انتشار کتابی در دفاع از منطق آزادی

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران به نقل از آمازون، آزادی واقعی با درک ما از آزادی اراده شروع می گردد، با این حال بسیاری از دانشمندان و فیلسوفان امروزی استدلال می نمایند که اراده آزاد، توهمی بیش نیست. ادعای آنها این است که فعالیت مغز، فرآیندی کاملا فیزیکی و مشابه عملکرد کامپیوتر است. اما این ادعا به معنی این خواهد بود که ما مکانیکی عمل می کنیم و نمی توانیم از نظر اخلاقی در قبال کاری که انجام می دهیم، مسئول شناخته شویم. به علاوه، اگر اندیشه و عمل انسان به شدت جبرگرا باشد، این امر با مشروعیت بخشیدن به شروع اجبار و زور و تهدید، به ویژه از سوی کسانی که در مناصب قدرت هستند، مفهوم یک جامعه واقعا آزاد را به چالش می کشد.

انتشار کتابی در دفاع از منطق آزادی

کتاب منطق آزادی به شدت با جبرگرایی مخالف است. نویسنده کتاب با اقتباس از مطالعات در زمینه آگاهی و فلسفه فکر، استدلالی منطقی برای نشان دادن اینکه چرا اراده انسان ذاتا آزاد است، ارائه می نماید. او در حالی که تصدیق می نماید که انتخاب های ما به وضوح تحت تأثیر غرایز بیولوژیکی خاصی هستند که بسیاری از آنها را از گذشته تکاملی خود به ارث برده ایم، از بینش های تازه ای استفاده می نماید تا نشان دهد چرا ما به تنهایی، داور نهایی نحوه عمل خود هستیم.

برخلاف حیوانات که دارای سطح پایین تری از آگاهی هستند، تصمیمات ما برای ما گرفته نمی گردد. ایده های بدیع و اصیل نویسنده این کتاب، پیشرفتی در گفتمان اراده آزاد است و دیدگاه جدیدی را در مقابل این پرسش دیرینه می گشاید که آیا انسان ها عاملیت واقعی دارند یا نه. با این حال، در حالی که بیشتر مردم اراده خود را برای همکاری با دیگران به کار می گیرند، بعضی افراد برای دستیابی به قدرت، تسلط با زور را انتخاب می نمایند و تحت شرایط خاصی می توانند توده ها را به گونه ای تحت کنترل درآورند که منجر به استبداد گردد.

یکی از جنبه های مهم استدلال نویسنده این است که کنترل سیاسی از هر نوع، از جمله همه شکل های زور و اجبار، با انسانیت ما به عنوان موجودات آزاد و منطقی و با خود زندگی ناسازگار است. او نشان می دهد که چرا یک جامعه واقعا آزاد، سرنوشت طبیعی بشر است و استدلال می نماید که در نهایت می توان به آن دست یافت. با این وجود، آزادی سیاسی واقعی از این نوع تنها زمانی رخ می دهد که اصل آزادیخواهانه عدم تهاجم به طور دقیق در همه زمینه های زندگی رعایت گردد.

او به نتایج شگفت آور و قابل تأملی درباره رابطه بین قانون، اخلاق شخصی و جامعه می رسد و بعضی از اساسی ترین پایه های سیاست مدرن را به چالش می کشد و با پرداختن به شاید مهم ترین مسئله، به کتاب خاتمه می دهد: ماهیت حقیقت مطلق، و اینکه چگونه درک چنین حقیقتی منجر به آزادی و خوشبختی واقعی می گردد.

لورا دیویدسون، نویسنده کتاب، دانش آموخته آکسفورد و پژوهشگر و متفکر حوزه های اقتصاد، فلسفه و اخلاق آزادی خواهانه است. او برنده جایزه معتبر لارنس فرتیگ در اقتصاد از موسسه لودویگ فون میزس است که به پاس سهم برجسته او در زمینه اقتصاد در سنت اتریشی به وی اهدا شده است.

منطق آزادی: اراده آزاد، طبیعت انسان و استدلال عقلانی برای جهانی واقعا آزاد به زبان انگلیسی در 267 صفحه از سوی انتشارات آسترو لیبرتارین پابلیشینگ منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 5 فروردین 1402 بروزرسانی: 5 فروردین 1402 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 164491

به "انتشار کتابی در دفاع از منطق آزادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار کتابی در دفاع از منطق آزادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید