هر چه نان تیره تر خطرناک تر...

به گزارش مجله سرگرمی، رئیس کارگروه صنایع غذایی و تبدیلی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران گفت: گاهی رنگ تیره نان در حین فرآیند پخت ایجاد می شود که در صنایع غذایی از آن به نام واکنش شیمیایی پولار یاد می شود، در این صورت شاید به ظاهر برای مصرف کننده دلیل برشتگی نان مطلوب تر باشد اما به دلیل مواد سرطان زا بر اثر واکنش شیمیایی به لحاظ تغذیه مطلوب نیست.

هر چه نان تیره تر خطرناک تر...

رضا اسماعیل زاده در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در مورد این که هر چه نان سفیدتر باشد به دلیل کمبود مواد مغذی احتمال ابتلا به بیماری در آن بیشتر می شود و با اشاره به صحت و سقم این موضوع و تفاوت آن با نان قهوه ای اظهار کرد: گاهی علت تیرگی و سفیدی رنگ نان به میزان درصد استخراج آب از خمیر نان بستگی دارد، به طوری که هر چه آب درصد استخراج بیشتر و حاوی مقادیر سبک بیشتری باشد تیرگی رنگ نان بیشتر خواهد بود و به دلیل سبوس نان ارزش غذایی بیشتری دارد.

وی اضافه نمود: اما گاهی رنگ تیره نان در حین فرآیند پخت ایجاد می شود که در صنایع غذایی از آن به نام واکنش شیمیایی پولار یاد می شود، در این صورت شاید به ظاهر برای مصرف کننده به دلیل برشتگی نان مطلوب تر باشد اما به دلیل مواد سرطان زا بر اثر واکنش شیمیایی به لحاظ تغذیه مطلوب نیست.

رئیس کارگروه صنایع غذایی و تبدیلی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران شرح داد: اذهان عمومی پوسته قهوه ای رنگی که در سطح نان بربری دیده می شود را جزو سبوس نان می دانند اما این گونه نیست.

وی در پاسخ به این که گفته می شود آرد سفید نان در حین پخت سی ماده مغذی خود را از دست می دهد، گفت: آرد سفید به دلیل کمبود سبوس از لحاظ مقاومت تفاوتی با آردهای دیگر ندارد و آنچه که باعث می شود اتلاف مواد مغذی رخ دهد شرایط پخت نان است، به طوری که حرارت مستقیم و غیرمستقیم در هدر رفتن مواد مغذی نان تاثیر بسزایی دارد.

اسماعیل زاده کناری با اشاره به این که هر آردی که سفیدتر باشد به دلیل کمبود سبوس در آن، مواد مغذی کمتر است، گفت: بنابراین هرچه در سفره مردم نان سفیدتر باشد از مطلوبیت کمتری برخوردار است.

رئیس کارگروه صنایع غذایی و تبدیلی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با اشاره به این که بهترین نوع نان سنگک است، اظهار کرد: چون برای نان سنگک بیشتر از آرد کامل استفاده می شود و آرد کامل، ویتامین ها و املاح آن حفظ شده است بیشتر به مصرف این نان توصیه می شود.

وی با بیان این که متاسفانه ذائقه مصرف کننده به سمتی که رنگ نان سبوس دار است نرفته و این تغییر نگرش و ذائقه باید در مردم ایجاد شود، در مورد استفاده از جوش شیرین در مصارف پخت نان نیز تاکید کرد و گفت: استفاده جوش شیرین در پخت نان ممنوع شده و عوارض نامطلوبی بر بدن دارد، اما به دلیل این که ماده ای حجم دهنده است در برخی نانوایی ها مصرف می شود که باید با نظارت جدی با آن برخورد شود.

اسماعیل زاده کناری اضافه نمود: در این راستا لازم است ارگان نظارتی از نانوایی ها و نان پخته شده نمونه برداری کرده و آزمایش گیری انجام دهند تا میزان استفاده از جوش شیرین در نان ها مشخص شود.

وی گفت: بهترین حالت برای پخت نان در نانوایی ها این است که تخمیر به حالت طبیعی انجام شود و اگر این تخمیر به حالت طبیعی اتفاق بیفتد نان از حجم گیری طبیعی و کافی برخوردار خواهد بود.

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 10373

به "هر چه نان تیره تر خطرناک تر..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر چه نان تیره تر خطرناک تر..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید