نگاهی به نقش فناوری در شناسایی جرائم خطرناک

به گزارش مجله سرگرمی، تاریخ جرم شناسی فراز و نشیب های متعددی را تجربه نموده است اما یکی از مهمترین تغییرات مرتبط با دنیای فناوری است . درواقع نقش فناوری در این زمینه بسیار مهم است.

نگاهی به نقش فناوری در شناسایی جرائم خطرناک

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، شناسایی جرائم تحولات چشمگیری را در حوزه تشخیص و پیگیری طی نموده است. این تشخیص با روشهایی بسیار متفاوت از گذشته انجام می گردد.

تشخیص حضور مجرم در صحنه جرم با روشهایی مثل استفاده از اشعه های مادون قرمز و سیستم های هوشمند عکسبرداری عمیق همراه شده است. این موضوع یاری می نماید فرایند تشخیص حضور مجرم بسیار دقیق تر باشد. آنالیز DNA مجرم نیز بسیار دقیق تر از گذشته است. این موضوع به ویژه زمانی که فردی با مشکلاتی مثل تجاوز جنسی رو به رو شده حائز اهمیت است.

حتی یک قطره عرق یا یک تار موی متهم نیز می تواند تا حد زیادی راهگشا باشد. اسکن جای کفش مجرم نیز می تواند بسیار یاری کننده باشد. این موضوع می تواند با گواهی شهود مثل پوشیدن کفش ورزشی، پوتین و ... نیز مطابقت داده گردد و در نتیجه در یافتن مجرم بسیار یاری کند.

یکی دیگر از موضوعات پیشرفت تکنولوژی های هوشمند ژن شناسی است. درواقع می توان با یاری آنالیز شرایط ژن ها با تکنولوژی هوشمند از بسیاری از پفراینده های مجهول رمزگشایی کرد. شرایط جرم شناسی این روزها صرفا به اثر انگشت یا آنالیز مدارک کلیشه ای محدود نمی گردد. با یاری تکنیک های جدید می توان حتی ساعات وقوع جرم را نیز به سادگی حدس زد. زمان دقیق وقوع جرم طی سالهای گذشته به سختی قابل تشخیص بود اما اکنون این تشخیص بسیار ساده تر ده است و می توان به شکلی بسیار دقیق تر زمان وقوع جرم را تشخیص داد.

یکی از تکنولوژی های مهم و جدید در شناسایی جرائم خطرناک استفاده از هوش مصنوعی و واقعیت مجازی است. درواقع می توان با یاری واقعیت مجازی و هوش مصنوعی صحنه جرم را بازسازی کرد. این امکان تا پیش از این صرفا به شکل فیزیکی امکان پذیر بود اما اکنون به شکل مجازی نیز ممکن شده است و می توان صحنه جرم را با یاری شواهد مختلف به شکلی بسیار نزدیک به آن چه واقعا اتفاق افتاده است بازسازی کرد.

banima.ir: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

namasho.com: نماشو: آگهی رایگان، رپورتاژ خبری، طراحی سایت، سئو و بهینه سازی وبسایت

منبع: انتخاب
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 60592

به "نگاهی به نقش فناوری در شناسایی جرائم خطرناک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به نقش فناوری در شناسایی جرائم خطرناک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید