ماجرای بیضه فروشی با 70 هزار دلار در ایران!

به گزارش مجله سرگرمی، وب سایت سلامت نیوز: خرید و فروش و قاچاق اعضای بدن از سال ها پیش در ایران و تمام جهان مطرح بوده است، اما اخیرا فردی در کردستان عراق مدعی شده که یکی از بیضه های خود را در ایران به قیمت 70 هزار دلار فروخته است، امری که به زعم بسیاری از متخصصان و پزشکان غیرممکن و محال است، زیرا هنوز دانش پزشکی نتوانسته به پیوند بیضه دست پیدا کند.

ماجرای بیضه فروشی با 70 هزار دلار در ایران!

چندی پیش رسانه های اقلیم کُردستان عراق در گزارشی خبر دادند که شخصی از این منطقه با ارتباط با مافیای قاچاق اعضای بدن، به ایران آمده و یکی از بیضه هایش را با قیمت 70 هزار دلار فروخته است. این فرد ادعا می نماید که پس از مراجعه به ایران و انجام آزمایش ها به او گفته اند که بیضه او کاملا سالم نیست و تنها 50 هزار دلار می ارزد که در نهایت او نیز قبول می نماید یکی از بیضه هایش را توسط کادر پزشکی بردارند. این شخص پس از فروختن بیضه هایش دچار مسائل اجتماعی عدیده ای با خانواده می گردد به طوری که همسرش از او جدا می گردد.

باتوجه به اینکه تاکنون چنین موضوعی در دنیا مطرح نشده بود برای آنالیز صحت و سقم این ماجرا در نخستین مرحله موضوع را به اطلاع انجمن اهدای عضو ایران رساندیم که آنان بلافاصله اعلام کردند: به اطلاع می رسانیم که این خبر جعلی بوده و چنین فرایندی امکان پذیر نیست. پس از آن نیز در پیامی به کانال تلگرامی بانک جامع اطلاعات اهدا نمایندگان عضو، روند این پیوند در ایران را جویا شدیم که آنان نیز از چنین پدیده ای اظهار بی اطلاعی کردند.

پیوند بیضه در دنیا امکان پذیر نیست

به نظر می رسد ماجرای خرید و فروش بیضه تنها مختص به ایران و منطقه نیست، بلکه خبر فروش بیضه در دنیا مبحث قدیمی بوده، ولی چندان شایع تر از فروش اعضایی نظیر کلیه، قلب، کبد و ... نیست؛ چرا که به گفته دکتر شهریار ناطق جراح و متخصص کلیه، پروستات، مجاری ادرار و تناسلی هنوز علم پزشکی نتوانسته است به علم پیوند بیضه دست پیدا کند.

این پزشک متخصص در پاسخ به این سوال که آیا پیوند بیضه در دنیا انجام می گردد، اظهار کرد: چنین موردی امکان پذیر نیست، در واقع در هیچ جای دنیا عمل پیوند بیضه انجام نشده است و در حال حاضر علم بشر به آن سطح نرسیده که بتواند پیوند بیضه انجام دهد؛ همچنین موضوع پیوند بیضه با پیوند های کبد و کلیه تفاوت دارد و هنوز این سطح از تخصص پزشکی در دنیا امکان پذیر نیست؛ اما خرید و فروش اسپرم در محافل پزشکی مطرح بوده و امری طبیعی است.

فروختن بیضه برای خرید نیسان آبی

هرچند موضوع خرید و فروش و پیوند بیضه در ایران و منطقه غیرممکن اعلام شد؛ اما هنوز این سوال وجود دارد که وقتی پیوند بیضه در حال حاضر امکان پذیر نیست پس چرا بعضی مبادرت به خرید و فروش آن می نمایند؟ در آنالیز های بیشتر در سایت های خارجی خرید و فروش اعضای بدن و قاچاق آن در دنیا معین شد که در تاریخ دوم دسامبر 2013 در سایت (https://Businessinsider.com) خانمی که کارمند یک شرکت تجاری است در یادداشتی ذیل عنوان شش راه درآمد زا و یاری به دنیای پزشکی نوشته بود: در دنیا افراد زیادی هستند که به وسیله خرید و فروش اعضای بدنشان به نوعی کاسبی می نمایند. یکی از شش راه فروش اعضای بدن، فروختن بیضه ها است.

در این یادداشت آمده که در شبکه تلویزیونی (TLC Extreme Cheapskates) شخصی به اسم مارک پریسی که ساکن لاس وگاس است و زندگی ای معمولی داشته برای بهتر شدن وضع زندگی اش حاضر به فروش یکی از بیضه هایش به قیمت 35 هزار دلار شده است. این شخص در برنامه تلویزیونی THE doctor که از شبکه TLC پخش می گردد، گفته است برای آن که بتوانم نیسان آبی مورد علاقه ام را بخرم یکی از بیضه هایم را فروخته ام.

همچنین در سایت Snopes.com در سال 2011 شخصی با نام دیوید میکلسون در تحقیقی با عنوان آیا می توان بیضه های انسان را از 35 هزار دلار تا 50 هزار دلار به فروش رساند؟ به این موضوع پرداخته است. در این تحقیق آمده که در شهر ها و بسیاری از دانشگاه های آمریکا همیشه برای تحقیق در مورد این عضو بدن انسان، به دنبال خرید و فروش بیضه ها هستند.

خرید و فروش بیضه در تگزاس قانونی است

همچنین شخص دیگری مدعی شده که بیضه سمت چپش را به قیمت 50 هزار دلار به دانشگاه وندربیلت Vanderbilt فروخته است. فرد دیگری ادعا نموده که بیمارستانی با نام Gainesvall به صورت کاملا تخصصی به این موضوع پرداخته و به دنبال آزمایش روی افراد دهنده است. علاوه بر این در یادداشت مذکور آمده است که بیمارستانی در تگزاس بیضه را به قیمت 50 تا 60 هزار دلار از افراد فروشنده می خرد و این خرید و فروش ها به صورت کاملا قانونی انجام می گیرد. در جای دیگر از گزارش، عنوان شده که بزرگ ترین دانشگاه ایالت تنسی Tennessee هم به این موضوع می پردازد و براساس سایز و سالم بودن، بیضه ها را از 100 تا 160 هزار دلار از افراد دهنده می خرد.

برای آنالیز دقیق تر این موضوع به دانشگاه های مذکور ایمیلی ارسال کردم؛ اما هیچیک از این مراکز پاسخی به نامه ها ندادند. پس از آن نیز در همین رابطه با کلینیک پزشکی double check در سوئیس مکاتبه کردم و از آن ها در مورد این مسئله در قاره اروپا پرسیدم که جواب دقیقی ندادند و اعلام کردند: ما جوابگوی این چنین موضوعات نیستم و فقط در مورد چکاپ ها و آزمایش های پزشکی و نظر هایی که مرتبط به آن ها باشد، پاسخ می دهیم. گویا این مسئله یا در اروپا شایع نیست و یا خرید و فروش اعضاء مبحث مسئله داری است.

در ادامه این ماجرا نیز دکتر رضا مطیعی عضو انجمن اورولوژی اروپا و جراح کلیه، مجاری ادراری و ناباروری مردان هم با تکذیب این پدیده گفت: این موضوع صحت ندارد و اصلا چیزی به نام پیوند بیضه در دنیا وجود ندارد.

خرید و فروش اعضای بدن انسان غیرقانونی و ممنوع است

پس از آنالیز های خارجی آغاز به تحقیق در مورد وجود داستانی با نام خرید و فروش بیضه در ایران کردم و با تعدادی از سایت ها و کانال های اینستاگرامی و تلگرامی فروش و اهدای عضو و همچنین پزشکان متخصص اورولوژی ارتباط گرفتم. دکتر کیوان آقا محمد پور فوق تخصص اورولوژی در پاسخ به این سوال که آیا تا به امروز در مورد خرید و فروش بیضه چیزی شنید ه اید، گفت: من تا به حالا با موردی این گونه برخورد ننموده ام و یا درباره قاچاق این عضو در ایران چیزی نشنیده ام.

علاوه بر این نیز دکتر مسعود هاشمی متخصص جراحی کلیه، ناباروری و ناتوانی جنسی بیان کرد: من جراح پیوند نیستم؛ ولی اطلاع دارم هرگونه خرید و فروش اعضای بدن انسان غیرقانونی و ممنوع است.؛ اما دکتر عباس حسن پور متخصص کلیه، مجاری ادراری و تناسلی موضوع پیوند بیضه در آزمایش ها روی حیوانات را تایید کرد و بیان کرد که هنوز گزارشی از پیوند بیضه به انسان در دنیا ندیده ام.

تاکنون پیوند بیضه فقط در حیوانات اجرا شده و آن هم به محل اصلی پیوند زده نشده، بلکه به داخل شکم وصل شده است؛ زیرا پیوند به محل اصلی در حال حاضر بسیار مشکل است، اما باید بدانیم که بیضه مصنوعی یا پروتز وجود دارد.

همچنین پس از طرح موضوع پیوند بیضه با یکی از صفحه های اینستاگرامی با نام پزشکان برتر که اطلاعات زیادی در زمینه های پزشکی منتشر می نماید و نزدیک به 500 هزار فالوئر دارد، اشاره کردند که تابه حال با چنین موضوعی برخورد ننموده ایم و انجمن اهدای عضو ایران هم در مکاتبه ای از جعلی بودن و امکان ناپذیر بودن این مطلب به ما اطلاع داده بود.

داستان فروش بیضه در عراق شایعه است

در نهایت پس از پرسش و پاسخ با متخصصان و پزشکان متبحر در امر پیوند عضو و همچنین مراکز اهدا و پیوند عضو در ایران معین شد که یا قضیه آن شخص کُرد عراقی که ادعا نموده بود به ایران آمده و یکی از بیضه هایش را فروخته، یک داستان ساختگی است یا با توجه به ممکن نبودن پیوند بیضه در ایران و دنیا، باند هایی مبادرت به قاچاق این عضو از بدن می نمایند و آن را در اختیار موسسات و یا مراکز تحقیقاتی در داخل و یا خارج کشور می گذارند؛ اما دکتر رضا مطیعی عضو انجمن اورولوژی اروپا فرضیه به کارگیری عضو نرینه مردان در مراکز تحقیقاتی پزشکی و آزمایشگاهی را نیز رد کرد و گفت: تاکنون چنین عملی حتی یک مورد هم در جامعه پزشکی گزارش نشده است و فقط این موضوع چندین بار در حد شایعه در دنیا مطرح شده که از سوی جوامع پزشکی تکذیب و رد شده است.

بعد از آنالیز داده ها، مسئله دیگری ذهنمان را درگیر کرد و این سوال برایمان مطرح شد که اگر نهاد های پزشکی و یا تحقیقاتی نیازی به آزمایش روی بیضه ها داشته باشند، از کَیس های فوت شده که اعضایشان را به نهاد های پزشکی اهدا می نمایند، استفاده خواهند کرد و دیگر چه نیازی به هزینه های هنگفت در این زمینه دارند؟ بر همین اساس با یکی از دلالان خرید و فروش اعضای بدن به نام ر. ل که در زمینه خرید و فروش کلیه مبادرت می نماید تماس گرفتیم که او نیز بیان کرد: حوزه کاری من کلیه و کبد است و اطلاعی از خرید و فروش بیضه ندارم؛ اما اطمینان هم ندارم که چنین چیزی در کشور امکان نداشته باشد.

در حالی که بازار شایعات و ادعا های خرید و فروش بیضه در منطقه داغ است؛ اما مبحث قاچاق اعضای بدن انسان یکی از کاسبی های پردرآمد نه برای انتقال دهندگان، بلکه برای دلالان است. در این میان موضوع خرید و فروش بیضه نیز یکی از اشکال این تجارت پر سود است که در این گزارش به بعضی جنبه های درست و کذب بودن آن پرداختیم.

دور زمین

دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه
منبع: برترین ها
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: kurdeblog.ir شناسه مطلب: 44979

به "ماجرای بیضه فروشی با 70 هزار دلار در ایران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای بیضه فروشی با 70 هزار دلار در ایران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید