وضعیت بارش ایران در پاییز 98

به گزارش مجله سرگرمی، رئیس پژوهشکده اقلیم شناسی وضع بارش ایران را در دو ماه باقی مانده از تابستان و پاییز امسال پیش بینی کرد و از افزایش نیم تا دو درجه ای دما نسبت به نرمال طی سه ماه آینده خبر داد.

وضعیت بارش ایران در پاییز 98

به گزارش ایسنا، ایمان بابائیان با اشاره به وضعیت بارش ایران در مرداد سال جاری گفت: در ماه جاری به دلیل تداوم فعالیت امواج شرقی در نیمه جنوبی کشور و فاز مثبت دورپیوند دوقطبی اقیانوس هند، میانگین بارش در سواحل جنوب و جنوب شرقی کشور در محدوده نرمال تا بیش از نرمال در نوسان است.

وی ادامه داد: در شهریور سال جاری، بارندگی در بخش هایی از غرب دریای خزر در محدوده نرمال و کمتر از نرمال خواهد بود اما پیش بینی می شود که در بقیه نقاط کشور در همین ماه بارش ها در در محدوده نرمال باشد.

به گفته سرپرست پژوهشکده اقلیم شناسی بارش کشور طی دو ماه شهریور و مهر در استان گیلان گرایش به کمتر از نرمال دارد ولی در سایر استان ها در محدوده نرمال پیش بینی می شود.

بابائیان با اشاره به تاثیر دورپیوند انسو در میزان بارش های ایران و با توضیح این موضوع که دورپیوند جهانی انسو دارای سه فاز النینو، خنثی و لانینا است و در هر یک از این موقعیت ها، میزان بارش ها متفاوت است، گفت: مراکز و مدل های پیش بینی کننده در استرالیا، آمریکا و اروپا که به طور تخصصی دورپیوند انسو (ENSO) را پیش بینی می کنند، در چند ماه گذشته به طور پیوسته پیش بینی می کردند که تا زمستان سال جاری انسو در فاز النینوی ضعیف ادامه خواهد داشت که در این صورت افزایش بارش در خاورمیانه و به طور خاص در کشور ما اتفاق می افتاد اما در جدیدترین پیش بینی این مراکز تاکید شده که در پاییز و زمستان سال جاری، انسو به فاز خنثی می رسد.

وی تاکید کرد: با توجه به تغییرات پیش آمده انسو در پاییز 1398 فاز خنثی دارد بنابر این کمکی به افزایش بارش کشور به ویژه در فصل های پاییز و زمستان سال جاری نمی کند بنابر این در مهر سال جاری بارندگی در سواحل دریای خزر در محدوده نرمال و کمتر از نرمال خواهد بود اما پیش بینی می شود که در بقیه نقاط کشور در همین ماه بارش ها در در محدوده نرمال باشد.

بایائیان با اشاره به این که بارش آبان 98 در مناطق شمال غربی کشور در محدوده نرمال تا بیش از نرمال خواهد بود، گفت: در همین ماه در سایر مناطق بارش در محدوده نرمال تا کمتر از نرمال خواهد بود.

این اقلیم شناس در مورد وضع بارش کشورهای همسایه ایران طی ماه های آینده تاکید کرد: در ماه های مرداد تا مهر 98، بارش در کشورهای همسایه ایران عمدتا در محدوده نرمال پیش بینی می شود.

بابائیان در پایان به شرایط دمایی کشور در ماه های آینده اشاره کرد و گفت: دمای هوا در مرداد و شهریور نیم تا یک و نیم درجه سلسیوس و در مهر یک تا دو درجه سلسیوس نسبت به نرمال بلندمدت افزایش می یابد.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 35839

به "وضعیت بارش ایران در پاییز 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وضعیت بارش ایران در پاییز 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید