نگاهی به تاریخ سینمای ایران؛ میرزا ابراهیم خان عکاسباشی

به گزارش مجله سرگرمی، خبرگزاری خبرنگاران- میرزا ابراهیم خان عکاسباشی در سال 1253 در تهران به جهان آمد. او نخستین مستندساز و فیلمبردار تاریخ سینمای ایران است.

نگاهی به تاریخ سینمای ایران؛ میرزا ابراهیم خان عکاسباشی

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی موزه سینما، روایت است که صنیع السلطنه(پدرابراهیم خان)، بدون اجازهٔ ناصرالدین شاه با معیرالممالک به اروپا سفر کرد و شاه بر هر دو غضب کرد. معیرالممالک بازگشت؛ اما صنیع السلطنه حدود 10 سال در اروپا ماند و پسرش میرزا ابراهیم خان از 14سالگی در پاریس به تحصیل عکاسی گراورسازی و عکاسی روی چینی پرداخت.

زمانی که ناصرالدین شاه به پدرش اجازه بازگشت به ایران را داد او نیز همراه پدر به وطن بازگشت و به دستور شاه در خدمت مظفرالدین میرزا که ولیعهد بود و در تبریز به سر می برد، درآمد و پس از کشته شدن ناصرالدین شاه ، میرزا ابراهیم خان عکاسباشی به همراه مظفرالدین شاه به تهران آمد.

مظفرالدین شاه در آبان ماه 1277 ، به میرزا ابراهیم خان، لقب عکاسباشی را داد و خواهر همسرش، زیور السلطان طلعت السلطنه را نیز به ازدواج او درآورد.

میرزا ابراهیم خان عکاسباشی، نخستین فیلمبردار سینمای ایران، در سال 1294 در سن 41 سالگی، در قهوه خانه ای در چابکسرقزوین دچار سکته قلبی شد و درگذشت.

دوربینی که میرزا ابراهیم خان با آن در دربار فیلمبرداری می کرد ، دوربین مدل گومون بود.

میرزا ابراهیم خان، سال 1279 در سفر نخست مظفرالدین شاه به فرانسه همراه او بود و دستور تهیه دوربین را دریافت کرد و توسط پدرش که در پاریس بود توانست دوربین را تهیه کند و پخش فیلم را در اوستاند بلژیک در مراسم جشن گل ها فیلمبرداری کرد و سپس همراه با شاه به ایران بازگشت.

تصاویر بعدی او از ورود و خرج افراد به قصر است و طولانی ترین پلان فیلم او نیز مربوط به نمایش بقال بازی در حضور شاه است.

بعضی از تصاویر گرفته شده توسط ابراهیم خان عکاسباشی، در اوایل دهه 60 (1362)، در یکی از کاخ گلستان پیدا شد که با همت کامران شیردل و زنده یاد اکبرعالمی، این تصاویر تاریخی که بر اثر گذشت زمان به شدت آسیب دیده بودند، در کشور فرانسه ترمیم و احیا شدند.

شروع نمایش فیلم از همان روزهای نخست بازگشت مظفرالدین شاه، در دربار و برای بزرگان و اشراف زاده ها شروع شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 118032

به "نگاهی به تاریخ سینمای ایران؛ میرزا ابراهیم خان عکاسباشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به تاریخ سینمای ایران؛ میرزا ابراهیم خان عکاسباشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید