هر 3 سال یک دندان پوسیده به دهان ایرانیان اضافه می گردد

به گزارش مجله سرگرمی، رییس اداره بهداشت دهان و دندان وزارت بهداشت با بیان اینکه هر کودک 12 ساله ایرانی دو دندان پوسیده دارد، گفت: در حال حاضر 60 درصد از دانش آموزان پایه ششم کشور خدمات مربوط به برنامه دهان و دندان عاری از پوسیدگی را دریافت نموده اند.

هر 3 سال یک دندان پوسیده به دهان ایرانیان اضافه می گردد

دکتر محمد صمدزاده در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اقدامات و برنامه های وزارت بهداشت برای بهبود وضعیت بهداشت دهان و دندان ایرانیان اظهارکرد: مهم ترین برنامه ای که ما در حوزه دفتر دهان و دندان داریم، طرح ارتقای بهداشت دهان و دندان دانش آموزان است که چندین سال است که در سطح کشور شروع شده است.

دهان 60 درصد از دانش آموزان پایه ششم عاری از پوسیدگی شد

وی اضافه کرد: در سال تحصیلی 97-98 علاوه بر اقدامات پیشگیری و غربالگری که قبلا اجرا شده، برنامه جدیدی را با عنوان دهان و دندان عاری از پوسیدگی شروع کردیم که بر اساس آن دانش آموزان پایه ششم که جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 200 هزار نفر در سطح کشور هستند را پوشش می دهد. هدف مان از انتخاب این جامعه مخاطب این بود که دانش آموزان پایه ششم سال آخری است که در مدرسه حضور دارند و از سال بعد از دسترس ما خارج می شوند بنابراین این برنامه خاص را برای این گروه شروع کردیم که بر اساس آن این دانش آموزان شناسایی، معاینه و غربالگری شده اند و احتیاجهای درمانی شان ثبت می گردد.

صمدزاده با بیان اینکه بعد از ثبت احتیاجهای درمانی دانش آموزان پایه ششم، آنها را درمان می کنیم،گفت: دهان و دندان عاری از پوسیدگی به این معناست که افراد دندان عفونی یا پوسیده ای نداشته باشند. خوشبختانه در حال حاضر برای نزدیک به 60 درصد دانش آموزان پایه ششم ارائه خدمت اجرا شده است.

وی تاکید نمود که این خدمات در روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر و مناطق محروم به صورت رایگان ارایه می گردد که اقدامی بزرگ است و امیدوارم که بتوانیم تا خاتمه سال تحصیلی و حتی تا خاتمه تابستان سال جاری جمعیت درمان شده را به 80 درصد برسانیم.

صمدزاده با بیان اینکه مقاطع قبل از ششم هم وقتی به پایه ششم برسند، این خدمات را دریافت خواهند کرد، گفت: جمعیت دانش آموزی ما حدود 7 میلیون نفر و احتیاج درمانی شان زیاد است. از طرفی هزینه های اقدامات درمانی در حوزه دندان پزشکی بسیار بالاست بنابراین امیدواریم بتوانیم منابع مورد احتیاج را تامین کنیم تا جمعیت بیشتری را در این حوزه تحت پوشش قرار دهیم.

هر کودک 12 ساله ایرانی دو دندان پوسیده دارد

وی با بیان اینکه شاخص پوسیدگی دندان در دانش آموزان 12 ساله ایرانی قبلا 2.09 بود، اظهارکرد: در حال حاضر این شاخص به 1.84 کاهش یافته است. طبق این شاخص می توان گفت که هر کودک 12 ساله ایرانی دو دندان پوسیده دارد. هر چه سن بالاتر رود، شاخص پوسیدگی دندان هم افزایش می یابد به طوری که در گروه سنی 35 تا 45 سال این شاخص 13.2 می رسد. می توان گفت که تقریبا هر سه سال یک واحد تعداد دندان های پوسیده بیشتر می گردد. یعنی هر سه سال، یک دندان پوسیده به تعداد دندان های پوسیده اضافه می گردد.

صمدزاده درباره اقدامات وزارت بهداشت برای بهداشت دهان و دندان بزرگسالان گفت: برنامه ریزی ما این است که برای گروه هایی که پیشگیری بیشترین تاثیرگذاری در آنها را دارد بتوانیم با توجه به محدودیت منابع اقدام کنیم. در نتیجه منابع مان را برای گروه سنی زیر 14 سال، مادران باردار و شیرده تخصیص دادیم و این افراد گروه هدف مان هستند. حال اگر منابع مان توسعه یافت می توانیم خدمات مان رابه گروه های سنی دیگر هم ارائه دهیم.

کشتی کروز: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 21036

به "هر 3 سال یک دندان پوسیده به دهان ایرانیان اضافه می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر 3 سال یک دندان پوسیده به دهان ایرانیان اضافه می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید