15 رمان امنیتی پرمخاطب جهان

به گزارش مجله سرگرمی، کسی که بخواهد در خواندن کتاب یا دیدن فیلم غافلگیر گردد و دنبال رمزگشایی باشد، حتما این مدل کتاب ها را می خواند و برایش جذاب است که انتهای داستان قرار است چه اتفاقی بیفتد.

15 رمان امنیتی پرمخاطب جهان

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، قرار است میخکوب شوید، گره پشت گره بیاید، مدام درمورد عاقبت آدم ها حدس بزنید و حدس هایتان غلط از آب دربیاید؛ به دنبال کشف رمز باشید و در آخر اتفاق اصلی بیفتد و، اما ممکن است باز هم حدس تان اشتباه بوده باشد. همه این ها زمانی اتفاق می افتد که شما داستان هایی با تم جاسوسی می خوانید. کسی که بخواهد در خواندن کتاب یا دیدن فیلم غافلگیر شود و دنبال رمزگشایی باشد، حتما این مدل کتاب ها را می خواند و برایش جذاب است که انتهای داستان قرار است چه اتفاقی بیفتد. در این گزارش سراغ کتاب هایی رفتیم که با تم جاسوسی نوشته شده است. بعضی از این کتاب ها، نویسندگان شان جاسوس بوده اند و بعد از تمام شدن ماموریت، همه خاطرات شان یا بخشی از آن را نوشته اند؛ خاطراتی که گاهی باعث شده نگاه مردم به بعضی مسائل عوض شود و با دید دیگری به آن نگاه نمایند .

کیم

کیپلینگ در این رمان، داستان زندگی یک پسر بچه هندی را به تصویر می کشد که با هدف جاسوسی تربیت شده است. او در این راستا از تجربه هرگونه رذالت، پستی و دشمنی کوتاهی نمی نماید. این کتاب ابتدا به صورت دنباله دار از دسامبر 1900 تا اکتبر 1901 و همین طور در مجله ای انگلیسی با عنوان کسل از ژانویه یا نوامبر 1901 منتشر شد و اولین چاپ آن به صورت کتاب، در اکتبر 1901 و توسط انتشارات مکمیلن انجام شد. داستان کیم، علیه پشت پرده بازی بزرگ که برخورد دو امپراتوری روسیه و بریتانیا در آسیای مرکزی بود، ساخته و پرداخته شده است. اصطلاح بازی بزرگ اولین بار در این رمان، به این برخورد و مقابله نسبت داده شده و عمومیت یافته و تم رقابت و فتنه انگیزی قدرت های بزرگ، معرفی شده است. رمان برای تصویر کردن مردم، فرهنگ و ادیان و مذاهب گوناگون هندوستان، مشهور است و تصویر زنده ای از هند، جمعیت فراوانش، ادیان و خرافات آن ها و زندگی در بازار ها و خیابان ها به دست می دهد. سال 2003 ، رمان کیم در فهرست نظرسنجی دوست داشتنی ترین رمان های انگلیسی بی بی سی نهاده شد. به زبانی دیگر کیم، رمانی جادویی است که نقش مهمی در شکل گیری و پیشرفت رمان های جاسوسی در دومین نیمه قرن بیستم ایفا کرد. داستان این رمان درباره نوجوانی یتیم است که در جنگ بریتانیا و روسیه بر سر سلطه بر آسیا، برای جاسوسی به کار گرفته می شود .

سی و نه پله

رمان سی ونه پله یکی از معروف ترین رمان های کلاسیک در حیطه ادبیات جاسوسی- معمایی است که در سال 1915 میلادی و توسط نویسنده انگلیسی، جان بوکان نوشته شده است. ریچارد هانی، قهرمان همه فن حریف این رمان ناگهان و ناخواسته خود را در وسط معمایی هولناک می یابد و باید هرطور شده خودش و کشورش را از این ورطه نجات دهد. این شخصیت در چند رمان دیگر این نویسنده نیز ظاهر شده است. براساس سی ونه پله چندین فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی ساخته شده که از مهم ترین آن ها می توان به فیلمی با همین نام توسط آلفرد هیچکاک در سال 1935 و سریالی با نام ماجرا های ریچارد هانی در سال 1978 که در تلویزیون ایران نیز نمایش داده شد، اشاره نمود. فیلم هیچکاک در همان زمان توانست خیلی ها را شگفت زده کند. با خواندن این کتاب حتما چندین بار غافلگیر خواهید شد .

رمزگشایی

مای جیا برای نمایشگاه سال جاری کتاب که چین به عنوان میهمان ویژه انتخاب شده بود، به تهران آمد تا کتابش را برای مخاطبان ایرانی امضا کند و از کتابش بگوید. او درباره کتاب کشف رمز یا رمزگشایی گفته است: اصلا ما در چین، چیزی به نام رمان جاسوسی نداریم. اصل رمان جاسوسی، به اروپا و آمریکا تعلق دارد؛ و قدیمی ترین رمان های جاسوسی به انگلیس تعلق دارد. هر چند رمان من، توسط رسانه های انگلیسی زبان به عنوان یکی از 10 رمان برتر جاسوسی دنیا معرفی شده، منتها من می خواهم بگویم این رمان جاسوسی که من نوشتم با آن ذهنیتی که همه از رمان های جاسوسی دارند، کاملا متفاوت است. در رمان هایی که من نوشتم، مساله جاسوسی مثل یک لباس بیرونی می ماند، یعنی این فقط ظاهر قضیه است. داخل این لباس، جان انسان واقع شده است و اسرار مربوط به جان انسان. من به دنبال رمزگشایی از اسرار مربوط به جان انسان ها هستم. به نظرم، فضای رمان جاسوسی این ظرفیت را دارد که ما اسرار جان انسان را داخلش افشا کنیم. کتاب رمزگشایی، داستان یک نابغه مبتلا به اوتیسم است که به یک رمزشکن قهار تبدیل می شود. رمزگشایی اثری رویاگون، معمایی و پریشان به سبک آثار داستانی کلاسیک چین است، اما خواننده در انتها به اندازه شخصیت اصلی داستان دوست دارد از راز و رمز کد ها سردربیاورد .

جاسوسی که از سردسیر آمد

رمان جاسوسی که از سردسیر آمد، سومین رمان جان لوکاره و اولین اثر اوست که موفقیت های بین المللی را برای این نویسنده به ارمغان آورد. لوکاره در رمان جاسوسی که از سردسیر آمد، دنیای را خلق می نماید که مشابهش در هیچ یک از آثار داستانی و معمایی سابق به چشم نخورده است. این نویسنده با بهره گیری از دانش و تجارب فراوان خود از سال های فعالیتش در سازمان جاسوسی انگلستان، پشت پرده اتفاقات و معادلات جاسوسی های بین المللی را با توصیفاتی جذاب و فراموش نشدنی به تصویر کشیده است. داستان کتاب، به ماموری انگلیسی به نام الک لیماس می پردازد که بسیار تمایل دارد این حرفه را کنار بگذارد، اما قبل از آن، باید آخرین -و شاید سخت ترین- مأموریت خود را به انتها برساند. زمانی که آخرین مامور تحت فرمان لیماس کشته شده و او برای بازگشت به لندن فراخوانده می شود، امیدی به انتها این جاسوس بازی ها در دل او شکل می گیرد، اما مقام ارشد لیماس، نقشه های دیگری در سر دارد .

هویت بورن

رابرت لودلوم در 70 سالگی اش به فراموشی مختصری دچار شده بود. این مساله الهام بخش او شد تا شخصیت جیسون بورن را با رمان هویت بورن خلق کند؛ مردی که هیچ حافظه ای ندارد و از مهارت های شگفت انگیزی برخوردار است .

او با یاری دریافت از همین توانمندی ها، دور دنیا می شود تا بفهمد کیست و چرا سازمان سیا و فردی به نام کارلوس شغال می خواهند او را بکشند. اقتباس های سینمایی از این مجموعه رمان که مت دیمن نقش بورن را در آن ها ایفا می نماید، هم از فیلم های جاسوسی پرطرفدار است. هویت بورن را داگ لیمان در سال 2002 روی پرده برد. رجحان بورن ( 2004) ، اولتیماتوم بورن ( 2007) ، میراث بورن ( 2012) و جیسون بورن ( 2016) قسمت های بعدی این مجموعه فیلم های اقتباسی اکشن هستند .

مامور مخفی (مامور سری)

رمانی است نوشته جوزف کنراد که در سال 1907 منتشر شده است. داستان در لندن، سال 1886 اتفاق می افتد و به آقای آدولف ورلاک و کارش که جاسوسی برای کشور ناگفته ای (احتمالا روسیه) است، مربوط می شود. مأمور مخفی یکی از داستان های سیاسی کنراد است که در آن نویسنده از داستان های سابقش که در خصوص دریانوردی بود، به سمت نوشتن رمان سیاسی حرکت کرد. این رمان در فهرست بهترین کتاب های قرن بیستم کتابخانه مدرن رتبه چهل وششم را دارد .

به علت تروریستی بودن موضوع کتاب، این کتاب یکی از سه کتابی بود که دو هفته بعد از حملات 11 سپتامبر در مطبوعات آمریکا در خصوص آن صحبت های زیادی شد. داستان مامور مخفی مربوط به ماموریت فردی است در لندن که در اوایل قرن بیستم میلادی می گذرد، از حادثه واقعی کوشش مردی برای منفجر کردن رصدخانه گرینویچ، الهام گرفته شده و کاوشی چندوجهی درباره انگیزه ها و اخلاقیات آدمی است. شخصیت اصلی رمان، آدولف ورلوک، هیچ شباهتی با جیمز باند ندارد .

درحقیقت او و آشوبگران دور و برش را بیشتر می توان تروریست نامید تا جاسوس؛ خرابکارانی که به جای آرمان های سیاسی، عواطف آشوب طلبانه و تعصب های غیرمنطقی را انگیزه خود قرار داده اند. ورلوک در ظاهر ازدواج موفقی نموده و تشکیل خانواده، پوشش بسیار موجه و خوبی برای او به حساب می آید. در حالی که همسر ورلوک امیدوار است بتواند برای مراقبت از برادر عقب افتاده اش، استیوی، از کسی یاری بگیرد، ورلوک از استیوی در یکی از عملیات های انفجاری اش استفاده می نماید و همین کار، باعث به وجود آمدن چرخه ای از خشونت، قتل و انتقام می شود .

معمای شن ها

یک رمان کلاسیک دیگر که داستانی جاسوسی و جذاب درباره یک سرویس مخفی آلمانی را برای مخاطب به قلم چالدرز روایت می نماید. چالدرز براساس یک داستان واقعی معمای شن ها را به رشته تحریر در آورده است. البته او به اصل داستان چندان وفادار نبوده و تخیلش را در این حوزه به کار برده است؛ او از موفقیت یک سرویس مخفی آلمانی که در کشتی ماموریتش را دنبال می نماید، داستانی جذاب روایت نموده و هوش، هنر جاسوسی و استفاده از تکنولوژی مدرن آن روز را عامل موفقیت این گروه نمایش می دهد .

امور روزانه سیا

فیلیپ اگی، در 1957 به سیا پیوست و مدت 12 سال به عنوان مامور مخفی در اروگوئه، اکوادور و مکزیک فعالیت کرد. در سال 1969 از سیا کناره گیری کرد و پس از اینکه متقاعد شد سیا برای صلح دنیای تهدیدی بزرگ به حساب می آید، تصمیم گرفت کار ها و عملیات آنان را به تفصیل افشا کند. سال 1975 کتابی تحت عنوان در داخل کمپانی: امور روزانه سیا نوشت که در سراسر دنیا باعث شگفتی شد. او در این کتاب از نام 250 افسر و همکارش در سازمان سیا که در سراسر دنیا مشغول به فعالیت بودند، پرده برمی دارد و راز جنگ سرد در آمریکا را مطرح می نماید .

از روسیه با عشق

از روسیه، با عشق اثر یان فلمینگ، پنجمین و شاید بهترین رمان مجموعه جاسوسی جیمز باند است. اقتباس سینمایی آن با درخشش رابرت شاو و شان کانری در سال 1963 هم به جذابیت کتاب فلمینگ ساخته شده است. اریک امبلر که خود جنایی نویس مشهوری است و کتاب سفر به ترس را در کارنامه اش دارد، درباره خالق رمان های جیمز باند گفته است: منتقدان کمتر به خوب نوشته شدن داستان های جیمز باند اشاره می نمایند. فکر می کنم برای مردی متمدن و جذاب همچون آقای فلمینگ، خوب نوشتن امری محرز است .

تب و نیزه

این کتاب را می توان یک اثر جسورانه توسط خاویر ماریاس معرفی کرد. او یکی از ظریف ترین و با استعدادترین نویسنده های اسپانیایی است. سه بخش جاسوسی، عاشقانه و هنری در این اثر قابل توجه است. تب و نیزه، مخاطب را به دنیایی که نویسنده از تاریکی ها تصویر می نماید، می برد. قهرمان کتاب، جیمه دزا که از همسرش در مادرید جدا شده است، در لندن زندگی می نماید. دوست قدیمی اش سر پیتر ویلر - که در آکسفورد بود و جاسوسی بازنشسته شده است- او را برای یک کار جدید در اطلاعات انگلیس استخدام می نماید. تا با تفسیر حالت و رفتار افراد، بتواند بفهمد حرکت بعدی آن ها چیست .

مامور ما در هاناوا

مامور ما در هاوانا، هجدهمین کتابی است که گراهام گرین نوشته است. این رمان در سال 1958 و در زمانی منتشر شد که زمانه مستعد درگیری و خشونت بود؛ سال های جنگ دنیای دوم به سرعت فراموش می شد و یادگار جنگ طولانی (جنگ سرد) به رگ زندگی عمومی مردم دنیا سرایت نموده بود. در این میان، گرین با حس شوخ طبعی معروفش، یکی از بامزه ترین جاسوس های زمانه را به خوانندگان خویش معرفی می نماید. مردی معمولی که دوست دارد وقت خودش را به بطالت و نوشیدن در کوبا بگذراند. کسی که نمایندگی فروش یک برند جاروبرقی را اداره می نماید هرچند کسب وکارش چندان رونقی ندارد. دختری تازه بالغ دارد با خواسته هایی بی انتها. نسخه سینمایی آن در سال 1959 میلادی توسط کارول رید ساخته شد و در سال 1963 مالکوم ویلیام سان، این رمان را به صحنه اپرا کشاند .

آشِندن، یا مأمور انگلیسی

مجموعه داستان آشِندن، یا مأمور انگلیسی ارتباط نزدیکی با تجربیات سامرست موام به عنوان افسر سازمان جاسوسی در اروپای زمان جنگ دنیای اول دارد. گفته می شود به این دلیل که وینستون چرچیل بیان کرد این اثر برخلاف قانون اسرار رسمی است، نیمی از دستنوشته این کتاب را سوزاند. جان لوکری، موام را اولین فردی دانسته که درباره جاسوسی با رویه ای غیرتوهمی و واقع گرایانه قلم زده است .

خیاطی از پاناما

جان لو کری این کتاب را نوشته است و داستانی عجیب، جنایی و پر از رمز و راز دارد و ماجرای سرویس مخفی را به تصویر می کشد که در قالب یک خیاط، ماموریت جاسوسی خود را دنبال می نماید. داستان این جاسوسی پر از تنش های روانی، درگیری های فیزیکی و ماجراجویی عاطفی بین شخصیت های داستانی است. جاسوس قصه کوشش دارد رمز و راز زندگی آن ها را آنالیز کند. جان بورمن فیلمی هم با اقتباس از این کتاب نوشته است و پیرس برازنان در آن بازی می نماید .

جاسوسی برای تمام فصول

کتاب جاسوسی برای تمام فصول اثر دوان. آرکلاردیچ یکی از جاسوسان کارکشته سازمان سیا است. نویسنده کتاب در قالب خاطره نویسی به دوران طولانی خدمت خود در سازمان سیا می پردازد که تمامی این خاطرات در پنج فصل جداگانه و به صورت مستقل ارائه می شود. کلاردیچ ماجرایی را دنبال می نماید که ارتباط مستقیمی با یک گروه تروریستی و جاسوسی دارد. این گروه که کاملا غیردولتی است به صورت خودسرانه فعالیت هایی را موازی با سازمان سیا دنبال نموده و دردسر هایی را برای آن ها ایجاد می نماید .

پنج دوست کمبریجی من

درباره گروه کمـبریج کتاب های زیادی در غرب و به خصوص در بریتانیا منتشر شده است؛ با وجود این کتاب پنج دوست کمبریجی من، سر وصدای زیادی به پا کرد و به فاصله کوتاهی در کشور های غربی ترجمه و منتشر شد. این کتاب روایت چگونگی شکل گیری و فعالیت گروه موسوم به جاسوسان کمبریج است و پرده از اسرار عجیب ترین ماجرای جاسوسی قرن برمی دارد .

منبع: فرهیختگان

بارازعلی: بارازعلی | مجله گردشگری و مسافرتی جاذبه های ایران

باتسک: باتسک | مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

صبح مهریز: صبح مهریز | مجله فروش و راهکارهای بازاریابی مدرن و دیجیتالی

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 52867

به "15 رمان امنیتی پرمخاطب جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 رمان امنیتی پرمخاطب جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید