری اکسیژن بسته به شرایط محیطی مریخ بهینه می گردد. گازهای خروجی نیز به منظور حفظ سلامت سیاره، خنک شده و توسط کاوشگر در اتمسفر آزاد می شوند.

علمی **9259** 1055

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: ایرنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 18254

به "فراوری اکسیژن در مریخ با شیوه های نوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری اکسیژن در مریخ با شیوه های نوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید