ورزش بانوان اردبیل، محروم اما پیروز

به گزارش مجله سرگرمی، پوپک قاسمی- اردبیل - خبرنگار:ورزش در سبک زندگی امروزی ضرورتی انکارناپذیر است. این ضرورت برای قشر بانوان که با محدودیت های خاصی روبه رو هستند، مساله ای حیاتی به شمار می رود.

ورزش بانوان اردبیل، محروم اما پیروز

به جرات می توان گفت توسعه ورزش بانوان به دلیل تامین سلامت جسمی آنان در جامعه ما ضروری تر از آقایان است؛ چراکه به دلیل شرایط اجتماعی، بانوان فرصت تحرک جسمی کمتری نسبت به آقایان دارند از این رو تامین زیرساخت و امکانات ورزشی این قشر بسیار لازم است. اما فضای ورزشی کافی در استان برای بانوان مهیا نیست و بانوان ورزشکار برای رسیدن به پیروزیت با موانع زیادی درگیر می شوند. در شرایطی که اردبیل در رتبه 28 کشور به لحاظ سرانه فضای ورزشی قرار گرفته است، اختصاص داشتن میزان کمی از این فضا به بانوان می تواند محرومیت را ملموس تر نشان دهد. هر چند با همین محدودیت ها بانوان پیروزیت های زیادی کسب نموده اند.

  • انتظارات بانوان ورزشکار

فرانک عزیزی، یکی از بانوان ورزشکار استان، در انتقاد از نبود یا کمبود امکانات و تجهیزات ورزشی در شهرهای مختلف اردبیل می گوید: زمانی که در مسابقات کشوری حضور پیدا می کنیم شاهد هستیم امکانات و توجه دیگرمراکز استان ها و حتی استان های همجوار با اردبیل قابل مقایسه نیست. این در حالی است که با همین امکانات کم بانوان استان به پیروزیت های جالب توجهی دست پیدا می نماید. این موضوع نشان می دهد در صورت حمایت بیشتر می توان شاهد درخشش بانوان ورزشکار استان در عرصه های ملی و بین المللی بود. هانیه سامع، دیگر ورزشکار اردبیلی، عنوان می نماید: انتظار داریم برنامه ریزی ها برای تربیت ورزشکاران در رشته های تیمی انسجام بیشتری داشته باشد تا اردبیل در رشته های تیمی مانند والیبال که استعدادهای زیادی هم دارد، بتواند پیروز باشد.

  • احتیاج به اسپانسر

عمده مشکل حوزه قهرمانی ورزش بانوان استان به اعتقاد کارشناسان به نبود حامی اقتصادی برمی گردد. تیم های ورزشی با وجود تمرینات ماهانه و سالانه به دلیل نبود حامی اقتصادی از حضور در مسابقات محروم می شوند و این باعث دلسردی ورزشکاران و مربیان است. نمونه آن تیم های فوتبال بانوان استان است که در سال های گذشته با وجود حضور چشمگیر به دلیل انصراف حامی اقتصادی از حضور در لیگ کشور بازماندند. مژگان سلطانی، رئیس گروه هماهنگی امور بانوان ورزش و جوانان استان اردبیل، این خلأ را به دلیل صنعتی نبودن استان می داند و می گوید: ما ورزشکاران بسیار خوبی داریم که درست به همین دلیل با نام استان های دیگر در مسابقات شرکت می نمایند. این در حالی است که اگر حامی اقتصادی برای آنها باشد و از استان اردبیل در مسابقات شرکت نمایند، این استان جزو مقام های اول تا سوم کشوری قرار می گیرد. سلطانی در خصوص آمار بانوان ورزشکار استان می گوید: بیش از 20 هزار ورزشکار زن به صورت سازمان یافته در 40 هیات ورزشی مشغول فعالیت هستند که در صورت تقویت و حمایت اقتصادی از رشته های مختلف، جامعه آماری ورزشکاران زن استان با افزایش چشمگیری روبه رو خواهد شد.

  • دشت مدال های رنگین

با وجود کمبودهای مطرح شده بانوان اردبیلی طی سال های اخیر در رشته های قهرمانی، پیروزیت های جالب توجهی کسب نموده اند. به گفته مدیر کل ورزش و جوانان اردبیل 103 مدال بین المللی و 299 مدال ملی دستاورد کوشش بانوان در رقابت ها فقط در سال گذشته بوده و امسال نیز با توجه به آمار 6 ماه ابتدایی سال شاهد رشد شایان توجهی در این زمینه هستیم. کسب این تعداد مدال ها نشان دهنده رشد و توسعه ورزش بانوان در استان اردبیل است. بهرام آقاخانی با اشاره به آخرین دستاورد ورزشی بانوان اردبیلی می افزاید: در مسابقات دوومیدانی قهرمانی بانوان کارگر کشور که شهریور گذشته به میزبانی اردبیل برگزار گردید، ورزشکاران استان بر سکوی اول ایستادند.

وی با بیان این که تعداد تیم های شرکت نماینده در مسابقات قهرمانی کشور 149 مورد بوده است، اظهار می نماید: اردبیل میزبان 11 رویداد کشوری ورزش بانوان و 6 اردوی تیم ملی بانوان بوده است و 40 نفر از بانوان ورزشکار استان هم در امسال به اردوی تیم ملی دعوت شده اند. در رشته های مینی گلف، کاراته و دوچرخه تیم های استان هم به لیگ کشوری اعزام شده اند و اگر بتوانیم حمایت های بخش خصوصی را بیش از پیش جلب کنیم، تیم های بیشتری در سال های آینده به لیگ کشوری اعزام می شوند. این مسئول به حضور 2 بانوی گلف باز استان در بازی های آسیایی اشاره می نماید و می گوید: اداره کل ورزش و جوانان تمام سعی خود را می نماید تا امکان ورزش در تمام رده ها برای همه علاقه مندان مقدور باشد. در این زمینه می توان به حضور بانوی بستکبالیست استان، زهرا حبیبی، در سهمیه بازی های پارالمپیک اشاره نمود.

  • اختصاص سالن به بانوان وزنه بردار اردبیل

رئیس هیأت وزنه برداری استان اردبیل از راه اندازی سالن مجزای تمرینات وزنه برداری برای بانوان در اردبیل خبر می دهد و می گوید: کوشش و جدیت بر این است تا با توسعه زیرساخت های ورزش وزنه برداری برای بانوان استان زمینه برای توسعه ورزش وزنه برداری در بین بانوان فراهم گردد. شاهین اسبقیان می افزاید: این اقدام با توجه به تمایل و علاقه بانوان برای شرکت در تمرینات وزنه برداری از سوی هیات وزنه برداری استان انجام شد تا بانوان بتوانند در این سالن به تمرین بپردازند و زمینه برای جذب و جلب هرچه بیشتر بانوان به این رشته ورزشی فراهم گردد.

اسبقیان از تهیه و تامین تجهیزات مورد احتیاج برای راه اندازی این سالن ورزشی نظیر میله مخصوص وزنه برداری بانوان خبر می دهد و می گوید: به دلیل این که پیش از این سالن استاندارد و تجهیزات مورد احتیاج این رشته ورزشی برای بانوان در اردبیل فراهم نبود، تمرینات وزنه برداری در اردبیل برگزار نمی شد که راه اندازی این سالن تاثیر بسزایی بر این امر خواهد داشت.

***

ورزش بانوان همواره در حاشیه بوده است و نبود توجه به این قشر باعث شده است علاقه مندان به ورزش یک تنه با محدودیت ها مبارزه نمایند. بی شک پیروزیت ورزشی استان در بخش بانوان به دلیل وجود موانع بسیار سخت تر از آقایان حاصل می گردد، اما با وجود تمام این محرومیت ها همچنان شاهد نمایش خوب ورزشکاران زن اردبیل در عرصه های ورزشی هستیم. این شرایط ایجاب می نماید مدیران و مسئولان تمرکز بیشتری برای برنامه ریزی و توسعه ورزش بانوان داشته باشند تا ضمن تضمین سلامت جامعه، شاهد افتخارآفرینی بیش از پیش بانوان در عرصه های ورزشی باشیم.

  • سرانه بسیار کم فضای ورزشی اردبیل

رئیس گروه هماهنگی امور بانوان ورزش و جوانان استان اردبیل در خصوص سرانه ورزش بانوان استان اظهار می نماید: سرانه فضای ورزشی اردبیل بسیار کم و در حدود 67/0 متر مربع است. در حالی که استاندارد این سرانه حداقل یک متر مربع است و بانوان استان اردبیل فقط از 3 درصد کل فضای ورزشی موجود در استان استفاده می نمایند. وی بر ترویج ورزش همگانی تاکید می نماید و می افزاید: علاوه بر ورزش قهرمانی تمرکز ویژه ای برای ترویج ورزش همگانی داریم و سعی می کنیم بانوان را به صحنه ورزش بکشانیم تا سلامت روحی و جسمی جامعه تضمین گردد و در این زمینه استان اردبیل جزو 3 استان برتر کشور است.

mahsanblog.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای مهسان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 48668

به "ورزش بانوان اردبیل، محروم اما پیروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورزش بانوان اردبیل، محروم اما پیروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید