میرکریمی: مخاطب فرنگی با یه حبه قند فرهنگ ایران را تحسین کرد

به گزارش مجله سرگرمی، به گزارش خبرنگاران، یه حبه قند به کارگردانی سیدرضا میرکریمی در سالی که گذشت در جشنواره های مختلف روی پرده رفت، استقبال از این فیلم که تصویری ایرانی و شرقی از خانواده و مفهوم زندگی و مرگ دارد، بخشی از قابلیت های سینمای ایران برای جذب مخاطب بین المللی را نشان می دهد.

میرکریمی: مخاطب فرنگی با یه حبه قند فرهنگ ایران را تحسین کرد

این فیلم این روزها در چهارمین جشنواره ابن عربی در شهر مورسیای اسپانیا روی پرده می رود. در این جشنواره آثاری اکران می شوند که روح عرفانی و شرقی دارند. سال جاری عباس کیارستمی دیگر فیلمساز نامدار ایرانی در این جشنواره کارگاه فیلمسازی برگزار می نماید. مراسم بزرگداشت ژان کلود کریر فیلمنامه نویس سرشناس فرانسوی هم در این دوره برگزار خواهد شد.

یه حبه قند در بخش مسابقه این رویداد رقابت می نماید و جشنواره از چهارم تا نهم ماه مارس برگزار می گردد. میرکریمی پس از جشنواره ابن عربی به مادرید سفر می نماید تا در جلسه مرور بر آثارش شرکت کند. در این نمایش ها سه فیلم از این کارگردان ایرانی روی پرده می فرایند. خیلی دور، خیلی نزدیک، به همین سادگی و یه حبه قند قرار است در قالب این برنامه در سینما تک مادرید اکران شوند و میرکریمی در نشست نقد و آنالیز فیلم با حضور نمایندگان رسانه ها و علاقمندان سینما حضور می یابد.

رضا میرکریمی که از سال پیش تا سال جاری بارها تجربه حضور در محافل سینمایی خارجی را داشته و یه حبه قند را همراه مخاطبان غیرایرانی دیده در این باره گفت: نوع نگاه و ذائقه ای که بر جشنواره ها حاکم است، کمی با سلیقه و نگاه مردم تفاوت دارد. تماشای این فیلم در کنار مخاطبانی از اروپا، آمریکا و آسیا تجربه ای ویژه برایم بود. مردم این فیلم را دوست داشتند، با این که در نگاه اول به نظر می رسد.

وی اضافه کرد:یه حبه قند فیلمی بومی است و برای مردمی که به ریشه های این فرهنگ تعلق ندارند، جذاب نیست، اما ارتباط مستقیم با مردم در لس آنجلس، مسکو، اسلوونی و کره و ژاپن... نشان داد که احساس و عواطف انسانی مشترک است.

میرکریمی در پاسخ به این سوال که یه حبه قند تصویری تازه از سینمای ایران ارائه می دهد و برای مخاطب خارجی این تصویر شرقی جذاب است گفت: برای مخاطب خارجی فیلمی که تقلیدی از سینمای آنها باشد چندان جذاب نیست. آنها در فیلم هایی که اصالت فرهنگ بومی خود را دربردارند کشف و شهودی پیچیده را پشت سر می گذارند و این برایشان تازگی دارد. مثل ارتباطی که به عنوان مثال ما با آثار کوروساوا برقرار می کنیم، درک آن دنیا، آن نوع نگاه و آن روابط برای ما جذاب است. شاید یکی از دلایل توجه به برخی آثار سینمای ایران همین ارژینال بودن و تعلق داشتن به فرهنگ ایرانی است.

میرکریمی در باره این که حیات یه حبه قند هنوز ادامه پیدا نموده و خارج از مرزهای ایران از فیلم استقبال شده، بیان کرد: برخی از دوستان منتقد و سینماگر که فیلم را دوست دارند آن را اثری می دانند که به مرور می توان وجوه مختلفش را کشف کرد. امیدوارم این قضاوت دوستان درست باشد و در خصوص همه آثار خوب ایرانی صادق باشد. مثل فرش ایرانی که هرچه بیشتر عمر می نماید و بیشتر پا می خورد، با ارزش تر می گردد.

وی در پاسخ به این سوال که پیش بینی چنین استقبالی از یه حبه قند خارج از ایران را داشته گفت: این تصور را نداشتم. برایم عجیب بود که در مسکو مخاطبان فیلم چند دقیقه ایستادند و تشویق کردند. در جشنواره مونترال سانس فوق العاده برای فیلم گذاشته شد، در کره و ژاپن مردم برای ابراز احساسات دقایقی پس از تماشای فیلم تجمع کردند و در لس آنجلس تماشاگران علاقمند روی زمین نشستند تا فیلم را تماشا نمایند. این ها برایم خاطره انگیز و دوست داشتنی است.

میرکریمی درباره این که استقبال از یه حبه قند چقدر او را برای فراوری فیلم بعدی دچار وسواس و نگرانی نموده، اضافه کرد: این استقبال تجربه تازه ای برایم نبود، قبلا هم فیلم هایم در محافل داخلی و خارجی دیده شده بود. اما نوع برخورد با یه حبه قند دنیایی دیگر مقابلم ترسیم کرد و از این جهت شاید کمی این تجربه متفاوت باشد چون یه حبه قند فراتر از بحث فیلمسازی، تحسین و احترامی را در مخاطب فرنگی نسبت به فرهنگ ایرانی برمی انگیزد که به عنوان یک ایرانی و نه فقط یک فیلمساز، به آن افتخار می کنم. به هر حال فیلمسازی جلوه های مختلفی دارد و گاهی اتفاقی که می افتد فراتر از انتظار اولیه ما است.

kashia.ir: کاشیا | مجله گردشگری و مسافرتی

nfliri.ir: مجله نیلوفری | مجله خبری تحلیلی نیلوفری

bushehrherfa.ir: مجله بوشهری ها، وبلاگ بچه محل های بوشهر

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 77370

به "میرکریمی: مخاطب فرنگی با یه حبه قند فرهنگ ایران را تحسین کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میرکریمی: مخاطب فرنگی با یه حبه قند فرهنگ ایران را تحسین کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید