نگاهی به آینده گوشی های هوشمند؛ ایده های جالبی که هوش از سرتان می برند!

به گزارش مجله سرگرمی، گوشی های هوشمند امروزی بسیار تکراری و به نوعی کسل کننده شده اند. شاید همه با این نظر موافق نباشند اما 5 یا 10 سال گذشته را در ذهنتان مرور کنید. صرف نظر از گوشی های تاشو که آینده گوشی های هوشمند به حساب می آیند، چه پیشرفت چشمگیری را در گوشی های معمولی شاهد بودیم که ما را به تعجب وا دارد؟ بدیهی است همه چیز بهتر شده و این موضوع انکارناپذیر است. اما نمی توان این پیشرفت ها را چیز عجیبی دانست. دیر یا زود باید شاهد دوربین های قدرتمندتر، نمایشگرهای باکیفیت تر، باتری پرظرفیت تر و چیزهایی از این دست می بودیم. اما این پیشرفت ها اصلا شگفت انگیز و خارق العاده نیستند. دنیای فناوری با این سرعت از پیشرفت، قطعا نیازمند یک محصول کاملا جدید و منحصر به فرد است.

نگاهی به آینده گوشی های هوشمند؛ ایده های جالبی که هوش از سرتان می برند!

شاید برخی از کاربران به این موضوع فکر کنند که گوشی های هوشمند امروزی به اندازه کافی خوب هستند و نیازی به تغییر در آن ها دیده نمی شود. اما آیا واقعا این چیزی است که باید انتظار داشته باشیم؟ به. نظر می رسد این طور نباشد. شرکت های سازنده گوشی های هوشمند، طی یکی دو سال اخیر پیشرفت های زیادی در زمینه طراحی داشتند. برای مثال گوشی های تاشو با نمایشگرهای تاشونده راهی بازار شدند. نمایشگرهای منعطفی که قابلیت خمیدگی داشته و پیشرفت قابل توجهی به نسبت گوشی های معمولی دارند و این می تواند نویدبخش آینده ای درخشان برای گوشی های هوشمند باشد.

در ادامه قصد داریم به معرفی گجت هایی بپردازیم که بخشی کوچکی از آینده گوشی های هوشمند را تشکیل خواهند داد. محصولاتی که از طراحی های بسیار عجیبی بهره می برند و حتی پتنتی از برخی آن ها هم منتشر شده و این یعنی احتمالا شاهد رونمایی از آن ها در آینده ای نزدیک خواهیم بود. البته شاید گاهی این طراحی ها کمی غیر واقعی به نظر برسند و هیچ وقت به تولید انبوه نرسند، اما جالب خواهد بود اگر نگاهی داشته باشیم به آینده گوشی های هوشمند و آنچه که ممکن است در سال های پیش رو رخ دهد.

این مقاله ممکن است حاوی نظرات شخصی نویسنده باشد.

دستبند هوشمند

اول از همه از دستبند هوشمند آغاز می کنیم. البته چنین دستبندی با این طراحی در حال حاضر توسط ZTE و با نام نوبیا آلفا تولید و در سال 2019 رونمایی شد. محصولی با نمایشگر 4 اینچی منعطف که به کاربر این امکان را می داد تا به شکلی بسیار جذاب آن را باز کرده و آن را تقریبا به یک گوشی هوشمند تبدیل کنند.

اگرچه این دستبند نتوانست آن طور که باید در بازار گجت های هوشمند بدرخشد و طرفداران زیادی پیدا کند، اما می توان جسارتی که ZTE در این زمینه به خرج داد را تحسین کرد. لازم به ذکر است ZTE همان شرکتی است که توانسته اولین گوشی هوشمند با دوربین سلفی زیر نمایشگر را تولید و روانه بازار کند.

البته نوبیا آلفا تنها دستبند هوشمندی نیست که از چنین طراحی زیبایی بهره می برد. در واقع باید آن را آغازگر این طراحی دانست. محصولات زیادی با طراحی مشابه پتنت شده اند یا تصاویر آن ها در سراسر فضای مجازی به اشتراک گذاشته شده و به نظر می رسد شرکت های سازنده گوشی هوشمند می توانند با سرمایه گذاری در این زمینه، موفقیت خوبی کسب کنند.

فروش بالای مچ بندها و ساعت های هوشمند نشان داده کاربران به اینگونه محصولات علاقه بسیار زیادی دارند. البته اگر مسئله ای نداشته باشند. چون طراحی خاص این گجت ها باعث می شود کاربران کمتر به کیفیت آن ها اعتماد کنند. اما اگر قرار باشد چنین محصولاتی رسما بخشی از زندگی کاربران را تشکیل دهند، می توان آن ها را جایگزین بسیار خوبی برای گوشی های هوشمند دانست.

این طور به نظر می رسد که کاربر گوشی خود را روی مچ دست خود داشته و می تواند بدون اینکه نیاز به درآوردن آن از جیب یا کیف باشد، به اعلانات مختلف دسترسی داشته باشد، به انجام کارهای گوناگون بپردازد که حتی ساعت های هوشمند هم در انجام آن ناتوانند یا مثلا هنگامی که شخصی تماس بگیرد، به راحتی آن را از دست جدا کرده و مانند گوشی نزدیک گوش خود نگه دارد و به صحبت بپردازد. محصولاتی مانند این دستبند به خاطر کاربرد خوبی که دارند، می توانند بخشی از آینده گوشی های هوشمند باشند.

احتمال عرضه چنین محصول در آینده نزدیک: متوسط به بالا

گوشی پروژکتوری

در ادامه صحبتمان در رابطه با دستبندها، باید به این محصول بسیار جالب از سال 2014 اشاره کنیم. در آن سال، این گجت را Cicret Phone نامیدند. نکته جالب در رابطه با آن، نداشتن نمایشگر است. در واقع تمام آنچه که کاربر در اختیار داشت، یک دستبند بسیار باریکی بود که در به عنوان یک پروژکتور عمل کرده و تصویری از محیط یک گوشی هوشمند را روی دست شما می تاباند. ایده کیبوردهای لیزری هم از همین محصول برداشت شده که اکنون به صورت رسمی وارد بازار هم شده اند.

بدیهی است برای اینکه بتوانید محیط یک گوشی هوشمند را روی دست خود بتابانید، به یک پروژکتور بسیار قدرتمند با میزان روشنایی بالا نیاز خواهید داشت. سیستم تشخیص لمس هم باید به بهترین شکل ممکن کار کند تا مسئله ای از بابت کار با آن وجود نداشته باشد. با توجه به آینده Cicret Phone، می توان نتیجه گرفت فعلا نمی توانیم به چنین فناوری هیجان انگیزی دست پیدا کنیم. مسائل فنی بسیار زیادی در این جهت وجود دارد که از میان برداشتن آن ها هم بسیار زمان بر و پرهزینه خواهد بود. بنابراین به نظر می رسد به این زودی ها شاهد رونمایی از چنین گجتی نخواهیم بود.

احتمال عرضه چنین محصول در آینده نزدیک: کم

  • احتمالا به زودی شاهد رونمایی از گوشی سامسونگ با نمایشگر رول شونده خواهیم بود

گوشی شفاف

سریال The Expanse را به خاطر دارید؟ یا فیلم توطئه اشلون؟ احتمالا این فیلم و سریال برای اولین بار طراحی گوشی شفاف را به نمایش گذاشتند. شاید فکر کنید دستیابی به چنین سطح از فناوری حداقل تا چند سال آینده غیر ممکن باشد اما جالب است بدانید ال جی پتنتی را در سال 2015 به ثبت رساند که مربوط به یک گوشی تاشوی شفاف است. ال جی مدت زمان زیادی هم مشغول کار روی نمایشگرهای OLED شفاف بوده بنابراین جای تعجبی نخواهد داشت اگر شاهد رونمایی از چنین محصولی از سوی این شرکت باشیم.

اگر این سؤال به ذهنتان خطور کرده که شفاف کردن نمایشگر چه فایده ای دارد، سؤال کاملا به جایی است چون به نظر می رسد دلیل منطقی فعلا برای این کار وجود ندارد. جز اینکه بسیار ایده هیجان انگیز و منحصربفردی خواهد بود. اما از طرفی شفاف بودن نمایشگر باعث می شود میزان روشنایی نمایشگر به طرز قابل توجی کاهش پیدا کند. حتی تمام قطعات سخت افزاری گوشی هم باید شفاف ساخته شوند که خب فعلا چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. اما اگر این شفافیت تنها مربوط به نمایشگر باشد، احتمالا در آینده ای نزدیک می توانیم شاهد آن باشیم.

احتمال عرضه چنین محصول در آینده نزدیک: متوسط

گوشی با نمایشگر رول شونده

گوشی با نمایشگر رول شونده در بین محصولات عجیب، بیشترین شانس را برای عرضه رسمی دارد. محصولی که از نمایشگر منعطف بهره می برد و طبق شایعه ها و تصاویر گوناگون، مانند یک طومار رول می شود. اینکه دقیقا قرار است با این محصول چه کاری انجام دهیم، پرسشی است که نمی توانیم فعلا به آن پاسخ دهیم. اما تصاویر منتشر شده ما را کاملا به یاد طومارهای قدیمی می اندازد.

همان طور که اشاره شد، این طراحی شانس زیادی برای به وقوع پیوستن دارد. چون نه تنها ساخت آن کار دشواری نیست بلکه در سال 2018 نمونه اولیه آن هم رونمایی شد. گجتی جالب تحت عنوان MagicScroll که محصول فکری پژوهشگران دانشگاه کویینز کانادا بود.

این گوشی که در نسخه آزمایشی تولید شده از نمایشگری 7.5 اینچی منعطف از جنس OLED بهره می برد که وضوح تصویر آن به 2160 × 1920 پیکسل می رسد. طراحی ظاهری محصول هم استوانه ای است و کاربر را در نگاه اول کاملا به یاد طومار می اندازد. لازم به ذکر است ال جی هم در گذشته پتنتی از یک محصول با طراحی مشابه را به ثبت رسانده و به همین خاطر امکان عرضه گوشی با نمایشگر رول شونده را باید بالا بدانیم.

احتمال عرضه چنین محصول در آینده نزدیک: بالا

  • گوشی جدید ال جی با نمایشگر رول شونده احتمالا ال جی اسلاید نام گذاری خواهد شد

لنز هوشمند

بسیاری از ما از کودکی تا حتی این لحظه تمایل داشته ایم با چشمانی شبیه به چشم سایبورگ ها دنیا را مشاهده کنیم. اگر مجموعه فیلم های ترمیناتور را دیده باشید، به خوبی متوجه منظورمان از این موضوع می شوید. ایده بسیار جالبی خواهد بود اگر به طور کلی گوشی های هوشمند را از زندگی روزمره خود پاک کرده و هر آنچه را که باید، از طریق چشمان خود ببینیم و انجام دهیم.

شاید فکر کنید طراحی چنین محصولی ممکن است غیرممکن یا حداقل در این سال ها بسیار سخت باشد. اما خبر خوب اینجاست که محققین دانشگاه خنت بلژیک توانستند نسخه اولیه یک لنز هوشمند را در سال 2014 رونمایی کنند. در همان سال بود که گوگل، در راستای توسعه گوگل گلس، تصمیم گرفت درون چنین لنزی، دوربین تعبیه کند.

در واقع لنزهای هوشمند از دهه 90 میلادی تا به امروز، بخشی از فعالیت های محققین را تشکیل داده و همانطور که اشاره شد، دانشمندان توانستند نسخه های اولیه ی چنین محصولی را هم تولید کنند. حتی برخی از آزمایشگاه ها، این لنز را روی خرگوش امتحان کردند. بنابراین به نظر می رسد این فناوری آنقدرها نیز دور از دسترس نباشد. چرا که کاربرد آن از تمام آنچه که در این مطلب به آن اشاره شده بیشتر است.

احتمال عرضه چنین محصول در آینده نزدیک: کم تا متوسط

به نظر شما، آینده گوشی های هوشمند چگونه خواهد بود؟ شما کدام یک از طراحی های بالا را ترجیح می دهید؟

  • آیفون تاشو احتمالا با نمایشگر خود ترمیم راهی بازار می شود

منبع: PhoneArena

bebop.ir: بیباپ: مجله هنر موسیقی

kalarena.ir: مجله کالارنا: نقد و بررسی کالاهای دیجیتالی

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 119947

به "نگاهی به آینده گوشی های هوشمند؛ ایده های جالبی که هوش از سرتان می برند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به آینده گوشی های هوشمند؛ ایده های جالبی که هوش از سرتان می برند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید