مواد شیمیایی کرم های ضد آفتاب وارد خون می گردد

به گزارش مجله سرگرمی، تهران- خبرنگاران- اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا خاطرنشان کرد: مواد شیمیایی موجود در کرم های ضدآفتاب در غلظت هایی تا 419 برابر بیش از سطح بی خطر برای بدن، جذب خون می شوند.

مواد شیمیایی کرم های ضد آفتاب وارد خون می گردد

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی خبرنگاران از روزنامه دیلی میل، این مطالعه که توسط محققان اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا انجام شد، نشان می دهد که ماده شیمیایی اکسی بنزن

(oxybenzone) که اشعه های UVA و UVB را جذب می نماید، با غلظت هایی بیش از 209.6 نانوگرم در میلی لیتر وارد پلاسما می گردد.

این میزان بسیار بیشتر از 0.5 نانوگرم در میلی لیتر توصیه شده اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا برای پیشگیری از سرطان است.

اکسی بنزن علاوه بر اینکه بالقوه سرطان زا است، در هورمون های بدن اختلال ایجاد نموده و باعث ایجاد مسمومیت های جنینی نیز می گردد.

بیشتر کرم های ضد آفتاب برای جلوگیری از رسیدن اشعه های مضر نور خورشید به پوست، از مواد شیمیایی مانند اکسی بنزن، آووبنزن (avobenzone) و اکتوکریلن (octocrylen) استفاده می نمایند. این مواد شیمیایی آلی، اشعه ماورا بنفش را جذب و آن را به میزان کمی حرارت تبدیل می نمایند.

مطالعات اجرا شده بر روی حیوانات، نگرانی ها در خصوص این مواد شیمیایی به ویژه اکسی بنزن را افزایش داده اند؛ این مواد شیمیایی می توانند الگوهای عادی هورمونی را در انسان ها مختل سازند.

محققان اداره نظارت بر غذا و داروی آمریکا در این مطالعه از 23 فرد داوطلب خواستند که چهار کرم مختلف ضد آفتاب را به صورت اسپری، لوسیون و کرم چهار بار در روز در چهار روز پیاپی در 75 درصد از سطح بدنشان استفاده نمایند.

این مطالعه نشان داد که محتویاتی نظیر آووبنزن، اکسی بنزن، اکتوکریلن octocrylene موجود در این کرم های ضد آفتاب بسیار بیشتر از حد پیش بینی شده وارد پلاسمای خون این افراد شده است.

محققان سپس خون آن ها را برای آنالیز میزان جذب این مواد شیمیایی در عرض هفت روز آزمایش کردند.

براساس نتایج این آزمایش، میزان این مواد شیمیایی بسیار بیشتر از مقدار توصیه شده 0.5 نانوگرم در میلی لیتر اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا است.

این مطالعه نشان داد که اکسی بنزن در شیر مادر، مایع امنیوتیک، ادرار و خون وجود داشته است.

با این حال محققان تاکید کردند که پیامدهای مطالعه آن ها هنوز معین نیست و مردم نباید استفاده از کرم های ضد آفتاب را متوقف سازند.

آن ها خاطرنشان کردند که در این مرحله خطرات شناخته شده اشعه های نور خورشید از خطر احتمالی این مواد شیمیایی بیشتر است و افرادی که نگران خطر مواد شیمیایی کرم های ضد آفتاب برای سلامتی هستند می توانند از کرم های ضد آفتاب معدنی استفاده نمایند.

برخلاف کرم های ضد آفتاب شیمیایی که نور خورشید را جذب می نمایند، کرم های ضد آفتاب معدنی با استفاده از اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم، نور خورشید را از سطح پوست منعکس می نمایند.

علمی**2038** 1055

tafreh.ir: طفره | نگاه نقادانه به اخبار و رویدادهای روزانه

manotosport.ir: ورزش من و تو | مجله خبری و ورزشی، اخبار ورزشی

spaceweb.ir: مجله فضای وب | مجله فناوری های کابردی در گردشگری و مسافرتی

منبع: ایرنا
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 22643

به "مواد شیمیایی کرم های ضد آفتاب وارد خون می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواد شیمیایی کرم های ضد آفتاب وارد خون می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید