56 فیلم کمدی برتر سینمای ایران و دنیا

به گزارش مجله سرگرمی، در این مطلب قصد داریم لیست کاملی از بهترین فیلم های سینمایی طنز و کمدی ایرانی و خارجی را در اختیار شما بگذاریم. در بخش اول که مربوط به بهترین فیلم های کمدی ایرانی است، با 36 فیلم کمدی ایرانی جدید و قدیمی از دهه شصت تا امروز آشنا خواهید شد. در بخش دوم هم که به معرفی بهترین فیلم های کمدی دنیا می پردازد، 20 فیلم کمدی خارجی را از دوران سینمای صامت تا سال های اخیر برایتان فهرست نموده ایم. با خبرنگاران مگ همراه باشید.

56 فیلم کمدی برتر سینمای ایران و دنیا

بهترین فیلم های کمدی ایرانی

نیمه دوم دهه هشتاد و چند سال اخیر گیشه سینماهای ایران در تسخیر فیلم های کمدی بوده است. این فیلم های کمدی لزوما بامزه یا خوب نبوده اند اما به هر حال توانسته اند مخاطب را به سینماها بکشانند. البته معمولا بهترین فیلم های کمدی ایرانی در زمان اکران خودشان جزو پرفروش ها شده اند. این از بدشانسی مخاطب امروز است که معمولا کمدی های نازل پرفروش می شوند. در حالی که اتفاقا در تاریخ سینمای ایران فیلم های کمدی خوبی داریم. حتی می شود گفت پیدا کردن بهترین فیلم های کمدی از میان این همه فیلم خنده دار ایرانی کار سختی است.

از 35 فیلم کمدی برتر تاریخ سینمای ایران نه تا محصول دهه شصت هستند. نکته جالب این که فرایند پخش فیلم های کمدی خوب در دهه های مختلف تقریبا یکسان بوده است. یعنی هر دهه حدود 10 کمدی قابل ملاحظه داشتیم که می شود از آن ها به عنوان بهترین فیلم های کمدی ایرانی نام برد. البته در دهه نود باید به کمدی خوب، بد، جلف پیمان قاسم خانی هم اشاره می شد. اولین فیلم قاسم خانی در مقام کارگردان با بازی پژمان جمشیدی و سام درخشانی که به نوعی ادامه کاراکترهای سریال پژمان بود. اما برای رند شدن تعداد فیلم ها مجبور شدیم از آن صرف نظر کنیم.

1. شهر موش ها

محصول 1363

کارگردان: مرضیه برومند

یکی از پیروز ترین برنامه های تلویزیونی دهه شصت سریال عروسکی شهر موش ها بود. مرضیه برومند تصمیم گرفت قصه ای برای آن کاراکترها بنویسد و آن ها را روی پرده سینما بیاورد. کاراکترهای موش ها خودشان بامزه بودند. نارنجی با آن حساسیت هایش، کپل با خوردن زیاد، مبصر و عینکی همه شان از حالت تیپ درآمده و تبدیل به کاراکترهایی شیرین شده بودند. در فیلم دشمن موش های گربه ای است که حتی از گفتن اسمش هم وحشت دارند و به او اسمشو نبر می گویند. (سال ها بعد در کتاب های هری پاتر جادوگرها همین لقب را به جادوگر سیاه، لرد ولدمورت می دهند که از او وحشت دارند). گربه هر از چند گاهی به شهر موش ها حمله می نماید در نتیجه موش ها تصمیم به هجرت می گیرند و به شهر دیگری می فرایند. بزرگترها زودتر می فرایند که شهر را آماده نمایند و بچه موش ها هم با آقای معلم از راه طولانی تر می آیند و خطرات هم در کمین شان است.

سال 1364 بودجه فیلم بالای یک میلیون تومان شد که جزو هزینه های زیاد برای فراوری یک فیلم بود اما با استقبال فوق العاده مخاطبان هم روبه رو شد.

2. اجاره نشین ها

محصول 1365

کارگردان: داریوش مهرجویی

از نظر من که بهترین کمدی سینمای ایران است. بارها در نظرسنجی های ماهنامه فیلم هم جزو بهترین کمدی های سینمای ایران نهاده شده است. فیلمی که هر چند کمدی است و به شدت خنده دار اما در سال 65 به مسائل سیاسی و اجتماعی هم کنایه می زند.

داستان یک ساختمان که وارثی ندارد و عباس آقا سوپرگوشت مباشر ساختمان است و به نوعی جای صاحبخانه را گرفته. عباس آقا فکری به حال تعمیر ساختمان نمی نماید و مستاجران هم از طبقات مختلف فرهنگی و اجتماعی هستند. مادر عباس آقا میانه را می گیرد و دعوای عباس آقا با مستاجران را فیصله می دهد اما فردای آن روز که قرار است کلنگ تعمیر بخورد دوباره شایعات و پچ پچ ها عباس آقا را منصرف می نماید تا دست آخر کل ساختمان روی سر ساکنانش خراب می شود.

بازی های درخشان عزت الله انتظامی، حمیده خیرآبادی، حسین سرشار و اکبر عبدی در فیلم به یادماندنی است و مهرجویی یکی از سرخوشانه ترین کارگردانی هایش را ارائه می دهد.

3. جعفرخان از فرنگ برگشته

محصول 1366

کارگردان: علی حاتمی

بیشتر از آن که کمدی باشد فیلمی انتقادی است به شرایط از خودباختگانی که به غرب می فرایند و علی حاتمی با آن نگاه ایرانی اش به نقد آن ها می پردازد. کمدی جعفرخان از فرنگ برگشته اقتباسی از نمایشنامه ای به همین نام است که نویسنده ای به نام حسن مقدم آن را سال 1300 نوشته بود. نمایشنامه و فیلم هر دو قرار است به تقابل میان سنت و مدرنیته و فراتر از آن تحجر و غرب زدگی بپردازند.

حاجی یک مرد متمول سنتی است که تنها پسرش جعفرخان را به فرنگ فرستاده تا درس بخواند. اما غافلگیر می شود وقتی پسرش با سر و وضع عجیب و غریب و یک سگ به ایران برمی شود. جعفر که خودش را جفری می داند همه را وادار می نماید به ساز او برقصند و از طرف دیگر پدر در کوششی ناکام می خواهد دوباره پسر را به دل خانواده و ایران برگرداند.

مرحوم حسین سرشار در به تصویر کشیدن چهره کاریکاتوری جعفرخان درخشان عمل می نماید و مرحوم عزت الله انتظامی هم در نقش پدر سنتی و مستاصل یکی از نقش آفرینی های نفس گیرش را دارد.

4. گلنار

محصول 1367

کارگردان: کامبوزیا پرتوی

آیا همه فیلم های کودک کمدی هستند؟ طبعا نه ولی فیلم موزیکال محبوب گلنار کامبوزیا پرتوی که در دهه 60 محبوبیت زیادی به دست آورد و مدت زیادی روی پرده ماند، در داستانک هایش شوخ طبعی دارد که می شود آن را جزو فیلم های کمدی را محسوب کرد.

گلنار دختر دوست داشتنی روستاست که به خصوص تخصص زیادی در پختن کلوچه دارد. یک دستمال آبی هم دارد که متعلق به مادرش بوده. یک روز که دستمال را باد می برد گلنار دنبالش داخل جنگل می رود و توسط دو خرس به گروگان گرفته می شود. گلنار خانه خرس ها را تمیز می نماید و به نوعی خدمتکارشان می شود. در نهایت با یاری قورباغه ای که دوستش است سعی می نماید خانم خرسه را قانع کند که او را فراری بدهد و در عین حال تبدیل به زن کدبانویی شود که همسرش را راضی کند!

5. ای ایران

محصول 1368

کارگردان: ناصر تقوایی

یک کار فوق العاده دیگر از ناصر تقوایی که به مناسبت دهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ساخته شده و داستانی از انقلاب را روایت می نماید. قبل از انقلاب گروهبان مکوندی با بازی اکبر عبدی مامور ژاندارمری در ماسوله است اما در حقیقت نمادی است از دیکتاتوری حکومت شاهنشاهی. معلم سرود مدرسه که نقش اش را حسین سرشار بازی می نماید می خواهد به مناسبت آمدن یکی از مقامات بلندپایه به شهر به بچه ها آموزش خواندن سرود ای ایران را بدهد. پسر دانش آموز گروهبان مکوندی می خواهد وارد گروه سرود شود اما بچه بی استعدادی است. معلم تا حد امکان مقاومت می نماید اما در نهایت قدرت لابی گروهبان مکوندی می چربد غافل از این که طوفانی در راه است.

ناصر تقوایی استاد کارگردانی های شوخ طبعانه است از سریال درخشان دایی جان ناپلئون بگیرید تا ای ایران و بعدتر کاغذ بی خط. بازی های بازیگران از بچه ها گرفته تا سرشار و عبدی عالی است و دیدنش شبیه تماشای یک کمدی بزن بکوب سرحال است.

6. پاتال و آرزوهای کوچک

محصول 1368

کارگردان: مسعود کرامتی

در دهه 60 فیلم های کودک جزو ارکان مهم سینمای ایران بودند و خیلی از آن ها فیلم های بامزه ای از کار درآمدند. پاتال و آرزوهای کوچک جزو بهترین ها و بامزه ترین هایشان بود. با یک ایده خیلی خوب و خلق یک کاراکتر عروسکی مهم به اسم پاتال که به نظرم سال ها بعد مثلا زی زی گولو فرزند خلفش شد.

فیلم داستان پسربچه ای به نام وحید است که سرش پر از آرزوست. مادرش برایش یک کره جغرافیا می خرد و از دل آن کره، موجودی به نام پاتال از آن بیرون می آید که می خواهد آرزوهای وحید را برآورده کند. در مقابل وحید هم باید اجازه بدهد که پاتال به سرزمین خودش برشود. وحید دلش می خواهد جایش با پدرش عوض بشود و به جای او سر کار برود و پدر را به مدرسه بفرستد. طبعا نکته اخلاقی فیلم این است که هر کسی باید سر جای خودش باشد و بچه ها پشیمان می شوند اما در طول فیلم اتفاقات بامزه کم نمی افتد.

به نسبت آن سال ها فیلم اجرای نسبتا قابل قبولی هم دارد.

7. خواستگاری

محصول 1368

کارگردان: مهدی فخیم زاده

اولین چیزی که با اسم فیلم خواستگاری به ذهن می رسد بازی معصومانه و درخشان هادی اسلامی است. داستان خط ساده ای دارد. یک پیرمرد دوست داشتنی که چندین فرزند و نوه دارد و همسرش را سال هاست از دست داده عاشق پیرزن همسایه روبه رویی می شود که پسری دارد و پسر هم به مادر علاقه فوق العاده ای دارد. پیرمرد به زور بچه هایش را راضی می نماید اما پسر زن به این سادگی ها راضی نمی شود. در نهایت پیرمرد و پیرزن با هم فرار می نمایند و بچه ها که نگران شان هستند از پیدا کردن آن ها خیال شان راحت می شود و تصمیم می گیرند با ازدواج آن ها موافقت نمایند.

مهدی فخیم زاده کارگردانی روان و دلپذیری دارد و نقطه مثبت فیلم راحتی بازیگران و بازی های شیرین شان جلوی دوربین است.

8. سارق عروسک ها

محصول 1368

کارگردان: محمدرضا هنرمند

باز هم یک فیلم عروسکی کودک دیگر که آزیتا حاجیان، مهراوه شریفی نیا و اکبر عبدی به همراه گروه زیادی از بازیگران تئاتر و سینما در آن ایفای نقش می نمایند.

لیلا و بهرام خواهر و برادرند و با مادرشان زندگی می نمایند. آن ها صاحبخانه بدجنسی دارند که مادرشان را آزار می دهد و مادر خیلی ناراحت است. لیلا و بهرام که بچه های دوست داشتنی هستند می خواهند به مادرشان یاری نمایند. این وسط سارقی هم داریم که می خواهد عروسک های آن ها را بسارقد. سارقی که نقش اش را اکبر عبدی بازی می نماید و کاراکتر بامزه ای دارد. از گریمش گرفته تا شیوه حرف زدنش.

محمدرضا علیقلی آهنگ های خوبی برای فیلم ساخته که به حس شوخ طبعی آن در صحنه های مربوط به مقابله بچه ها با آدم بدها یاری می نماید.

9. آپارتمان شماره 13

محصول 1369

کارگردان: یدالله صمدی

یدالله صمدی یکی از مهم ترین کارگردانان دهه شصت سینمای ایران بود که البته بیشتر فیلم های درام می ساخت. درام هایی که اتفاقا پرفروش هم شدند. آپارتمان شماره 13 جزو معدود فیلم های کمدی یدالله صمدی است که نشان داد او در ساخت کمدی هم تبحر دارد.

علیرضا خمسه، جمشید اسماعیل خانی و کتایون ریاحی بازیگران فیلم هستند و طبعا بار کمدی فیلم بیشتر روی دوش علیرضا خمسه است. خمسه در دهه 60 یکی از مهم ترین چهره های کمدی سینمای ایران بود.

داستان مردی به نام ایرانمنش که به تهران می آید تا آپارتمانی را که میراث پدرش است بفروشد و با دختری که دوست دارد در شهرستان ازدواج کند. اما ساکنان آپارتمان آدم های سمج و لجوجی هستند که مانع فروش رفتن آپارتمان می شوند. ایرانمنش باید به یک جور سازش با آن ها دست بزند.

10. جیب برها به بهشت نمی فرایند

محصول 1370

کارگردان: ابوالحسن داوودی

کمدی دیگری که باز هم ستاره اش علیرضا خمسه است و البته این بار زوج او و غلامحسین لطیفی با هم ستون های خنده آور فیلم اند. آتنه فقیه نصیری و حمیده خیرآبادی هم همان نقش های همیشگی زنان در فیلم های آن دهه را دارند. زنانی نسبتا منفعل که واقعا در درام فیلم نقش چندان مهمی ندارند.

ابوالحسن داوودی با همین فیلم نشان می دهد که در کمدی اصولا نگاه خوبی دارد. فیلم داستان یک فروشنده دستفروش و دوره گرد است که اسمش دلشاد است اما آدم گرفتاری است که اجاره خانه اش عقب افتاده و حالا باید به روش های جدید متوسل شود تا پول دربیاورد. در نهایت سراغ راهی می رود که برای شخصیتی مثل او عجیب ترین راه است.

فیلم البته الان به اندازه سالی که اکران شد بیننده را نمی خنداند اما به هر حال جزو کمدی های مهمی است که بیشتر تحت تاثیر فضای کمدی های دهه شصت است.

11. دیگه چه خبر؟

محصول 1370

کارگردان: تهمینه میلانی

هنوز هم خیلی از منتقدان معتقدند که این بهترین فیلم تهمینه میلانی است. فیلمی که در آن از مایه های فمینیستی خبری نیست و به جایش برداشت شوخ طبعانه ای از زندگی دختر جوانی دارد که در خانواده اش روحیه اش کمتر درک می شود و اتفاقا برادر همراه دوست داشتنی دارد. دختر جوان عاشق اختراع کردن است اما اختراعاتش اغلب اوقات با شکست روبه رو می شوند. تا این که یک دستگاه به دردبخور اختراع می نماید: دستگاهی که می تواند فکر دیگران را بخواند. دختر که عاشق مدیرعامل شرکتی شده که در آن کار می نماید پیروز می شود بعد از کلی رویا پردازی دل مدیرعامل را به دست بیاورد.

بازی ماهایا پطروسیان در نقش دختر جوان عالی است و تهمینه میلانی هم کارگردانی روان و خوبی دارد.

12. دو نفر و نصفی

محصول 1370

کارگردان: یدالله صمدی

می شود گفت آخرین فیلم صمدی است که با استقبال مخاطبان روبه رو شد. صمدی از روی کتاب سه مرد و یک سبد نوشته کولین سرو اقتباس آزادی از آن قصه را جلوی دوربین برد. در سینما زیاد داریم فیلم هایی که مشابه این قصه را دارند. نوزاد و کودکی که گم شده و مردانی که چیزی از مادرانگی ندارند پیدایش می نمایند و با آمدن کودک زندگی شان عوض می شود.

علیرضا خمسه، فرامرز قریبیان و آتنه فقیه نصیری بازیگران فیلم هستند. حضور فرامرز قریبیان در این کمدی جالب است چون او اکثرا به عنوان بازیگر نقش های جدی دراماتیک شناخته می شد.

دو نفر و نصفی فیلم سبک و مفرحی است درباره مادری که دختربچه یازده ساله اش به اسم پریسا را به پارک می برد و دخترک با کالسکه اش گم می شود. دو مرد او را پیدا می نمایند و دل شان می سوزد و سعی می نمایند تا پیدا شدن مادر دخترک از او مراقبت نمایند. طبعا این مردهای مجرد چیزی از بچه داری نمی دانند و همین لحظات شوخ طبعانه ای را رقم می زند.

13. الو الو من جوجوام

محصول 1372

کارگردان: مرضیه برومند

یک فیلم کودک بامزه دیگر از مرضیه برومند که از عروسک های جوجه و گربه محبوب سریال دوست داشتنی خونه مادربزرگه به عنوان کاراکترهای اصلی استفاده نموده است. ماجرا بر سر یک گردنبند است که مادربزرگی می خواهد آن را به نوه اش ریحان ببخشد اما این وسط مخالفان سرسختی هم هستند از جمله نیمتاج دختر خانم بزرگ و پسرش که چشم شان دنبال گردنبند است و سعی می نمایند با یاری دو سارق گردنبند را بسارقند. پیروز هم می شوند اما موقع فرار سارقها سوار ماشین یک عروسک ساز می شوند که از قضا عروسک هایی که ساخته در ماشین هستند.

عروسک ها می خواهند خودشان و گردنبند را از دست سارقها نجات بدهند و یک ماجراجویی بامزه آغاز می شود که یک سر آن عروسک های بامزه اند و طرف دیگر آدم بد های قصه.

در طول این سال ها مرضیه برومند نشان داده که هیچ کس به خوبی او نمی تواند فیلم های عروسکی بامزه بسازد.

14. همسر

محصول 1372

کارگردان: مهدی فخیم زاده

از من بپرسید این بهترین فیلم مهدی فخیم زاده است و یکی از بهترین بازی های کارنامه فاطمه معتمدآریا. مردی با بازی مهدی هاشمی به همراه همسرش با بازی فاطمه معتمدآریا در یک شرکت دارویی کار می نمایند. مرد معاون مدیرعامل است و زن یکی از آن کارمندانی که دائم دنبال حق و حقوق است و جار و جنجال در شرکت راه می اندازد و مدیرعامل همواره مرد را صدا می زند که همسرش را از دفتر مدیریت بیرون ببرد. در نهایت با پیگیری های زن و یکی از دوستانش معلوم می شود که مدیرعامل اختلاس نموده است.

زن به پلیس گزارش می دهد و مدیرعامل برکنار می شود. در حالی که مرد انتظار دارد به عنوان معاون مدیرعامل که به زن هم در اثبات ماجرا یاری نموده مدیرعامل شود، هیات مدیره زن را به عنوان مدیرعامل انتخاب می نمایند. این انتخاب زندگی زناشویی زن و مرد را تحت تاثیر قرار می دهد چون مرد طاقت ریاست همسرش را ندارد.

ریتم خوب فیلم، بازی درخشان معتمدآریا و مهدی هاشمی و فیلمنامه شیرین همه عواملی هستند که همسر را تبدیل به یکی از کمدی های خوب سینمای ایران می نمایند.

15. آدم برفی

محصول 1373

کارگردان: داوود میرباقری

الان ممکن است همه داوود میرباقری را با سریال های بزرگ مذهبی که ساخته به یاد بیاورند یا حتی با سریال کمدی شکست خورده شاهگوش در شبکه نمایش خانگی اما داوود میرباقری سازنده یکی از بهترین کمدی های تاریخ سینمای ایران است.

چه مناقشه هایی که بر سر این فیلم به پا نشد. به سینماهای نمایش دهنده فیلم حمله شد و فیلم را از اکران پایین کشیدند. همه این هیاهوها نه به خاطر سوژه فیلم که فقط به دلیل مردی بود که لباس زنانه می پوشید و اکبر عبدی نقش اش را بازی می کرد. هنوز تب مهاجرت داغ نشده بود اما انگار میرباقری چنین روزهایی را پیش بینی می کرد که سوژه فیلمش درباره مهاجرت بود.

مردی به نام عباس با بازی اکبر عبدی به ترکیه رفته شاید بتواند ویزای آمریکا بگیرد و مهاجرت کند. دنیا با بازی آزیتا حاجیان هم در ترکیه ساکن است که نمی تواند به ایران برشود. عباس و زن در یک هتل هستند. عباس تصمیم می گیرد برای مدتی نقش زن را بازی کند و با یک مرد آمریکایی ازدواج کند که بتواند به آمریکا برود. او در لباس زنانه دوست دنیا می شود و کم کم عاشق او می شود. به نظر می رسد که بخش هایی از فیلم وام دار برخیا داغشو دوست دارن بیلی وایلدر است.

داریوش ارجمند یکی از بهترین بازی های کارنامه اش را ارائه می دهد در نقش مردی که در ترکیه هنوز غیرت و مردانگی اش را حفظ نموده اما کارچاق کن هم شده و به عباس راهنمایی می دهد.

16. لیلی با من است

محصول 1373

کارگردان: کمال تبریزی

یکی از بهترین کمدی های سینمای ایران که اتفاقا از بهترین فیلم های دفاع مقدسی هم محسوب می شود. کمال تبریزی برای اولین بار از خط قرمزهای مربوط به فیلم های دفاع مقدس عبور کرد و توانست با یک فیلم جنگی سر شوخی را باز کند. کاراکترش مثل بقیه فیلم های دفاع مقدسی آن دوره شخصیتی منزه و آسمانی نبود. یک آدم معمولی ترسو بود که اتفاقا می ترسید به جنگ برود و دست اتفاق باعث شد به جنگ برود. هدف والایی هم نداشت و بیشتر می خواست بتواند وام بگیرد تا خانه نیمه کاره اش را تمام کند.

صادق مشکینی کاراکتر دوست داشتنی فیلم بود. مردی که با وجود وحشت از جنگ هر چه می خواست از خط مقدم دورتر شود، نزدیک تر می شد و در نهایت حتی مجبور شد آی.پی.جی به دست بگیرد. پرویز پرستویی در نقش صادق مشکینی درخشید. یکی از بهترین بازی های پرستویی است. فیلمنامه رضا مقصودی بامزه بود و کارگردانی کمال تبریزی هم حس شوخ طبعی فیلم را حفظ کرد.

فیلم برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه شد اما در کمال تعجب پرویز پرستویی برای بازی درخشانش حتی نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد نشد.

17. کلاه قرمزی و پسرخاله

محصول 1373

کارگردان: ایرج طهماسب

کلاه قرمزی از همان ابتدا که وارد کنداکتور برنامه های تلویزیون شد کاراکتر محبوبی بود. تا این که بالاخره ایرج طهماسب تصمیم گرفت شخصیت تلویزیونی محبوب مردم را روی پرده بزرگ سینما بیاورد.

فیلم در حقیقت به پیشینه ی زندگی کلاه قرمزی اشاره دارد. این که او کودکی تنهاست و در حاشیه تهران با مادربزرگش زندگی می نماید. یک روز در تلویزیون آقای مجری را می بیند که با بچه ها با مهربانی حرف می زند و از آن ها دعوت می نماید که به ساختمان جام جم بفرایند. آن هم درست روزی که همه با کلاه قرمزی دعوا نموده بودند. کلاه قرمزی به شهر می آید که همکار آقای مجری شود و پیش پسرخاله بامرامش ساکن می شود اما همین طور دردسر پشت دردسر است که به وجود می آورد.

دردسرهای کلاه قرمزی هنوز هم خنده دارند از جمله سکانسی که با پسرخاله به خواستگاری می فرایند. هر چند بازی ایرج طهماسب و حمید جبلی و فاطمه معتمدآریا بسیار شیرین است اما مشخصا سلطان فیلم کلاه قرمزی و پسرخاله اند که حاصل مغزهای متفکر و خلاق طهماسب و جبلی هستند.

18. مرد عوضی

محصول 1377

کارگردان: محمدرضا هنرمند

محمدرضا هنرمند دو سال پیاپی دو کمدی درجه یک ساخت. اولین شان مرد عوضی بود. ماجرای مردی به نام خسرو که پودر لباسشویی اختراع نموده که جادویی است. خسرو به یک کارخانه فراوری پودر می رود تا با دیدن مدیرعامل کارخانه بتواند اختراعش را در سطح انبوه فراوری کند. اما از آسانسور پرت می شود. مدیرعامل شرکت هم که در شرف ورشکستگی است سکته می نماید. در بیمارستان یک دکتر مغز خسرو را به بدن مدیرعامل پیوند می زند و طبعا حالا پودر لباسشویی امکان فراوری پیدا می نماید اما این پودر لباسشویی باعث دردسرهای زیادی می شود که حتی در سطح شهر هم دردسر ایجاد می نماید.

پرویز پرستویی، افسانه بایگان و فاطمه معتمدآریا بازیگران نقش های اصلی بودند و بخش زیادی از بار کمدی فیلم بر دوش آن ها بود.

19. مومیایی 3

محصول 1378

کارگردان: محمدرضا هنرمند

یک سال بعد از پیروزیت مرد عوضی هنرمند دوباره با پرویز پرستویی در یک کمدی دیگر همکاری کرد که حتی پیروز تر از قبلی از کار درآمد. در آن موقع در سینماهای دنیا فیلم ترسناک مومیایی هواداران زیادی داشت و هنرمند با هوشمندی اسم فیلمش را گذاشت: مومیایی 3.

فیلم داستان یک افسر پلیس وظیفه شناس است که در کارش دقت و صداقت زیادی دارد. او باید کلانتری محل خدمتش را به صاحبخانه پس بدهد اما جای دیگری را هم پیدا نمی نماید. در این گیر و دار یک جسد مومیایی هم به سرقت می رود که پیگیری پفراینده برعهده اوست.

پرستویی نشان می دهد که چه استعداد خوبی به خصوص در کمدی موقعیت دارد.

20. نان و عشق و موتور هزار

محصول 1380

کارگردان: ابوالحسن داوودی

ابوالحسن داوودی بعد از ساختن چندین درام اشک انگیز یک کمدی درجه یک با فیلمنامه پیمان قاسم خانی و مشارکت خودش به عنوان همکار فیلمنامه نویس ساخت. بعدتر البته گفته شد که این فیلمنامه اقتباسی از کتاب شوهر مدرسه ای اثر جووانی گورسکی است که داوودی و قاسم خانی در تیتراژ نامی از آن نبرده بودند.

باران دختر نازپرورده رومانتیک ثروتمندی است که عمویش با بازی اکبر عبدی قیم اوست. باران دختری رویایی است که به ازدواج تمایل چندانی نشان نمی دهد. در نتیجه عموجان او را مجبور می نماید که در مدتی مشخص همسرش را انتخاب کند. یک تعمیرکار جوان به نام برزو با بازی سروش صحت به باران علاقمند می شود. از آن طرف جوانی متقلب به اسم آریو شمس با بازی حسام نواب صفوی با استفاده از روحیات رومانتیک باران و وعده بردن او به خارج از کشور می خواهد دل او را به دست آورد اما برزو به او مشکوک می شود. عموجان هم پشت برزوست.

علاوه بر شوخی موقعیت جوانی از سطح پایین که ناگهان وارد خانواده ای ثروتمند می شود شوخی های کلامی از جمله وقتی برادر باران از برزو درباره دوم خرداد می پرسد و بی اطلاعی او همه باعث می شوند فیلم نان، عشق و موتور هزار تبدیل به یکی از بامزه ترین فیلم های سینمای ایران شود.

21. صورتی

محصول 1381

کارگردان: فریدون جیرانی

فریدون جیرانی که عاشق ساختن درام هایی به شیوه پاورقی های دهه 30 و 40 روزنامه ها با چاشنی حوادث است تصمیم گرفت با ساختن یک کمدی رومانتیک اثر متفاوتی روی پرده سینما ببرد و پیروز هم شد. فیلم داستان یک زوج جوان به نام سحر و شهرام است. یکی از آن ها موزیسین است و دیگری کارگردان تئاتر. این زوج که یک پسر کوچک هم دارند تصمیم به جدایی از هم می گیرند اما می خواهند پسرشان این وسط آسیب نبیند.

از آن طرف شهرام با لیلا مشرقی آشنا می شود. زن جذابی که سیاه بازی بلد است و این دو نفر به هم علاقمند می شوند و تصمیم به ازدواج می گیرند. امیرحسین (پسر سحر و شهرام) به این ماجرا واکنش نشان می دهد و مادرش را در جریان می گذارد. سحر کنجکاو می شود که لیلا را ببیند. از طرف دیگر امیرحسین در مقابل ازدواج شهرام و لیلا سرسختی به خرج می دهد.

بازی های روان و شیرین میترا حجار، رامبد جوان و فقیهه سلطانی باعث می شود تماشای این فیلم به یک تجربه به شدت دوست داشتنی بدل شود. فیلمی دوست داشتنی که خیلی خوب کارگردانی شده و فیلمنامه خوبی هم دارد اما متاسفانه آن چنان که باید تحویل گرفته نشد.

22. خواب تلخ

محصول 1382

کارگردان: محسن امیریوسفی

آغاز کمدی های متفاوت سینمای ایران با فیلم مستقل و خاص خواب تلخ محسن امیریوسفی بود. فیلمی که شاید آن قدر خاص بود که چند سالی زمان برد تا بالاخره اجازه اکران محدود بگیرد. در شرایطی که در همین فاصله در جشنواره های خارجی متعدد اکران و تحسین شد. فیلم اولین بار در بخش دو هفته کارگردانان کن به نمایش درآمد. منتقدان زیادی تحسینش کردند و نامزد دریافت دوربین طلایی کن و برنده جایزه نگاه جوان شد.

فیلم دوازده سال در صف اکران قرار داشت تا در نهایت توانست به نمایش دربیاید.

خواب تلخ داستان یک مرده شور پیر به نام اسفندیار است که در یک روستای قدیمی زندگی می نماید. اسفندیار که سال ها با مرگ دیگران روبرو بوده حالا خودش با عزراییل روبه رو می شود. همه کاراکترهای این فیلم از اسفندیار گرفته تا قبرکن و دیگران نابازیگرند و در نقش های واقعی شان جلوی دوربین می فرایند.

23. مارمولک

محصول 1382

کارگردان: کمال تبریزی

کمال تبریزی پیش تر با فیلم لیلی با من است نشان داده بود که می تواند از خط قرمزهایی عبور کند که پیش از آن کسی تصورش را هم نمی کرد. فیلم مارمولک شوخی با لباس روحانیت بود و جنجال های زیادی هم به دنبال داشت. فیلم چنان حاشیه هایی داشت که برای اعضای شورای عالی امنیت ملی اکران شد. در چند هفته ای که اکران بود صف های طولانی جلوی در سینماها تشکیل شد و خیلی از دیالوگ های فیلم ماندگار شدند.

رضا مثقالی با بازی پرویز پرستویی زندانی فراری است که به یکی از شهرهای مرزی می رود تا بتواند از کشور فرار کند. مشابه فیلم بینوایان رییس زندان مردی شبیه بازرس ژاور است که دست از سر رضا برنمی دارد. رضا به بیمارستان می رود و در آن جا لباس یک روحانی را می سارق و در کسوت روحانی به روستایی می رود تا مقدمات خروجش از کشور فراهم شود. روستاییان که مدت ها منتظر امام جماعت بودند از آمدن رضا ذوق می نمایند. رضا به شیوه خودش سعی می نماید از سوالات دینی متعدد مردم قسر در برود.

هنوز هم فیلم توانایی این را دارد که از خنده روده برتان کند. فلسفه ارشاد رضا مارمولک در کسوت روحانیت که مورد استقبال و توجه نهاده شد این بود: خدا که فقط متعلق به آدم های خوب نیست، خدا، خدای آدم های خلاف کار هم هست و فقط خود خداست که بین بندگانش فرقی نمی گذارد. فی الواقع خداوند اِند لطافت، اِند بخشش، اِند بی خیال شدن و اِند چشم پوشی و اِند رفاقت است.

24. مهمان مامان

محصول 1383

کارگردان: داریوش مهرجویی

چه فیلم درجه یکی! چه کمدی دوست داشتنی و مهربانی! داریوش مهرجویی، کارگردان کاربلد سینمای ایران در مهمان مامان طبق معمول سفره خوش آب و رنگی می اندازد که همه ما را بر سر آن می نشاند.

مامان عفت با بازی درخشان گلاب جمعه همسر آقا یدالله آپاراتچی سینما با بازی شیرین حسن پورشیرازی است. آن ها در یکی از این خانه های قدیمی با همسایه هایی از قشرهای مختلف زندگی می نمایند. یکی از همسایه ها دانشجوی پزشکی است. آن یکی جوان معتادی است که از پدر و مادر مرفهی که دارد قهر نموده و با همسرش زندگی می نماید. یکی دیگر هم پیرزن جنگ زده ای است که به تهران مهاجرت نموده. وسط این فقر و شلوغی خواهرزاده مامان که تازه ازدواج نموده با نوعروس اش برای بازدید می آیند. آقا یدالله به اصرار آن ها را برای شام نگهمیدارد در حالی که در خانه چیزی ندارند. حالا مامان و همسایه ها در به در دنبال انداختن یک سفره آبرومند هستند.

فیلمی به شدت ایرانی که با جزییات درخشان داستانش را روایت می نماید. داریوش مهرجویی پیروز می شود از دل یک موقعیت دردناک فیلمی سرخوشانه و بسیار امیدوار خلق کند. بازی ها همه فوق العاده هستند و کارگردانی مهرجویی در چیدن سفره شام شبیه کارگردانی یک کنسرت راک پر ضرباهنگ است. همان قدر نفس گیر.

25. ازدواج به سبک ایرانی

محصول 1383

کارگردان: حسن فتحی

فیلم یک نکته مهم داشت: سعید کنگرانی، بازیگر سینمای ایران که قبل از انقلاب در فیلم های متعددی بازی نموده بود و به خصوص برای سریال دایی جان ناپلئون مشهور بود بالاخره فرصت پیدا کرد که در یک فیلم بعد از انقلاب هم جلوی دوربین برود.

شیرین دختر عزیز یک حاج آقای سنتی و متعصب است. دایی شیرین مدیر یک آژانس هواپیمایی است و شیرین هم پیش دایی اش کار می نماید. مادر و دایی شیرین به یاری هم سعی می نمایند کاری نمایند که حاج پولکی گاهی از مواضعش کوتاه بیاید. همه چیز خوب است تا این که یک جوان آمریکایی به نام دیوید به آژانس هواپیمایی می آید و عاشق شیرین می شود. شیرین هم به او علاقمند است اما چه کسی می تواند حاج آقا پولکی را راضی کند که صاحب یک داماد آمریکایی شود؟

داریوش ارجمند نکته مثبت و البته بامزه فیلم است. شیلا خداداد، فاطمه گودرزی، حسام نواب صفوی و محمدرضا شریفی نیا دیگر بازیگران فیلم هستند.

26. آتش بس

محصول 1384

کارگردان: تهمینه میلانی

فیلمی که در زمان خودش یک داستان کمدی را با مایه های روانشناسی مخلوط کرد و کتاب کودک درون را بر سر زبان ها انداخت. فیلم برای چند سالی عنوان پرفروش ترین فیلم سینمای ایران را به دوش کشید.

داستان زنی به نام سایه با بازی مهناز افشار که برای جدا شدن از همسرش یوسف که او هم مهندس است کوشش می نماید. اما پیش از آن که به دادگاه برود گذرش به مطب یک روانشناس می افتد و داستان آشنایی اش با یوسف و جدل هایشان با هم را برای دکتر روایت می نماید.

از خلال روایت او معلوم می شود که زن و شوهر هر دو در به بن بست رسیدن زندگی شان تقصیر دارند اما این آخر راه نیست و ممکن است بتوانند با هم کنار بیایند. آغاز فیلم های پول سازی بود که نقش اول شان را به مهناز افشار و محمدرضا گلزار می دادند و یکی از مهم ترین نکات مثبت فیلم هم این بود که شیمی این دو نفر روبه روی هم خیلی خوب از کار درآمده بود.

قسمت دوم آتش بس در دهه نود ساخته شد و میترا حجار و بهرام رادان این بار بازیگران نقش اصلی بودند. قسمت دوم هم به شدت پرفروش شد.

27. بی پولی

محصول 1386

کارگردان: حمید نعمت الله

حمید نعمت الله بعد از ساختن اولین فیلمش بوتیک کار سختی در پیش داشت. بوتیک درام تلخی بود که خیلی خوب زندگی دانشجویی را به تصویر کشیده بود. نعمت الله برای شکستن کلیشه های ذهنی که در خصوص او وجود داشت تصمیم گرفت فیلم بعدی اش کمدی باشد.

بی پولی از آن کمدی های قهقهه آور نبود اما لحظات شیرین و مفرح زیاد داشت. به خصوص سکانس هایی که در آن خانه مجردی با حضور سیامک انصاری و بابک حمیدیان اتفاق می افتاد. کمدی بی پولی هم در موقعیت و هم در دیالوگ نویسی بامزه بود. داستان مردی از خود متشکر با بازی بهرام رادان که با زنی ساده به اسم شکوه با بازی لیلا حاتمی ازدواج می نماید. مرد در کمال ناباوری از کارش برکنار می شود. در شرایطی که فکر می نماید همه دنیا می خواهند او برایشان کار کند بی کار می ماند اما از طرف دیگر هم نمی خواهد جلوی زنش و بقیه کم بیاورد.

قرار دریافت مرد در موقعیت ضعف باعث می شود زن قوی تر شود.

از این خلاصه داستان شاید خیلی نخندید اما باید دو تایی های ایرج (بهرام رادان) با آن رفیقش احمد رنجه را ببینید تا متوجه شوید نعمت الله چه فیلم ظریف درجه یکی ساخته است.

28. دایره زنگی

محصول 1386

کارگردان: پریسا بخت آور

اصغر فرهادی در آن سال ها اولین سنگ بناها را گذاشته بود تا تبدیل به یکی از بزرگترین کارگردانان سینمای ایران شود. شاید کمتر کسی یادش باشد که او فیلمنامه فیلم دایره زنگی را نوشته است. یکی از کمدی ها پرستاره دهه هشتاد که باران کوثری، مهران مدیری، امید روحانی، بهاره رهنما و امین حیایی بازیگران آن بودند.

فیلمی بود که از آن می شد تاویل هایی فراتر از آن چه روی پرده می دیدیم هم داشت. مثل این که آن ساختمان با همسایه های متفاوتش نمادی از جامعه ایران بود و ماهواره نقطه افتراق و اشتراک شان. در یک ساختمان که آدم هایی از اقشار متفاوت در آن زندگی می نمایند برخی از همسایه ها یک نصاب ماهواره می آورند. کم کم بقیه همسایه ها هم به هوس می افتند که ماهواره نصب نمایند. این وسط پسر نصاب ماهواره و دختری که همراهش است گرفتاری های شخصی هم دارند که به اعضای ساختمان هم آن ها را تسری می دهند.

فیلم پرفروش ترین فیلم اکران سال 1397 شد.

29. پسر آدم، دختر حوا

محصول 1387

کارگردان: رامبد جوان

یک کمدی-رمانتیک عالی و دوست داشتنی با بازی های خوب و گرم حامد کمیلی و مهناز افشار. فیلمی که به شیوه کمدی-رمانتیک های آمریکایی ساخته شده و فرمول کشمکش میان زن و مردی را دنبال می نماید که در نهایت به دام عشق یکدیگر می افتند. مینا و فرهود هر دو وکیل اند و کسی با کلاهبرداری یک دفتر را به این دو نفر داده است. حالا آن ها بر سر تصاحب دفتر با هم به جنگ و دعوا مشغول می شوند.

البته برای مدتی هر دو مجبورند که در همان دفتر و کنار هم کار نمایند تا مشکل شان حل شود. این وسط هر کدام از آن ها وکالت یک زوج را برعهده می گیرند که قصد دارند از هم جدا شوند.

این بهترین بازی کارنامه حامد کمیلی است که نشان می دهد می تواند یک انتخاب درست برای نقش های کمدی باشد. شیمی کمیلی و افشار درجه یک از کار درآمده و در کل فیلم بسیار شیرین و بامزه ای است. رامبد جوان هم مثل همواره نشان داده که در کارگردانی کمدی بیشتر از بازیگری استعداد دارد.

30. سن پترزبورگ

محصول 1388

کارگردان: بهروز افخمی

برادران قاسم خانی، پیمان و مهراب، فیلمنامه سن پترزبورگ را با هم نوشتند و محسن تنابنده و پیمان قاسم خانی هم بازیگران نقش های اصلی بودند. دو تا سارق خرده پای رفیق داریم که به صورت اتفاقی نقشه گنج تزار روسیه به دست شان می رسد. اول هر کدام شان سعی می نماید که نقشه را برای خودش بردارد و چون پیروز نمی شوند مجبور به همکاری با یکدیگر می شوند.

دو رفیق مجبور می شوند در نقش های مختلفی بفرایند تا خودشان را به گنج نزدیک نمایند.

سالی که فیلم اکران شد واکنش های متناقضی به دنبال داشت. بیشتر احتمالا به این دلیل که از بهروز افخمی همواره فیلم های جدی دیده بودند و این یک راستا متفاوت بود. با این وجود نمی شود انکار کرد که فیلمنامه قاسم خانی ها واقعا بامزه بود و به خصوص شیمی بین محسن تنابنده و پیمان قاسم خانی خیلی خوب از کار درآمد و سکانس های بامزه فیلم را رقم زد.

قرار بود قسمت دوم سن پترزبورگ هم ساخته شود که هیچ وقت این اتفاق نیفتاد.

31. اسب حیوان نجیبی است

محصول 1389

کارگردان: عبدالرضا کاهانی

عبدالرضا کاهانی از سال 1389 خودش را به عنوان مولف فیلم های ابزورد کمدی ثبت کرد. فیلم اسب حیوان نجیبی است با بازی رضا عطاران، مهتاب کرامتی، حبیب رضایی، پارسا پیروزفر، باران کوثری، بابک حمیدیان و ماهایا پطروسیان فیلم پرستاره ای بود که جزو فیلم های پرفروش سال شد.

بهروز (با بازی عطاران) مجرمی است که از زندان به مرخصی آمده و حالا بیست و چهار ساعت مانده به تمام شدن زمان مرخصی اش و بازگشت به زندان می خواهد کمی از آزادی اش سوءاستفاده کند و از مردم به بهانه مسائل اخلاقی اخاذی کند. اما همه ی آدم هایی که در راستا به او می پیوندند خودشان گرفتار انواع و اقسام مسائل هستند.

از آن فیلم هایی است که کمدی اش در رابطه آدم ها با هم شکل می گیرد و در نهایت قرار نیست به جای خاصی برسد. کاملا ابزورد و مینی مال برگزار می شود ولی فیلم بامزه ای است.

32. ورود آقایان ممنوع

محصول 1389

کارگردان: رامبد جوان

تجربه یک کمدی-رمانتیک پیروز دیگر از رامبد جوان با فیلمنامه خوب پیمان قاسم خانی و بازی های درخشان رضا عطاران، ویشکا آسایش و مانی حقیقی.

فیلم در یک دبیرستان دخترانه اتفاق می افتد. خانم مدیر مدرسه به شدت مخالف مردان است و از طرفی با یک دبیرستان پسرانه هم رقابت سرسختانه ای دارد. طی یک اتفاق مجبور می شود معلم شیمی مردی را استخدام کند. حالا دانش آموزان مدرسه می خواهند به نوعی از او انتقام بگیرند و نشان بدهند که عشق آن طور که خانم مدیر می خواهد به آن ها بگوید چیز بی ارزشی نیست.

نقشه بچه ها کمی تا قسمتی با پیروزیت روبه رو می شود هر چند آقا معلم دست و پا چلفتی پیروز نمی شود درست با آن ها همکاری کند. پای پدر یکی از بچه ها هم به بازی باز می شود.

33. هیچ

محصول 1390

کارگردان: عبدالرضا کاهانی

هیچ بی حاشیه ترین و در کمال تعجب تاویل برانگیزترین فیلم عبدالرضا کاهانی است که مهدی هاشمی، پانته آ بهرام و باران کوثری در آن بازی می نمایند. فیلمنامه را کاهانی به همراه حسین مهکام نوشته است.

داستان عجیب و غریب مردی به نام نادر سیاه دره که دچار یک مشکل فیزیکی است و بیش از حد می خورد. خانواده اش برای این که از شرش خلاص شوند ترتیب ازدواج او را با زنی می دهند با ذکر این که ماهانه به زن پول خواهند داد. اما زن خودش خانواده شلوغ و بی پول و پرحاشیه ای دارد و کم کم متوجه می شود که قضیه مرد به این سادگی ها نیست.

بازی های فیلم به خصوص مهدی هاشمی و پانته آ بهرام درخشان است.

34. تهران 1500

محصول 1390

کارگردان: بهرام بزرگی

انیمیشنی که در سینمای ایران کار متفاوتی بود. بهرام بزرگی از سوپراستارهای سینمای ایران مانند هدیه تهرانی، بهرام رادان، مهران مدیری و محمدرضا شریفی نیا استفاده کرد تا از روی آن ها کاراکترهای انیمیشنی طراحی کند و بعد هم هر کدام صداپیشه نقش خودشان باشند.

داستان این انیمیشن در سال 1500 اتفاق می افتد. چند روز به تحویل سال باقی مانده و اکبر آقا پیرمرد 160 ساله ای است که می داند عمرش رو به خاتمه است و از نوه اش که در مریخ درس می خواند درخواست می نماید که برشود و ازدواج کند. از آن طرف نوه پیرمرد برای این که خوشحالش کند دنبال مدرکی است که نشان بدهد اکبر آقا سال ها پیش در نمایش های سیاه بازی روی صحنه رفته تا از آن طریق بتواند در قطعه هنرمندان دفن شود.

در بدو ورود نوه به تهران یک راننده تاکسی که او را از فرودگاه به خانه می رساند عاشقش می شود.

بیش از دو هزار استوری بورد توسط تیم سازنده برای این انیمیشن کشیده شد. انیمیشن خوش سر و شکلی است که مهران مدیری و هدیه تهرانی در آن خیلی گرم و بامزه هستند.

35. رد کارپت

محصول 1392

کارگردان: رضا عطاران

اولین فیلم رضا عطاران خوابم می آد هم کمدی بود اما کاملا متفاوت با کمدی های رئالیستی که در آن ها بازی می کرد. اما ردکارپت بازگشت عطاران به قلمروی امنش است. یک کمدی رئالیستی اجتماعی که در آن خیلی خوب جامعه ایرانی در خارج از کشور آسیب شناسی می شود به علاوه این که واقعا فیلم بامزه ای است.

رضا عطاران نقش یک عاشق سینما را بازی می نماید که فیلمنامه ای نوشته و می خواهد هر طور شده به جشنواره کن برود و فیلمنامه اش را به دست استیون اسپیلبرگ برساند تا او فیلمش را بسازد. با هر بدبختی شده به کن می رود و تاکسیدو می پوشد و روی فرش قرمز می رود و اتفاقا دستش به اسپیلبرگ هم می رسد. اما در کن مناسبات ایرانی های پیچیده است و فیلم می تواند استعاره ای از شرایط سینمای ایران در خارج از کشور باشد.

آن نمای آخر البته کمدی نیست اما نمای مهمی است. وقتی عطاران بی پناه گوشه ای افتاده و پرچم ایران پناهش می شود.

36. نهنگ عنبر

محصول 1393

کارگردان: سامان مقدم

راستش فیلم بیشترین امتیازش را از بازی رضا عطاران می گیرد و نوستالژی بازی با دهه شصت. سامان مقدم المان های آن دوره از نوار ویدیو گرفته تا مایکل جکسون و حتی اپل لباس خانم ها را خوب در فیلمش پیاده نموده و پیروز می شود که با استفاده از آن ها مخاطب را بخنداند.

داستان فیلم در دهه ش شصت می گذرد. سال های بعد از انقلاب وقتی ارژنگ صنوبر (با بازی رضا عطاران) عاشق رویا می شود. اما رویا سودای سفر به خارج از کشور را دارد و ارژنگ را تنها می گذارد. ارژنگ می خواهد از کشور خارج شود اما جنگ آغاز شده و او را به جنگ می برند. سال ها می گذرد و رویا به ایران برمی شود و باز فیل ارژنگ یاد هندوستان می نماید اما رویا کلا برای او دردسر دارد.

فیلم تا مدت ها عنوان پرفروش ترین فیلم سینمای ایران را داشت و بعد هم قسمت دوم آن یعنی نهنگ عنبر 2: سلکشن رویا که ساخته شد باز هم مهر تاییدی بر پیروزیت سری نهنگ عنبر زد. بعد از نهنگ عنبر ساخت کمدی هایی که با نوستالژی دهه شصت مخاطب را می خنداندند مد روز شد.

بهترین فیلم های کمدی خارجی

در بخش دوم این مقاله به معرفی بهترین فیلم های کمدی دنیا از دوران صامت تا سال های اخیر می پردازیم. در انتخاب این فهرست کوشش کردیم طیف وسیعی از سبک های گوناگون فیلم طنز و کمدی را پوشش دهیم.

در انتخاب های این فهرست به نام های بزرگی چون چارلی چاپلین و باستر کیتون اشاره نموده ایم که کمدین های حرفه ای بوده اند، از کارگردان هایی همچون لوبیچ، وایلدر یا وودی آلن، نام برده ایم که فیلم های کمدی بخش غیر قابل انکاری از کارنامه کاری اشان را تشکیل داده است، به هنرمندانی همچون استنلی کوبریک پرداخته ایم که در مجموعه ای از ژانرها فعالیت نموده اند اما وقتی به سراغ ژانر کمدی آمده اند اثری پیروز ساخته اند و در نهایت با توجه به کمدی های ایتالیایی، فرانسوی و آلمانی از تنوع هم غفلت ننموده ایم.

در ادامه با معرفی 20 فیلم کمدی برجسته تاریخ سینمای دنیا همراه خبرنگاران مگ باشید.

1. روشنایی های شهر

عنوان اصلی: City Lights

کارگردان: چارلی چاپلین

بازیگران: چارلی چاپلین، ویرجینیا چریل، فلورنس لی

سال اکران: 1931

محصول: ایالات متحده آمریکا

این کمدی صامت عاشقانه که روایتگر عشق کاراکتر ولگرد به یک دختر گلفروش نابینا و کوشش او برای پول جمع کردن و بهبود بینایی دختر است یکی از معروف ترین کمدی رمانتیک های تاریخ سینما است.

روشنایی های شهر با بازی چارلی چاپلین و ویرجینیا چریل به شدت در گیشه های پیروز عمل کرد و آلبرت اینشتین فیزیک دان برجسته در مراسم افتتاحیه آن حضور یافت.

روشنایی های شهر اثری است تاثیرگذار، شیرین و البته بسیار سرگرم نماینده که فیلم محبوب بزرگانی چون کوبریک و اورسن ولز بوده است. زمانی که چاپلین ساخت این فیلم را آغاز کرد ساخت فیلم صدادار نیز ممکن شده بود اما ترجیح چاپلین کماکان بر صامت ماندن این اثر سینمایی بود. شاید به همین دلیل چاپلین نگران استقبال مخاطبان و منتقدان از روشنایی های شهر بود اما همانطور که اشاره شد فیلم با استقبال گسترده ای روبرو شد. منتقدان آن را تحسین کردند و ظرف سال های آینده آن را به عنوان یکی از بهترین فیلم های کل کارنامه کاری او و یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینما ارزیابی کردند.

2. ژنرال

عنوان اصلی: The General

کارگردان: باستر کیتون

بازیگران: باستر کیتون، ماریون مک، چارلز هنری اسمیت

سال اکران: 1926

محصول: ایالات متحده آمریکا

وقتی حرف از باستر کیتون می شود عموما او را با کمدی درخشان ژنرال به خاطر می آوریم؛ اثری صامت ساخته سال 1926 درباره مردی به نام جانی گری صاحب لوکوموتیوی به نام ژنرال که به همراه عشق زندگی او آنابل در گیرودار جنگ داخلی آمریکا سارقیده شده و حال این لوکوموتیوران باید به دنبال آن برود.

نکته جالب اینکه ژنرال چه از نظر مخاطبان و چه منتقدان در هنگام اکران مورد توجه قرار نگرفت و همین موضوع هم باعث شد استودیوها دست کیتون را در ساخت آثار بعدی اش کمتر باز بگذارند. اما با گذر سال ها مشخص شد که این اثر سینمایی چه کمدی برجسته ای است و باید چه میزان مورد توجه قرار گیرد.

3. دکتر استرنجلاو

عنوان اصلی: Dr. Strangelove

کارگردان: استنلی کوبریک

بازیگران: پیتر سلرز، جرج سی. اسکات، استرلینگ هایدن

سال اکران: 1964

محصول: ایالات متحده آمریکا

فیلم سینمایی دکتر استرنجلاو یا: چگونه یادگرفتم دست از هراس بردارم و به بمب عشق بورزم که عموما به طور خلاصه همان دکتر استرنجلاو نامیده می شود یک کمدی سیاه است درباره وقایع مربوط به جنگ سرد و تعارض های هسته ای میان ایالات متحده آمریکا و شوروی که در این دوره به موضوع روز تبدیل شده بود.

این اثر سینمایی که با بازی پیتر سلرز و جرج سی. اسکات همراه است به عنوان یکی از بهترین کمدی های تاریخ سینما و یکی از آثار برجسته کوبریک شناخته می شود. اما یکی از دلایل مهم پیروزیت دکتر استرنجلاو را باید بازی خیره نماینده پیتر سلرز در نظر گرفت که توانسته به خوبی از پس ایفای چندین و چند نقش مختلف بربیاید.

فیلم نامه دکتر استرنجلاو براساس رمانی به نام شرایط قرمز اثر پیتر جورج نوشته شد. کوبریک کتاب را خواند و با همکاری نویسنده فیلم نامه را نوشت اما به تدریج احساس کرد نوعی شوخ طبعی خاص درون اثر نهفته است در نتیجه یک طنزپرداز به جمع آن ها اضافه شد تا کار تکمیل شود. دکتر استرجلاو به دلیل سبک خاص آثار کوبریک، فیلم نامه پیروز و حضور فوق العاده پیتر سلرز تبدیل به یکی از بهترین کمدی های سیاه سینما شد.

4. برخی ها داغشو دوست دارن

عنوان اصلی: Some Like It Hot

کارگردان: بیلی وایلدر

بازیگران: مریلین مونرو، تونی کرتیس، جک لمون

سال اکران: 1959

محصول: ایالات متحده آمریکا

دو نوازنده که شاهد کشتار توسط عده ای گنگستر بوده اند فرار نموده و برای نجات جانشان لباس زنانه می پوشند. این دو نوازنده با گروهی از زنان نوازنده دیگر همراه می شوند که قصد سفر به میامی را دارند. اوضاع زمانی پیچیده می شود که هر دو این نوازنده ها عاشق شوگر کین (با بازی مریلین مونرو) شده و از طرف دیگر دوباره با گنگسترها روبرو می شوند.

جک لمون در فیلم سینمایی برخی ها داغشو دوست دارن اثر ماندگار بیلی وایلدر یکی از بهترین بازی های کمدی تمام دوران حرفه ای اش را به نمایش گذاشته و از سوی دیگر مونرو و کرتیس هم نشان می دهند استعداد خوبی برای نقش های کمدی دارند. این اثر سینمایی پیروزیت گسترده تجاری و هنری را تجربه کرد و از زمان ساخت تا امروز یکی از بهترین کمدی های تاریخ سینما در نظر گرفته می شود.

5. آنی هال

عنوان اصلی: Annie Hall

کارگردان: وودی آلن

بازیگران: وودی آلن، دایان کیتن، تونی رابرتس

سال اکران: 1977

محصول: ایالات متحده آمریکا

اگر به سراغ یک علاقه مند پیگیر سینما بروید و از او بخواهید فیلمی از وودی آلن معرفی کند تا با بهترین نمونه از فیلم های این کارگردان و سبک کاری او آشنا شوید به احتمال بسیار زیاد فیلم آنی هال را به شما معرفی خواهد نمود. آنی هال به یادماندنی ترین و یکی از بامزه ترین آثار آلن برای او دو جایزه اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نامه نویسی را هم به ارمغان آورد.

فیلم آلن البته علاوه بر جنبه های سرگرم نماینده و کمیک اثری است بحث برانگیز از نظر مفاهیم گوناگونی که معرفی می نماید و برای تفکر بیشتر پیش می کشد. اندیشه هایی درباره عشق، روابط، هویت، روانشناسی و حتی فرهنگ یهودی.

آنی هال را باید یک نقطه عطف در آثار وودی آلن به حساب آورد؛ نقطه ای که او از آنجا به سوی کمدی هایی با لحن جدی تر حرکت کرد که با سبک کمدی بزن بکوب (Slapstick) قبلی فاصله داشت اما به نوعی واجد تم ها و هویت اصلی آثار آلن بود.

آنی هال در عین حال اثری عاشقانه است؛ آلوی سینگر (با بازی وودی آلن) یک کمدین میان سال است که عاشق آنی هال (با بازی دایان کیتن) شده. در نهایت این رابطه یک سالی بیشتر دوام نمی آورد و آلوی برای درک اینکه چرا رابطه اش کار ننموده کل زندگی اش را تجزیه و تحلیل می نماید؛ از روابط قبلی گرفته تا کودکی، از شرایط کار تا زندگی کنونی. فیلم نامه آنی حال تا حدودی براساس زندگینامه کارگردان نوشته شده و با زندگی واقعی او شباهت هایی دارد.

6. سوپ اردک

عنوان اصلی: Duck Soup

کارگردان: لئو مک کری

بازیگران: گروچو مارکس، هارپو مارکس، چیکو مارکس

سال اکران: 1933

محصول: ایالات متحده آمریکا

سبک آنارشیک کمدی های برادران مارکس که مهم ترین آثارشان در دهه 1930 به نمایش درآمد دهه ها بعد و بویژه در دهه های 70 و 80 بر آثار کمدی تاثیر قابل توجهی داشت. فیلم سینمایی سوپ اردک را احتمالا بتوان بهترین اثر آن ها در نظر گرفت که عمده ویژگی های منحصر به فرد کمدی این برادران را در خود دارد.

داستان سوپ اردک درباره روفوس تی. فایرفلای (با بازی گروچو مارکس) رییس جمهور جدید فریدونیا - یک شهر کوچک از نظر اقتصادی ورشکسته - است که ماجراهای عجیبی را از سر می گذراند. او این پست را می پذیرد چرا که یک زن بیوه پولدار به نام خانم تیزدیل (همسر رییس جمهور قبلی) شرط برقرارساختن یاری های اقتصادی را حضور او در این مقام مشخص نموده. شرایط زمانی وخیم تر می شود که سفیر کشور همسایه برای دست یافتن به ثروت خانم تیزدیل اقدامات خصمانه ای را آغاز می نماید.

از نکات جالب توجه درباره این اثر سینمایی می توان به عدم پیروزیت آن در باکس آفیس و نگاه نه چندان تحسین برانگیز منتقدان در زمان اکران آن اشاره نمود. در واقع منتقدان گمان می کردند این فیلم به خوبی کمدی های قبلی برادران مارکس نیست و استانداردهای کیفی پایین تری دارد اما به شکل جالب توجهی نظرات ظرف دهه های گذشته تغییر کرد و حالا این فیلم سینمایی را نمونه اعلایی از کمدی در تاریخ سینما و بهترین فیلم برادران مارکس در نظر می گیرند.

7. یک شب رخ داد

عنوان اصلی: It Happened One Night

کارگردان: فرانک کاپرا

بازیگران: کلارک گیبل، کلودت کولبرت، والتر کانلی

سال اکران: 1934

محصول: ایالات متحده آمریکا

گزاف نیست اگر بگوییم در فیلم یک شب رخ داد کلارک گیبل پیروز شده با آفرینش نقش یک روزنامه نگار بدبین که خود را با زنی جوان و فراری در یک سفر جاده ای همراه می نماید یکی از به یادماندنی ترین نقش آفرینی های عمرش را رقم بزند.

فیلم یک شب رخ داد داستان الی دختر یک خانواده بسیار ثروتمند را روایت نموده که برای ازدواج با وستلی از خانه فرار می نماید. پدر او با این ازدواج مخالف است و باور دارد که وستلی تنها بخاطر پول به دخترش نزدیک شده. با آغاز فرار، پیتر وارن روزنامه نگار تازه اخراج شده با الی روبرو می شود. پیتر الی را می شناسد و او را در یک دوراهی قرار می دهد: تهیه یک گزارش از او یا لو دادن جای او به پدرش. الی تصمیم می گیرد با پیتر همراه شود اما این همراهی خود به یک رابطه عاشقانه و رخدادهای دیگر منجر می شود.

در این کمدی رمانتیک مشهور دو شخصیت که ابتدا قادر به تحمل یکدیگر نیستند به شکلی اجتناب ناپذیر از نظر احساسی دچار وابستگی شده و با خاتمه یافتن سفر احساساتی به کل متفاوت نسبت به هم پیدا می نمایند. اثر مشهور فرانک کاپرا یکی از 3 فیلمی است که تا به امروز پیروز شده اند همزمان 5 جایزه اصلی اسکار را تصاحب نمایند یعنی جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر اصلی مرد، بهترین بازیگر اصلی زن و بهترین فیلم نامه اقتباسی. باید پذیرفت که در طول زمان با ساختن تعداد متنابهی اثر از روی همین الگو و طرح داستانی، بداعت و نفوذ طنز فیلم کمی کاهش یافته است اما نمی توان انکار کرد که یک شب رخ داد به عنوان نمونه ای ناب از کمدی آمریکایی و مثالی برای تمام کمدی رمانتیک های پیروز دهه های بعد شناخته شده است.

8. پرورش بیبی

عنوان اصلی: Bringing Up Baby

کارگردان: هاوارد هاکس

بازیگران: کاترین هپبورن، کری گرانت، چارلز راگلز

سال اکران: 1938

محصول: ایالات متحده آمریکا

پرورش بیبی یکی از مهم ترین نمونه کمدی های اسکروبال در دوران طلایی هالیوود است. این کمدی ها در دوره بحران اقتصادی آمریکا رواج یافتند (دهه 1930) و تا اوایل دهه 1940 ادامه داشتند. مهم ترین تفاوت این کمدی ها با کمدی های رمانتیک نوع نگاه شان به عشق بود. در حالی که در کمدی رمانتیک عشق بسیار صندلی رفیعی پیدا می کرد در کمدی اسکروبال موضوعی بیشتر سرگرم نماینده بود که خود دست انداخته می شد. این آثار ریتم تندی داشتند، نوعی جدال میان زن و مرد را به نمایش می گذاشتند و تضاد طبقات اجتماعی در آن ها برجسته بود.

پرورش بیبی روایتگر داستان یک دیرینه شناس به نام دیوید هاکسلی (با بازی کری گرانت) است که قرار است با زنی سخت گیر ازدواج کند اما به زودی پای زنی دیگر به ماجرا باز می شود. گرچه پرورش بیبی در دوران خود یک شکست تجاری بود اما در میان آثاری نهاده شد که در سال های آینده بسیار گرامی داشته شده و تحسین شدند. در نتیجه امروز این اثر هاوارد هاکس از جمله کمدی هایی است که بی شک باید مورد توجه علاقه مندان به این ژانر قرار گیرد.

9. بودن یا نبودن

عنوان اصلی: To Be or Not to Be

کارگردان: ارنست لوبیچ

بازیگران: کارول لمبارد، جک بنی، رابرت استاک

سال اکران: 1942

محصول: ایالات متحده آمریکا

بودن یا نبودن یکی از جسورانه ترین و برجسته ترین کمدی های سیاه هالیوود است که دقیقا پیش از ورود آمریکا به جنگ دنیای دوم فراوری خود را آغاز کرد. ارنست لوبیچ کارگردان بلندآوازه این کمدی اسکروبال پیروز شد به شکل درخشانی عناصر طنز سیاسی، عاشقانه، کمدی بزن و بکوب و تعلیق یک فیلم جاسوسی-جنگی را درون این کمدی به توازن برساند.

فیلم که در لهستان تحت اشغال آلمان ها می گذرد درباره گروهی از بازیگران است که از توانایی های بازیگری و مبدل پوشی خود برای فریب سربازان دشمن بهره می برند.

10. طلاق به سبک ایتالیایی

عنوان اصلی: Divorce Italian Style

کارگردان: پیترو جرمی

بازیگران: مارچلو ماستریانی، دانیلا روکا، استفانیا ساندرلی

سال اکران: 1961

محصول: ایتالیا

فیلم سینمایی طلاق به سبک ایتالیایی - بهترین فیلم پیترو جرمی، احتمالا یکی از شناخته شده ترین کمدی های ایتالیایی در دنیا و برنده جایزه اسکار بهترین فیلم نامه غیراقتباسی - یک خط داستانی درجه یک را با یک طنز فوق العاده هوشمندانه ترکیب نموده است.

فیلم بیش از آنکه بخواهد با کمدی فیزیکال یا عناصر نسبتا آشناتر آثار مشابه از تماشاگر خنده بگیرد با برش ها، زوایای دوربین، هوشمندی هنری و بازی فوق العاده مارچلو ماسترویانی اهداف طنز خود را پی می گیرد و در آن به شکل درخشانی پیروز ظاهر می شود.

دون فردیناندو قهرمان فیلم طلاق به سبک ایتالیایی از زن خود متنفر است و محبوب جدیدی پیدا نموده و برای رسیدن به او باید همسرش را از سر راه بردارد. کوشش های او در این راستا لحظات فرح بخشی را برای مخاطب خلق می نماید.

11. دردسر بزرگ در خیابان مدونا

عنوان اصلی: Big Deal on Madonna Street

کارگردان: ماریو مونیچلی

بازیگران: ویتوریو گاسمن، توتو، کلودیا کاردیناله

سال اکران: 1959

محصول: ایتالیا

فیلم سینمایی دردسر بزرگ در خیابان مدونا از شاهکارهای ماریو مونیچلی را عموما سرآغاز آثار کمدی به سبک ایتالیایی (Commedia allitaliana) در نظر می گیرند. کمدی هایی با زاویه دید رئالیستی به زندگی مردم که گرچه از نظر دراماتیک چندان عمیق نبودند اما شخصیت پردازی های مفصلی داشتند و به وسیله توجه به جزییات درون شخصیت ها لحظات کمیک درخشانی می آفریدند.

دردسر بزرگ در خیابان مدونا نوعی برداشت طنزآمیز از فیلم سینمایی ریفیفی (فیلمی جنایی و نوآر) ساخته ژول داسن بود که سال 1955 اکران شده بود. این اثر سینمایی یک سکانس معروف و برجسته سرقت دارد و فیلم مونیچلی هم به تبع آن دارای یک صحنه سرقت شبیه و در عین حال طنزآمیز است. این فیلم کمدی درباره گروهی از سارقان خرده پا است که قصد دارند از یک امانت سرا در شهر رم سارقی نمایند. بسیاری از بازیگران دردسر بزرگ در خیابان مدونا به فاصله چند سال بعد از حضور در این اثر به ستاره های مشهور سینمای ایتالیا تبدبل شدند.

12. زندگی آسان

عنوان اصلی: The Easy Life

کارگردان: دینو ریسی

بازیگران: ویتوریو گاسمن، ژان لویی ترنتینیان، کاترین اسپاک

سال اکران: 1962

محصول: ایتالیا

در این فهرست دو اثر از بهترین نمونه کمدی های ایتالیایی (طلاق به سبک ایتالیایی و دردسر بزرگ در خیابان مدونا) معرفی شده اند اما بدون معرفی فیلم زندگی آسان شاهکار دینو ریسی نمی توان از کمدی های ایتالیایی عبور کرد.

زندگی آسان که با نام اصلی سبقت در ایتالیا اکران شد درباره آشنایی اتفاقی و دوستی کوتاه میان دو مرد با شخصیت هایی کاملا متفاوت است. زندگی آسان علاوه بر لحظه های خنده دار و ماهیت سرگرم نماینده اش بسیاری از منتقدان را تحت تاثیر قرار داد و به عنوان فیلمی در نظر گرفته شد که حال و هوای ایتالیا در اوایل دهه 60 و برخی تحولات در اقتصاد و اجتماع این کشور را در لایه های زیرین خود توصیف می نماید.

13. زنگ تفریح

عنوان اصلی: Playtime

کارگردان: ژاک تاتی

بازیگران: ژاک تاتی، راینهارد کولدهوف، آلیس فیلد

سال اکران: 1967

محصول: فرانسه

بی شک زنگ تفریح یکی از شاخص ترین کمدی های فرانسوی است و در میان مهم ترین آثار ژاک تاتی واقع شده است. زنگ تفریح در زمان اکران مورد توجه منتقدان نهاده شد اگر چه از نظر تجاری پیروزیت چندانی نداشت. تاتی در این اثر علاوه بر کارگردانی نقش موسیو اولو را ایفا می نماید؛ این نقش برای سومین بار در فیلم زنگ تفریح روی پرده رفت در حالی که پیش از آن در دو فیلم تعطیلات موسیو اولو و دایی من نیز حضور داشت و پس از این فیلم در ترافیک ساخته سال 1971 برای آخرین بار دیده شد.

گرچه تاتی برای این فیلم محیطی ویژه را ساخت و فیلم برداری در محیط از پیش ساخته شده در جریان بود اما تصویری ماندگار از فرانسه صنعتی دهه 1960 آفریده شد. زمانی که با توسعه، نوآوری و رشد کلانشهر صنعتی قابل توصیف است. فیلم تاتی 6 سکانس به هم پیوسته با نقش آفرینی دو شخصیت مستر اولو و باربارا دارد که با هم روبرو می شوند. در این اثر سینمایی دیالوگ و طرح داستانی تا حد زیادی کم اهمیت است و تمرکز بیشتر روی سبک خاصی از کمدی بصری است که امضای ژاک تاتی را پای خود دارد. همچنین افکت های صوتی خلاقانه از ویژگی های مهم زنگ تفریح است.

14. ایمنی آخر از همه!

عنوان اصلی: !Safety Last

کارگردان: هارولد لوید، میلدرد دیویس، نوآ یانگ

بازیگران: هارولد لوید، میلدرد دیویس، نوآ یانگ

سال اکران: 1923

محصول: ایالات متحده آمریکا

ایمنی آخر از همه! یک کمدی رمانتیک صامت و مشهورترین اثر هارولد لوید کمدین مطرح آمریکایی است. این اثر کمدی یکی از معروف ترین صحنه های تاریخ سینما، تاریخ آثار کمدی و تاریخ فیلم های صامت را در خود دارد؛ لحظه آویختن هارولد به عقربه های یک ساعت بزرگ در حالی که از یک برج بلند آویزان شده است.

ایمنی آخر از همه در دوران اکران از نظر تجاری بسیار پیروز ظاهر شد، فیلم منتقدان را هم تحت تاثیر قرار داد و نام هارولد لوید را به عنوان یکی از وزنه های هالیوود سر زبان ها انداخت.

ایمنی آخر از همه! داستان جوانی است اهل یک شهرستان کوچک که برای یافتن کار به شهری بزرگ می آید. علاقه این جوان به پیشرفت او را به سوی وقایع هیجان انگیزی راهنمایی می نماید.

15. روز گراندهاگ

عنوان اصلی: Groundhog Day

کارگردان: هارولد رامیس

بازیگران: بیل مری، اندی مک داول، کریس الیوت

سال اکران: 1993

محصول: ایالات متحده آمریکا

فیلم سینمایی روز گراندهاگ به شکل ویژه ای به دلیل فیلم نامه خاصش مورد توجه نهاده شد. این کمدی به زیبایی به وسیله استفاده از یک حلقه بسته زمانی درون خط روایی نشان می دهد که چطور فردی خودشیفته و بدبین می تواند به انسانی بهتر تبدیل شود. گرچه روز گراندهاگ را می توان از زوایایی یک اثر فلسفی دانست اما ابدا نباید از جنبه پررنگ کمدی آن غافل شد.

روز گراندهاگ درباره گزارشگری بداخلاق و بدبین است که به همراه تهیه نماینده و فیلم بردار برای تهیه یک گزارش به شهری کوچک رفته و پس از اقامت در شهر و برخواستن از خواب درمی یابد که درون یک چرخه زمانی اسیر شده و روزهای جدید تکرار همان روز اولی است که فیلم با آن آغاز شده.

کمدی ظریف این اثر که با تکرار مکرر عناصر روزمره زندگی قهرمان داستان پیوند خورده می توانست بسیار ناخوشایند و آزاردهنده از کار درآید اگر کارگردانی و فیلم نامه به این قوت و استحکام نبود. بیل مری در نقش فیل کانور یکی از بهترین بازی های عمرش را ارایه داده؛ شخصیتی بدبین و انتقادی که در طول فیلم می توانیم عمق تنهایی اش را درک کنیم. برای فیل فرایند تحول شخصیت آسان اتفاق نمی افتد، در واقع تکرار چندین باره یک روز معمولی در زندگی او نشانش می دهد که واقعا باید برای چه چیزهایی در زندگی اهمیت قایل شود.

16. هتل بزرگ بوداپست

عنوان اصلی: The Grand Budapest Hotel

کارگردان: وس اندرسن

بازیگران: رالف فاینس، تونی ریوولوری، فهرید موری آبراهام

سال اکران: 2014

محصول: ایالات متحده آمریکا

از نگاه بسیاری از کارشناسان هتل بزرگ بوداپست یکی از سرگرم نماینده ترین کمدی های سال های اخیر سینمای آمریکا است که توسط وس اندرسون کارگردانی شده.

هتل بزرگ بوداپست اثری کمدی است که مضامینی عمیق چون جنگ، تراژدی، فاشیسم، دوستی و وفاداری را شکافته و مورد آنالیز قرار می دهد. فیلم که در بستر تاریخی قدرت دریافت یک دولت فاشیست می گذرد درباره گوستاو مهماندار هتل بزرگ بوداپست است. پس از مرگ یکی از مشتریان همیشگی هتل یک نقاشی ارزشمند به گوستاو می رسد که داستان را به راستای جذاب می اندازد.

هتل بزرگ بوداپست پیروز ترین فیلم تجاری اندرسون است که هم زمان می تواند مخاطب را بخنداند و به فکر فرو ببرد. اثری با سبک خاص روایی و ویژگی های منحصر به فرد بصری؛ صحنه هایی که در آن تک تک اجزا به دقت تنظیم شده، رنگ بندی تند قابل توجهی در آن به کار رفته و از ریتم سریع استفاده شده است.

17. لبوفسکی بزرگ

عنوان اصلی: The Big Lebowski

کارگردان: برادران کوئن

بازیگران: جف بریجز، جان گودمن، جولیان مور

سال اکران: 1998

محصول: ایالات متحده آمریکا

لبوفسکی بزرگ در میان آن دسته از آثار واقع شده است که با گذر زمان صندلی رفیع تری یافتند و به مرور به نوعی فیلم کالت تبدیل شدند. لبوفسکی بزرگ اقتباسی نه چندان دقیق و وفادارانه از آثار ریموند چندلر نویسنده آثار پلیسی و جنایی است.

داستان فیلم روایتگر برشی از زندگی یک فرد بیکار آمریکایی در شهر لس آنجلس است که با یک میلیونر اشتباه گرفته شده و به همین دلیل مورد توجه تعدادی از جنایتکارها نهاده شده است.

فیلم حال و هوایی پوچ گرایانه دارد که با شوخ طبعی خاص برادران کوئن ترکیب شده. لبوفسکی بزرگ هنگام اکران در گیشه ها عملکرد چندان پیروزیت آمیزی نداشت و منتقدان را هم به دو دسته موافقان و مخالفان تقسیم کرد. با این وجود به مرور نقدهای مثبت بیشتر و بیشتری درباره این فیلم نوشته شد و در حال حاضر از نظر خلق شخصیت های ماندگار و محبوب صندلی ویژه ای میان آثار برادران کوئن دارد.

18. پسران صحرا

عنوان اصلی: Sons of the Desert

کارگردان: ویلیام ای. سایتر

بازیگران: استن لورل، اولیور هاردی، چارلی چیس

سال اکران: 1933

محصول: ایالات متحده آمریکا

فیلم سینمایی پسران صحرا در میان آثار شاخص کارنامه زوج کمدین مشهور هالیوود لورل و هاردی واقع شده است. در این فیلم کمدی لورل و هاردی با وجود مخالفت همسران شان تصمیم می گیرند در مراسم انجمن پسران صحرا (نوعی تشکیلات فراماسونری) شرکت نمایند اما مخفی کاری آن ها تبعات بدی دارد.

نکته جالب توجه درباره پسران صحرا تفاوت آن با سایر آثار این زوج هنری است. در حالی که عمده کمدی های لورل و هاردی از مجموعه ای قطعات بزن و بکوب که به یکدیگر وصل شده بودند تشکیل شده، پسران صحرا اولین فیلم آن ها بود که بر محور موقعیت و داستان پیش می رفت.

19. آپارتمان

عنوان اصلی: The Apartment

کارگردان: بیلی وایلدر

بازیگران: جک لمون، شرلی مک لین، فرد مک موری

سال اکران: 1960

محصول: ایالات متحده آمریکا

فیلم سینمایی آپارتمان را باید یکی از پخته ترین آثار بیلی وایلدر در نظر گرفت. اگر از خاتمه فیلم صرف نظر کنیم می شود آن را یک کمدی کاملا تلخ نیز به حساب آورد که در عین خنداندن مخاطب وجوه غمگین نماینده ای را بر او می گشاید.

طرح جذاب و بسیار سرگرم نماینده داستان در کنار بازی های فوق العاده مجموعه بازیگران از آپارتمان فیلمی ساخته که هیچ مخاطبی را مایوس نمی نماید. آپارتمان با بهره گیری از تضادهای اساسی میان درونیات شخصیت ها و شرایط کار در شرکت های بزرگ به نوعی عافیت طلبی و تمنای رشد در سیستم سرمایه داری را روبروی عشق و روابط فردی قرار می دهد و از دل این تضاد لحظات به شدت خنده دار، در عین حال انتقادی و گاهی بسیار تلخ بیرون می کشد.

20. تونی اردمان

عنوان اصلی: Toni Erdmann

کارگردان: مارن آده

بازیگران: پتر سیمونیشک، زاندرا هولر، تریستان پوتر

سال اکران: 2016

محصول: آلمان

تونی اردمان جدیدترین فیلم این فهرست و از تحسین شده ترین آثار سال 2016 میلادی است. فیلم درباره پدری است که سال ها با دخترش رابطه ای سرد و دور داشته اما حال میخواهد دوباره با او ارتباطی صمیمانه برقرار کند و به همین دلیل هم یک شخصیت خیالی می سازد تا به او نزدیک شود.

مارن آده کارگردان این اثر سینمایی می گوید هنگام نوشتن فیلم نامه متوجه پتانسیل های کمدی اثر بوده اما هنگام فیلم برداری در این زمینه با شک و تردید روبرو شده است. در نهایت وقتی فرایند تدوین طی می شده احساس نموده بار کمدی فیلم واقعا بیشتر از آن چیزی است که خیال می نموده است.

زاندرا هولر بازیگر زن نقش اول فیلم نیز معتقد است آنچه بیش از هر چیز تونی را در شرایطی خنده دار قرار می دهد در واقع بیچارگی و ناامیدی او است.

بهترین فیلم های سینمای ایران پس از انقلاب

30 فیلم برتر تاریخ سینمای دنیا که حتما باید ببینید

فیلم هایی که نباید در سال 2020 از دست بدهید

پرفروش ترین فیلم های ایرانی

shop98ia.ir: مجله فروشگاهی: آخرین اخبار و مقالات تجارت الکترونیک

samitm.ir: مجله سامی: وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 92426

به "56 فیلم کمدی برتر سینمای ایران و دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "56 فیلم کمدی برتر سینمای ایران و دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید