وزیر بهداشت: رویکرد جدیدمان، فشار و جریمه است

به گزارش مجله سرگرمی، وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم پرهیز از عادی انگاری ها در شرایط کرونا و اهمیت اعتلای رفتار بهداشتی مردم در این دوران، گفت: در کنار خواهش های مستمر، رویکرد جدیدمان فشار و جریمه است و اگر کسی حریم شکند و پروتکل ها و شیوه نامه ها را شکست، باید برخورد سنگین کرد.

وزیر بهداشت: رویکرد جدیدمان، فشار و جریمه است

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی در نشست مجازی با وزرای بهداشت کشور های منطقه مدیترانه شرقی با اشاره به اینکه ایران جزو یکی از هفت کشور برگزیده در شرق مدیترانه در عرصه مدیریتی کووید 19 است، گفت: با توجه به جایگاه ایران، پس از سخنرانی مدیر محترم منطقه امرو اولین کشوری که سخن گفت ما بودیم. در این نشست از فعالیت هایی که داشتیم گزارشی ارائه کردیم. یکی از نگرانی های عمده در شرایط پاندمی پرداختن به بیماری کووید 19 و غفلت از بقیه موارد است.

گزارشی ارائه کردیم که گرچه در روز های اول گرفتاری پاندمی، پوشش واکسیناسیون مان مثل همه کشور ها دچار افت شد و رسیدگی به زنان باردار و سایر مراقبت ها افت یافت که مقداری از آن به دلیل ترس و وحشت مراجعه به مراکز و مقداری هم به دلیل مشغله ما برای بیماریابی کووید 19 بود، اما خوشبختانه با برنامه منسجم ملی امروز پوشش واکسیناسیون در حد شرایط عادی قبلی قرار رفت.

وی اضافه نمود: مراقبت از زنان باردار با انتخاب مراکز در سطح شهرستان ها و مراکز حاشیه شهر و مراکز عاری از کووید19 برای بقیه شهروندان فعالیت های بهداشتی در حال بازگشت به سطح قابل قبولی است.

نمکی گفت: پیشنهاد دادیم در منطقه شرق مدیترانه بتوانیم منطقه را با کشور های محدودتر تعریف کنیم؛ تا با توجه به کووید 19 و غافلگیری های آن و احتمال آنفلوآنزای فصلی در منطقه و بیماری های غیرواگیر و واگیر دار دیگر مثل مالاریا، سل، ایدز و ... منطقه محدودتری را تعریف کنیم که کشور های کمتری در کنار هم قرار گیرند و مدیریت ها را تقسیم کنند.

وی گفت: ما در منطقه ای قرار گرفتیم که شهروندان کشور های همسایه مانند پاکستان و افغانستان و عراق بیشترین تاثیر را بر نظام سلامت ما دارند. پیشنهاد دادیم با این سه کشور بتوانیم در منطقه ای کنار هم قرار بگیریم و مدیریت یکپارچه ای را در مدیریت بیماری های انسان و دام، بیماری های واگیر و غیرواگیر تشکیل دهیم. جمهوری اسلامی ایران در مدیریت بیماری ها در منطقه خواهد توانست به عنوان لیدر و رهبر این گروه نقش برجسته خود را بروز دهد.

وی در ادامه تاکید کرد: از مدیر منطقه ای سازمان دنیای بهداشت خواستم و گفتم امروز روزگاری نیست که بتوانیم به شکل جزیره ای در سازمان های بین المللی کار کنیم؛ ارگان های بین المللی باید مشترکا باهم به تقویت زیر ساخت ها و تقویت دانش فنی کشور ها یاری کنند تا بتوانند بر مشکل پاندمی کووید 19 و عوارض سیاسی، اقتصادی، اجتماعی فرهنگی و ... آن فائق آیند که قرار شد این موضوع جزو بحث های آینده نشست باشد.

وی در ادامه صحبت هایش گفت: از اصحاب رسانه می خواهم که پیام من را به عنوان سرباز کوچک مدافع سلامت به جمعیت های مختلف مورد هدف برسانند. تا اردیبهشت ماه در کاهش مرگ و میر و موارد ابتلای کرونا در اوج تحریم های سخت و ظالمانه ای که بر ما اعمال شد، دستاورد بی نظیری داشتیم که در دنیا مورد توجه ویژه قرار گرفت. اما، متاسفانه با ساده انگاری و عادی انگاری و با بی توجهی که بار ها اعلام کردم که این ویروس را ساده نپندایم، زیرا در دقیقه های نود از گوشه های این زمین گل خواهیم خورد و ممکن است بعد از کسب چندین امتیاز، ضربه فنی شویم؛ متاسفانه این اتفاق به گونه ای روی داد. ما با غفلت از برخی ابعاد و ساده انگاری برخی مردم و برخی دستگاه ها دچار خیز جدید بیماری شدیم.

در این خیز جدید همکارانم زحمت فراوان کشیدند و برای اینکه بتوانیم مرگ ها را کاهش دهیم، برخی همکاران عزیزمان را از دست دادیم که یا شهید شدند و یا اینکه آلوده و مشکل دار شدند و از چرخه خدمت خارج شدند یا در بیمارستان ها بستری شدند.

خستگی شش ماهه کادر درمان

نمکی شرح داد: امروز در حال بازگشت به شرایط کاهش بستری و مرگ و میر ها هستیم که حاصل دو پدیده است؛ اول رعایت مجدد مردم در شیوه نامه های بهداشتی و دوم تلاشی که بی وقفه و شبانه روزی همکارانم در سراسر کشور داشتند. امروز همکارانم در فشار شش ماهه دچار خستگی شدند؛ گرچه هنوز با محبت و جانفشانی خدمت می کنند؛ از بهورزان و تکنسین های اورژانس تا آزمایشگاهیان و پزشکان و پرستاران و... هنوز هم عاشق خدمت هستند، اما باور کنید به قول حضرت حافظ خستگان را چو طلب باشد و قوت نبود، گر تو بیداد کنی شرط مروت نبود.

وزیر بهداشت ادامه داد: اینکه باز هم همکاران مان را به دلیل بی احتیاطی و عادی انگاری در شرایط سخت قرار دهیم، شرمنده می شویم. وقتی رهبر معظم می فرمایند که من از آن پرستار خجالت می کشم، پس این سرباز کوچک باید در مقابل این شرمندهی ها ذوب شود. من خجالت می کشم از خانواده پزشک نازنینی که در بالین بیماران مثل پروانه سوخت و به شهادت رسید. گاهی این شهادت به دلیل هجمه سنگین بیماری است و همه در کنار هم تلاش کردیم؛ به هر حال بیماری در خیلی از جا های دنیا قربانی می دهد، اما گاهی از دست دادن این نازنین ها به دلیل سهل انگاری و عادی انگاری هاست که دل ما را به درد می آورد.

رویکرد جدیدمان فشار و جریمه است

نمکی تاکید کرد: در کنار خواهش های مستمر، رویکرد جدیدمان فشار و جریمه است و اگر کسی حریم و قانون شکنی کند و زیان و ضرر وارد کند، قطعا باید به شکل محکم با او برخورد کرد و اگر پروتکل ها و شیوه نامه ها را شکست، باید برخورد سنگین کرد. کسی که می گوید خسته شدم و نمی توانم ماسک بزنم، پس آن پزشک و پرستار ساعت ها این شرایط را چگونه باید تحمل کنند؟

اینکه برای هواخوری به جایی برویم و از زحمات عزیزان کادر درمان غافل شویم، درست نیست. خواهشم آن است که باز هم مردم در اعتلای رفتار بهداشتی خود تلاش کنند و از همه مسوولان اعم از نیرو های نظامی، انتظامی، قضایی و همه می خواهم در این شرایط سخت به یاری ما بیایند و نگذارند با شکستن پروتکل بار سنگین عزیزان ما در عرصه سلامت سنگین تر شود.

وی از اصحاب رسانه که در رساندن خبر ها به مردم و تقویت روحیه همکاران پزشک در این روز ها از هیچ تلاشی دریغ نکردند تشکر کرد.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: فرارو
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 104699

به "وزیر بهداشت: رویکرد جدیدمان، فشار و جریمه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر بهداشت: رویکرد جدیدمان، فشار و جریمه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید