راهنمای جامع برای انتخاب بهترین زمان سفر به روسیه

به گزارش مجله سرگرمی، سفر به روسیه، کشوری با گستره جغرافیایی عظیم و تنوع اقلیمی بی نظیر، می تواند تجربه ای منحصر به فرد برای گردشگران باشد. انتخاب زمان مناسب برای سفر به این کشور با توجه به آب و هوا، رویدادها و جشن ها، و بودجه سفر، اهمیت ویژه ای دارد. در این راهنما، ما به طور جامع بهترین زمان برای سفر به روسیه را براساس فصول مختلف سال بررسی خواهیم کرد.

راهنمای جامع برای انتخاب بهترین زمان سفر به روسیه

برای دریافت مشاوره و خدمات تخصصی گردشگری و سفر به سراسر دنیا با bestcanadatours.com مجری مستقیم تورهای مسافرتی و گردشگری همراه باشید.

آنالیز جغرافیا و اقلیم آب و هوایی روسیه

قبل از این که به صورت اختصاصی به آنالیز بهترین زمان سفر به روسیه بپردازیم ضروری است که درباره آب و هوای کلی و اقلیم جغرافیایی این کشور برای شما بیشتر صحبت نماییم.

از لحاظ جغرافیایی، کشور روسیه از آن دسته کشورهایی است که در دو قاره قرار گرفته است.

در واقع روسیه هم در اروپای شرقی و هم در آسیای شمالی (اوراسیا) قرار گرفته است. این کشور دارای وسعتی برابر با 17,075,400 کیلومتر مربع است و به همین خاطر هم لقب پهناورترین کشور دنیا را به خود اختصاص داده است. بعد از روسیه، کانادا دومین کشور پهناور دنیا است.

روسیه با اقیانوس منجمد شمالی، اقیانوس آرام شمالی، دریای بالتیک و دریای خزر مرز مشترک آبی دارد و از طرفی دیگر با 14 کشور اروپایی و آسیایی هم مرز زمینی دارد.

از لحاظ آب و هوایی نیز روسیه به این علت که در عرض بالای جغرافیایی قرار گرفته، بیشتر مناطقش کاملا سردسیر هستند و این مسئله بسیار بر روی پاسخ به سوال بهترین زمان سفر به روسیه چه وقتی است تاثیر می گذارد.

با این که تقریبا تمامی منابع جغرافیایی مکتوب درباره آب و هوای روسیه تاکید دارند که این کشور سردسیر است اما واقعیت این است که روسیه دارای آب و هوایی کاملا متغیر است.

در این کشور در برخی از قسمت ها آب و هوا کاملا خوب است اما ممکن است در همان زمان در نقطه دیگری از همین کشور مثل سیبری کاملا یخبندان باشد!

ولی به صورت کلی، متوسط دما در روسیه بین 37+ درجه سانتی گراد و در مقابل 37- درجه سانتی گراد است و همین نشان می دهد که اگر دوست دارید تا بلیط هواپیمای روسیه را بخرید و به دیدن این کشور بروید، انتخاب مقصدی مناسب از نظر آب و هوایی در روسیه و برررسی آب و هوای آن شهر در دوره ای خاص از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و از این رو شناسایی فصل های مختلف و بهترین زمان سفر به روسیه برای شما اهمیت ویژه ای دارد.

در ادامه می خواهیم تا بهترین زمان سفر به روسیه را به تفکیک 4 فصل سال برای شما مورد آنالیز قرار دهیم.

توجه!

برای آنالیز بهترین زمان سفر به روسیه ما کل اقلیم آب و هوایی این کشور را در نظر می گیریم. در واقع یکی از راه هایی که می توان به این سوال پاسخ داد که بهترین زمان برای سفر به روسیه چه وقتی هست این است که هر شهری را در این کشور به صورت جداگانه مورد آنالیز قرار دهیم که در مطالب آینده حتما این کار را خواهیم کرد.

اگر مقصدی آرام و خلوت را می خواهید بهار روسیه را از دست ندهید!

اگر قصد نموده اید که بلیط هواپیما و رزرو هتل روسیه خود را برای فصل بهار انجام دهید، باید این را بدانید که در آستانه فصل بهار این کشور هنوز هم به نسبت فصل قبلش خلوت است و با هجوم مسافران و دنیاگردان مختلف روبرو نشده است.

در بیشتر نقاط روسیه مثل مسکو هزینه های سفر در این فصل به شدت پایین می آید و می توان گفت که بهار فصل مورد علاقه گردشگران برای سفر به روسیه نیست!

اگر برایتان دلیل این امر سوال شده است باید بگوییم که اول از همه این فکر را کاملا از خود دور کنید که این کشور در فصل بهار آب و هوای خوبی ندارد بلکه روسیه از لحاظ آب و هوایی در شرایط بسیار خوبی به سر می برد ولی به این خاطر که فستیوال ها و جشن های بسیار بسیار کمی در این فصل برگزار می شود اصولا توریست ها برای سفر به روسیه بهار را انتخاب نمی نمایند.

البته جشنی به نام ماسلنیتسا که در اوایل بهار است و یک هفته هم به طول می انجامد در این فصل برگزار می شود.

بهار در روسیه از اول مارس یعنی نیمه دوم اسفند شروع می شود و در 31 مه یعنی اواسط خرداد به خاتمه می رسد.

در نتیجه اگر می خواهید که در آب و هوایی متعادل و با هزینه هایی کم به روسیه سفر کنید، فصل بهار را انتخاب کنید.

فصل ایده آل گردشگران برای بازدید از روسیه، تابستان!

به صورت کلی در زمینه آنالیز بهترین زمان سفر به روسیه باید فصل تابستان را بهترین و ایده آل ترین زمان برای سفر به این کشور معرفی کرد.

البته در بیشتر کشورهای دنیا سفر در فصل تابستان بهترین زمان برای گشت و گذار است و روسیه هم از این امر مستثنی نیست.

جالب است درباره سفر در فصل تابستان به این کشور این نکته را بدانید که روسیه ای که بالاتر گفتیم در فصل بهار بسیار خلوت است، تبدیل به مقصدی شلوغ و پر از برنامه های گشت و گذاری مختلف می شود.

شهرهای بزرگی مثل مسکو، سنت پترزبورگ، سارانسک، سوچی، کازان و بسیاری از دیگر شهرهای این کشور دارای آب و هوایی گرم و آفتابی می شوند و بنابراین گردشگران و توریست های بسیاری را به خود جذب می نمایند.

بهترین ماه های سال برای سفر به این کشور هم از نظر آب و هوایی و هم از نظر گردشگری بین ماه های جولای تا آگوست است و این ماه ها برابر هستند با ماه های تیر تا شهریور.

درجه دما در این فصل به 30 درجه سانتی گراد هم می رسد.

گرم ترین ماه تابستان، جولای یعنی ماه مرداد است.

در این فصل هر چه شهری که به عنوان مقصد خود انتخاب می کنید به امتداد دریای بالتیک نزدیک تر باشد، تعطیلاتی بسیار تابستانی تر را به طور مثال در شهر سوچی خواهید داشت.

درباره خودِ روس ها این مسئله جالب است که آن ها در فصل تابستان خود اگر امکانش را داشته باشند به خانه های تابستانی حومه شهر می روند و کلِ تابستان را در حومه شهری خود می گذرانند!

اما در کنار این آب و هوای آفتابی و مناسب باید این را در نظر بگیرید که در این فصل هزینه های سفر بالاتر می رود و در نتیجه باید بهاری بیشتری بابت سفر نسبت به فصل بهار بپردازید.

پاییز، فصلی کوتاه و تا حدودی خوش آب و هوا در روسیه!

در آنالیز فصل ها برای بهترین زمان سفر به روسیه به پاییز نارنجی و زیبا می رسیم.

درست است که پاییز روسیه خوش آب و هوا است اما اگر به صورت دقیق تر به روند جدول آب و هوایی در این فصل در اقلیم روسیه نگاه کنیم، در بیشتر شهرها آب و هوا کاملا غیر قابل پیش بینی است!

با این حال نمی توانیم از آب و هوای معمولی با درجه دمایی نه سرد و نه گرم در پاییز روسیه بگذریم.

در فصل پاییز هم مثل فصل بهار توریست های بسیار کمی به روسیه سفر می نمایند و به همین خاطر در این فصل هم هزینه های سفر به این کشور کم می شود.

درباره پاییزهای روسیه باید این را بدانید که معمولا این فصل زودتر از دیگر فصل ها به خاتمه می رسد.

بهترین ماه برای سفر در پاییز ماه سپتامبر که برابر با ماه شهریور اسات، می باشد.

علتش هم این است که در این ماه هم هزینه ها کم می شوند و هم داغی هوا جای خودش را خنکی می دهد.

یک ایده مالی سفر از نوع بک پکری در زمینه پرواز به روسیه در شرایط آب و هوایی خوب می خواهید؟

در ماه اکتبر که برابر با مهر ماه است و مخصوصا هفته های اول این ماه به روسیه سفر کنید. این پیشنهاد 3 دلیل اساسی دارد.

1- هوا در متعادل ترین دمای خودش قرار می گیرد. هر چه به سمت تمام شدن ماه می رویم دمای هوا به 0 درجه سانتیگراد نیز نزدیک تر می شود.

2- روسیه خلوت تر است.

3- هزینه های سفر به مقدار بسیار زیاد و چشمگیری کاهش پیدا می نمایند.

در انتهای ماه اکتبر و از اول نوامبر یعنی آبان و آذر دیگر دوره سرما در روسیه شروع می شود و هر لحظه امکان بارش برف در این کشور وجود دارد.

روسیه ای سرد و سفید پوش در فصل زمستان!

و اما می رسیم به فصل آخر یعنی فصل زمستان در روسیه!

یک زمستان واقعی را قطع به یقین باید در روسیه تجربه کرد. بارش بسیار برف و سوز هوا باعث می شود که مردم در این فصل به پوشیدن لباسی به غیر از کاپشن های گرم و کت های پشمی برای یک لحظه هم فکر ننمایند!

البته با تمام این اوصاف میزان این سرما بستگی به این امر دارد که در کجای روسیه قرار گرفته باشید.

به طور مثال: سنت پترزبورگ و مسکو برخی از روزها درجه حرارت دما به -20 درجه سانتیگراد هم می رسد. البته از این شهرها مناطق سردتری هم در روسیه مثل سیبری با درجه دمای -50 درجه هم وجود دارد.

سفر در زمستان به روسیه با دیگر مناطق دنیا کمی متفاوت تر است.

روزها در این فصل کوتاه تر هستند و هوا هم به شدت سرد هستند.

در شهرهایی مثل مسکو و سنت پترزبورگ نیز در این فصل هوا بسیار مرطوب تر می شود.

سفر در فصل زمستان به روسیه اما چند مزیت دارد!

اول از همه کاهش هزینه های سفر شما در این فصل است.

اگر در این فصل به هر کدام از شهرهای روسیه سفر کنید می توانید با هزینه ای متوسط هتلی را که در تابستان اصلا فکرتان هم به سمت رزرو آن برای اقامت نمی رفت را به راحتی و با امکانات و خدمات بالا رزرو نمایید.

درست است که در فصل زمستان باید لباس های زیاد و گرم بپوشید و از حس اشعه های آفتاب برای روی پوستتان خبری نیست اما در عوض می توانید به ورزشی همچون اسکی مخصوصا در دامنه ها و پیست های مخصوص بپردازید و کلی از آن لذت ببرید.

این را در نظر داشته باشید که جشن های بزرگ و باشکوهی همچون جشن کریسمس در فصل زمستان هستند.

بنابراین شما هر کجای روسیه که باشید می توانید به شادی بپردازید و در جشن ها و کارناوال های آن ها شرکت کنید.

حتی می توانید از تخفیفات بسیار زیاد و حراجی هایی که در آستانه این جشن بر روی کالاهای خود قائل می شوند نیز برخوردار شوید و خلاصه سفر خوبی به این کشور داشته باشید.

نکات تکمیلی

1: بهار در روسیه، فصلی نسبتاً خلوت و آرام است. از اوایل مارس تا اواخر می، آب و هوای این کشور به تدریج گرم تر می شود و طبیعت از خواب زمستانی بیدار می شود. این فصل برای کسانی که به دنبال سفری آرام و کم هزینه هستند، گزینه مناسبی است. جشن ماسلنیتسا (Maslenitsa)، یک جشنواره سنتی روسی که در اوایل بهار برگزار می شود، فرصت خوبی برای تجربه فرهنگ محلی است.

2: تابستان، فصل اوج گردشگری در روسیه است. از اواسط ژوئن تا اواخر آگوست، آب و هوای اکثر مناطق این کشور گرم و آفتابی است. شهرهای بزرگ مانند مسکو، سن پترزبورگ، سوچی و کازان میزبان رویدادهای فرهنگی، جشنواره ها و فستیوال های متعددی هستند. با این حال، قیمت ها در این فصل افزایش می یابد و جمعیت گردشگران بیشتر است. برای کسانی که به دنبال آب و هوای گرم و فعالیت های تابستانی هستند، این فصل گزینه ایده آلی است.

3: پاییز در روسیه، فصلی کوتاه اما زیبا است. از اواسط سپتامبر تا اواخر اکتبر، درختان رنگ های نارنجی، قرمز و زرد به خود می گیرند و منظره ای بسیار زیبا را به وجود می آورند. آب و هوا در این فصل معتدل و دلپذیر است. قیمت ها نیز نسبت به تابستان کاهش می یابد. برای علاقه مندان به عکاسی طبیعت و کسانی که به دنبال سفری آرام در فضایی کم جمعیت هستند، پاییز گزینه مناسبی است.

4: زمستان در روسیه، فصلی سرد و برفی است که از اواخر نوامبر تا اواسط مارس ادامه دارد. دمای هوا در برخی مناطق می تواند به زیر -20 درجه سانتیگراد برسد. با این حال، این فصل فرصت های منحصر به فردی را برای گردشگران فراهم می کند. جشن های سنتی مانند کریسمس و سال نو، شهرها را با نورپردازی های زیبا روشن می کنند. همچنین، فعالیت های زمستانی مانند اسکی، موج سواری روی برف و شلیک توپ برفی، تجربه ای جذاب برای گردشگران است. قیمت ها در این فصل نیز پایین تر است.

5: برای کسانی که به دنبال تجربه فرهنگ و هنر روسیه هستند، بازدید از موزه های معروف مانند موزه هرمیتاژ در سن پترزبورگ و موزه ترتیاکوف در مسکو، گزینه ای عالی است. این موزه ها در تمام فصول سال باز هستند و نمایشگاه های متنوعی را ارائه می کنند. همچنین، حضور در اپرا، باله و کنسرت های موسیقی کلاسیک، تجربه ای فراموش نشدنی خواهد بود.

6: برای طرفداران طبیعت گردی، روسیه مقاصد بی نظیری را ارائه می کند. پارک ملی پریوکسکی در شمال مسکو، با دریاچه های آبی زلال و جنگل های انبوه، یکی از زیباترین مناطق طبیعی این کشور است. در فصل تابستان، کوهنوردی در قفقاز بزرگ یا پیاده روی در دره های آلتای، تجربه ای هیجان انگیز خواهد بود. در زمستان، سافاری شمالگان برای تماشای شفق قطبی، گزینه ای جذاب است.

7: برای علاقه مندان به تاریخ و معماری، شهرهای تاریخی روسیه مانند سن پترزبورگ، نووگرود، و ولیکی نووگرود، جاذبه های فراوانی دارند. کاخ های باشکوه، کلیساهای قدیمی، و خیابان های سنگفرش شده، گردشگران را به گذشته ای پرشکوه می برند. بازدید از کرملین مسکو و دیدن ناقوس بزرگ تزار، یکی از نمادهای این شهر، تجربه ای فراموش نشدنی خواهد بود.

8: برای گردشگران خانوادگی، روسیه گزینه های سرگرمی متنوعی را ارائه می کند. پارک های تفریحی مانند پارک گوریکی در مسکو، با وسایل بازی مدرن و سرگرمی های متنوع، برای کودکان و بزرگسالان جذاب است.

9: برای علاقه مندان به غذاهای سنتی روسی، سفر به این کشور یک تجربه لذتبخش خواهد بود. از بورش (سوپ گوشت و اسفناج)، پلمنی (گوشت چرخ کرده پیچیده در خمیر)، و بلینی (نوعی پنکیک نازک) گرفته تا شیرینی های محلی مانند پیروژکی (شیرینی میوه ای) و مدووید (شیرینی عسلی)، غذاهای روسی طعم های متنوع و غنی را ارائه می کنند. رستوران های سنتی در شهرهای بزرگ و روستاهای کوچک، فرصتی عالی برای چشیدن این غذاهای خوشمزه هستند.

10: در نهایت، انتخاب بهترین زمان برای سفر به روسیه بستگی به اولویت ها، علایق و بودجه گردشگران دارد. برای کسانی که به دنبال آب و هوای گرم، رویدادهای پرجنب و جوش و فعالیت های تابستانی هستند، تابستان گزینه مناسبی است. اگر ترجیح می دهید در محیطی آرام و با قیمت های مناسب سفر کنید، بهار و پاییز انتخاب هایی خوب هستند. و برای تجربه زمستان برفی و جشن های سنتی، زمستان فرصت مناسبی را فراهم می کند. هر زمانی که به روسیه سفر کنید، این کشور پهناور با فرهنگ غنی و جاذبه های متنوع، تجربه ای فراموش نشدنی را برایتان رقم خواهد زد.

سخن پایانی

روسیه، کشوری با گستره وسیع جغرافیایی و تنوع اقلیمی بی نظیر، برای هر گردشگری چیزی را ارائه می کند. از زیبایی های طبیعی گرفته تا میراث فرهنگی غنی، از رویدادهای پرجنب و جوش تا آرامش دل انگیز، این کشور می تواند تجربه ای یکتا را برای شما رقم بزند. با انتخاب زمان مناسب سفر به روسیه، می توانید از این تجربه نهایت لذت را ببرید و خاطرات ماندگاری را برای خود رقم بزنید.

انتشار: 27 خرداد 1403 بروزرسانی: 27 خرداد 1403 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 31766

به "راهنمای جامع برای انتخاب بهترین زمان سفر به روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای جامع برای انتخاب بهترین زمان سفر به روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید