مافیا علت دپوی 14 ساله زباله در گویچاله

به گزارش مجله سرگرمی، مشکل زباله و دفن نامناسب به حدی بغرنج شده و فراتر از حد رفته که طی 14 سال، بیش از یک میلیارد کیلو زباله در منطقه گویچاله تخلیه شده است و حکایت این روزهای انباشت زباله در شهرهای مازندران و آلوده کردن بخشی از مناطق مرزی استان مازندران و سمنان شده است.

مافیا علت دپوی 14 ساله زباله در گویچاله

به گزارش خبرنگاران، دپوی زباله و مسائل آن برای مردم روستای گویچاله، بارها و بارها توسط رسانه ها و دیگر اقشار پیگیری شد اما ظاهراً گوش متولیان امر به این حرف ها بدهکار نیست.

این انباشت زباله باعث نارضایتی شدید مردم منطقه گویچاله شده است. بنا به گفته آن ها شیرابه های حاصل از انباشت زباله در این مدت به سفره های آب های زیرزمینی نفوذ نموده و باعث آلوده شدن محصولات کشاورزی و شیوع بیماری های واگیردار بین دام و انسان شده است.

اعتراض مردم روستای گویچاله به دفن زباله در این منطقه

محمدرضا نوریان رییس شورای بخش چهاردانگه در گفت وگو با خبرنگاران، در خصوص تحصن اعتراضی مردم در زمینه دفن زباله در روستای گویچاله، اظهار داشت: از روز آدینه مردم در جهت ورود به روستای گویچاله و سایت زباله مستقر هستند و از انتقال هرگونه زباله به این روستاها جلوگیری می نمایند.

وی با اشاره به تخریب اموال عمومی از جمله تجهیزات و ادوات مستقر در سایت زباله روستای گویچاله توسط عده ای ناشناس، گفت: عده ای ناشناس که احتمالا از استان های همجوار به روستا وارد شده بودند وارد محوطه شده و این اقدامات ناشایست را انجام دادند که بدنامی چهاردانگه ای ها را به دنبال داشت.

رییس شورای بخش چهاردانگه یادآور شد: ما همه مخالف انتقال زباله به چهاردانگه هستیم و فرماندار و استاندار در حال کوشش هستند تا کارخانه زباله سوز هرچه سریعتر راه اندازی گردد زیرا از گذشته وعده و وعید های زیادی به مردم داده شد و مردم دیگر پذیرای هیچ قولی نیستند و این نشان از بی درایتی مدیران گذشته است .

نوریان ادامه داد: وقتی برای نخستین بار زباله به روستای گویچاله برده شد مسئولین وقت قول داده بودند صرفا چهار ماه از محوطه روستایی برای دپوی زباله استفاده گردد اما اکنون 14 سال از آن تاریخ می گذرد و همچنان این سایت زباله پابرجاست که آسیب های جدی را به محیط زیست، کشاورزی و دام های مردم وارد نموده است.

مافیا علت دپوی 14 ساله زباله در گویچاله

وی گفت: کم لطفی از سوی مسئولین و عدم پیگیری از سوی دهیاری ها و بخشداری های وقت موجب شد که این محل دفن زباله در این مکان دائمی گردد و البته وابسته بودن عده ای به مافیای زباله منجر شد که پیگیری انتقال زباله از روستای گویچاله جدی نباشد.

رییس شورای بخش چهاردانگه توضیح داد : طی دو سال با پیگیری مسئولان کارخانه زباله سوز به پیشرفت 70 درصدی خود رسیده است اما اگر همان 12 سال پیش تنها زمین کارخانه زباله سوز معین شده بود و شاید با پیگیری مسئولان امروز شاهد اینگونه مسائل برای مردم روستا نبودیم.

وضعیت سایت های زباله مورد تائید محیط زیست مازندران نیست

حسینعلی ابراهیمی کارنامی -مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه 27 سایت رسمی در استان که محل دفن زباله هستند، وجود دارد، اظهار کرد: موضوع بهداشتی نبودن سایت های زباله موضوعی است که به سایت های کل زباله مازندران مربوط بوده است و تنها به روستای گویچاله ساری ختم نمی گردد .

وی با تاکید بر اینکه در سال های گذشته تاکنون توجه کافی به مدیریت پسماند مازندران نشده است، اضافه نمود: قطعا این موضوع درصدر اولویت شهرداری ها نبوده است و دلایل بیان شده از سوی شهرداری ها کمبود بودجه عنوان شده اما در حال حاضر وضعیت سایت های زباله استان مورد تایید محیط زیست مازندران نیست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران توضیح داد: شکایت از شهرداری ها و افرادی که تخلف کردند، انجام طرح دعوی شده است و مراجع قضایی نیز پیگیر موضوع هستند، بیشتر افراد پرونده های مخفی در مراجع قضایی دارند.

ابراهیمی ادامه داد: در حوزه شهرستان ساری حمل 120 کیلومتری زباله به جنوب اصلاً منطقی نیست و مقرر بود بهره برداری از زباله سوز ساری انجام گردد اما بنا به دلایل متعدد حمایت کافی نشد.

بودجه پسماند به جای محیط زیست به وزارت کشور رفت

وی در خصوص تخصیص بودجه در حوزه محیط زیست و پسماند اعلام کرد: در سال 96 وقتی اعتبار 97 بسته می شد دولت 1.3 دهم میلیارد اعتبار در حوزه پسماند پیشنهاد کرد که با موضوع استان های شمالی به کمیسیون تلفیق رفت اما در کمیسیون تلفیق این مهم تصویب نشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران اضافه نمود: سال جاری نیز 1000 میلیارد تومان از محل درآمد مصوبه های صنعتی و واردات کالاهایی که پسماند فراوری می نمایند مانند کارگاه های فراوری پلاستیک و نایلون اختصاص داده شد که باید مالیات پرداخت نمایند اما از آنجایی که این موضوع به وزارت کشور واگذار شده ما هیچ اطلاعاتی در خصوص اینکه چه مقدار از این میزان محقق شده نداریم.

ابراهیمی توضیح داد: با وجود اینکه شش ماه از سال گذشته است و از آنجایی که این بودجه وارد صندوق ملی محیط زیست نشده اطلاعاتی در دست نیست.

سایت دفن زباله های ما در مازندران بهداشتی نیست

وی اظهار کرد: در این راستا دولت نیز تاکید داشت که این هزینه ها وارد صندوق ملی محیط زیست گردد تا نظارت بر موضوع زباله جدی تر انجام گردد اما همانند سنوات گذشته پول های زیادی بابت زباله به شهرداری ها داده شد و ما اطلاعی از چگونگی روند مدیریت بودجه ها در حوزه پسماند نداریم و این نظارت ها به گونه ای ضعیف بوده که حتی سایت دفن زباله های ما بهداشتی نیست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به اینکه برای بعضی شهردارها هم حکم قضایی صادر شده است، اظهار داشت: ما ضابط قضایی هستیم و این مرجع قضایی است که تصمیم گیری می نماید، شکایت از سمت محیط زیست از سایر دستگاه ها همیشگی بوده و واقعیت این است که مشکل زباله مازندران با تمام این پیگیری ها هنوز حل نشده است .

تکنولوژی زباله سوزها در مازندران در هاله ای از ابهام

ابراهیمی گفت: زباله سوز نوشهر همچنان در اما و اگر مانده و چندین سال است که پیشرفت 97 درصدی آن به گوش می خورد اما در نهایت به بهره برداری نرسیده است.

وی با بیان اینکه اهمیت دفن زباله بهداشتی در سایت های زباله در قانون ذکر شده است بطوریکه در قانون پنجم توسعه دفن زباله ها در شهرهای ساحلی ممنوع اعلام شده است، اضافه نمود: اکنون از برنامه ششم توسعه هم در حال گذر هستیم اما همچنان دپو و دفن زباله در شهرهای ساحلی انجام می گردد و این تخطی از قانون است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: دستگاه های نظارتی باید از شهرداران جوابگو باشند که چرا قانون را اجرا نمی نمایند، دفن بهداشتی انجام نشده و تکنولوژی نوین هم در این استان هنوز در هاله ای از ابهام است .

جلب مشارکت مردمی در تفکیک زباله ها کمرنگ است

ابراهیمی در پاسخ به اینکه گفته شده زباله ها در گویچاله به شکل های عفونی و پرخطر نیست، اظهار داشت: فرهنگ سازی و مشارکت مردمی در تفکیک زباله ها جدی گرفته نشده است به طوری که باتری ها، لامپ ها و داروها و همچنین بعضی لوازم پزشکی همراه با زباله های دیگر ادغام شده و مردم برای تفکیک آنها اقدامی نمی نمایند.

وی اضافه نمود: شاید آموزشهای مناسب در این راستا صورت نگرفته است و چون جلب مشارکت مردم وجود ندارد نمی توان گفت که زباله ها در سایت زباله صرفاً زباله های خانگی است و احتمال اینکه زباله های پرخطر دیگر هم در آن مخلوط شده باشد وجود دارد.

ضعف علوم پزشکی در امحای مرکزی زباله های پر خطر

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه باید معضل زباله حل و فصل گردد، اعلام کرد: بیمارستانهای استان کم خطر سازی زباله ها را انجام می دهند اما در مراکز تشخیصی، درمانی روستایی هنوز کم خطر سازی زباله انجام نمی گردد و یا بسیار کمرنگ است که این نشان دهنده این بوده علوم پزشکی در استقرار سیستم های امحای مرکزی پیروز عمل ننموده است.

ابراهیمی اظهار داشت: شهرداری ها نیز به طور جدی باید پای کار بیایند و این اراده را ما در شهرداری های خود نمی بینیم با فرستادن افراد به دادگاه و شکایت مسئله ای از زباله را حل نمی نماید.

گویچاله متعلق به مازندران است

عباسعلی رضایی فرماندار ساری در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به وضعیت دپوی زباله در گویچاله گفت: در حال آنالیز حل مسالمت آمیز مسئله زباله منطقه هستیم.

وی با بیان اینکه گویچاله متعلق به مازندران است، توضیح داد: به دلیل همجواری این روستا به فولاد محله سمنان بوی بد زباله، اهالی این روستا را اذیت نموده که البته حق دارند.

فرماندار ساری در خصوص تقسیمات ارضی روستای گویچال اظهار داشت: پیش ازسال 84 مقرر بود این روستا به استان سمنان اضافه گردد اما تنها شش ماه جزء این استان شد و پس از آن مجددا به استان مازندران اضافه شد.

رضایی تاکید نمود: روستای گویچال بدون شک متعلق به مازندران است و در بحث حل معضل زباله منطقه ما تمام توان خود را بکار می گیریم .

وی گفت: حق با مردم این منطقه بوده و ما در حال برطرف این مشکل هستیم.

گزارش از: راضیه عنایتی خبرنگار خبرنگاران مازندران

پرنده پارسی: پرنده پارسی: آخرین اخبار و مقالات خبری و تحلیلی

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 44346

به "مافیا علت دپوی 14 ساله زباله در گویچاله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مافیا علت دپوی 14 ساله زباله در گویچاله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید