ناپلئون؛ محبوس سنت هلن

به گزارش مجله سرگرمی، ناپلئون بناپارت را از مهم ترین محصولات انقلاب کبیر فرانسه باید به شمار آورد. با پیروزی انقلاب و در پی گذار از دوران وحشت که شامل اعدام ها و تشکیل داد گاه های انقلابی بود، مجمعی با عنوان کنوانسیون اداره امور فرانسه را به دست گرفت.

ناپلئون؛ محبوس سنت هلن

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

199 سال پیش در چنین روزی، برابر پنجم می 1821 میلادی، ناپلئون بناپارت نخستین امپراتور فرانسه و یکی از نوابغ نظامی تاریخ بشر در 51 سالگی درگذشت. او 6 سال سرانجامی عمر خود را در جزیره سنت هلن (جنوب اقیانوس اطلس) و در اسارت انگلیسی ها سپری کرد.

بریتانیایی ها دلیل مرگ ناپلئون را سرطان معده اعلام کردند، اما سال ها بعد، پژوهش محققان بی طرف درباره بقایای جسد امپراتور فرانسه از مسمومیت او با سم آرسنیک پرده برداشت. 20 سال پس از مرگ ناپلئون، لویی فیلیپ، پادشاه وقت فرانسه توانست اجازه انتقال جسد امپراتور را از انگلیسی ها بگیرد.

آنچه از جسد او باقی مانده بود با استقبال وسیع فرانسوی ها در پاریس تشییع و در مقبره ای اختصاصی به خاک سپرده شد. ناپلئون بناپارت را از مهم ترین محصولات انقلاب کبیر فرانسه باید به شمار آورد. با پیروزی انقلاب و در پی گذار از دوران وحشت که شامل اعدام ها و تشکیل داد گاه های انقلابی بود، مجمعی با عنوان کنوانسیون اداره امور فرانسه را به دست گرفت.

پس از سه سال، قدرت از سوی این مجمع به دایرکتوار یا انجمن گردانندگان سپرده شد. عملکرد دایرکتوار و تصویب قوانینی که حق فعالیت سیاسی را از مردم سلب می کرد، اعتراضات دامنه داری را رقم زد که نتیجه آن کودتای ناپلئون بناپارت و برقراری رژیم کنسولی در فرانسه بود. ناپلئون که پس از فراغت از تحصیل با درجه ستوان دومی به ارتش فرانسه پیوسته بود، پله پله از نردبان ترقی بالا رفت تا عاقبت به نقطه اوج آن یعنی مقام امپراتوری رسید.

سلسله قوانین مدرنی که او پس از کسب مقام امپراتوری فرانسه برای اداره کشورش تدوین کرد تا به امروز در بسیاری از کشور ها مورد استفاده قرار گرفته است. ناپلئون پس از فتح اسپانیا دادگاه های تفتیش عقاید را که برای صدها سال در این کشور به فعالیت مشغول بود، تعطیل کرد.

این میان عظیم ترین اشتباه او را در تصمیمش برای حمله و فتح سرزمین روسیه باید جست وجو کرد. یازدهم ژوئن 1812 میلادی ناپلئون بناپارت با 500 هزار سرباز وارد خاک روسیه شد و دسامبر همان سال، درحالی که فقط 30 هزار سرباز برایش باقی مانده بود به فرانسه مراجعت کرد. ناپلئون برخلاف آدولف هیتلر پیروز شد با سربازان خود وارد پایتخت افسانه ای روسیه یعنی مسکو گردد، اما روس ها پیشتر شهر را آتش زده بودند تا جایی که فرانسوی ها حتی نتوانستند یک دانه گندم از انبار خانه ها پیدا نمایند.

بازگشت خفت بار ناپلئون از روسیه دوران افول امپراتوری فرانسه را کلید زد و باعث شد دیگر قدرت های اروپایی فرصت را برای کم کردن شر ناپلئون از سر خود مغتنم شمرده و با تشکیل یک ائتلاف عظیم شامل آلمان ها، روس ها و اتریشی ها، باقی مانده ارتش او را در نبرد درسدن نابود نمایند.

آخرین کوشش امپراتور برای احیای شکوه و جلال گذشته، در جنگ واترلو به ناکامی مبدل شد و ناپلئون را تا سرانجام عمر به محبوس سنت هلن تبدیل کرد.

منبع: فرادید
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 5 تیر 1399 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 87685

به "ناپلئون؛ محبوس سنت هلن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناپلئون؛ محبوس سنت هلن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید