چرا فوتبال ایران به این حال و روز افتاده است؟

به گزارش مجله سرگرمی، مدیرعامل سابق باشگاه های فولاد سپاهان و خوزستان با اشاره به تاریخچه حرفه ای شدن فوتبال ایران می گوید که صفایی فراهانی رییس وقت فدراسیون فوتبال با این استدلال که فوتبال در ایران به لحاظ شرایط خاص مالی، سیاسی و اجتماعی جامعه نمی تواند روی پای خودش بایستد، با حرفه ای شدن لیگ ایران مخالف بوده است.

چرا فوتبال ایران به این حال و روز افتاده است؟

به گزارش خبرنگاران، هر سال با آغاز نیم فصل دوم مسابقات لیگ برتر، مسائل مالی همانند غده ای چرکین سر از باشگاه های لیگ رجحان بیرون می آورند و بلای جان عمده تیم ها به جز یکی، دو تیم خصوصی می شوند. البته خصوصی ها متمول هم برای مدت زمان طولانی نتوانستند از این بلای خانمان برانداز در امان بمانند و فقط برای برهه ای کوتاه از این عارضه به دور ماندند.

با گذشت هجده دوره از لیگ برتر و حرفه ای شدن تیم های ایرانی، همانند نخستین روزهای دهه هشتاد، تیم ها راهکار قطعی برای فرار از این بحران ندارند و بی پولی، کلیدواژه اصلی تیم های بزرگ تا کوچک لیگ برتر است. بی پولی به طوری در تیم ها رخنه نموده که بعضاً هزینه تهیه اتوبوس بین شهری هم از بین بازیکنان جمع آوری می گردد.

اصغر باقریان مدیرعامل فولاد خوزستان در اوایل دهه هشتاد و مدیرعامل سابق سپاهان بین سال های 94 تا 95 در گفت وگو با خبرنگاران، درباره مشکل اصلی فوتبال ایران تاکنون راهکاری برای فرار از آن اتخاذ نشده است، گفت: اقتصاد جهان در قواره های گوناگون به شکل تعریف شده ای پیش می رود. اگر بحث مالی را در هر مقوله ای آنالیز کنیم، محل هزینه و تأمین منابع معین است.

چرخه مالی فوتبال باید در درون خودش تعریف گردد

این مدیر ورزشی با بیان اینکه ورزش حرفه ای موجب تبدیل مقوله اجتماعی به مقوله مالی می گردد، اضافه نمود: از زمانی که ورزش حرفه ای شکل می گیرد، به طور ناخودآگاه ورزش تبدیل به شغل می گردد و باید در درون خودش هزینه ها و منابع تعریف گردد. کسانی که فکر می کردند فوتبال باید رشد کند، به این نتیجه رسیدند که با درآمدهای خارج از فوتبال به خواسته های خود نمی رسند و باید منابع فوتبال در چرخه مالی خودش تعریف نمایند.

مدیرعامل سابق سپاهان با اشاره به مزایای فوتبال حرفه ای گفت: وقتی حرفه ای مطرح می گردد باید درآمد و هزینه در دل خودش مطرح گردد و منابع مالی برای هزینه های مورد احتیاج باید تأمین گردد. نباید این طور باشد که اگر دست فوتبال از منابع خارجی قطع شد، دچار مشکل گردد.

اصل اول فوتبال حرفه ای ریشه در اصول فیفا دارد

باقریان به یکی از اصول اولیه قوانین فیفا اشاره نمود و گفت: طبق اصل اول فیفا هیچ نهاد خارج از فوتبال در امور مربوط به این رشته دخالت کند. از طرفی فوتبال هم نباید هزینه های خود را از نهادهای خارجی تأمین کند. به خاطر همین اصل، فیفا اجازه نمی دهد نهادی در فوتبال دخالت کند. این موضوع، اصل اول فوتبال حرفه ای است.

مسائل دولت ها و کشورها تأثیری در فوتبال حرفه ای ندارد

عضو سابق هیأت رئیسه سازمان لیگ فوتبال ایران به بیان مصداق هایی از این دست که به دلیل رعایت اصول حرفه ای در مسائل مالی کشورها گرفتار مسائل مالی نشدند پرداخت و گفت: در کشورهایی که به بحران مالی دچار می شوند، زمانی که بیشترین فشار مالی روی دولت ها است، فوتبال بدون مشکل پیش می رود. اسپانیا از نظر مالی با بحران رو به رو است اما یکی از بهترین و پویاترین لیگ های جهان را دارد. این موضوع در یونان هم صادق بود. حرفه ای شدن فوتبال منجر به پویایی این رشته ورزشی شد. اگر کاتالان ها با دولت درگیری دارد، هیچ تأثیری در روند بارسلونا ایجاد نمی گردد.

صفایی فراهانی مخالف حرفه ای شدن لیگ برتر بود

وی در پاسخ به این سوال که علی رغم عنوان حرفه ای در ایران، چرا لیگ برتر بعد از 18 فصل همچنان با مشکل بی پولی و کمبود منابع مالی دست و پنجه نرم می نماید، گفت: زمانی که می خواستیم فوتبال حرفه ای را راه بیاندازند صفایی فراهانی، رئیس وقت فدراسیون فوتبال با این امر مخالف بود و می گفت فوتبال حرفه ای در ایران اجرایی نیست و زمینه اجرا شدن آن مساعد نیست. در جلسه ای که داشتیم، ما به طرفداران اشاره می کردیم اما صفایی می گفت درست است که طرفدار در ایران وجود دارد اما فوتبال در ایران به لحاظ شرایط مالی، سیاسی و اجتماعی جامعه و کشور نمی تواند روی پای خودش بایستد.

باقریان با بیان اینکه فیفا اصرار به اجرا شدن فوتبال حرفه ای در ایران داشت، ادامه داد: آن موقع هم فیفا اصرار داشت فوتبال حرفه ای گردد. ما اگر این کار را نمی کردیم به مشکل می خوردیم. اولین ضعف هم مسائل مدیریتی بود. سه چهار سال وقت دادند که ضعف ها را پوشش دهیم در غیر این صورت نمی گذاشتند بازی کنیم.

15 سال قبل تعهد دادیم حرفه ای شویم ولی چیزی درست نشد

این مدیر ورزشی اعلام کرد: 15 سال پیش تعهد دادیم که کمبودها را رفع کنیم. نه تنها مسائل حل نشد بلکه بیشتر شد. کسانی که آن موقع تفکر مدیریتی حرفه ای داشتند، فوتبال فقط اسم حرفه ای را یدک می کشد. به جای اینکه مشکل را حل کنیم، صورت مسئله را پاک کردیم. گفتیم طوری سندسازی می کنیم که کلاه سرشان بگذاریم. در صورتی که مشکل حل نشده است. آن ها هم که کاری نداشتند و اسناد را می دیدند. ما ظاهر را طوری جلوه دادیم که فوتبال حرفه ای است اما ما در حد 10 درصد هم حرفه ای نیستیم. با این فوتبال مریض، ضعیف و غیرحرفه ای می خواهیم در ظاهر خوب جلوه کنیم.

نه تنها تماشاگرمان را از دست دادیم بلکه چیزی هم نساختیم

او به از دست رفتن سرمایه های فوتبال طی 20 سال اخیر اشاره نمود و یادآور شد: ما با کاهش تماشاگر رو به رو شدیم. ممکن است اگر بخواهیم میزان تماشاگران را نسبت به 20 سال قبل آنالیز کنیم، کاهش 60، 70 درصدی داشتیم. سیاست گذاری ها برای افزایش تماشاگر جواب نداد. درآمد هم نداشتیم. ورزشگاه ها تغییر نکردند. بعضی از باشگاه ها کارهایی کردند اما در ساختارسازی کاری نکردیم. هیچ تغییر خاصی ندیدیم. تنها تغییری که می بینیم در نوع گفتمان است. رسانه های اجتماعی زیاد شده و نوعی ارتباط تشکیل شده، چون حرفی برای زدن نداریم، رو به ماست مالی کردن آوردیم. سعی می کنیم به شکلی دیگران را راضی کنیم.

باقریان ادامه داد: سعی می کنیم سر مردم کلاه بگذاریم. اگر بخواهیم واقعی آنالیز کنیم، مجبوریم به سمت خلاف واقع برویم. تقریباً با جدال و درگیری رو به رو هستیم. وقتی سیستم سالم باشد، مسئله ای نیست.

مدیرعامل سابق سپاهان درباره پرداخت نشدن حق پخش تلویزیونی مسابقات لیگ برتر از سوی صدا و سیما نیز، اظهار کرد: حق پخش تعریف دارد. سیستم جهانی حق پخش به این شکل است که به میزان کسانی که برای تماشای مسابقه هزینه می گردد، به باشگاه ها درآمد می رسد. درآمد بارسلونا با یک تیم دیگر متفاوت است. هنوز در کشور ما این موضوع به طور کاملاً معین آنالیز نشده که ما می توانیم درآمدی داشته باشیم یا خیر.

او به نحوه درآمدزایی تیم ها از محل حق پخش اشاره نمود و گفت: وقتی شبکه اسکای اسپورت با منچستر یونایتد قرارداد می بندد، در قبال پخش مسابقات پولی به دست می آورد. هر بیننده که بخواهد بازی را ببیند، یک دلار می دهد و وقتی دو میلیون نفر بازی را ببینند، دو میلیون دلار به دست می آید که بخشی از آن به منچستر می رسد. حق پخش تعریف مسئله ای دارد.

در هر زمینه ای علامه دهر هستیم

باقریان در واکنش به اینکه راهکار رهایی از این مشکل چیست، تاکید نمود: باید این موضوع را مورد مطالعه قرار دهند. ما در همه زمینه ای علامه دهر هستیم. در هر زمینه ای از یک نفر مشورت می گیریم. کارشناس ها کجا هستند؟

فوتبال در ایران یا کاملاً دولتی است یا از رانت دولت استفاده می نماید

مدیرعامل سابق باشگاه هایی مانند سپاهان و فولاد که وابسته به صنایع دولتی هستند، گفت: فوتبال در کشور ما کاملاً دولتی است. هزینه ها خارج از فوتبال است. هیچ مجموعه ای نمی تواند ادعا کند که از فوتبال ارتزاق می کنم. کسانی که وابسته به منابع دولتی هستند، از کارخانه ها پول می گیرند و کسانی هم که از دولت نمی گیرند، از رانت هایی که دولت در اختیارشان گذشته استفاده می نمایند. درآمد تراکتورسازی از تعداد زیاد طرفدارانش نیست بلکه از جای دیگری است.

او در خاتمه گفت: در فوتبال حرفه ای ساختارها صندلی افراد را معین می نماید. سیستم هایی که برنامه دارند، یک کت وشلوار دارند که هر کسی اندازه آن کت بود، کت تنش می نماید اما در ایران می گویند برای این آدم کت و شلوار بدوزید و برای نفر بعدی هم این موضوع تکرار می گردد چرا که افراد شایسته مدیریت نیستند.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 13743

به "چرا فوتبال ایران به این حال و روز افتاده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا فوتبال ایران به این حال و روز افتاده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید