ورود شورای عالی فضای مجازی به حوزه وی اودی ها

به گزارش مجله سرگرمی، امیر خوراکیان در تبادل نظر با خبرنگار مهر، در خصوص برنامه های مرکز ملی فضای مجازی برای ساماندهی فعالیت شرکت های ارائه دهنده خدمات صوت و تصویر فراگیر و ویدئوی آنلاین وی اودی (VOD) و نیز اقدامات نهادهای متولی این بخش، گفت: ما در حوزه VOD ها در مساله نهاد تنظیم گر و مقررات گذار مشکل داریم. برای مثال در این زمینه اختلاف نظری میان وزارت ارشاد و سازمان صدا وسیما وجود دارد.

ورود شورای عالی فضای مجازی به حوزه وی اودی ها

وی ادامه داد: آنچه در ظاهر امر معین است تنظیم گری و مقررات گذاری حوزه صوت و تصویر فراگیر به عهده سازمان صدا و سیما و سایر موارد به عهده وزارت ارشاد است؛ اما در تعریف صوت و تصویر فراگیر، شاهد تفاوت نظرها و اختلاف نظرهایی بودیم که باعث شد این تنظیم گری و مقررات گذاری به طور منسجم و مرتبی شکل نگیرد.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی افزود: در این زمینه ما در مرکز ملی فضای مجازی در ماههای اخیر به این موضوع ورود نموده و این بحث ها را دقیق و کامل کردیم. در این رابطه جلسات مشترکی با وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما برگزار و کارهای کارشناسی انجام شد. بر این اساس پیشنهاداتی را آماده کردیم که این پیشنهادات هم اکنون در دستور شورای عالی فضای مجازی قرار گرفته است.

خوراکیان گفت: البته به صورت کوتاه مدت نیز، هماهنگی هایی انجام شده که فعلاً کار پیش رود تا به یک سیاست واحد، طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی برسیم.

وی با تاکید بر اینکه به صورت موقت مسائلی را که برای سرویس های ویدئویی در کشور ایجاد شده بود برطرف کردیم، افزود: هم اکنون سرویس دهندگان خدمات ویدئوی آنلاین مشغول کار هستند و در سیاست های ما هیچ تردیدی نیست.

معاون مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به جزئیات این سیاست ها گفت: یکی از سیاست های ما این است که هرگونه تنظیم گری و مقررات گذاری برای سرویس های داخلی، نباید به گونه ای باشد که باعث گردد کار برای سرویس های داخلی سخت گردد، اما سرویس های خارجی که هیچ قاعده ای را نمی پذیرند و تعهدی ندارند، راحت به هر کاری که می خواهند بپردازند.

وی با بیان اینکه ما در کوششیم که روز به روز این تنظیم گری روان تر گردد، اعلام نمود: همانطور که در فرمایشات رهبری برای کسب و کارهای سنتی این مطلب گفته شده و ایشان صحبت از پنجره واحد کردند، به این معنی که یک نفر برای یک کار لازم نباشد از 50 سازمان مجوز بگیرد، در فضای مجازی نیز به طریق اولی این داستان باید اجرا گردد و با یک پنجره واحد بتوان سریع نسبت به ارائه مجوز در این حوزه اقدام کرد.

خوراکیان با اشاره به اینکه تحقق این تنظیم گری ها کار سختی است، گفت: حتی صاحبان سرویس ها در بخش خصوصی هم در مورد مقررات و قواعد کلی در کشور ملاحظاتی دارند و دلبستگی شان به مسائل ملی و بحث های فرهنگی زیاد است. دغدغه مسئولیت های اجتماعی صاحبان سرویس های محتوایی بالا است و ما معتقدیم که آنها نیز دغدغه نسل آینده، خانواده و هویت ملی را دارند.

وی افزود: لذا ما در مرکز ملی فضای مجازی در کوشش هستیم که در کوتاه مدت مسائل این بخش را برطرف نموده و در بلندمدت نیز با طرحی که در شورای عالی فضای مجازی در دست آنالیز است، مسائل شفاف گردد.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی اعلام نمود: در این آیین نامه، ما بحث مشارکت ذینفعان و ذیربطان را دیده ایم و فضا به نحوی خواهد بود که همه ذینفعان نیز در تنظیم گری و مقررات گذاری حوزه VOD مشارکت داشته باشند. این ذینفعان شامل سازمان صدا و سیما، وزارت ارشاد، بخش خصوصی، صاحبان سرویس ها و فعالان سینما و تلویزیون می شوند تا مطالباتشان در فرآیند تنظیم گری مورد توجه واقع گردد.

به گفته خوراکیان در قواعد تنظیم گری، بحث مجوزها و نظارت های محتوایی بر ارائه خدمات صوت و تصویر فراگیر و ویدئوی آنلاین به صورت کامل دیده شده است.

عینک گوچی: مهسان بلاگ | سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 95352

به "ورود شورای عالی فضای مجازی به حوزه وی اودی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود شورای عالی فضای مجازی به حوزه وی اودی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید