حضورهای جهانی سینمای ایران از واقعیت تا خبرسازی

به گزارش مجله سرگرمی، سینمای ایران در شش ماهه اول سال در جشنواره های مهم جهانی چگونه حضور داشته است!؟

حضورهای جهانی سینمای ایران از واقعیت تا خبرسازی

به گزارش ایسنا، با بالا رفتن تولید فیلم در سراسر دنیا، ظرفیتهای نمایشی در بازارهای دنیای رشد چندانی نداشته و هر منطقه و کشوری مانند اتحادیه اروپا و چین با قوانین پیچیده سعی در حمایت از تولیدات داخلی خود داشته و سینمای آمریکا هم به روال سابق، سلطه خود را در بازارهای بین المللی دارد.

در همه کشورهای دنیا که حداقل تولید محتوا تصویری را دارند، برنامههای حمایتی متنوعی برای معرفی و ارتقای آثار در بازارهای دنیای وجود دارد، این برنامه ها با تکیه بر پژوهش های جامع از بازارهای دنیای و راه حل های عملی، به حمایت از تولیدات خود پرداخته و بی تردید کشوری مانند ایران، علی رغم وجود استعدادهای قابل توجه در بخشهای مختلف خلاقه و فنی، بدون برنامه ریزی و سیاست های بلند مدت، امکان حضور جدی در بازارهای بین المللی را نخواهد داشت.

مسئولان و تصمیم گیران حوزه فرهنگ و هنر، سینماگران و رسانه ها، همه و همه از ضرورت حضورهای فرهنگی و اقتصادی سینمای ایران در عرصه های بین المللی سخن گفته، بی آنکه هیچ گام اجرایی جدی توسط هر یک از این بخش ها برداشته شود. سینمای ایران در پیله تنهایی خود و بدون ارتباط با سینمای دنیا، فیلم تولید می کند و انتظار دارد تا این فیلم ها، در واقع همه فیلم ها در بهترین جشنواره های دنیای و بازارهای بین المللی حضور داشته و هر عدم موفقیت قابل پیش بینی به سرعت به فرد با افراد منتسب می شود. همان داستان همیشگی دنبال مقصر گشتن! بخش بزرگی از سینماگران و مدیران سینمایی، مشکل را ضعف در عرضه و بازاریابی بینالمللی فیلمها و پخش کننده های بین المللی سینمای ایران می دانند، آیا تولیدات سینمای ایران به واقع ظرفیت رقابت با دیگر فیلم های تولید شده در کشورهای دارای سینما با حمایت مختلف را دارا می باشند؟ آیا جامعه سینمایی کشور آگاهند که همین چند پخش کننده بین المللی سینمای ایران باید با ظرفیتهای پایین اقتصادی و بدون حمایت، بار اصلی حضورهای کیفی در عرصه های بین المللی را به دوش میکشند؟ همین آثاری که در غالب موارد، حتی در بازار داخلی نیز توانایی جذب مخاطب ندارند! فیلمهایی که در رقابت با فیلم های دیگر کشورها، بختی برای حضور در جشنواره های مهم و بازارهای دنیای ندارند.

بازاریابی یک علم است و براساس معجزه اتفاقی نخواهد افتاد و باید شرایط ویژه تر فیلمهای ایرانی را به واسطه تحریم ها و مسائل سیاسی ریز و درشت در نظر گرفت. سازمان سینمایی تاکنون هیچ گام عملی در حمایت از تولیدات سینمای ایران در بازارهای دنیای بر نداشته و تشکیل شورای عالی بین الملل نیز خروجی قابل ذکری نداشته است. صرف برپایی یک چتر سینمای ایران در بازار کن و برلین، وظیفه مسئولان را به پایان نمی رساند و به نظر چشم اندازی برای حضور در بازارهای دنیای در برنامه کاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود ندارد. پیچیده ترین و دشوارترین بازارهای بین المللی برای سینمای ایران، اتفاقا کشورهای همسایه و اسلامی بوده و به واسطه حساسیت های سیاسی، هیچ ظرفیتی برای نمایش فیلم های ایرانی ندارند. تقسیم بندی های سیاسی شرق و غرب نیز از خطاهای استراتژیک شماری سینماگران و مسئولان است که کمتر نیت خیری در پشت آن وجود دارد.

در این میان، شماری از سینماگران و پخش کننده ها و دلالان پخش و مسئولان تنها چشم به جشنواره های فیلم دوخته اند. رقابتی ناگفتنی در میان است! فیلمسازان در پی حضور در جشنواره ها بوده، آنهم به هر قیمتی! کاسبان هم به خوبی از اشتیاق سینماگران برای حضورهای جشنواره باخبرند و با استفاده از فن آوری های جدید و سامانه هایی مانند فیلم فری وی، جشنواره های دروغین و یا شبه جشنواره ها را راه انداخته اند که هر کدام تنها دام هایی برای دریافت حق ثبت نام فیلم هاست و لاغیر! و می بینیم که این حضورهای دروغین و نمایش در رویدادهای بی ارزش، با چه آب و تابی در رسانه های ایران بازتاب داشته و رکوردهای موفقیت های بین المللی نیز شکسته می شوند. در روز روشن و در اخباری نامتعارف فیلمی را در جشنواره فیلم ونیز قرار می دهند و در پی آن جایزه کارگردانی ونیز را از روی اندرسون گرفته و به سازنده فیلم می دهند و تلخ تر از همه نهاد رسمی/دولتی است که این حرکت غیر اخلاقی را در خبر روابط عمومی خود، رسمیت بخشیده و حضور در جشنواره فیلم ونیز به کارنامه فیلم اضافه می شود و تنها واکنش همه ما سینماگران، رسانه ها و مسئولان سکوت است. و از کنار این هم باید گذشت!

از کجای این حضورها و خبرها باید گفت!؟ روزانه ده ها خبر حضورهای بین المللی سینمای ایران به ایسنا می رسد که بخش قابل توجهی از وقت و توجه ما به راستی آزمایی این حضورها و جوایز و در مرحله بعد، ارزشمند بودن این موفقیت هاست! حضورها و جایزه های جشنواره های فیلمهای ایرانی خارج از کشور تبدیل به موفقیت های بین المللی می شوند! جشنواره های ماهانه و هفتگی و آن لاین یکه تازی می کنند. طبق مستندات یک کارشناس بین المللی سینمای ایران تنها بیست درصد حضورها و جوایز بین المللی سینمای ایران دارای وجاهت حداقلی بوده و هشتاد درصد این به ظاهر موفقیت ها فاقد ارزش هستند.

چگونه با نام سینماکر بزرگ کشورمان، عباس کیارستمی فیلمی در جشنواره فیلم آن لاین اروسیا روسیه حضور پیدا میکند و از این رویداد به عنوان یکی از مهم ترین رویدادهای سینمایی دنیا نام میبرند! چرا در جشنواره کن فیلمی نداریم؟ در ترایبکا نیویورک و ادینبورگ هیچ خبری از فیلم های ایرانی نیست؟ کارلووی واری چرا از سینمای ایران قهر کرده و لوکارنو چند سال است فیلمی از ایران برای بخش مسابقه خود نگرفته؟ چرا جشنواره ای مانند سارایوو فیلمی از ایران نمی گیرد؟ جشنواره مهمی مانند سن سباستین و سان دنس از سینمای ایران روی برگردانده اند! جشنواره های نیویورک و رم، رویدادهای مهمی اند و حتی جشنواره هایی مانند ریکیاویک ایسلند، گنت بلژیک و مومبای هند امسال فیلمی از ایران نگرفته اند؟ البته باید به تاکید گفت که قراری نداشته ایم که حتما همه جشنواره ها از سینمای ایران فیلمی داشته باشند و اتفاقا اموراتشان هم به خوبی دارد بدون فیلم های ایرانی میگذرد! واقع بین باشیم، سینمای ایران هم تنها سینمای مقابل هالیوود نیست و این تئوری های بی پایه هیچ کمکی به وضعیت سینمای ما نمی کنند. راه حل ساده است! مطالعه و شناخت ظرفیت های موجود و برنامه ریزی کوتاه، میان مدت و بلند مدت برای سینمای ایران با حضور همه ظرفیت های آن.

در ادامه پس از این مقدمه به بهانه پایان شش ماهه اول سال مروری داریم بر جشنواره های مهم دنیای که سینمای ایران در این مقطع در آنها حضور داشته است: (البته قطعا جشنواره های دیگری هم در این مقطع بوده است که سینمای ایران در آنها حضور داشته است اما ملاک این گزارش جشنواره های مهم و قابل اعتناست)

نهمین جشنواره فیلم پکن از 13 تا 20 آوریل (24 تا 31 فروردین) در چین برگزار گشت و مجید مجیدی سینماگر ایرانی یکی از اعضای هیات داوران این رویداد سینمایی بود. همچنین فیلم ایرو ساخته سید هادی محقق و تهران: شهر عشق ساخته علی جابر انصاری (محصول مشترک ایران، انگلستان و هلند) در بخش مسابقه اصلی به نمایش در آمدند و فیلم رضا ساخته علیرضا معتمدی نیز در بخش رقابتی به سوی آینده و 3 رخ به کارگردانی جعفر پناهی نیز در بخش جنبی جشنواره پکن به روی پرده رفتند. در اختتامیه این رویداد سینمایی فروغ قجابگلو برای بازی در فیلم تهران شهر عشق برنده جایزه بهترین بازیگر زن نام گرفت.

مستند دلبند در ادامه حضور بین المللی خود به عنوان کننده سینمای ایران در بخش رقابتی سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم استانبول پذیرفته شد. این مستند پیش از این اولین نمایش دنیای خود را در بخش رقابتی آثار نیمه بلند جشنواره بین المللی مستند آمستردام (ایدفا) تجربه کرد و در بخش سینما و فرهنگ غذا Culinary Cinema شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم برلین نیز به نمایش گذاشته شده بود. سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم استانبول از تاریخ 5 تا 16 آوریل (16 تا 27 فروردین) در ترکیه برگزار گشت.

فیلم سال دوم دانشکده من رسول صدرعاملی و به تهیه کنندگی مسعود ردایی که امسال کننده سینمای ایران در بخش مسابقه اصلی جشنواره بین المللی فیلم مسکو بود در نهایت جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره را برای بازی سها نیاستی در این فیلم کسب کرد. چهاردهمین جشنواره فیلم مسکو از 18 تا 25 اوریل (29 فروردین تا 5 اردیبهشت) در روسیه برگزار گشت.

جشنواره هایی مانند سن فرانسیسکو، مینیاپولیس، کلیولند، ویسکانسین، کوتاه درسدن، جشنواره مستند ویزیون دو رئل نیون، ویلنیوس کودک مالمومستند هزاره بروکسل، مستند مسکو، جشنواره اروگوئه، از جمله جشنواره قابل توجهی بودند که فیلم های ایرانی در فروردین ماه در آنها حضور داشت.

جشنواره بین المللی فیلم کن به عنوان مهم ترین جشنواره سینمایی دنیا امسال فیلمی از سینمای ایران انتخاب نکرده و تنها نام بابک انوری، سینماکر ایرانی مقیم انگلستان با فیلمی تحت عنوان زخم ها (محصول مشترک آمریکا و انگلیس) در بخش دو هفته کارگردانان حضور داشت.

جشنواره فیلم هات داکس که از مهم ترین رویدادهای سینمای مستند دنیا است، با بیش از 200 هزار مخاطب از تاریخ 25 آوریل الی 5 می 2019 (5 تا 15 اردیبهشت ماه 1398) در شهر تورنتو کانادا برگزار گشت و فیلم مستند دلبند به کارگردانی یاسر طالبی و تهیه کنندگی الهه نوبخت، به عنوان بهترین فیلم مستند نیمه بلند این رویداد سینمای به انتخاب تماشاگران معرفی گشت. فیلم کوتاه کلاس رانندگی ساخته مرضیه ریاحی در هجدهمین جشنواره فیلم ترایبکا نیویورک حضور داشت که از 4 تا 16 اردیبهشت برگزار گشت.

جشنواره های فیلم واشنگتن دی سی، سیاتل، مستقل لیسبون، کوتاه بوسان، اوبرهاوزن، که در آن فیلم کوتاه گاو آمریکایی ساخته فاطمه طوسی حضور داشت، از جمله رویدادهای معتبر اردیبهشت ماه بودند.

پنجاه و نهمین جشنواره فیلم کوتاه کراکو از از 26 می تا 2 ژوئن (5 تا 11 خرداد) در لهستان برگزار گشت و فیلم های تشریح ساخته سیاوش شهابی در مسابقه کوتاه، خانه ای برای تو ساخته مهدی بخشی مقدم در مسابقه مستند و یک ماه برای پدرم ساخته مانیا اکبری و محصول ایران و انگلستان در بخش جایی در اروپا به نمایش در آمدند و محمد فهیمی نیز از اعضای هیات داوران مسابقه فیلم کوتاه بود.

بیست و نهمین جشنواره فیلم های انیمیشن زاگرب از 3 تا 8 ژوئن (13 تا 18 خرداد) - در کشور کرواسی برگزار گشت و فیلم های گرگم وگله می برم ساخته امیر هوشنگ معین، یک نفر ساخته محبوبه کلایی و صبح ساخته ریحانه کاوش در این رویداد به نمایش گذشته شدند.

فیلم عرق سرد به کارگردانی سهیل بیرقی در ادامه حضور دنیای خود در بخش فیلم های بلند جشنواره بین المللی فیلم سیدنی استرالیا نیز پذیرفته شد. این فیلم پیش از این در بخش رقابتی جشنواره فیلم استکهلم، بخش آینده آسیا سی و یکمین جشنواره فیلم توکیو و همچنین جشنواره فیلم بنگلور، پالم اسپرینگز و پاناما نیز حضور داشت. جشنواره فیلم سیدنی 2019 از تاریخ 5 تا 16 ژوئن (15 تا 26 خرداد) در کشور استرالیا برگزار گشت.

فیلم های کوتاه کاور به کارگردانی وحید الوندی فر، 20 به کارگردانی بهرزنگ میرزایی و انیمیشن کوتاه آقای گوزن به کارگردانی سید مجتبی موسوی به بخش مسابقه آسیای بیست و یکمین دوره جشنواره Short Shorts ژاپن راه یافتند و انیمیشن کوتاه چشم انداز خالی به کارگردانی علی زارع قنات نویی در بخش خارج از مسابقه جنگ و قدرت این جشنواره نمایش داشت.

این جشنواره از تاریخ 3 تا 23 ژوئن (13 خرداد تا 2 تیر) در ژاپن برگزار گشت. فیلم سینمایی مغزهای کوچک زنگ زده ساخته هومن سیدی در هجدهمین جشنواره فیلم ترانسیلوانیا رومانی به نمایش در آمد (10 تا 19 خرداد) و پنجاه و نهمین جشنواره فیلم های کودک زلین در جمهوری چک میزبان هشت فیلم کوتاه و بلند ایرانی بود. فیلم کوتاه تاریکی از سعید جعفریان نیز در چهل و هشتمین جشنواره فیلم مولودیست کیف در اوکراین (4 تا 11 خرداد) حضور داشت.

بیست و دومین جشنواره فیلم شانگهای از 25 خرداد تا 3 تیر (15 تا 24 ژوئن) در چین برگزار خواهد شد و آثار 10 سینماگر ایرانی در این رویداد به نمایش گذاشته شد. قصر شیرین ساخته رضا میرکریمی در بخش مسابقه فیلم های بلند، تشریح ساخته سیاوش شهابی در بخش مسابقه فیلم های کوتاه، همچنان که می مردم ساخته مصطفی سیاری در بخش رقابتی استعداد جدید آسیا (این فیلم در بخش بهترین فیلم و بهترین فیلمبرداری نامزد شده)، سه رخ ساخته جعفر پناهی در بخش زنده باد جشنواره، فیلم های بلند مغزهای کوچک زنگ زده ساخته هومن سیدی، درون ماهی ساخته بهزاد وزیری، سال دوم دانشکده من ساخته رسول صدر عاملی، عرق سرد ساخته سهیل بیرقی، اتاق تاریک ساخته روح الله حجازی و ماهی قرمز ساخته علیرضا گل افشان و محصول آلمان در بخش غیر رقابتی دهکده دنیای به نمایش درمی آیند.

در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم شانگهای در نهایت جایزه بهترین کارگردانی برای رضا میرکریمی و بازیگر مرد (حامد بهداد) به فیلم قصر شیرین رسید.

جشنواره بین المللی انیمیشن انسی فرانسه که مهمترین جشنواره انیمیشن دنیا شناخته می شود امسال در فهرست فیلم های خود نام انیمیشن های ایرانی گرگم و گله می برم به کارگردانی امیر هوشنگ معین و پسر دریا ساخته عباس جلالی یکتا در بخش چشم انداز و گرسنگی ساخته زهرا رستم پور را در بخش آثار دانشجویی قرار داد. جشنواره بین المللی فیلم انسی از تاریخ 10 تا 15 ژوئن 2019 (20 تا 25 خرداد) برپا بود.

جشنواره معتبر و بین المللی فیلم کوتاه پالم اسپرینگز آمریکا که یکی از جشنواره های واجد شرایط معرفی فیلم به آکادمی اسکار است، امسال میزبان نمایش پنج فیلم کوتاه از سینمای ایران بود و تشریح ساخته سیاوش شهابی، نقش به کارگردانی فرنوش صمدی و با بازی بابک حمیدیان و مینا ساداتی، شب تولد به کارگردانی امید شمس، آمبرا ساخته سعید جعفریان و جشن به کارگردانی بهنام عابدی، پنج اثر ایرانی این جشنواره بودند که از 18 تا 24 ژوئن (28 خرداد الی 5 تیرماه) برگزار گشت. رخساره قائم مقامی نیز در این جشنواره داور بود.

جشنواره فیلم کارلووی واری که امسال از 28 ژوئن تا 6 جولای (از 7 تا 15 تیر) در جمهوری چک برگزار گشت برای نخستین بار در چند دهه اخیر، میزبان هیچ فیلمی از سینمای ایران نبود تا به همراه جشنواره کن از مهم ترین جشنواره های اروپایی باشند که با غیبت سینمای ایران برگزار گشتند.

چهل ونهمین جشنواره فیلم جیفونی که به عنوان مهم ترین جشنواره فیلم کودک ونوجوان دنیا معرفی می شود از 19 تا 27 جولای (28 تیر تا 5 مرداد) در ایتالیا برگزار گشت و در این دوره فیلم بلند سینمایی ضربه فنی ساخته غلامرضا رمضانی و فیلم کوتاه تور و ماهی ساخته علی نیکفر به کنندگی از سینمای ایران در این رویداد به نمایش گذاشته شد.

فیلم تهران: شهر عشق ساخته علی جابر انصاری و به تهیه کنندگی محمد احمدی در دو جشنواره تایپه و مونیخ سینمای ایران را کنندگی کرد. چندیدن جشنواره تیر ماه نیز که مهم ترین جشنواره های کشورهای خود محسوب می شوند مانند، زرد آلو طلایی ایروان، اروسیا نور سلطان، آکلند نیوزلند، زنگبار تانزانیا، دوربان آفریقای جنوبی میزبان شماری فیلم های ایرانی بودند.

سومین جشنواره فیلم مالزی/جایزه گلدن گلوبال مالزی نیز فیلم های هت تریک ساخته رامتین لوافی پور و دارکوب ساخته بهروز شعیبی را به نمایش گذاشته و سارا بهرامی جایزه بهترین بازیگر زن را برای فیلم دارکوب دریافت داشت.

شصت و هشتمین جشنواره فیلم ملبورن از 1 تا 18 آوت برابر با 10 تا 27 مرداد در استرالیا برگزار گشت و فیلم سینمایی خشت و آینه ساخته ابراهیم گلستان و سه فیلم کوتاه گذار ساخته کیمیا هندی و محصول ایران و استرالیا، پسر دریا ساخته عباس جلالی یکتا و تتو ساخته فرهاد دل آرام در این رویداد سینمایی نمایش داشتند.

مستند نت های مسی یک رویا به کارگردانی رضا فرهمند و تهیه کنندگی مرتضی شعبانی، در اولین حضور بین المللی خود، در بخش رقابتی هفته منتقدان جشنواره لوکارنو، به نمایش در آمد که از تاریخ 7 تا 17 اوت (16 تا 26 مرداد) در کشور سوئیس برگزار گشت. رضا فرهمند سال گذشته نیز با مستند زنانی با گوشواره های باروتی در بخش رقابتی هفته منتقدان جشنواره لوکارنو حضور یافته بود.

فیلم مستند دلبند در شانزدهمین جشنواره مستند ای بی اس کره جنوبی و دو فیلم ترجمه افول ساخته جواد عبدالله زاده و حلق آویز ساخته رقیه توکلی در سی امین جشنواره فیلم کوتاه سائوپولو به نمایش در آمدند.

برنامه مرور بر آثار عباس کیارستمی نیز با 34 فیلم در مرکز فرهنگی معتبر آی اف سی نیویورک از 4 تا 24 مرداد برگزار گشت.

پس از غیبت سینمای ایران در چند جشنواره مطرح همانند کن و کارلو وی واری و حضوری کم فروغ در جشنواره برلین، جشنواره ونیز 2019 میزبان فیلم ایرانی متری شش و نیم به کارگرانی سعید روستایی در بخش افق ها بود تا یکصدمین اثر سینمایی ایران در قدیمی ترین جشنواره سینمایی دنیا به نمایش گذاشته شود. نسخه مرمت شده مستندهای تپه های مارلیک ساخته ابراهیم گلستان در سال 1964 و خانه سیاه است ساخته فروغ فرخزاد محصول 1962 نیز در بخش کلاسیک جشنواره ونیز بودند. هفتاد و ششمین جشنواره فیلم ونیز از تاریخ 28 اوت تا 7 سپتامبر (6 تا 16 شهریور) در ایتالیا برگزار گشت.

* پسر- مادر به کارگردانی مهناز محمدی محصول مشترک ایران و چک نیز در بخش دیسکاوری و فیلم کوتاه امنحان ساخته سونیا حداد در جشنواره بین المللی فیلم تورتنو حضور داشتند. چهل و چهارمین جشنواره فیلم تورنتو از 5 الی 15 سپتامبر (14 تا 24 شهریور) برگزار می شود. مرجان سترابی نیز با فیلم رادیواکتیو محصول سینمای انگلستان در این جشنواره حضور خواهد داشت.

فیلم های کوتاه: کلاس رانندگی ساخته مرضیه ریاحی، خاکستری متمایل ساخته اقبال شیرازی ثانی، مگرالن ساخته مریم زارعی (محصول مشترک ایران و کانادا) و مستند: دلبند ساخته یاسر طالبی به کنندگی از ایران در جشنواره دنیای ادمونتون کانادا که مورد تایید آکادمی اسکار است و از 26 سپتامبر تا 5 اکتبر برگزار گشت به نمایش درآمدند؛ در میان این فیلم ها، فیلم کوتاه کلاس رانندگی در جشنواره کارتاگانا در کلمبیا که مورد تایید آکادمی اسکار هم به نمایش درآمد.

چهل و ششمین جشنواره فیلم تلوراید که از معتبرترین رویدادهای سینمایی دنیا به شمار می رود نیز 30 اوت تا 2 دسامبر (از 8 تا 11 شهریور) در آمریکا برگزار گشت و فیلم مستند 134 دقیقه ای کودتا 32 ساخته تقی امیرانی (محصول مشترک ایران، انگلستان و آمریکا) و فیلم کوتاه مانیکور ساخته آرمان فیاض در این رویداد به نمایش درآمدند.

دو فیلم تهران: شهر عشق ساخته علی جابر انصاری و فروشنده ساخته اصغر فرهادی در بیست و نهمین جشنواره فیلم فوکوئوکا ژاپن (22 تا 28 شهریور) و قصر شیرین ساخته رضا میرکریمی، سرسام ساخته وحید و نوید نامی، دریا موج موج می لرزد ساخته امیر غلامی و فیلمرغ ساخته امیر مسعود سهیلی در چهاردهمین جشنواره فیلم باتومی گرجستان (24 تا 31 شهریور) به نمایش در آمده و جایزه بهترین کارگردانی به رضا میرکریمی تعلق گرفت. قصیده گلمکانی نیز داور بخش مستند بود.

فیلم روزهای نارنجی ساخته آرش لاهوتی در هفدهمین جشنواره فیلم پیونگ یانگ کره شاقتصادی (29 شهریور تا 5 مهر) حضور داشت و جایزه بزرگ بهترین فیلم جشنواره را از آن خود ساخت. دو فیلم کوتاه بچه خور ساخته محمد کارت و مگرالن ساخته مریم زارعی در نوزدهمین جشنواره فیلم اودنسه دانمارک (4 تا 10 شهریور) حضور داشته و جایزه بزرگ جشنواره به بچه خور داده و این فیلم کوتاه مجاز به رقابت برای اسکار فیلم کوتاه شد. نت های مسی یک رویا ساخته رضا فرهمند و آنسوی حصار ساخته آرمان قلی پور و سارا ساخته هادی شریعتی در یازدهمین جشنواره فیلم های مستند دی ام زد کره جنوبی حضور داشتند که از 29 شهریور تا 5 مهر برگزار گشت.

پانزدهمین جشنواره فیلم های انیمیشن وارنا بلغارستان میزبان خاکستری متمایل ساخته اقبال شیرزایی ثانی، گرگم و گله می برم ساخته امیر هوشنگ معین و روح ترسو ساخته ریحانه کاوش بود، مستند در جستجوی فریده ساخته آزاده موسوی و کورش عطایی در نوزدهمین جشنواره فیلم فلاهرتینا روسیه (29 شهریور تا 4 مهر) و گردو ساخته محمد رضا حاجی غلامی در چهل و دومین جشنواره فیلم لوکاس فرانکفورت حضور داشتند. فیلم انیمیشن گرگم و گله می برم ساخته امیر هوشنگ معین جایزه بزرگ دوازدهمین جشنواره فیلم انیمیشن پاریس (26 شهریور تا 1 مهر) را دریافت کرد و در هفدهمین جشنواره فیلم فانتوش سوییس (12 تا 17 شهریور) به روی پرده رفت.

دوازدهمین جشنواره فیلم شرق-غرب اورنبورگ روسیه نیز فیلم قصر شیرین ساخته رضا میرکریمی را به نمایش گذاشت و جایزه بهترین فیلم نیز به میرکریمی تعلق گرفت.

و در پایان باید تاکید کرد که در شش ماه اول سال 1398 نیز فیلم های ایرانی در شمار قابل توجهی جشنواره های دروغین و بی ارزش حضور داشتند و که در این گزارش کوتاه تنها به رویدادهای معتبر و تا اندازه ای قابل اعتنا اشاره شد. انتظار می رود که در شش ماهه دوم سال و با توجه به فصل جشنواره ها که در مهر و آبان ماه است، شاهد حضورهای بیشتری از فیلمهای ایرانی در جشنواره معتبر دنیای باشیم.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 مرداد 1400 بروزرسانی: 31 مرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 52446

به "حضورهای جهانی سینمای ایران از واقعیت تا خبرسازی" امتیاز دهید

1 کاربر به "حضورهای جهانی سینمای ایران از واقعیت تا خبرسازی" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز شما:

دیدگاه های مرتبط با "حضورهای جهانی سینمای ایران از واقعیت تا خبرسازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید