بهروز کریمی ، شاگردم در عصرجدید رکورد کریس انجل را زد

به گزارش مجله سرگرمی، بهروز کریمی پدر شعبده بازی ایران ضمن مرور خاطرات فعالیت هایش در سینما و تلویزیون از حضور شاگردانش در برنامه تلویزیونی عصر جدید گفت.

بهروز کریمی ، شاگردم در عصرجدید رکورد کریس انجل را زد

به گزارش مهر؛ بهروز کریمی که به عنوان پدر شعبده بازی ایران شهرت دارد سال هاست به واسطه اجراهایی که در سال های قبل در برنامه های مختلف تلویزیونی داشته به چهره آشنایی برای مردم ایران به خصوص دهه شصتی ها تبدیل شده است.

در این مصاحبه کریمی بیشتر درباره فعالیت هایش در تئاتر و سینما، رویکرد جدی تر تلویزیون به برنامه های سرگرمی محور مانند عصر جدید و حضور هنرجویانش و اعضای انجمن هنرمندان سرگرمی های نمایشی در این برنامه، ماجرای سوت جادویی اش و تفاوت کارهایش با دیوید کاپرفیلد و کریس انجل دو شعبده باز شناخته شده جهانی سخن گفت.

 • در سینما و تئاتر هم در بخش جلوه های ویژه از مهارت شما استفاده می گردد؟

قدیم در سینما زیاد فعال بودم و یادم است در فیلم جستجوگر به کارگردانی محمد متوسلانی که امین تارخ و داریوش ارجمند بازی می کردند کارهای جلوه های ویژه را انجام می دادم و صبح ها داریوش ارجمند و امین تارخ می آمدند انجمن و من به آن ها آموزش می دادم که مثلاً چطور ارجمند بدون کاتخوردن در دستش آتش روشن کند. الان بیشتر فعالیتم را در تئاتر متمرکز نموده ام چون علاقه زیادی به تئاتر دارم. یکی دو سال قبل کارهای جلوه های ویژه نمایش داستان های میان رودان به کارگردانی علی شمس را برعهده داشتم که کارهای بامزه ای مثل گردن زدن و قطع کردن دست و سر در آن وجود داشت.

صبح ها داریوش ارجمند و امین تارخ می آمدند انجمن و من به آن ها آموزش می دادم که مثلاً چطور ارجمند بدون کات خوردن در دستش آتش روشن کندسال ها قبل هم زنده یاد خسرو شکیبایی سه چهار کار از من برای تئاترش برد. من آن موقع در لاله زار کار می کردم و با خسرو شکیبایی هم همکاری داشتم. او هنرمند بسیار بااستعدادی بود و زمانی که من کارش را می دیدم با وجودی که عاشق تئاتر بودم، فکر می کردم هنوز باید بروم درس یاد بگیرم. او در بازیگری حیرت انگیز بود و مهارتش در بازی حتی نویسنده و کارگردان نمایش ها را به تعجب وامی داشت.

در مقابل خسرو شکیبایی هنرمند دیگری هم بود؛ زنده یاد سعدی افشار که با وجود تفاوتی که در کارش نسبت به شکیبایی داشت و اصلاً در جبهه دیگری کار می کرد، بسیار بااستعداد بود. آن موقع متن را برای سعدی افشار می خواندند چون او سواد نداشت اما به همین شکل آن را حفظ می کرد و روی صحنه می رفت.

 • تا به حال شده در کارتان اشتباه یا خراب کاری کنید یا به اصطلاح سوتی بدهید؟

سوتی دادن خیلی جاها برای شعبده باز اتفاق می افتد اما با ترفندهایی آن را برطرف و رجوع می کنیم. مثلاً چند سال قبل می خواستم کبوتری را ظاهر کنم و برخلاف همواره که وسایل را خودم می چیدم، آن را به دستیارم سپردم اما او زمانی که می خواست کبوتر را در لباسم جاسازی کند، باعث شده بود که کبوتر خفه گردد. زمانی که من کبوتر را ظاهر کردم، مرده بود اما با انگشتانم به شکلی او را حرکت دادم که هیچکس متوجه این اتفاق نشد. استرسی که آن موقع به من وارد شد به خاطر مرگ کبوتر بود نه اتفاقی که رخ داد.

برای این است که الان بدون وسیله کار می کنم چون امکان اشتباه و سوتی در آن نیست و به راحتی و سریع می توانم بازی را عوض کنم.

چندین سال قبل با آقای ماهی صفت قرار بود به سوئد برویم و چند اجرا داشته باشیم. در فرودگاه سوئد دیدم برای من وانت آورده اند اما برای پیشواز آقای ماهی صفت ماشین ولوو آمده است. گفتم قضیه چیست و چرا برای من این ماشین را فرستادید. آنها هم گفتند آقای ماهی صفت که وسیله ای ندارد اما ما تصور کردیم که شما با وسایل زیادی برای شعبده بازی می آیید برای همین وانت دنبالتان فرستادیم! در حالی که من تنها با یک سوت برای اجرای برنامه رفته بودم. در نهایت سوتم را گذاشتم پشت وانت و خودم با ماشین ولوو به هتل رفتم!

 • قضیه سوت که همواره همراهتان است چیست؟

این سوت را از زمان اکران فیلم تایتانیک که خارج از کشور هم آن را دیدم، به همراه دارم. زمانی که فیلم را دیدم برایم خیلی دلچسب بود که فیلمی بر اساس یک سوت ساخته گردد چون اگر در خاتمه فیلم آن سوت در اختیار رز نبود او نمی توانست یاری بگیرد و نجات پیدا کند.

چندین سال قبل می خواستم خانه ای را اجاره کنم. صاحبخانه به من گفت چه کاره ای و من برایش شغلم را شرح دادم. او هم به من گفت پس مطربی! آن موقع بود که من شکستم از آن موقع من این سوت را به گردنم انداختم و همواره همراهم است و اگر هم یادم برود سوتم را بیاورم با دهان سوت می زنم. سوت تنها سازی است که بدون میکروفن همه آن را می شنوند و می تواند توجهات را به خود جلب کند. سوت جرقه ای است که برای یک لحظه حواس ها را جمع می نماید و تماشاگران را به کاری که شما می خواهید انجام دهید، متمرکز می نماید. از سوت در هیپنوتیزم هم استفاده می کنم.

 • به نظرتان بهترین شعبده بازها چه کسانی هستند؟

از نظر من چارلی چاپلین و حتی ادیسون شعبده بازان خوبی هستند!

 • چرا ادیسون؟

چون ادیسون برق را کشف نموده است. من به کسانی که کارهای عجیب می نمایند، شعبده باز می گویم. مثلاً هرکس خوب قلم بزند، شعبده باز است و یا به فوتبالیست ها می گویند جادوگر چون کاری که می نمایند آنقدر خوب است که انگار جادو می نمایند.

 • بسیاری از مردم هنوز درک درستی از شغل شما ندارند، پس از سال ها فعالیت فکر می کنید، نگاه ها در این زمینه چرا تغییر چندانی نداشت است؟

یکی از مهمترین دلایلی که من را وادار کرد انجمن هنرمندان سرگرمی های نمایشی را راه اندازی کنم به خاطر به کار بردن همین مطرب بود. زمانی که من به کشورهای عربی می رفتم به هنرمندان خیلی شاخص و برجسته، مطرب می گفتند اما در ایران برای تحقیر به هنرمندان ما می گفتند مطرب. سال ها قبل به خواستگاری دختری رفتم اما او را به من ندادند چون از نظر آنها من مطرب بودم.

آن موقع که من به تلویزیون می رفتم، یکی دو شبکه بیشتر وجود نداشت؛ برای جلب بچه ها سعی کردم ابتدا به کاراکترم یک لهجه هندی بدهم و از کلمات من درآوردی استفاده کنم تا برایشان جذاب و بامزه باشدحتی چندین سال قبل می خواستم خانه ای را اجاره کنم. صاحبخانه به من گفت چه کاره ای و من برایش شغلم را شرح دادم. او هم به من گفت پس مطربی! آن موقع بود که من شکستم و دیدم خیلی های دیگر هم همین مشکل را دارند، همین شد که انجمن هنرمندان سرگرمی های نمایشی را زیر نظر وزارت ارشاد راه اندازی کردم تا هرکس به من گفت مطرب، کارت شناسایی معتبرم را نشانش دهم، البته الان این مساله خیلی کم رنگ تر شده است.

 • دهه 60 و 70 شما در تلویزیون خیلی فعال بودید و برای نسل هم سن و سال من حضور شما در برنامه های هشیار و بیدار، دیدنی ها و جدی نگیرید خاطره انگیز بود...

معمولاً در اکثر برنامه های تلویزیونی که حضور پیدا می کردم شعبده بازی را آموزش می دادم. به خودم می گفتم چه ایرادی دارد که هموطنانم بعضی ترفندها را یاد بگیرند. یک قطره از دریا برداشتن که مسئله ای پیش نمی آورد.

یکی از مشکلاتی که تلویزیون در ارائه کار ما دارد این است که تصویربردارها با ما هماهنگ نیستند و وسط اجرای برنامه شعبده بازی تصویر را کات می زنند به جاهای دیگر در حالی که تصویر در هنگام اجرا باید روی تصویر مدیوم شعبده باز ثابت بماند و فقط یک دوربین حضور داشته باشد.

 • پس خودتان تمایل داشتید که دیگر کمتر در تلویزیون برنامه اجرا کنید؟

اتفاقاً چند وقت قبل طرحی شبیه به برنامه عصر جدید احسان علیخانی که برنامه ای استعدادیابی بود از طرف فرد دیگری به تلویزیون ارائه و تصویب هم شد که من قرار بود به عنوان داور در این برنامه حضور داشته باشم اما چون هزینه ها را پرداخت نمی کردند و پروژه طولانی شده بود، از ساخت آن منصرف شدند که بعداً دیدم آقای علیخانی شبیه این برنامه را ساخته است.

 • در چند سال اخیر رویکرد تلویزیون در خصوص تولیدات سرگرمی محور تغییر نموده و علاقه بیشتری به ساخت چنین برنامه هایی نشان می دهد که نمونه اش خندوانه و یا برنامه های استعدادیابی مثل عصر جدید است. نظرتان در خصوص چنین رویکردی چیست؟

کاری که احسان علیخانی پی ریزی نموده کار بسیار خوبی است و حتی معتقدم خیلی دیر اجرا شده است. برنامه های با رویکرد سرگرمی همواره بیننده خودش را داشته است و این مدل برنامه های استعدادیابی در همه جای جهان وجود دارد. البته داورها باید در زمینه سرگرمی هایی که ارائه می گردد سررشته داشته باشند و من اطلاع دارم بسیاری از هنرمندان ما به دلیل ناآشنایی داوران با کاری که آنها می نمایند، در این مسابقه شرکت ننموده اند. مثلاً به این فکر کنید یک شعبده باز بخواهد کار بازیگران را داوری کند، خب معلوم است که اشتباه داوری می نماید؛ چون چیزی از بازیگری نمی داند.

 • شعبده بازهایی که در برنامه عصر جدید شرکت کردند از هنرجویان شما بودند؟

سعید فتحی روشن، هنرجوی من بوده و رشته منتال را پیش من یاد گرفته است. محمد حیدری و محمد خواجی که پازل زندگی را اجرا کردند و کامیار یاراحمدی معروف به خلیفه که نبضش را در برنامه متوقف کرد هم از اعضای انجمن هستند. کاری را که خلیفه روی صحنه انجام داد با مشورت من اجرا کرد؛ کاری که بسیار شگفت انگیز بود و حتی رکورد کریس انجل را هم زد اما متأسفانه داوران کار متفاوت او را درک نکردند.

 • در جهت معرفی افراد بااستعداد در این حوزه فعالیت هایی هم داشته اید.

بله. ما توانستیم نخستین جشنواره سراسری سرگرمی های نمایشی را در خوزستان برگزار کنیم که سه سال قبل در زمان آقای مرادخانی در معاونت هنری وزارت ارشاد انجام شد و وی به ما یاری زیادی کرد. قرار است دوره بعدی این جشنواره را با یاری اداره کل هنرهای نمایشی و آقای کرمی در تهران برگزار کنم. این جشنواره هزینه زیادی هم ندارد و دنبال گیشه هم نیستیم بلکه فقط می خواهیم کاری کنیم که این بچه ها معرفی شوند و کارشان دیده گردد.

همچنین قصد دارم نخستین جشنواره سراسری شعبده بازان ایران را مردادماه 98 در یکی از استان های خوش آب و هوای ایران برگزار کنم. همه مجوزها و نامه نگاری های برپایی جشنواره اجرا شده و اسپانسر جشنواره هزینه رفت و آمد و اسکان شرکت نمایندگان را تقبل خواهد نمود که اتفاق بسیار خوشایندی است.

 • تا به حال به این فکر کردید که شعبده هایی در ابعاد کارهای کریس انجل و یا دیوید کاپرفیلد اجرا کنید. اصلاً امکانات و هزینه چنین کاری در ایران تأمین می گردد.

برادرم بهنام در این زمینه فعال است و مثلاً آدم ها را غیب یا نصف می نماید. 4 برادر من و پسرم همگی شعبده باز هستند و در زمینه های مختلف فعالیت می نمایند. من اولین جشنواره خیابانی را در دهه فجر برگزار کردم به شکلی که از میدان امام حسین تا میدان آزادی تریلی های مختلف حرکت می کرد که رویشان آکروبات بازها و ژانگولربازها برنامه اجرا می کردند. در این برنامه ماسک همه شخصیت های مشهور جهان را از هالیوود به ایران آورده بودم و با آنها مردم را سرگرم می کردیم.

ما در شعبده بازی کاری داریم که به آن می گویند استریت مجیک یعنی شعبده های خیابانی که بیشتر مختص دیوید بِلین بوده و کارهایی که می نماید مثل دیوید کاپرفیلد است اما کریس انجل شعبده هایش حقه های سینمایی هستند. تا به حال کسی کریس انجل را روی صحنه ندیده است و همه کارهایش با جلوه های ویژه است و سیاه لشکرهایی را مثلاً در یک پاساژ جمع می نماید و کارش را انجام می دهد. معتقدم افرادی مثل کریس انجل تاریخ مصرف دارند و بعد از مدتی دستشان رو می گردد. درست است که او شعبده باز، ورزشکار، آکروبات باز و موتورسوار قهاری است اما نمی تواند روی استیج برنامه اجرا کند.

سرمایه داران شعبده که زورشان به دیوید کاپرفیلد نمی رسید، تصمیم گرفته اند که از کریس انجل حمایت نمایند و او را روبروی دیوید کاپرفیلد قرار دهند. آنها از او حمایت زیادی کردند و کاپرفیلد هم هیچ واکنشی به حضورش نشان نداد ولی بعداً حقه هایش برملا شد در حالی که کاپرفیلد همچنان حضور دارد و فعال است.

در پاسخ به برنامه های بیرونی کریسل انجل، دیوید کاپرفیلد جمعیتی را برد روی یک تپه و مثل کابوی ها طنابی را انداخت دور ماه و ماه را با طناب این طرف و آن طرف کشید. من اصولاً احترام زیادی برای دیوید کاپرفیلد قائل هستم چون او فرد بسیار باهوشی است. او مجسمه آزادی را غیب کرد، از دیوار چین رد شد و از زندان آلکاتراز که هیچکس نتوانسته از آن فرار کند، فرار کرد و بعد در آخرین مرحله روی صحنه و در حضور تماشاگران پرواز کرد. بعد از او شعبده بازان دیگری هم پرواز کردند اما مهم این است که چه کسی اولین بار این کار را انجام داد.

 • صحبت خاتمهی اگر باقی مانده بفرمائید.

-یکی از امتیازات خوبی که من در ارشاد پیدا کردم عضو شدن در مؤسسه هنرمندان پیشکسوت است که 4 سال است عضو این انجمن هستم. این عضویت امتیاز بسیار بزرگی است چون هر هنرمندی را عضو آنجا نمی نمایند و شرایط ویژه و گذشتن از فیلترهای مختلفی لازم دارد. در این مؤسسه با همه هنرمندان قدیمی در حوزه های مختلفی موسیقی، تئاتر، سینما و تجسمی معاشرت می کنم که برایم بسیار راضی است و هر وقت دلم تنگ می گردد به مؤسسه هنرمندان پیشکسوت می روم.

دور زمین

دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 19083

به "بهروز کریمی ، شاگردم در عصرجدید رکورد کریس انجل را زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهروز کریمی ، شاگردم در عصرجدید رکورد کریس انجل را زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید