اراضی کشاورزی سیلی خورده از سیل خوزستان جان گرفتند، وعده داده شده به بار می نشیند؟

به گزارش مجله سرگرمی، در سیلاب ویرانگری که فروردین ماه امسال در استان خوزستان رخ داد، بسیاری از اراضی کشاورزی را در خود غرق کرد و دسترنج کشاورزان را با خود برد.

اراضی کشاورزی سیلی خورده از سیل خوزستان جان گرفتند، وعده داده شده به بار می نشیند؟

به گزارش از ، زمانی که موج بارش در کشور تشدید شد و جریان سیلاب از شمالی ترین خطه این مرز بوم راهی دیار خاک و خون می شد و هم موج بارش ها و هم انباشته شدن میزان آب در بالا دست ها استان خوزستان را تهدید می کرد.

سفر رئیس جمهور و وزیرانش به خوزستان حکایت از هجوم سیلابی زیان بار را می داد که خسارت های زیادی را به اراضی کشاورزی و کشاورزان وارد کرد، حالا مسئولان استانی نوید راه اندازی دوباره زمین ها را به کشاورزان دادند.

علی بناوند سرپرست آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در گفت وگو با خبرنگار از ، گفت: در جریان سیلاب اخیر خوزستان، 213 هزار هکتار از اراضی استان به زیر آب رفت که 50 درصد آن ها مطابق 90 هزار هکتار با افت کردن آب های وارد شده و حدود 120 هزار هکتار باقی مانده از اراضی با استفاده از روش هایی مانند لایروبی زهکش ها، بستن سیل بندها، موتور پمپ ها و باز کردن موانع جاده ها تخلیه شدند.

او اضافه کرد: از 16 هزار و 800 پرونده ای که برای کشاورزان تشکیل شده 3 هزار و 990 پرونده تایید شده و آماده تحویل بانک ها داده شده اند که طبق ماده 10 و 12 برای اصلاح زیر ساخت ها منتظر تامین اعتبار از سوی دولت هستیم تا همه زیر ساخت ها را به حالت اولیه بازگردانیم.

بناوند بیان نمود: میزان خسارت های وارد شده به اراضی اعم از جاده های بین مزارع، تسطیح اراضی، زهکش ها و ابنیه فنی یک هزار و 174 میلیارد تومان تخمین زده شده اند که این هزینه براساس ماده 10 و 12 قانون باید از بودجه تامین گردد که هنوز مبلغی اختصاص داده نشده، اما در حال حاضر مسئولان با استفاده از اعتبارات استان بیش از 820 کیلومتر از زهکش ها را لایروبی نموده اند و یکهزار کیلومتر از اراضی نیز در حال آماده سازی هستند، ضمن اینکه حدود 4 هزار 235 کیلومتر دیگر از لایروبی ها باقیمانده است.

این مقام مسئول گفت: برای کشت تابستانه امسال محصولاتی مانند؛ برنج که احتیاجی به رگلاژ اراضی کشاورزی ندارد و فقط آب های وارد شده باید تخلیه شوند، خود کشاورزان شرایط را برای کشت برنج در زمین هایشان محیا نموده اند و در حال حاضر قریب به بیش 100 هزار هکتار زمین در این مناطق برای کشت برنج آماده شده اند.

او توضیح داد: حدود یک هزار و 200 پرونده میزان خسارت ارزیابی و به بانک ها معرفی شده اند و این ارزیابی ها در چند مرحله اجرا می شوند.

همکاری بانک کشاورزی با کشاورزان

محمد آلاله رئیس صندوق کشاورزی استان خوزستان در گفت وگو با خبرنگار از ،گفت: بانک کشاورزی و صندوق بیمه کشاورزی استان، بر اساس رسالتی که دارند در سیلاب اخیر از اوایل در جریان وقوع با کشاورزان همکاری کردند.

او اذعان داشت: صندوق بیمه در این خصوص بیش از 800 میلیارد تومان حین وقوع جریان سیلاب به کشاورزان بیمه شده یاری کرد و در مورد کشاورزانی که بیمه نشده بودند با توجه به کارگروه های کمیته تخصصی، کارگروه های استانی و کارگروه های شهرستانی که روند آن باید طی می شد معرفی ها مقداری زمان برد و در حال حاضر شروع شده است.

آلاله اظهار کرد: قریب به 926 میلیارد تومان وام بلاعوض و تسهیلات در نظر گرفته شده که طبق این تسهیلات 6 هزار و 500 نفر به بانک معرفی شده اند و بانک کشاورزی طی چند روز گذشته مبلغ 27 میلیارد یا به 126 نفر پرداخت نموده است.

خسارت دیدگان به بانک مراجعه نمایند

این مقام مسئول در ادامه گفت: درخواست ما از بهره برداران و خسارت دیدگان معرفی شده این است که به بانک مراجعه نمایند و سریعا تشکیل پرونده دهند تا پرداخت ها در اسرع وقت صورت گیرد.

رئیس صندوق کشاورزی استان خوزستان اضافه کرد: از کشاورزانی که محصولات تابستانه کشت می نمایند نیز تقاضا داریم با توجه به اینکه بخشی از زمان شروع کشت سپری شده برای بیمه شدن محصولات خود به شعب بانک کشاورزی مراجعه نمایند تا دچار خسارت نشوند، اما اگر به هر دلیلی دچار خسارت شدند بتوانیم در این زمینه به آن ها یاری کنیم.

محمد آلاله گفت: صرف چند روز گذشته تسهیلات قرض الحسنه که به بانک کشاورزی معرفی شده عملیات پرداخت آن شروع شده است که طی آن 126 نفر مبلغ 27 میلیارد از بانک کشاورزی دریافت نموده اند که قطعا در چند روز آینده سرعت پرداخت ها شتاب می گیرد.

او بیان نمود: در این زمینه به دلیل اینکه اعتبار سنجی حذف شده و تسهیلات گذشته کشاورزان صورت نگرفته کار ساده تر شده و سایر موانع برای کند شدن عملیات پرداخت و دریافت کشاورزان از میان رفته است، اما در بخش وام های بلاعوض کشاورزان باید به وسیله مقامات استانی به بانک معرفی شوند تا پرداخت ها صورت گیرد که با توجه به جلسات و تصمیمات گرفته شده ظرف چند روز آینده پرداخت خواهند شد.

اما کشاورز ها انگار دلخوشی از وعده وعید های مسئولان ندارند

یکی از کشاورزان خسارت دیده از سیلاب امسال گفت: از روز دوازدهم چهارمین ماه سال کشت را شروع کردیم، مسئولان به ما گفتند که در زمین هایمان برنج بکاریم و ما تجهیزات را برایتان مهیا می کنیم.

او اظهار کرد: اما از زمان شروع کار از هزینه خودمان تجهیزات را تهیه کردیم، آن ها گفتند که برایتان لایروبی می کنیم بیشتر کانال هایمان در جریان سیل خراب شدند احتیاج به بیل مکانیکی نیز داریم تا صدمات وارده شده از سیلاب اخیر را اصلاح کنیم. مسئولان به مسائل کشاورزان توجهی ندارند.

این کشاورز بیان داشت: راننده ها نیز روزانه 10 ساعت در اراضی کار می نمایند و زهکش ها را لایروبی می نمایند.

تسهیلات بنیاد مسکن به علاوه وام های ارائه شده مبلغ 5 میلیون تومان را به کشاورزان اختصاص داده که در برابر آن ضمانت زنجیره ای از کشاورزان می گیرد، غرامت کشاورزی تا به الان به کشاورزان پرداخت نشده است و با ارسال نامه به سازمان جهاد کشاورزی امیدوارند هر چه سریع تر وام ها و وعده های مسئولان تحقق پیدا نمایند.

حمایت از کشاورزان خسارت دیده از سیل امسال، به منظور خودکفایی و جلوگیری از وابستگی به واردات کالا و خروج ارز، منوط به تسریع در عملکرد مسئولان و پرداخت سریع خسارت ها است.

گزارش از کوثر لطیفی

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 41631

به "اراضی کشاورزی سیلی خورده از سیل خوزستان جان گرفتند، وعده داده شده به بار می نشیند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اراضی کشاورزی سیلی خورده از سیل خوزستان جان گرفتند، وعده داده شده به بار می نشیند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید