مرمت بخش های دیگری از خانه تاریخی سوخکیان داراب شروع شد

به گزارش مجله سرگرمی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از شروع عملیات مرمت بخش های دیگری از خانه تاریخی سوخیکان در شهرستان داراب اطلاع داد.

مرمت بخش های دیگری از خانه تاریخی سوخکیان داراب شروع شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری گفت: نظر به ضرورت مرمت بخش هایی از خانه تاریخی سوخکیان به عنوان یکی از آثار شاخص شهرستان، با اختصاص اعتباری در حدود 6میلیارد ریال به منظور خانه صنایع دستی شهرستان مذکور، عملیات مرمت شروع شده است.

این مقام مسئول افزود: احیای مجدد پوشش سقف های آجری و چوبی فضاهای داخلی تخریب شده، ساخت مجدد شیرسرهای چوبی، تعمیرات آجری بخش های نمای داخلی و خارجی، مرمت و همچنین ساخت ستون های تزئینی گچی، انجام و احیای مجدد دیوار گذاری بخش های تخریب شده، اجرای عملیات کف سازی و کف فرش کلیه فضاهای داخلی و حیاط، تراشیدن اندودهای گچی فرسوده دیوارهای داخلی، اجرای عملیات سبک سازی و تعمیرات روی طاق های آجری به منظور کف فرش اتاق های فضاهای داخلی و اجرای عملیات سبک سازی و تعویض تیرهای چوبی و در نهایت عایق رطوبتی بام از مهمترین اقدامات مرمتی در این بناست.

امیری افزود: ضمن این که تعمیرات ازاره های سنگی نمای خارجی و داخلی، اجرای عملیات کف سازی به منظور کف فرش پیاده روی بخش خارجی منتهی به بنا، تعمیرات و احیای مجدد حوض سنگی بخش داخلی بنا، اجرای عملیات تاسیسات الکتریکی و مکانیکی بخش های داخلی بنا، اجرای اندود کاهگل نمای دیوارهای مورد احتیاج در بخش های فوقانی بام، استحکام بخشی و پی بندی سنگی دیوارهای مورد احتیاج و تعمیرات و مرمت نمای آجری و پوشش سقف بادگیر موجود با تکیه بر اصول علمی و مرمتی در دست انجام است.

خانه سوخکیان داراب دارای سه بخش اصلی ساختمان شامل حیاط اندرونی و بیرونی و بخش الحاقی است. همچنین مطبخ خانه در ضلع جنوب غربی و حمام قدیمی که در ضلع جنوب شرقی حیاط واقع شده است و طبقه اول که سرایداری خانه بوده است از دیگر فضاهای این بنای تاریخی محسوب می گردد.

از تزئینات این بنای تاریخی که بر ارزش آن افزوده است می توان به تزئینات آجر کاری نما و پوشش های سقف طبقه همکف، ازاره های سنگی بنا، هشتی ورودی،چلنگری های فلزی بازشوها در نمای خارجی، پنجره ها و درهای چوبی کلیه فضاهای داخلی و درب چوبی اصلی ورودی به مجموعه و همچنین مزین بودن ستونها به گچ بری های زیبا اشاره نمود.

این خانه تاریخی به شماره 4679 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

tour-france.ir: تور فرانسه ارزان | تور فرانسه قیمت، تور پاریس، تور پاییز را همراه ما تجربه کنید.

تور کشتی کروز: تور کشتی کروز: سفری هیجان انگیز به اقیانوس ها

منبع: میراث آریا
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 38520

به "مرمت بخش های دیگری از خانه تاریخی سوخکیان داراب شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت بخش های دیگری از خانه تاریخی سوخکیان داراب شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید